3 na 1

Události se zbraní, případy nutné obrany a krajní nouze, soudy


Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#16 » čtv 11. kvě 2017, 07:55

Prijde na to,do jakeho stavu je dostanes.Pokud miris na hlavy,pak ano,velmi pravdepodobne budes NO obhajovat tezko.Takova prostrelena noha nebo bricho utocnika zamestna dostatecne, dost mozna i odradi dalsi dva a je podstatne lepe obhajitelna. Ano,probiralo se to tady uz na mnoha mistech a co clovek, to nazor. Ja osobne, mit u sebe zbran, tak predevsim se snazim uniknout. Pokud to nejde, pouziju hrozbu zbrane a pokud to nejde, strilim. Okrast se nenecham.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#17 » čtv 11. kvě 2017, 08:22

Dokud budou vězení vnímána jako nápravná zařízení, kde se má člověk polepšit, bude mít vždycky ochrana života větší váhu, než ochrana majetku. Ten vězeň se přece může polepšit a pak udělat něco pro blaho lidstva.

Až bude vězení opět sloužit k izolování špatných lidí od slušné společnosti, pak bude mít majetek slušného člověka větší cenu, než život toho, kdo ho chce o něj obrat.

Takže bránit majetek násilím jen hodně opatrně. Ideální je spolupracovat. Sáhnout pro peněženku/mobil/cokoli, o co jsi požádán, ale místo toho se v ruce objeví pepřák. Ovšem, proti třem útočníkům... Pokud bych měl opravdu důvod majetek jim nevydat, tak leda snad slabou rukou nastříkat nejbližšímu pepřák do obličeje a druhou zároveň tasit zbraň s varováním, že druhý to bude mít horší. Pak už by to bylo na nich. Jedna z možností je, že by toho nechali a je všechno OK. Druhá je, že zbylé pepřák nastartuje k útoku, pak nezbývá, než opravdu střelit. A doufat, že ten zasažený pepřákem neuteče, aby měl člověk podporu pro NO.



Awertzue
Příspěvky: 103

Příspěvek#18 » čtv 11. kvě 2017, 08:24

No jedna věc je dodržet zákon a druhá věc je jestli by ho při tom odmítnutí nezmlátili tak, že by to nepřežil. Nemusel by to být záměr od těch útočníků jej zabít, jen by neodhadli, svou sílu nebo neznali zdravotní stav toho přepadeného.
Druhá možnost: v podstatě ještě než by dořekli prosbu o ty věci, by je ten dotyčný laskavě začal odevzdávat a snažil si zároveň zapamatovat co nejvíc k pozdějšímu hlášení na policii, jenže jak je časté a běžné žadatelé si řeknou, že by menší výprask neuškodil a nastane stejná nehoda jak v prvním případě.
A hlavně v případě, kdy jsem nadšený odevzdávač, tak žadatelé s pocitem, že to šlo tak hladce, udělají prohlídku jestli jsem v horlivosti něco nazapoměl a v případě, že by našli střelnou zbraň si ji vezmou a s pocitem, že jsem je chtěl tou zbraní ohrozit až se vzdálí, mně naloží a pořádně a už by neuvažovali jak moc, z jejich pohledu by to brali, že jsem je chtěl zabít. Mimo to je v tu chvíli nástroj, kterým chlapci podpořeni úspěchem, udělají další blbost a sundají s ním dalšího člověka.



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#19 » čtv 11. kvě 2017, 08:34

V zivote jsem byl okraden o dve auta a jednu motorku, ve vsech trech pripadech to PCR po mesici odlozila. Tak nejak mi prijde byt naivni verit, ze PCR nekde aktivne vypatra moje osobni veci, kdyz nenajde ani auto. Vsechna tato vozidla mela alarmy, motorka dokonce byla kurtovana retezem k zabetonovanemu oku. Takze ja jsem pro to udelal dost. Stat pro to neudelal zhola nic.

Strelba je krajni reseni, nicmene ja bych ji pouzil, pokud nebude vyhnuti pri nevydani mych osobnich veci. Proste je nedam. Moje jakakoli osobni vec ma pro mne vyssi hodnotu, nez zdravi nejakeho smejda. Ze stat je jineho nazoru, to samozrejme vim.

Stat smejdy skryte podporuje (a to jak recidivisty, tak ruzne nefachcenky a neprizpusobive), protoze jednak tim zamestnava furu statnich zamestnancu (hele, jak se nam nafoukl pocet statnich zamestnancu od roku 2000) a pak take tito lide neudrzi korunu, takze vsechno, co dostanou, pekne zpatky poslou do systemu svym utracenim. HDP musi bejt. Tim padem neni realna vule je resit.

Tohle vsechno musi mit kazdy srovnane v hlave, kdyz se rozhodne nosit. Pokud nosi, ale boji se pouzit, nebo nechce pouzit, pak dela spise sluzbu utocnikum, protoze mu zbran mohou sebrat a pri dobre konstalaci hvezd mozna prezije.



cmd_
Příspěvky: 182

Příspěvek#20 » čtv 11. kvě 2017, 08:42

Tomas fuk:
Ad varianta 2,: Pomohl by v takovém případě video nebo aspoň audio záznam nebo by větší váhu měla výpověď těch dvou "svědků"? Už delší dobu se zabývám myšlenkou, že by možná neškodilo nosit i nějakou pidi kameru.



Awertzue
Příspěvky: 103

Příspěvek#21 » čtv 11. kvě 2017, 08:47

Sysop: souhlas



mikky
Příspěvky: 565

Příspěvek#22 » čtv 11. kvě 2017, 08:57

Aby dneska člověk pomalu nosil osobní kameru s nekonečnou smyčkou..

Jinak v případě loupeže je NO, pokud na ni dojde "správně", vždycky vedena proti útoku na tělesnou integritu, nikoliv útoku na majetek, takže tvrdit, že bráníte pistolí mobil a peněženku je chyba - bráníte vždycky svoje zdraví a život. Toliko právní teorie.

V praxi to bývá často bohužel jinak, to je pravda :/ Na druhou stranu, taková banda výrostků vám může s integritou tělesné schránky nadělat pěknou paseku a pak je na místě uvažovat i mimo právní rámec - bude lepší, když budu mít trvalý následky do konce života, nebo budu mít čistý svědomí s tím, že ze společnosti eliminuju rušivý elementy, ale risknu pár let v lochu?

Uživatelský avatar
SlenderLeo
Příspěvky: 21

Příspěvek#23 » čtv 11. kvě 2017, 09:00

Kamera by fakt pomohla policii v hledani tech chlapu a zaroven by i prokazala who is who... Mit u sebe takovou malou kameru s mikrofonem (napr. nekde v propisce, vycnivajici z kapsy) by mohlo byt uzitecne... A po zapnuti kamery uz postupovat vysepopsanymi zpusoby (peprak, varovani atd).

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#24 » čtv 11. kvě 2017, 09:12

mikky píše:...Jinak v případě loupeže je NO, pokud na ni dojde "správně", vždycky vedena proti útoku na tělesnou integritu, nikoliv útoku na majetek, takže tvrdit, že bráníte pistolí mobil a peněženku je chyba - bráníte vždycky svoje zdraví a život. ...

Proč? Útok na majetek je také útokem na zájem chráněný zákonem.

Samozřejmě, loupež zahrnuje násilí nebo pohrůžku násilím, ale to může být zcela zjevně nepřiměřené použití střelné zbraně. Takže když pachatel s nožem v ruce řekne "naval prachy, nebo ti udělám dírku do bříška", je obrana s pistolí relevantní a jde o obranu proti útoku na život nebo zdraví. Ovšem, když bude útočník zabíjet psy a brát jim obojky ze zlata a majiteli řekne "drž hubu, nebo ti dám facku", pak je obrana palnou zbraní relevantní také, ale pouze proti útoku na majetek. Proti facce by totiž zbraň u soudu neobstála.

Omlouvám se za trochu drastický příklad, ale nic vhodného mě fakt nenapadlo. Chtěl jsem jen ukázat, že je možné při loupeži uplatnit NO na ochranu majetku. A pro zjednodušení beru, že pes je stále věc, ačkoli NOZ připouští něco jiného.
Naposledy upravil(a) Lynx dne čtv 11. kvě 2017, 09:27, celkem upraveno 1 x.



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#25 » čtv 11. kvě 2017, 09:14

Re: mikky

Neni to zcela presne. Nebranim vzdy jen zdravi a zivot, ale branim "zajem chraneny zakonem", coz je i muj majetek. Pochopitelne NO lze uzit jen po dobu, kdy utok na tento "zajem chraneny zakonem" trva, coz ale je i situace, kdy mi nekdo ukradne majetek a utika s nim pryc. De iure utok na muj majetek trva. Pokud mi nekdo rozbil hubu a utika pryc, pak uz samozrejme o NO nemuze jit v zadnem pripade.

Mimochodem, zbran je dle ZoZ urcena k "chrane zdravi, zivota a majetku".

Ze je to velmi slozite obhajit pred nasi justici, o tom samozrejme zadna. Nicmene dle zakona to je. Smula je, ze soudci jsou uplne stejne "inteligentni", jako lekari, nebo automechanici. Zalezi, na koho narazite.



Rimmer
Příspěvky: 32

Příspěvek#26 » čtv 11. kvě 2017, 09:32

V tomto ohledu celkem závidím právnímu systému v USA. Tam doopravdy znamená chránit majetek nebo svůj život použitím zbraně a útočníka/ky zneškodnit. Stejně tak ani policie se nebojí použít zbraň proti neřádovi. U nás je to bohužel absolutní opak. Policie se bojí bránit . A nedej bože použít legálně drženou zbraň v krajní situaci a dokonce života si nést následky svého jednání. V ČR. se raději necháte zbít, zmrzačit a okrást.. než se bát, že jste použili nepřiměřenou sílu.

Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 498

Příspěvek#27 » čtv 11. kvě 2017, 10:11

Připadá mi, že hrozně moc lidí tu stále zaměňuje pojmy krádež a loupež. Přeci, při hrozbě typu: "Peníze, nebo život!" je z právního hlediska jedno, jestli mám u sebe 5 korun nebo milion. Je tu bezprostředně hrozící útok proti zdraví/životu.
Takže se v takovém případě alespoň teoreticky nejedná o použití zbraně při ochraně majetku, které bývá v podmínkách naší justice cestou do kriminálu. Druhá věc je samozřejmě výpověď a dokazování, kdy přeživší lupiči budou nejspíš tvrdit, že se jen chtěli zeptat, kolik je hodin.
Předpokládám ale, že kdyby soud někoho poslal do vězení s tím, že měl raděj peníze odevzdat a nestřílet ochranu kvůli ochraně majetku, nejvyšší soud by jim to omlátil o hlavu s argumentem, že se nejednalo o pouhou ochranu majetku, pokud by to tedy dospělo až k nejvyššímu soudu.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#28 » čtv 11. kvě 2017, 10:22

vzhledem k tomu že vzniklá debata nemá nic společného s původním příspěvkem - zamykám

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 hostů