Kompletní rozborka a sborka pistole H&K P30L


Rabbit3278 nám zaslal svůj návod na kompletní rozborku a sborku německé pistole H&K P30L, popis funkce jednotlivých součástek i návod, jak si odlehčit spoušť.

(Informace a rady obsažené v tomto textu jsou nad rámec běžných operací se zbraní ze strany jejího uživatele a proto je provádíte na vlastní nebezpečí.)

Kompletní rozborka


Takže začneme samozřejmě jako v každém manuálu a to kontrolou, zda není zbraň nabitá a je s ní možné bezpečně manipulovat.

Dalším krokem stejně jako při klasické údržbě je sundání závěru a to povytažením záchytu závěru (viz červená šipka) v místě výřezu na závěru (viz modrá šipka) a stažením závěru dopředu z rámu.
(krok dle návodu ke zbrani)


Dalším krokem je odstranění zadního a bočních výměnných gripů, což provedeme vytlačením čepu na spodní straně rámu (viz červená šipka).
(krok dle návodu ke zbrani)

Zde jsme se dostali na konec standardní údržby, kterou popisuje návod k této krásné zbrani a začneme rozebírat dál to, co v návodu nenajdete :-D


Začneme uvolněním bicí pružiny vytlačením čepu, který ji drží (viz červená šipka na obr. 7). Doporučuju tohle dělat proti podložce jako na obr. 8 a 9, protože jakmile vytáhnete čep, tak pružina rychle vyletí a tím myslím, že je to o oko :-D


Dalším krokem je vytažení vodítka bicí pružiny. Poprvé to bude vypadat, že nejde ven, ale je to o cviku, vyhněte vodítko od rámu (viz červená šipka) a táhněte zároveň vodítko ven (viz modrá šipka). Není potřeba moc síly, jen najít ten správný úhel.

Teď se pustíme do vnitřní mechaniky, které se nemusíte bát, protože je tak geniálně jednoduchá a funkční, že nemáte co zkazit, leda byste tam zapomněli něco vrátit.


Vytlačte nějakou tyčkou hřídelku označenou na obr. 12, a to zprava doleva, protože opačně to nepůjde, a hřídelku vyndejte ven jako na obr. 13.

Tím uvolníme čtyři části mechanismu před kohoutem, které jsem očísloval a vrátím se k nim s vysvětlením funkce. Po vyndání čepu půjdou součástky vyndat. Ty s čísly 2,3,4 jdou vcelku snadno, ale 1 je horší, protože je zaháklá za kohout a přitlačena k němu pružinou. Prostě ji vyndejte směrem nahoru a zároveň lehce dopředu a popřípadě hněte kohoutem (spouští) aby jste to vytáhli. Kohout musí být vypuštěný, ale lehký pohyb k natažení a zpět za současného vytahování pomůže. Jak součástky vypadají, když je vyjmete, vidíte na obr. 16.


Tohle jsou pásové pružinky, které vám budou bránit vyndat ty čtyři části tím, že je tlačí na kohout.


V tuto chvíli už je kohout volný a můžeme ho vyndat. To uděláme tak, že tyčkou vytlačíme čep, který ho drží (viz obr. 18) a vysuneme zleva doprava, protože opačně to opět nejde.

Po pár milimetrech se čep zasekne a nepůjde dál, takže nepoužívejte sílu, ale jako na obrázcích níže zamáčkněte vodítko od spouště (součástka s č. 32) směrem dolů a pak už jde čep ven úplně sám.

A máme další dva kousky, o kterých pak něco napíšu:

Teď vyndáme táhlo spouště, označené na obr. 23. To jde snadno a to tak, že ho posunete do prostoru rámu (na obr. 23 jakoby směrem dolů) a vyklopíte ho ven z rámu jak na obr. 24 a po stisknutí spouště ho vyháknete ze spouště (viz obr. 25).

Tím dostaneme táhlo ven:


Nakonec vyndáme malý čep, který je umístěný v prostoru pod táhlem spouště (obr. 27). Vytáhneme ho zatlačením na jeho spodní konec (obr. 28).


Dejte si pozor, protože pod čepem je pérko a jakmile ho vytlačíte, umí skočit dost daleko. Poprvé jsem ho lovil pod postelí.

Tím jsme rozebrali celý mechanismus rámu. Vynechal jsem pouze rozdělání spouště a vypouštění zásobníku, ale to není nic těžkého. Opět je to o vymáčknutí jednoho čepu (obr. 31). To jsem nedělal, protože poskládat to zpět je hodně o šikovnosti a po rozebrání mi zabralo hodně času to zas poskládat. Ale se šikovnýma rukama a správnými nástroji je to jen o trpělivosti, než se konečně trefíte :-D

Kompletní sborka

Teď to začneme zase všechno dávat dohromady – je to prostě opačný postup.

Zaprvé vrátíme čep s pérkem (položka 8) pod táhlem. Čep není váleček, ale je ze strany seříznutý a otvor na něj je stejný, takže ho prostě malými dlouhými kleštěmi nastrčíme zpět do dírky (obr. 32 a 33), aby tam držel a koukal zespodu. Když na něho zatlačíte shora, tak zaleze do rámu a zase se vrátí. Tím pádem je tam dobře. Na fotkách je orientace rámu a čepu tak, jak do sebe zapadnou.

Teď vrátíme táhlo spouště, takže zmáčkneme spoušť a do očka nastrčíme výčnělek na konci táhla jako na fotkách:

Následně táhlo zaklopíme do rámu opět lehkým zatlačením ke středu rámu jinak se o něj zasekne. Táhlo dosedne spodní částí na čep (položka 8), který už jsme vrátili.

Další na řadě je kohout a jeho čep. Kohout položíme do rámu tak, aby výřezem označeným na obrázku vpravo zapadl na výčnělek táhla spouště na obr. 40.


Vezmeme čep kohoutu (položka 6) a zastrčíme ho zpět do rámu tak, abychom trefili i kohout, což není problém. V určitém okamžiku se při zasouvání čep opět zasekne. Musíte zamáčknout táhlo spouště dolů a dorazit čep. Není potřeba žádná síla. Teď když promáčknete spoušť, už zahýbáte kohoutem.

Teď začne ta důležitá část, která vypadá složitě, ale je to čistě o praxi a není na tom co zkazit. Poskládáme položky 1-4.


Vezmeme položku 1 a shora ji vložíme do rámu tak jako na obr. 45 z levé strany kohoutu. Spodní výčnělek téhle součástky zapadá mezi kohout a pásovou pružinku v rámu, takže to tam musíte namáčknout. Opět je to otázka minimální síly.

Pak si vezměte nějakou tyčku, kterou prozatím nahradíte hřídelku a prostrčte skrz rám a součástku číslo 1.

Teď si vemte položku číslo 2, tyčku v rámu posuňte doleva tak, aby její konec byl nakraji položky 1, kterou už máte v rámu. Tak jak je to na fotce a stejně jako 1 vložte číslo 2 hned vedle. Tahle část je taky mezi kohoutem a pružinou, takže ji tam musíte lehce namáčknout a zasuňte opět tyčku až do rámu.


A jedem dál, vemte si položku číslo 3. Tyčku posuňte na kraj položky číslo 2, kterou už teď máte taky v rámu a položku 3 zasuňte vedle ní. Pozice vychází z osy dírky a zároveň je v rámu malý výřez (obr. 50), kam zapadne konec který držím v prstech. Zase zasuňte tyčku skrz celý rám.

Nakonec si vemte položku číslo 4. Tyčku posuňte vlevo na kraj položky 3 a položku 4 vložte tak, aby výřez vespod seděl s osou čepu kohoutu a ovál vyšel na osu tyčky jak je to na obr. 53. Následně tyčku zase skrz rám. Tohle budete možná dělat několikrát, protože si tu tyčku občas vytáhnete moc a pár součástek vám sklouzne, takže prostě postupně dokud neposkládáte všechny.

Teď už jenom vemte čep těchto čtyř součástek a opatrně ho vyměňte za tyčku a nakonec ho domáčkněte. Jde to nehtem a čep se zarovná s rámem.

Tím je celý mechanismus složený a stačí jen poskládat bicí pružinu. Takže si vemte vodítko bicí pružiny, přesvědčte se, že máte kohout ve vypuštěné poloze a zhruba pod stejným úhlem a stejným pohybem jako při vytahování – jen v opačném směru – vodítko vraťte. Je to opět o praxi, začněte zasunutím ve směru fotky vpravo a pak tlakem a přiklopením zapadne. To že je dobře poznáte tak, že nikde nedrhne a když zahýbete rámem lehce se pohupuje a vypadá to že skoro vypadne.

Na vodítko nasuňte bicí pružinu a spodní plastový díl a opět se přesvědčte, že máte vypuštěný kohout. Pomocí něčeho šikovného musíte plastový konec zmáčknout tak, aby se vám překryly díry označené na obrázcích. Jakmile se vám povede díry překrýt, vraťte zpátky čep, který tam patří, a máte hotovo. Poskládání pažbiček a nasazení závěru už řešit nebudu.

Ještě se koukneme na to, jak vyndat úderník pro případné čištění. Pomocí kulatiny a kladívka shora vyklepneme čep označený na obr. 64. Chce to trošku síly, ale rozumně. Když čep vyndáte, tak už vám úderník o kousek vyskočí, jak je vidět na obr. 65.


Abyste úderník úplně vytáhli, musíte zamáčknout blokaci úderníku jako na obr. 66 a pak už jde úderník a následně blokace ven.

Složení je opačný postup, čili si připravíte součástky jako na obr. 67, úderník zasunete do závěru zhruba do polohy na obrázku 66. Orientace úderníku je jako na obrázku vlevo, čili výřezem směrem s poloze blokace. Vemte pružinku blokace (položka číslo 9), na ni nastrčte blokaci orientovanou jako na obrázku, takže výřezem v úderníku. Blokaci zamáčkneme jako při rozebírání a úderník zasuneme do závěru do standardní polohy (zároveň se závěrem). V této chvíli, když pustíte blokaci a držíte úderník zamáčklý, tak blokace drží. Nyní vemte čep a vraťte ho do jeho otvoru, čímž zajistíme úderník a čep zaťukneme tak, aby byl z obou stran zhruba stejně utopený v závěru.

Kontrola, zda vše funguje, jak má

Než nasadíte závěr, prověřte, zda všechno funguje. Samozřejmě když zmáčknete spoušť, musí kohout jít dozadu a po promáčknutí dopadne. Ale pro jistotu pár věcí, které se musí dít také.

 1. Pokud mačkáte spoušť, tak kromě pohybu kohoutu dozadu se musí přední část položky číslo tři zvedat, čili se otočí kolem hřídelky, jak naznačuje obrázek.
 2. Pokud natáhnete kohout a zmáčknete vybíječ, což je položka číslo 1, tak kohout spadne dopředu, ale nedopadne do krajní polohy, protože zůstane opřený o položku číslo 2, jak je vidět na fotce.

  Tohle je velmi důležité: pokud by kohout nezůstal viset na položce 2, tak při použití vybíječe v budoucnu místo bezpečného vypuštění vystřelíte, takže zkontrolovat opakovaně!!!
 3. Pokud natáhnete kohout dozadu a stisknete spoušť, musí kohout padnout dopřední polohy (viz fotka dole vlevo), což znamená, že tentokrát nezůstane na položce číslo 2, ale ta zapadne do výřezu, který je pro ni v kohoutu vytvořen (viz obr. 71).

  Opět důležité, protože pokud se tak nestane, tak až budeme chtít vystřelit, nic se nestane. Zase kontrolovat opakovaně!
 4. Teď zkontrolujte blokaci nedovřeného závěru a je to jednoduché. Po nasazení závěru udělejte to, že natáhněte kohout, zbraň vemte do silné ruky a opřete ji hlavní do dlaně slabé ruky tak, aby jste závěr posunuli o pár milimetrů dozadu (pár znamená opravdu cca 3-5mm). Pokud v této poloze zkusíte zmáčknout spoušť, měli by jste promáčknout naprázdno a necítit na spoušti skoro žádnou váhu (pouze odpor vratné pružiny spouště). Tohle samozřejmě provádějte až po ujištění, že zbraň není nabitá.

 5. Pokud jste rozebírali i úderník, tak kontrola je jednoduchá. Pokud si vezmete závěr a zezadu zatlačíte na úderník, pohne se o milimetr dopředu a dál nejde. Pokud ale zamáčknete blokaci (položka číslo 9) tak půjde úderník zamáčknout až do závěru a uvidíte vykouknout bicí konec úderníku (viz fotky). Pokud se tohle děje, složili jste to dobře.
 6. Samozřejmě musí všechny součástky fungovat jako vždycky. Pokud natáhnu kohout dozadu, zůstane vyset. Pokud zmáčknu spoušť, jde kohout dopředu. Pokud je kohout vpředu a já zmáčknu spoušť, natahuju tím kohout a po domáčknutí spouště jde kohout dopředu. Prostě klasické funkce SA a DA spouště.

K čemu vlastně jednotlivé součástky jsou a jak fungují

Na obr. 77 je vidět, jak jednotlivé části mechaniky vypadají a dole jsem je navlékl postupně na tyčku tak, jak jsou uspořádány v rámu. Všimněte si, jak mají jednotlivé díly přidané malé osičky, o které se opírají další díly. To je důležité pro pochopení funkce. Jen položka č.4 se takhle nenapojuje.

Takže začneme od jedničky, což je vybíječ. Jak je psáno v návodu, jde o součástku určenou k bezpečnému vypuštění kohoutu. Takhle se jeví zvenčí, ale vnitřně je to součástka, která drží kohout v zadní poloze při natažení. Na spodních fotkách jsou označeny plochy, které se do sebe zaháknou a jaká je poloha součástek při nataženém stavu.

Položka číslo 2 je bezpečnostní prvek, který má tu funkci, že nedovolí nechtěný výstřel. Slouží jako doraz kohoutu, aby nedopadl až na úderník. Jeho funkce je slušně popsaná v bodě 3 části Kontrola, zda vše funguje, jak má.

Položka číslo 3 má dvě funkce. Zaprvé je za tuto součástku zaháknuté táhlo spouště (viz fotka vlevo) a přeměňuje posuvný pohyb táhla na otáčivý pohyb mechaniky před kohoutem. Druhou funkcí je to, že při střelbě se přední část této položky zvedne a zatlačí zespod závěru blokaci úderníku a umožní při dopadu kohout pohyb úderníku do iniciační polohy.

Položka číslo 4 má další ochranou funkci a to zabránit výstřelu při nedovřeném závěru, ať je to z jakékoli důvodu. Základ této součástky je v oválu, který umožňuje pohyb nahoru a dolů. K pochopení této funkce bude potřeba víc fotek, tak to snad poskládám pochopitelně. Na obr. 86 je opět stav poskládaný jako v rámu, kdy položka 4 jakoby stojí shora na vodítku spouště a toto vodítko je zespod zvedáno položkou číslo 8, která je v rámu pod ním, což naznačuje obr. 87. Tím je mechanika ve stavu dle obr. 86. To znamená, že vodítko je zvednuté, položka 4 je na osičce v horní poloze a ohyb na vodítku je zaháklý za položku č.3.

Položka č. 4 zapadá do výřezu vespod závěru, který je na fotce dole. Pokud by jste nyní zmáčkly spoušť, tak dojde k výstřelu.

Jiná situace nastane, pokud se vám z nějakého důvodu nedovře závěr. Tím, že položka č. 4 není přesně v místě výřezu, tak závěr položku č. 4 zamáčkne dolů. Tato položka stojí na vodítku, čili položce č. 7, a tak se posune taky dolů. To má za následek, že ohyb na vodítku se dostane pod úroveň položky 3, jak ukazuje fotka dole, a nedojde k vypuštění kohoutu. Prostě mačkáte spoušť naprázdno.

Tak a teď celá sestava. Na obr. 89 je sestava položek 1–4 a červené čárky představují pružinky, které tlačí sestavu proti kohoutu. Ta oleštěná místa jsou od těch pružinek, které vidíte na obr. 90 a 91.

Takže teď zkusím rozumně popsat, co se děje při výstřelu, co se děje při vypuštění vybíječem a jak jednoduše a funkčně je zajištěno, že nedojde k výstřelu pádem nebo nárazem.

Zaprvé střelba, čili stisknutá spoušť.

Na obrázku vpravo je stav nataženého kohoutu, kdy se jeho ozub zahákne do výřezu ve vybíječi (pol. 1). Na spodním obrázku jsem opět označil položky čísly, ale také přidal písmenné označení, které popíšu. V bodě „a“ je zaháklé táhlo spouště, takže při stisku spouště začnete tlačit položku 3 dopředu. Ta je v bodě „b“ zaháknuta s položkou 2, tudíž zároveň pootáčíte touto položkou a její zadní část sklápíte směrem dolů do prostoru výřezu na kohoutu, který vidíte na fotce vpravo. V bodě „c“ je položka 2 spojená s položkou 1, takže zároveň dojde k vyháknutí kohout z ozubu v kroužku na fotce vpravo. Tím pádem kohout padá. Zároveň s tímhle vám položka 3 v bodě „d“ zvedá blokaci úderníku, což je položka 9 z rozebírání závěru. Takže kohout dopadne na odblokovaný úderník a dojde k výstřelu.

Zadruhé bezpečné vybití pomocí položky číslo 1

Startovací stav je stejný jako v případě střelby. Rozdíl je v tom, že tentokrát nehýbete celou sestavou pomocí vodítka v místě „a“. Použijete páčku, které je součástí položky č.1 a vyčnívá ven.

Položky číslo 1 a 2 jsou obě tlačeny pružinou, ale každá položka svou. Pokud tedy zmáčknete vybíjení, pootočíte položkou č.1 a dojde k vyháknutí kohoutu z ozubu, který padá dopředu. Jenže v tomto případě položka č.2 stojí, proto kohout nedopadne do krajní pozice, ale zůstane opřený o zadní část položky č.2, protože ta není sklopená do prostoru výřezu v kohoutu.

Stejně tak položka č.3 zůstává stát a proto nedojde k odblokování úderníku tlakem v místě „d“, takže se jedná o druhé jištění proti výstřelu.

A zatřetí jištění proti výstřelu při pádu

Tohle vychází z předchozích dvou případů a funkcí. Pokud budete mít natažen kohout a zbraň vám spadne, co se stane. Prakticky se nestane buď nic a nebo dojde k vybití jako v případě bezpečného vypuštění.

Když si promyslíte pohyb jednotlivých součástek, tak pro výstřel musí dojít k tomuhle: některé součástky musí provést kruhový pohyb, aby se jejich zadní část pohybovala směrem dolů (položky 1-3), čili by muselo dojít k zatlačení páskových pružinek tlačících na tyto položky směrem dopředu a zároveň musí blokace (položka 9) provést pohyb směrem nahoru proti svojí pružině, aby odblokovala úderník. Tyhle všechny pohyby nejsou při pádu možné, poněvadž při pádu na jakoukoliv stranu zbraně by setrvačný pohyb působil asi vždy proti alespoň jednomu z těchto potřebných pohybů pro výstřel.

Pár tipů jak odlehčit spoušť

Předem upozorňuji, že některými úpravami si můžete zbraň zneprovoznit, ale to jasně napíšu.
První dvě úpravy pro odlehčení jsem provedl na základě rad ostatních střelců za což jim děkuji.

 1. Výměna vratné pružiny spouště. To se provede vytlačením osičky spouště čímž se uvolní jak pružina, tak i spoušť, jak už jsem psal výše, tak to jsem nenafotil, protože mi to stačilo dělat jednou. Není na tom co zkazit, ale poskládat tam tu pružinku se spouští je hodně o šikovnosti rukou.
  Vyměňoval jsem za pružinu z HK USP LEM.
 2. Výměna pružiny pod blokací úderníku.
  Vyměňoval jsem za pružinu z HK USP LEM.
 3. Vyleštění styčných ploch. Sem hodím několik fotek, které to snad vysvětlí:


 4. Poslední úpravou, kterou jsem dělal, je změna tvaru ozubu na kohoutu a na vybíječi.
  Než jsem tuhle úpravu udělal, tak díky ostatním úpravám váha na spoušti podstatně klesla, ale na konci chodu se spoušť lehce zasekla a bylo potřeba ještě o trochu víc síly na domáčknutí. Takže jsem tvar ozubů upravil tak, aby do sebe nešly jako háčky, ale jako dvě roviny a chod spouště se sjednotil. Upravil jsem trochu sklon zářezů.

  U téhle úprava si dejte velký pozor, pokud ozuby upravíte moc, tak půjde sice spoušť dokonale plynule, ale po výštřelu vám spadne kohout. Prostě stačí energie vracejícího se závěru na to, aby kohout spadl z ozubu, takže si uděláte DAO spoušť.

A slovo na závěr – nejsem žádný zbrojíř a moje úpravy vycházejí pouze z mého uvážení co by mohlo pomoci, takže je na každém čtenáři, jestli si z toho něco vezme nebo ne.


Komentáře

Luboš16
Díky za návod, je to pěkně a srozumitelně popsané, pouze jsem nenašel fotografie, na které se odkazuješ, s těmi by mi šla práce lépe.
Super práce, díky Luboš0016

Avatar
rabbit3278
Fotky tak nějak vypadly. Kdyby to někdo potřeboval, tak napište SZ a pošlu to v PDF i s fotkama na mail

rabbit

DJ Die
Super návod. V posledním červeném odstavci je chybka, je tam úprava místo úpravy. Omlouvám se, to je deformace z povolání. ;)

miki9358
Mohl by jste mi poslat foto návod

velkovezir
Dával jsem ho na uloz.to, řešili jsme to ve vláknu o P30 :

https://uloz.to/file/gW2q2ROHcsKX/hk-p30l-pdf