Muž se zachoval statečně a s pistolí v ruce šel pomoc napadenému

Události se zbraní, případy nutné obrany a krajní nouze, soudy
Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 131

Příspěvek#16 » ned 25. říj 2015, 12:15

Tohle video je zrovna příklad situace, kdy se ozbrojený občan dostal do konfrontace s tuctovým zlodějíčkem, který nechtěl riskovat život a také je to ukázka profesionální práce tamější policie. Nicméně situace byla asi dost přehledná a policie nemusela mít tedy žádné pochybnosti. V tomhle konkrétním případě to dopadlo velice dobře, ale opět, pokud by na něj zloděj zaútočil, tak by to byla situace mnohem vážnější a komplikovanější, nicméně použití palné zbraně k zastavení agresora by v tomhle případě bylo jistě oprávněné.



Carloss
Příspěvky: 2931

Příspěvek#17 » ned 25. říj 2015, 12:21

Obbávám se, že, zejména v našich podmínkách, nelze použít zbraň proti "pouhému" zlodějíčkovi jen proto, že krade. Použití zbraně by muselo předcházet několik momentů, jak jsem psal už jinde (což pochopitelně tu situaci zesložiťuje). 1. by musel předcházet pokus o zastavení útoku na majetek (slovní, třeba zatarasením únikové cesty a podobně). 2. následný útok na zdraví nebo život "zasahujícího".

Tak to prostě u nás chodí a s tím se musíme srovnat.

Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 131

Příspěvek#18 » ned 25. říj 2015, 21:37

Ano, však já jsem jako komplikovanější situaci myslel tu, když zločinec na okrádaného zaútočí, nikoliv jako tu, když mu zloděj vytrhne tašku a on mu do zad vyprázdní zásobník. ;) Nechci tu ospravedlňovat zbytečné zabíjení a neadekvátní násilí.

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#19 » pon 26. říj 2015, 04:47

Vojta píše:Tohle video je zrovna příklad situace, kdy se ozbrojený občan dostal do konfrontace s tuctovým zlodějíčkem, který nechtěl riskovat život a také je to ukázka profesionální práce tamější policie. Nicméně situace byla asi dost přehledná a policie nemusela mít tedy žádné pochybnosti. V tomhle konkrétním případě to dopadlo velice dobře, ale opět, pokud by na něj zloděj zaútočil, tak by to byla situace mnohem vážnější a komplikovanější, nicméně použití palné zbraně k zastavení agresora by v tomhle případě bylo jistě oprávněné.


Ti nevím, ale s plynovkou za pasem bych se za ozbrojeného rozhodně nenazýval. U plynovky je ta potíž, že nejde poznat, že je to jen plynovka. Tady to naštěstí stačilo a ty dva exoti byli jen dvě paka co na férovku mlátili třetího. Ale vem situaci, že na tebe někdo vytáhne plynovku a bude ti s ní vyhrožovat. Ty jako držitel ZP vytáhneš opravdovou a ve strachu o svůj život střelíš.
Jinak klukovi dávám palec hore. Takových již dnes moc není.

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#20 » pon 26. říj 2015, 07:45

Wigume, neříkej, že by jsi byl takový šílenec a kdyby ta Tebe někdo vytáhl plynovku:
wigum píše:... U plynovky je ta potíž, že nejde poznat, že je to jen plynovka.

tak by jsi proti již namířené špatně identifikovalelné střelné zbrani tahal taky? :
wigum píše:...Ale vem situaci, že na tebe někdo vytáhne plynovku a bude ti s ní vyhrožovat. Ty jako držitel ZP vytáhneš opravdovou ...

Buď by jsi měl bordel v xichtu, v lepším případě neoslepl nadobro ale myslíš, že bys stíhal tahat? Co kdyby to plynovka nebyla, budeš riskovat třetí oko v hlavě? Neblázni...souhlasím s tím, že plynovka není ideální zbraň, ale když jí na tebe někdo na metr vytáhne a bude Ti mířit do xichtu, tak by přece byla blbost dělat i seberychlejší pohyb :| .



Gorgon
Příspěvky: 67

Příspěvek#21 » pon 26. říj 2015, 08:35

V životě to nikdy není takhle ukázkový jako že stojíš a on stojí před tebou a míří na tebe a teď něco dělej... Modelové situace jsou jenom modelové...



Milanos
Příspěvky: 73

Příspěvek#22 » pon 26. říj 2015, 09:09

Rough boy:
Dobře napsáno ono je vidět že wigum má zbrojní průkaz teprve nějakou chvilku asi tak měsíc tak je jasné že si na toto teprve bude muset udělat pořádný názor a vyzkoušet vše na střelnici.Pak zjistí že proti už vytažené a namířené zbrani je sebevražda začít tahat svou.

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#23 » pon 26. říj 2015, 10:20

A jestlipak ovladate nejakou techniku na odzbrojeni? Ja mam jednu oblibenou, ale instruktori rikaji, ze je treba vzdy pri tom pocitat s vystrelem, takze v pritomnosti nezucastnenych osob je to slozitejsi

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#24 » pon 26. říj 2015, 12:54

Gorgon: určitě ne, ale Wigum popisuje situaci, kdy je zbraň namířená. Konkrétně jako v tomto případě v Plzni, o kterém je tohle vlákno. Holt to neskončilo strkačkou, šťouchačkou nebo válením se po zemi. Ale natvrdo namířená zbraň není zrovna málo častý modelový případ, ve svém okolí vím o dvou přepadeních, kde to takhle bylo. Jedno dokonce bezostyšně za bílého dne na tramvajové zastávce. V jednom ale s Wigumem souhlasím - smekám před tím klukem.

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#25 » pon 26. říj 2015, 13:58

Rough boy píše:...


Je to sice už nějaký pátek, ale moc dobře si pamatuju, jak jsme vyráželi na zavolání, ža v jistém objektu se pohybují 2 osoby a mají zbraň. Abych to zkrátil, tak jsme jednoho málem zastřelili. Bylo jim tuším 16 a hráli si s plynovkou na kovboje.
V případě, že by na mě někdo vytáhl zbraň na kontaktní vzálenost, tak si věřím, že ještě dnes jsem schopen mu ji sebrat. Jsou věci které se nezapomínají ;) A když by na mě někdo vztáhl z větší vzdálenosti, tak je rozhodně lepší někam sebou praštit a krýt se.

Uživatelský avatar
Grasel
Příspěvky: 410

Příspěvek#26 » stř 28. říj 2015, 17:12

Nic ve zlým kolego, ale pokud budu 2 m od tebe na tě mířit, nestihneš na mě ani sáhnout a máš ji... Přetahovat se s někým, kdo je odhodlán střílet o zbraň mi nepřijde rozumné ;)



Luky22
Příspěvky: 789

Příspěvek#27 » stř 28. říj 2015, 18:01

wigum: Jak píše Grasel, sahat někomu po zbrani je pěkná blbost, protože mu nedáváš jinou možnost, než aby střílel. A pokud nejde o vyplašenou, rozklepanou ženskou, nemáš skoro šanci. Další věcí je, že rozumný člověk si tě na kontaktní vzdálenost nikdy nepustí. Drží si tě v šachu pár metrů na distanc, uděláš krok k němu, rychlý pohyb, a máš ji. Praštíš sebou na zem. Dobrý... a co dál? Pokud na tebe někdo vytáhne zbraň, na 99% tě nechce zabít. Chce tě zastrašit, možná okrást. Kdyby tě zabít chtěl, nedal by ti šanci ani na vteřinu. Práskl by tě klidně zezadu...

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#28 » stř 28. říj 2015, 20:28

Grasel píše:Nic ve zlým kolego, ale pokud budu 2 m od tebe na tě mířit, nestihneš na mě ani sáhnout a máš ji... Přetahovat se s někým, kdo je odhodlán střílet o zbraň mi nepřijde rozumné ;)

Bejvalej kolego ;) Už jsem chvilku civil. Tak 2 metry fakt nejsou kontaktní vzdálenost. A o zbraň se nesmíš přetahovat. Buď víš, jak se bránit a zároveň to umíš a nebo ne a pak se do toho opravdu nesmíš pouštět. Navíc spousta lidí funguje podle nějakého vzorce a vžitého chování u určité situaci. Například většina lidí počítá, že když na někoho namíří zbraň, tak dotyčný zamrzne a bude v klidu čekat co bude následovat. Ale co když se dotyčný zachová jinak, než si člověk se zbraní přeje? Je střelec připraven a má natrénovanou i tuhle situaci? Vše záleží na zhodnocení situace a schopnostech.
Ale jsme zase OT a nerad bych dostal vynadáno.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4567

Příspěvek#29 » stř 28. říj 2015, 20:36

Taky OT: Grasel polda? Myslím že těžko, tím kolegou myslí asi kolegu střelce. :D

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#30 » stř 28. říj 2015, 21:13

marinakus píše:Taky OT: Grasel polda? Myslím že těžko, tím kolegou myslí asi kolegu střelce. :D


Aj sorry. Tak tímto se hluboce kaju :oops: A zároveň se Graselovi omlouvám.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti