Opilec střílel na muže v pražském metru

Události se zbraní, případy nutné obrany a krajní nouze, soudy


davidoff
Příspěvky: 185

Příspěvek#16 » stř 22. čer 2016, 14:47

pavelg: Myslim, ze v takove situaci bude hrat stres. Osobne bych tipoval, ze ve chvili vystrelu z plynovky leti rana i z ostre. Muj nazor. Kdybych uz vytasil, tak tipuju ze bych mel nervy jak spagaty a vystrelil bych ve chvili slyset ranu.



Mates Picco
Příspěvky: 69

Příspěvek#17 » stř 22. čer 2016, 14:48

No a teď babo raď, když to takovej blb vytáhne a vystřelí, tak splňuju podmínku pro nutnou obranu a po zneškodnění blba se ukáže, že to byla plynovka. Potom nezbývá, než mít štěstí na soudce a stejně si bude člověk do konce života vyčítat, že zneškodnil člověka vlastně neozbrojenýho.



pavelg
Příspěvky: 3068

Příspěvek#18 » stř 22. čer 2016, 14:49

No jasně... v zásadě to z jeho hlediska vypadalo jako ohrožení ostrou palnou zbraní a tudíž klasická NO. Jaké indicie eventuelně mohly svědčit pro plynovku a zda by bylo reálně možné po něm požadovat schopnost to rozpoznat, to by bylo asi na delší dokazování.
Podle mě snad jen výstřel nepochybně směrem do těla nebo kdyby stál před skleněnou plochou a ona se nerozbila... a i to je otázka, jestli člověk ve stresu vyhodnotí takovou situaci správně ještě předtím, než sám vystřelí. Navíc z té plynovky vyletí spaliny, může člověk ucítit tlak na těle, stres ...



Mates Picco
Příspěvky: 69

Příspěvek#19 » stř 22. čer 2016, 14:59

Tak v tom případě je blázen ten, kdo takto plynovku použije.



pavelg
Příspěvky: 3068

Příspěvek#20 » stř 22. čer 2016, 15:16

To rozhodně, ona je nebezpečná zejména pro svého držitele, pokud se ten člověk tváří, že má ostrou, zastrašuje jí lidi a náhodou narazí na někoho opravdu ozbrojeného .. klidně i jen nožem nebo s výcvikem bojových umění. Co by se jinak obešlo pár fackami, může mít s plynovkou v ruce fatální konce.
Popravdě moc nechápu motivaci k jejímu pořízení. Může samozřejmě posloužit jako pepřák, ale na to jsou lepší výobky, kompaktnější a hlavně nevzbuzující strach o život u ostatních.

Nevím, jak se typicky vyvíjí situace při vytasené ostré .. jak běžná je konfrontace typu "stejně nevystřelíš". S plynovkou pak už zbývá jen zastrašovací výstřel a úprk. A při neúspěchu asi docela nepříjemná dohra. Ten avizovaný trumf v ruce prostě nebude a jestli to způsobí nějaký závažný problém pro důstojnost útočníka, tak to může hodně bolet.



Tyrfing
Příspěvky: 197

Příspěvek#21 » stř 22. čer 2016, 15:29

RomanB74 píše: Problém je, že zbraní kat D je mezi lidmi neskutečné množství. Nicméně by možná nebylo od věci zavést jakousi "nultou" skupinu ZP (třeba "Z"),


V Nemecku myslim maji "maly zbrojak" na to, cemu rikaj schreckschusswaffe a co odpovida nasi plynovce. Otazka je, jestli by to pri nasich poctech neregistrovanych plynovek melo nejaky smysl zavadet...

davidoff píše:pavelg: Myslim, ze v takove situaci bude hrat stres. Osobne bych tipoval, ze ve chvili vystrelu z plynovky leti rana i z ostre. Muj nazor. Kdybych uz vytasil, tak tipuju ze bych mel nervy jak spagaty a vystrelil bych ve chvili slyset ranu.


Horsi by bylo, ze trcel z metra a tak by obrance strilel na vagon (mozna) plny lidi.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1299

Příspěvek#22 » stř 22. čer 2016, 15:42

V tom vagonu metra by bylo použití ostré o hubu... Ale to byl až druhý střet - první byl kdesi na lavičce...

Já si plynovku pořídil na nácvik manipulace...

Uživatelský avatar
jamira
Příspěvky: 301

Příspěvek#23 » stř 22. čer 2016, 16:40

P.V. píše:Taky se nemusel trefit... :oops: A kulka kolem mě taky nikdy neletěla, tak teda nevím, jestli si jí jde všimnout... 8-)

Střely z krátké si nemáš šanci všimnout, rozhodně ne očima. Pokud se jedná o vzdálenost zbraň-cíl (ty jako osoba) v jednotkách či desítkách metrů, vnímat budeš tu ránu (akustický tlak a třesk). Na střelu si ani nevzpomeneš.
Pokud se bude jednat o stovky metrů až jednotky km (samopal, puška, kulomet, odstřelovačka), kde se uvažuje výrazně nadzvuková rychlost projektilu, tak pokud tě bude střela míjet relativně blízko (jednotky metrů a blíž), uslyšíš její svist a takový malý "třesk" (rázovou vlnu) ale stejně nemáš šanci očima jí zaregistrovat. Pár zlomků sekund nebo pár sekund nato uslyšíš teprve jakoby z dálky ránu po výstřelu.



rcc
Příspěvky: 205

Příspěvek#24 » stř 22. čer 2016, 17:00

No ten "teplákáč" resp. oběť také moc důvěryhodně nepůsobil. Bůh víc co mezi mezi sebou měli. Nezdá se mně, že jen tak někdo na někoho vystřelí.

Uživatelský avatar
Marcurba
Příspěvky: 406

Příspěvek#25 » stř 22. čer 2016, 17:49

Rcc jenomze ten magor pak strilel jeste i v souprave metra...a to uz je mazec, kdyby ho tam fakt nekdo picnul,to by byl pruser jak svina...a dovedu si predstavit,ze by s tim bylo dost opletacek,protoze cesti antigun soudci by meli jasno hned...bohuzel



zUT
Příspěvky: 66

Příspěvek#26 » stř 22. čer 2016, 18:22

Na tom videu mě zaujala ještě jedna věc. Pouze ten blb s plynovkou a druhý účastník měli rozmazané obličeje. Všichni ostatní, normální lidi ne. Co kdybych tam náhodou šel třeba s milenkou a manželka to uviděla v TV?
Je vidět, že gauneři pořád mají větší práva, než sprostý lid.

Uživatelský avatar
Werewolf
Příspěvky: 171

Příspěvek#27 » stř 22. čer 2016, 19:26

No mě řekněte jednu věc, když tam budu jako náhodný kolemjdoucí a uvidím, jak tento muž střílí, jak postupovat? Nebudu spekulovat jestli poznám plynovku nebo ne, nepoznáte to bezpečně. Vytáhnout, mířit a hulakat aby to zahodil? Rovnou jej prostřelit, např. do ramene a z úhlu tak, aby za ním nikdo nebyl, nebo rovnou zastřelit úplně? Co je v ten moment správné a bezpečné vzhledem k legislativě a NO?

Uživatelský avatar
Patton
Příspěvky: 283

Příspěvek#28 » stř 22. čer 2016, 19:37

Plynovka na obranu proti agresorovi je blbost. V dnešní protizbraňové politice to doopravdy může sklouznout proti tomu držiteli plynovky (mám na mysli slušného občana, ne smažku). Jistější vůči paragrafům této země je pepřák paralizér nebo rychlé nohy. Já jsem si ji taky koupil, ale kvůli agresivním psům. Později mi posloužila v přípravě na ZOZ. Teď už nosím ostrou. Taky bych to v takové vypjaté situaci nepoznal, že na mě míří plynem. Ono totiž když se podívám na tu moji Beretu 85 od Bruniho, tak je k nepoznání od ostré. A i ten výstřel podle hluku není o moc jiný, zvlášť v uzavřeným prostoru.
Werewolf: zapomeň na ostrou, když ten opilec nejde přímo proti tobě s tou plynovkou, vystač si pouze s telefonním číslem 158. Ty tahanice na kriminálce nebo později možná u soudu pro někoho jiného za to nestojí.



Apep
Příspěvky: 93

Příspěvek#29 » stř 22. čer 2016, 20:29

Werewolf: Já vidím pro civilistu několik situací do kterých se může dostat (bez ohledu jaké to bude mít soudní, či jiné následky):
1) Ohrožuje přímo tebe nebo někoho jiného - jasná NO, pokud to vypadá, že na tebe chce mířit, nebo už míří. Jasně střílet. Ideálně do oblasti pánve a břicha. Pak je možné se tvrdit, že jsi se snažil šetřit jeho život.
2) Neohrožuje tě a zde jsou dvě možnosti:
a) stáhneš se a voláš 158 a navádíš PČR k němu
b) rozhodneš se konat: použiješ hrozbu vlastní zbraní v rámci NO a zároveň dle § 76 odst. 2 zákona č. 141/1961 Sb., trestní řád, zároveň tím odlákáš jeho pozornost od ostatních osob. Pak se buď vzdá a v ten moment ho zadržet do příjezdu PČR. Nebo nastane případ č. 1. A nejhorší, vůbec nebude reagovat, pak tedy pokračovat ve výzvách a nebo vést varovný výstřel pokud to jde.
Podle § 76 odst. 2 zákona č. 141/1961 Sb., trestní řád, může každý zadržet osobu, kterou přistihl při trestném činu a pokud je nutné zjistit její totožnost nebo jí zamezit v útěku. A dle judikatury osoba, která zadržení provádí může použít sílu k překonání odporu osoby, kterou se snaží zadržet.
Osobně poslední možnost je ta nejkrajnější, ale teoreticky možná.

Píšu jak se to dá vyřešit v ten moment. V ideálním soudním systému by to nejspíš bylo OK. V našem reálném těžko říct.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1299

Příspěvek#30 » stř 22. čer 2016, 23:21

jamira píše:
P.V. píše:Taky se nemusel trefit... :oops: A kulka kolem mě taky nikdy neletěla, tak teda nevím, jestli si jí jde všimnout... 8-)

Střely z krátké si nemáš šanci všimnout, rozhodně ne očima. Pokud se jedná o vzdálenost zbraň-cíl (ty jako osoba) v jednotkách či desítkách metrů, vnímat budeš tu ránu (akustický tlak a třesk). Na střelu si ani nevzpomeneš.
Pokud se bude jednat o stovky metrů až jednotky km (samopal, puška, kulomet, odstřelovačka), kde se uvažuje výrazně nadzvuková rychlost projektilu, tak pokud tě bude střela míjet relativně blízko (jednotky metrů a blíž), uslyšíš její svist a takový malý "třesk" (rázovou vlnu) ale stejně nemáš šanci očima jí zaregistrovat. Pár zlomků sekund nebo pár sekund nato uslyšíš teprve jakoby z dálky ránu po výstřelu.


Taky myslím... A asi není nejlepší čekat, jestli to byla ostrá a jen se netrefil nebo když se nic nestane ani podruhé, potřetí, tak je to plynovka...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů