Výpověď policisty po střelbě

Události se zbraní, případy nutné obrany a krajní nouze, soudy
Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#1 » stř 7. čer 2017, 17:53

http://liberec.idnes.cz/polaci-napadli- ... pravy_jape

Událost vcelku o ničem, ale pro mne zajímavá je pasáž, kde vypovídá policista:
„...Byli agresivní. Věděl jsem, že takto dlouho nevydržím. Proto jsem vytáhl zbraň,“ tvrdí policista.

Jednoho z Poláků udeřil pistolí do obličeje a od dalšího útoku ho tím prý odradil. Zbraň držel u těla, levou rukou odstrkoval dva zbylé dorážející muže. Ani to ale nepomohlo, a proto se policista rozhodl pro varovný výstřel. Směřoval do travnatého pásu u chodníku. „Nemělo to efekt, dál byli agresivní, stále na mě útočili. Jeden nebo druhý se mě snažili udeřit,“ popsal policista.

„Dostal jsem se do fáze, kdy už to nešlo, byl jsem v kritické situaci. Byla tma, byl jsem už unavený. Proto jsem se rozhodl pro další varovný výstřel.“ V tu chvíli zasáhl pravé stehno Piecha. „Od začátku jsem zaujal defenzivní strategii, vyzýval jsem je, hrozil jsem zbraní. Nechtěl jsem ty lidi zranit.“



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#2 » stř 7. čer 2017, 20:17

Je tam i jiny zajimavy fakt: ten policista mel po sluzbe, sel s manzelkou z kina. Nicmene Polaci jsou obzalovani i za nasili vuci uredni osobe. Tak byl ten policajt ve sluzbe a sel si do kina, nebo ne? Nebo jako poslu do hader nejakou zenskou na ulici a ona se z ni vyklube reditelka financaku? Pokud policista je policista nonstop, pak k cemu vubec maji mundury? Ja jsem si naivne myslel, ze tento komunisticky prezitek uz neplati... :(

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#3 » stř 7. čer 2017, 20:23

Sysop : Pokud se prohlásil za policistu, vystupoval jako policista a tudíž jako veřejný činitel. To není žádný komunistický přežitek.

Uživatelský avatar
tomblaha
Příspěvky: 195

Příspěvek#4 » stř 7. čer 2017, 20:24

marianakus byl rychlejší:) Prohlásil bych že policista nemusí být v uniformě a přesto je policistou....

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#5 » stř 7. čer 2017, 20:27

tomblaha : Nepleteš se. Policista má ze zákona povinnost zasáhnout vždy, když je porušován zákon. Nejen když je ve službě. Proto prohlášením se za policistu požívá příslušné ochrany jako veřejný činitel. Uniforma nehraje roli.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#6 » stř 7. čer 2017, 20:30

Už tu skoro všechno padlo, ale když už jsem to napsal... :D
Zákon o policii sice neznám a jsou tu povolanější, ale policisté nejsou ve službě 24 hodin denně, jen mají povinnost zasáhnout i mimo službu, pokud teda nejsou např. pod vlivem alkoholu. A jako daňový poplatník vítám, že jim vlastně platím jen část služby :D



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#7 » stř 7. čer 2017, 20:33

Aha. Jsem rad za dovzdelani. Takze je to jako za komaru. Staci rict "abrakadabra ja jsem policista" a mundur byt nemusi. No, to jsou veci. Takze kdyz nekoho v kratasech na ulici poslu do hader, tak on rekne abrakadabra a mame z toho slovni utok na verejneho cinitele.

Ti Polaci samozrejme udelali svinstvo, ale ze jim k tomu prisiji i utok na verejneho cinitele, to je fakt sila, alespon pro mne.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#8 » stř 7. čer 2017, 20:36

Pokud budeš dál pokračovat v útoku, pak ano, bude z toho útok na veřejného činitele.



Chip
Příspěvky: 641

Příspěvek#9 » stř 7. čer 2017, 20:36

V okamžiku kdy se prohlásí za policistu, tak se na něj vztahuje ochrana úřední osoby. Samozřejmě je tato ochrana poskytována pouze v souvislosti s výkonem pravomocí. T.j. Pokud policista někomu chodí za manželkou a ten se s ním popere, ochrana se na to nevztahuje, protože k útoku nedošlo v souvislosti s výkonem pravomoci úřední osoby. To ovšem není tento případ. Zde se policista navelel do služby a prováděl zákrok, takže se na něj ochrana vztahuje. Jen tak pro zajímavost, Zákon o PČR nerozlišuje mezi soukromou a služební zbraní, takže pokud použil soukromě drženou zbraň, mohl ji použít za stejných podmínek jako služební.



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#10 » stř 7. čer 2017, 20:41

Pokud poleze nekomu za zenou, dotycny mu zacne lestit fasadu a on behem toho prohlasi abrakadabra, tak co? Z hlediska vyse uvedeneho pripadu tedy zahajil uredni zasah proti utocici osobe. Dokazu pochopit, ze na prochazce nekde se psem uvidi nejaky cin, kde muze jako uredni osoba zasahnout coby deux ex machina.

Ale pokud je sam primym ucastnikem, tak mi to tak jasne nepripada. Ale jde mi opravdu o zjisteni faktu, ne ventilovani mych domnenek. Vim, ze zakon a logika neni totez.
Naposledy upravil(a) Sysop dne stř 7. čer 2017, 20:42, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#11 » stř 7. čer 2017, 20:42

Sysop : Pokud pošleš do určitých mezí někoho v kraťasech, je to mezi dvěma občany. Pokud se on následně prohlásí za policistu a bude hájit zákon, je další jednání proti němu útokem na veřejného činitele. Musí to být ovšem z jeho strany oprávněné. To, že je policajt není samospasující. K té uniformě. To jako kluci z kriminálky mají nosit mundůr aby byli policajty? A pozor na další věc. Pokud si vyřídíš účty s policajtem za jeho zákrok proti tobě v době, kdy je mimo službu, jedná se opět o útok na veřejného činitele ikdyž se on nijak neprohlásí. Je to totiž odplata za jeho jednání ve službě.



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#12 » stř 7. čer 2017, 20:46

Ano,chapu souvislost s tim,ze kdyz bych nekomu rozbil hubu za jeho cinnost v jeho praci,pak je to spatne.To se ostatne nemusi tykat jen policisty,ale treba i pani ucitelky ve skole.Pracovni veci se maji resit na pude zamestnavatele.

V tomto konkretnim pripade mi proste prijde byt nefer ty smrady polsky popotahovat za to, ze napadli uredni osobu. Oni to cele zacali bez umyslu utocit na policistu a take ten policista, pokud se nijak nelegitimoval (coz nevim), mohl vykladat cokoli, treba ze je papezuv prelat.

Kluci z kriminalky ukazuji odznaky a prukaz. Jinak jsou to opravdu jen kluci.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#13 » stř 7. čer 2017, 20:49

Sysoop : Nemáš pravdu. Při zákroku např. zásahovek se taky nikdo neligitimuje a označení sama sebe za příslušníka policie ze zákona postačuje. Předložení služebního průkazu nebo jiného označení následuje až je k tomu situace vhodná. Do té doby to bylo jen napadení občana. Oni si měli rozmyslet, jestli budou v útoku poračovat. Pak už věděli, že se snaží zmydlit policajta.



Chip
Příspěvky: 641

Příspěvek#14 » stř 7. čer 2017, 20:52

Upřímě řečeno maličko mě udivuje reakce některých zdejších pisatelů. Jak už zde někdo psal, policista i mimo službu je povinnen provést zákrok, pokud je ohrožen život, zdraví či majetek. Tak proč mu tuto ochranu neposkytnout? Nedělám si iluze, že by tak všichni policisté postupovali, spousta z nich si nechce pálit prsty, ale velká část to dodržuje. Já osobně už v civilu zadržel alespoň 15 drbanů, vloupači do aut počínaje a výtržníky co někoho napadli, nebo stříleli na lidi z plynovky konče. Pokud jde o prokázání totožnosti, občas jsem se prokázal služebním průkazem, ( vloupači do auta), ale někdy jen ústním zvoláním policie. Ono totiž na hledání služebního průkazu někde v kapse, pokud na zemi leží chlap a dva pitomci do něj kopou, není moc času...:-)
Naposledy upravil(a) Chip dne stř 7. čer 2017, 20:59, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#15 » stř 7. čer 2017, 20:53

http://zakony-online.cz/?s32&q32=10
Pravda, nemuseli mu rozumět. Ale tak ať si dělají bordel tam, kde rozumí.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů