Brno - strelba na namesti Svornosti

Události se zbraní, případy nutné obrany a krajní nouze, soudy
Uživatelský avatar
gogan
Příspěvky: 978

Příspěvek#31 » pát 9. lis 2018, 19:31

expres: hele to je všechno možný, ale všechny verze se shodují na tom, že plavec střelil do odzbrojeného a dle všeho i zpacifikovaného člověka. Na podruhé, i kdyby byl sebevíc vytočenej ten první výstřel ho měl probrat. Takto mám v osobní anketě "kdo byl v tomto případě větší psychopat" celkem jasno.



expres
Příspěvky: 604

Příspěvek#32 » pát 9. lis 2018, 20:18

Moment, nehajim ucitele. Za me nesmyslna pomsta na lezicim bezbranem na zemi. Zas ale psat petice a otacet to tendencne. Tvarit se u toho jeste nestrane...



Lucas96
Příspěvky: 58

Příspěvek#33 » pát 9. lis 2018, 20:51

Jako dobít někoho tak že zůstane ležet na zemi a pak sebrat kvér, vystřelit a vidět že z toho něco vylítlo a zmáčknout to znova z metru do ležícího... To je normální poprava a neměl by z kriminálu vylézt.

Uživatelský avatar
genu
Příspěvky: 1206

Příspěvek#34 » ned 3. bře 2019, 15:10

Už 5. března začne Krajský soud v Brně rozmotávat neobvyklý případ – poměrně banální šarvátka dvou mužů skončila nebezpečnou přestřelkou, přičemž každý z nich je v procesu jak obětí, tak pachatelem zároveň.

Případ vyšetřovaly dva policejní týmy, dozorovali dva státní zástupci a rozhodovat o vině a trestu budou dva různí soudci. Situace je dnes taková, že instruktor plavání Petr Hašek je obžalován z pokusu o zabití a dotyčný rodič pak dokonce z pokusu o vraždu.

Jak již bylo řečeno, na případu pracují nezávisle dvě skupiny orgánů činných v trestním řízení. Pikantní na celé věci je, že každý ze státních zástupců dospěl k jiné verzi toho, co se na místě odehrálo. Přestože se tak zakrátko bude u brněnského soudu projednávat dvakrát jedna a ta samá kauza, pokaždé bude prezentována jinak.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/stre ... &source=hp

Vůbec z toho nemám dobrý pocit. Můžu posuzovat jen z toho, co se napsalo, ale nebyl jsem tam, takže všechno mohlo být úplně jinak .....
Nejvíc mě udivují dvě věci.
1) Že ten kdo (podle některých svědků) střílel do vzduchu je obviněný z vraždy, zatímco ten kdo (podle některých svědků) střílel do ležícího je obviněn ze zabití.
2) Že jsou v samostatných kauzách oba postaveni na obě a zároveń různé strany a že se na tom "ne"shodly dva vyšetřovací týmy .... vivat :o(



mrkev
Příspěvky: 69

Příspěvek#35 » ned 3. bře 2019, 15:42

ad 2) V podstatě se jedná o naprosto běžnou situaci, jen s tím rozdílem, že dva naprosto protichůdné pohledy na věc obvykle prezentují soudy různých instancí (např. okresní vs. krajský). Unikum je zde pouze v tom, že se to tady sešlo současně.



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#36 » ned 3. bře 2019, 19:28

@genu: V článku se píše, že rodič vystřelil na toho instruktora, nikoli do vzduchu.

Uživatelský avatar
genu
Příspěvky: 1206

Příspěvek#37 » ned 3. bře 2019, 20:01

V článku jo.
V TV reportáži instruktor tvrdí, že jednu do vzduchu, jednu na instruktora (bez zásahu).
Instruktor i otec tvrdí, že ho instruktor honil, aby ho odzbrojil.
No nevím, jestli bych neozbrojený pronásledoval někoho kdo má zbraň a dokonce z ní střílí .....
Instruktor: "On ležel na zemi a kopal mě do hlavy ...."
Pak do otce instruktor 2x střelí (1x trefí) a jde do zpět do školy vybít zbrań a řekne uklizečce ať zavolá policii a čeká na ni ....... a otec tam krvácí a volá o pomoc ....
To jsem fakt zvědav, co zazní u soudu a jak první soud rozhodne .....



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#38 » ned 3. bře 2019, 20:42

Oba si to odsedí... blbá reakce í vyhodnocení situace...



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#39 » ned 3. bře 2019, 21:33

Z těch informací, které se objevují v článku, mi přijde závěr vyšetřovatelů/státních zástupců logický.

Je to posuzováno jako dva skutky dvou různých osob. Prvním skutkem je útok rodiče na instruktora, který dle zachycených svědectví není nějakým excesem, ale spíše pravidlem (žel) legálního držitele zbraně.
„Je to pán, se kterým jsem už taky měl incident zhruba měsíc před tou událostí. Choval se doslova jako dobytek jak vůči paní vrátné, tak vůči trenérkám plavání,“ popisuje svou zkušenost školník Josef Havel.

Podobná scéna se odehrála i v osudný den, konfliktní rodič opět vyvolal hádku a vulgárně napadal vrátnou i další zaměstnance.


Tento útok rodiče byl zakončen následovně:
Nejprve střílel rodič na instruktora Haška, poté, když se Hašek snažil muže odzbrojit a zbraň mu sebrat, vystřelil dvakrát i on.

Tzn. zde je zřejmé podezření z pokusu o vraždu. Pokud střílíte směrem po člověku, je to takto kvalifikováno, nesvědčí-li jiná okolnost o opaku.

Jenže věc se zamotala a
Hašek snažil muže odzbrojit a zbraň mu sebrat, vystřelil dvakrát i on. Muže zasáhl tak nešťastně, že skončil na pár týdnů v nemocnici s vážným zraněním.

„Vystřelil jsem tak nějak automaticky, rozhodně jsem nijak nemířil. Tu zbraň jsem měl daleko od těla a nechtěl jsem mu ublížit. Prostě jsem jen chtěl zabránit tomu, aby někomu tou zbraní ublížil on,“ doplňuje Hašek.

A tady už je pokus zabití, neboť instruktor byl zřejmě shledán ve stavu "silném rozrušení ze strachu, úleku, zmatku nebo jiného omluvitelného hnutí mysli anebo v důsledku předchozího zavrženíhodného jednání poškozeného".

Jsem zvědavý, co se prokáže před soudem, ale pokud byl rodič tak labilní, jak popisuje školník i instruktor, a pokud začal celý konflikt a pak se oháněl zbraní, tak těch 6-8 let za pokus vraždy natvrdo dostane oprávněně. Naopak instruktor, jestliže zbraň ukořistil při vzájemném zápasu a poté, co na něj vystřelil rodič, tak z toho možná vyjde jako obránce s čistým štítem (NO).

To je mé hodnocení situace z hlediska právního. Samozřejmě po proběhlém dokazování se může ukázat, že vše se stalo jinak, hráblo instruktorovi a ten napadl rodiče, nebo že rodič nestřílel s úmyslem po instruktorovi, ale do vzduchu/do země.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1298

Příspěvek#40 » ned 3. bře 2019, 22:01

Jo, vypadá to tak, že rodič střílel první, netrefil a instruktor se nelekl (s čímž asi rodič nepočítal), zbraň mu sebral a pak bohužel vystřelil...



jkprg
Příspěvky: 27

Příspěvek#41 » ned 3. bře 2019, 23:51

mobil-man píše:Tento útok rodiče byl zakončen následovně:
Nejprve střílel rodič na instruktora Haška, poté, když se Hašek snažil muže odzbrojit a zbraň mu sebrat, vystřelil dvakrát i on.

Tzn. zde je zřejmé podezření z pokusu o vraždu. Pokud střílíte směrem po člověku, je to takto kvalifikováno, nesvědčí-li jiná okolnost o opaku.


Toto je verze instruktora. Pro nějaké soudy by bylo fajn vzít v potaz i verzi druhé strany. Tj. že instruktor naštvaně vyběhl ven s úmyslem otce fyzicky vykázat. Ten se lekl jeho energického příchodu a ze strachu z fyzického kontaktu ukázal zbraň. To vyprovokovalo instruktora ještě víc a otec se dal na ústup (oba popisují, že výstřely padly ve větši vzdálenosti od vchodu). Jenže otci došlo, že jen tak neuteče a pak 2x vystřelil na výstrahu do vzduchu.

To by klidně mohla být NO otce. V horším případě výtržnictví.

Otázka je, jak by to soud hodnotil, pokud by se přiklonil k názoru, že otec 2x vystřelil a mířil(!) na instruktora. Z toho, co otec i instruktor vypovídají, tak je jasné, že výstřely padly až po tom, co instruktor začal otce pronásledovat. Otec se může hájit tím, že i jedním úderem je možné člověka zabít (viz. znalci) a proto použil zbraň v NO. I když jsem četl případy, kdy soud tvrdil, že si měl střelec raději nechat namlátit než se bránit střelbou. Na druhou stranu že by instruktor chtěl zabíjet urážejícího otce je dost nepravděpodobné. Jenže také existují nechtěná ublížení s nádledkem smrti a pak analyzujte tu situaci ve zlomku vteřiny... Nejhorší mi pro otce vychází pokus o zabití.

A tady už je pokus zabití, neboť instruktor byl zřejmě shledán ve stavu "silném rozrušení ze strachu, úleku, zmatku nebo jiného omluvitelného hnutí mysli anebo v důsledku předchozího zavrženíhodného jednání poškozeného".


Pokud se někdo vrhne a pronásleduje někoho, kdo je ozbrojen, tak lze sotva mluvit o strachu, úleku nebo zmatku... A střílet na odzbrojeného, ležícího na zemi .... U toho instruktura mi to vychází dost jednoznačně na pokus o vraždu.



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#42 » pon 4. bře 2019, 12:18

Ano, těch variant je více, podle toho, co vyplyne z dokazování.

Jen pozor na to, že NO otce může být oslabena tím, že on byl na prvopočátku "útoku" instruktora, on jej vyprovokoval svým chováním. Instruktor nepochybně nebude žádná mlátička, která bije rodiče dobývající se do školy. Nebýt jeho jednání, téměř jistě by se za ním instruktor nevydal. Platí přitom zásada, že dobrodiní NO se nemůže dovolat ten, kdo gradaci celé situace zavinil (tato teze zazněla myslím i v případu Koblížka či střelby Jungmana, kteří oba stříleli poté, co vznik konfliktní situace zavinili).

Ad zabití: No právěže tady máme předchozí zavrženíhodné jednání poškozeného, evidentně si to myslí i StZ, když podle toho podal obžalobu. Jinak by to byl taky pokus vraždy.

Pokud školník u soudu řekne, že otec byl hovado a nebyl to jeho první exces, tak to má jasné a do pozice obránce se nedostane. Nesvědčí mu žádná z okolností pro hodnocení jeho jednání jako pokus o zabití.

Edit:
Tady jsem našel verzi otce, plus část odůvodnění zamítnutí stížnosti obviněného (instruktora):
https://pravdaostrelbebrno.webnode.cz/dokumenty/
To bude vážně zajímavé 8-)



jkprg
Příspěvky: 27

Příspěvek#43 » pon 4. bře 2019, 14:40

mobil-man píše:Jen pozor na to, že NO otce může být oslabena tím, že on byl na prvopočátku "útoku" instruktora, on jej vyprovokoval svým chováním.


Já jsem to pochopil tak, že ten otec tam vyváděl a někdo (školník?) zavolal instruktora, který tam vlítnul, aby toho otce usměrnil. A vlastně ani nebyl čas na nějaký útok otce na instruktora. Otec může tvrdit, že tam sice dělal verblální výtržnosti, ale ten fyzický útok může házet na instruktora (vlastně už hází).

Instruktor nepochybně nebude žádná mlátička, která bije rodiče dobývající se do školy.


Taky bych řekl, ale k tomu asi budou psychologické posudky... Zdání klame, jak se říká...

Na druhou stranu si nedokážu představit, že by někdo ukazoval zbraň ve chvíli, kdy k němu přichází(!) byť i naštvanej člověk. Obzvlášť u člověka, který je zvyklý vyvolávat konflikt a tedy s odporem se setkává. Přijde mi, že ten impuls, aby otec dostal takový strach, musel být větší. Pokud ne a ten člověk tasí kdykoli mu někdo zaklepe na rameno, tak má body mínus. No, jsem na to zvědavý, co se prokáže.

Platí přitom zásada, že dobrodiní NO se nemůže dovolat ten, kdo gradaci celé situace zavinil (tato teze zazněla myslím i v případu Koblížka či střelby Jungmana, kteří oba stříleli poté, co vznik konfliktní situace zavinili).


Z toho co jsem četl, tak v ani jednom případu nehrálo roli, kdo incident začal. Nejvíce mi tomuto připadá podobný případ pana Koblížka. Ale tomu evidentně přitížilo, že byl strážník: "Jako strážník dobře věděl...." což ostatně zaznělo i v případu Jungmann.

Ale společné s tímto je ta okolnost, že pokud dělám výtržnost a někdo mě chce "srovnat", tak nemohu předpokládat, že mi jde o život a tudíš nejde o NO.

V tom Brně bude asi klíčové, zda se prokáže, že otec střílel na instruktora nebo jen pro výstrahu do vzduchu, jak tvrdí otec.

Ad zabití: No právěže tady máme předchozí zavrženíhodné jednání poškozeného, evidentně si to myslí i StZ, když podle toho podal obžalobu. Jinak by to byl taky pokus vraždy.


I při tom zavrženíhodném jednání je ale potřeba dodržet určitou proporcialitu. Já si nemohu pomoct, ale nějak si nedokážu představit, že by vyvolání hádky otcem s jinými lidmi (instruktor nebyl údajně součástí hádky), mohlo zlehčit střelbu instruktora do těla otce, když leží beze zbraně na zemi. Za mne ta střelba není úměrná jednání otce, aby šlo jen o pokus o zabití.

Co si o tom myslí StZ mi celkem zapadá do zkušenosti, že držitel zbraně je vždy ten horší, i když je poškozený. Přinejmenším z počátku vyšetřování. Tady otci jistě ještě přitíží jeho agresivní vystupování, byť si myslím, že by to na kvalifikaci nemělo mít vliv. Ale i policisté i soudci jsou lidi, že? :-(



jkprg
Příspěvky: 27

Příspěvek#44 » pon 4. bře 2019, 14:42

Jinak mi přijde ještě zajímavé, že posuzování činu instruktora bude asi závislé i na výsledku zjištění, co se dělo v době, která se primárně týká posuzování činu otce – "střílel otec do vzduchu nebo na instruktora". Mne by zajímalo, jak se taková propojená kauza projednává. Čeká se na výsledek jednoho soudu? To se může táhnout - soud + opravné prostředky... Nebo se to projednává u obou soudů? Co když dojdou každý k jinému výsledku? Máte někdo tip, jak to probíhá?



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#45 » pon 4. bře 2019, 15:25

Soud bude rozlišovat : útok probíhal - nebo už ne - nebo už zase ano... střílelo se v době probíhajícího útoku a nebo ne?
U obou dvou.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů