Střelba v ostravské nemocnici

Události se zbraní, případy nutné obrany a krajní nouze, soudy


sedljanextra
Příspěvky: 34

Příspěvek#166 » čtv 6. úno 2020, 17:11

re: haito
Díky moc!

Uživatelský avatar
tomasek
Příspěvky: 424

Příspěvek#167 » sob 7. bře 2020, 10:41


Uživatelský avatar
genu
Příspěvky: 1206

Příspěvek#168 » stř 26. srp 2020, 14:32

Střelba v čekárně ostravské nemocnice z prosince loňského roku byla rozšířenou sebevraždou. Útok byl dlouho připravovaný a chladnokrevný a měl za cíl připravit o život co nejvíc lidí. Motivem útočníka byla msta za to, že ho lékaři nechtějí léčit, když nezjistili žádnou vážnou nemoc. Dosavadní spekulace médií potvrdila ve středu policie spolu se státním zastupitelstvím poté, co bylo uzavřeno vyšetřování masakru.

Videozáznamy z nemocnice podle Bartoše prokázaly, že střelec delší dobu hledal čekárnu, kde se nachází co nejvíc lidí.

Trpěl totiž utkvělou představou, že má rakovinu nebo jinou podobně vážnou nemoc, což ale žádné vyšetření neprokázalo. Tyto svoje myšlenky rozvíjel několik týdnů, možná měsíců a vyvrcholily tím, že se rozhodl zabít nejen sebe, ale více pacientů, takže při té sebevraždě nebude sám,“ dodal Bartoš.

Potvrdil také, že původně se vrah chtěl zastřelit ještě v čekárně, ale kvůli závadě zbraně se mu to nepodařilo, a tak z místa odjel do přírody nedaleko Hlučína, kde se nakonec zastřelil ve chvíli, kdy se ho policejní jednotka chystala zpacifikovat.

Duševní nemocí střelec s největší pravděpodobností podle výsledků vyšetřování netrpěl. Lékaři mu sice doporučili, aby se obrátil na psychiatra, to ale odmítl. Podle závěru znalců, kteří vycházeli z velkého množství listinných materiálů, zdravotnických zpráv a výpovědi svědků, za svůj čin plně odpovídal a nebyl nepříčetný.

VÍCE: https://www.novinky.cz/krimi/clanek/byl ... .seznam.cz

Uživatelský avatar
gogan
Příspěvky: 978

Příspěvek#169 » stř 26. srp 2020, 14:46

"rozšířená sebevražda" je pěkně blbý termín. To by sedělo kdyby se více lidí dohodlo na sebevraždě a jeden z nich smrt pro všechny realizoval.
O jeho duševním zdraví bych taky pochyboval, ale chápu že na duševní nemoc neměl správnou barvu.
Ještě před měsícem byla duševní choroba favoritem:
https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/fak ... zpravy_jog



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#170 » stř 26. srp 2020, 15:24

Rozšířená sebevražda je terminus technicus, kdy sebevrah někoho (většinou z jejich strany nedobrovolně) přibere.



vgj
Příspěvky: 605

Příspěvek#171 » stř 26. srp 2020, 15:43

gogan: Ono s duševníma nemocema je to složité. Ale dá se říct, že zabíjel při plném vědomí toho co dělá. Z nenávisti a sebelítosti... tj. ano je to narcistní porucha, ale ne nemoc. Tj. nebylo to vraždění ďábla nebo zrůd v pomatení mysli . Šel zabít lidi a v množství co nejvíc. Aby měla jeho smrt grády (něco ve smyslu vidíte, na mně vám doktoři nezáleželo.. ale na těchhto ano. Tak jsem jich pár vzal sebou.
Ale přes to všechno byl to Magor...

Uživatelský avatar
genu
Příspěvky: 1206

Příspěvek#172 » stř 26. srp 2020, 15:45

A duševní choroba je taky první volba, protože to všichni vidí tak, že "normální člověk by to neudělal, to musel být blázen" ...
V každé skupině se prostě jednou za čas najde jedinec, kterýmu rupne v hlavě ... viz Brod, Děvínská, Bohumín a další ...

Uživatelský avatar
gogan
Příspěvky: 978

Příspěvek#173 » stř 26. srp 2020, 16:44

vgj, genu: nemyslím ani tak to vraždění jako spíš co ho k tomu dohnalo. To už snad nebyla hypochondrie ale čistá schíza.
rumburak18: já vím že je to terminus technicus, jen se mě zdá prostě hloupej :)



Piggy
Příspěvky: 1864

Příspěvek#174 » stř 26. srp 2020, 17:39

Mně se nezdá hloupej, naopak úplně v pořádku - totiž když jsou ti druzí se svojí účastí na masakru svolní, je to kolektivní sebevražda: všichni jsou v různé míře aktivní.
Když jeden přibere další bez jejich souhlasu, je to jen jeho sebevražda - rozšířená o ty ostatní.



Idahou
Příspěvky: 486

Příspěvek#175 » čtv 10. pro 2020, 16:40

ČTK dnes na fcb odpovídali na dotaz ohledně sběru informací při samotné údálosti. Je to vcelku zajímavý.
Zdroj - https://www.facebook.com/AkademieCTK/ph ... 5469121558 - FCB ČTK

...Naposledy nám napsal Patrik z obchodní akademie. Ptal se na loňskou střelbu v ostravské nemocnici.

O odpověď jsme požádali ostravskou redaktorku ČTK Martinu Helánovou, která akci od začátku sledovala.

Její odpověď zveřejňujeme i pro vás.
Je dobré si občas připomenout, jak náročná je práce novinářů.

Milý Patriku, možná trochu symbolicky se tvůj dotaz ke mě dostal zrovna dnes...v den prvního výročí této tragédie. Upřímně jedna z mých prvních myšlenek hned po probuzení byla na onen den, který si dosud pamatuju úplně přesně. V naší práci často hraje roli náhoda a ta nám k rychlému informování o tragické střelbě pomohla i tentokrát. Přesně před rokem jsem vypravila děti do školy a krátce před 08:00 mi zazvonil telefon, volala kamarádka, která bydlí kousek pod nemocnicí. To ráno si jela na čerpací stanici pod nemocnici koupit cigarety a zaslechla na benzince hovor, kdy obsluze volala vyděšená dcera, která tam snad byla na nějakém vyšetření, že se v nemocnici střílí. Kamarádka si řekla, že jestli by někomu měla zavolat, tak k nám do ČTK. Mám-li být zcela upřímná, první co mě tehdy napadlo, bylo, že je to nějaká blbost, prostě tak nějak při těchto událostech se člověku v první chvíli nechce věřit, že by se tohle mohlo dít. Pamatuji si, že jsem ale obratem vytočila číslo policejní mluvčí a ptala jsem se jí na údajnou střelbu. Když odpověděla, že mi zatím bez bližších podrobností jen může říct, že policie zasahuje u mimořádné události ve FNO, věděla jsem, že je průšvih. Pak už byl sled událostí poměrně rychlý, zavolala jsem sloužící editorce, jaké informace mám k dispozici a jak s těmito kusými informacemi naložíme. První headline (krátkou informaci) jsme v ČTK vydali V 08:12 ve znění - Policisté zasahují při mimořádné události ve Fakultní nemocnici Ostrava. Svědci z okolí slyšeli střelbu.
Potom se jako při jakékoliv podobné události fakticky ihned rozjela "celá mašinérie", obvolala jsem další píšící kolegy, zalarmovala fotografa a začala volat na všechny možné strany, abych zjistila nějaké podrobnější informace: policie, záchranka, mluvčí nemocnice atd., jeden kolega následně vyrazil na místo a zbylí dva jsme se společně snažili po celý den získat co nejvíce možných informací od záchranných složek, různé reakce atp.
A pokud se ptáš na vnímání situace... tak já to při těhle věcech (a že jich bohužel nebylo málo) mám vždycky stejně, soukromě si tomu říkám tunel, prostě v tu chvíli je to jako jet v tunelu, musíš odvést perfektní práci, jsi pod obrovským tlakem a v ČTK dvojnásobně, protože se od nás očekává, že naše informace budou rychlé a bezchybné... takže se prostě nemůžeš nechat vykolejit, dokud pracuju, snažím se maximálně koncentrovat na práci, na to, co píšu, jak vše nejlépe zkoordinovat, komu zavolat, jakou vymyslet přidanou hodnotu. O mnoho horší to je, když ten "blázinec" skončí a máš prostor přemýšlet. Často se o nás říká, že jsme cyničtí, což mě osobně dost mrzí, protože jakákoliv obdobná událost (naposledy třeba požár v Bohumíně) jsou pro mě emočně dost náročné a trvá mi dlouho, než se s nimi vnitřně nějakou popasuju.
Tak snad jsem odpověděla na vše, co tě zajímalo.
Díky za zájem, měj se prima a hezké svátky.
Martina

Uživatelský avatar
genu
Příspěvky: 1206

Příspěvek#176 » sob 29. kvě 2021, 18:40

Střelba v nemocnici: policii zburcuje systém vyvinutý v Česku ...
Největší bezpečnostní agentura v zemi finišuje s projektem na ochranu nemocnic a dalších veřejných budov. Nebezpečí v podobě zbraně má odhalit přímo z kamerového záznamu umělá inteligence.

Tragédie v ostravské nemocnici z prosince 2019, při které útočník tehdy zastřelil sedm lidí a dva další zranil, inspirovala projekt, který by mohl podobným masakrům zabránit. Pohyb muže areálem zaznamenaly bezpečnostní kamery a agentura Securitas ČR nyní učí umělou inteligenci rozeznat potenciálního budoucího útočníka.

„Projekt vývoje softwaru pro kamerovou detekci zbraní nyní funguje s minimem falešných alarmů a dokáže spolehlivě a v reálném čase odlišit zbraň v ruce útočníka od velmi podobných předmětů, například šroubováků, deštníků či vrtaček,“ uvedl Milan Pašek z Quantasoftu.

Nemocnicí, která systém zkouší, je pražský IKEM, potvrdila Seznam Zprávám mluvčí institutu Markéta Šenkýřová. V Securitas počítají s tím, že do konce letošního roku systém spustí v ostrém provozu.

Více s videem : https://www.seznamzpravy.cz/clanek/stre ... sku-156013



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#177 » sob 29. kvě 2021, 19:30

Projekt tak nějak k ničemu. Až bude mít útočník zbraň v ruce, tak je to už prostě pozdě.



kk
Příspěvky: 1005

Příspěvek#178 » sob 29. kvě 2021, 21:29

Střelec: na jednu stranu máš pravdu, ale pokud už jsme v tomto vláknu, jestli se nepletu, tak měl zbraň v ruce už na chodbě. Takže pokud by ten system byl navržen tak, že v případě rozpoznání se třeba automaticky zavřou všechny dveře, tak se omezí počet obětí na aktuální místnost.
No můžeme jít dál a do oné místnosti fouknout nějaký slzák apod. Ale to už jsme v rovině sci-fi.
A když tak nad tím přemýšlím dostáváme se do dalšího situace třeba takové kdy v jedné místnosti je útočník a v další místnosti civil který nosí. Jak ten systém tohle pak vyřeší, pokud civil vytáhne zbraň v návaznosti na střelbu útočníka...

Ale to by asi zasluhovalo svoje vlákno a né to cpát přímo sem.



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#179 » sob 29. kvě 2021, 21:49

Nemocná společnost plodí nemocné jedince. A zbraně za to nemůžou. Příště použije další kandidát místo zbraně IVZ či něco jiného a budeme zase v pasti. Základní problém je ta nemocná společnost.

Uživatelský avatar
Patton
Příspěvky: 280

Příspěvek#180 » ned 30. kvě 2021, 07:35

kk píše:Střelec: na jednu stranu máš pravdu, ale pokud už jsme v tomto vláknu, jestli se nepletu, tak měl zbraň v ruce už na chodbě. Takže pokud by ten system byl navržen tak, že v případě rozpoznání se třeba automaticky zavřou všechny dveře, tak se omezí počet obětí na aktuální místnost.
No můžeme jít dál a do oné místnosti fouknout nějaký slzák apod. Ale to už jsme v rovině sci-fi.
A když tak nad tím přemýšlím dostáváme se do dalšího situace třeba takové kdy v jedné místnosti je útočník a v další místnosti civil který nosí. Jak ten systém tohle pak vyřeší, pokud civil vytáhne zbraň v návaznosti na střelbu útočníka...

Ale to by asi zasluhovalo svoje vlákno a né to cpát přímo sem.
. Jenže on se do té nemocnice nedostane i ten nosič.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů