Brno - strelba na namesti Svornosti

Události se zbraní, případy nutné obrany a krajní nouze, soudy


Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#61 » čtv 27. čer 2019, 07:20

No, sice Koblížek není z Náměstí Svornosti, ale:
pokud tu situaci sám vyprovokoval, zákon kdesi říká, že by se nemělo potom jednat o NO. Ani pokud by to jen eskaloval. Tam je ten zakopaný pes, asi.



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#62 » čtv 27. čer 2019, 09:00

genu píše:
mobil-man píše: Ani tam nepíšou, za co dostal těch 2,5... Každopádně z toho vyšel velmi dobře. Jsem zvědavý, kolik dostane trenér.

Jakých 2,5?
Dostal roční podmínku.

Pardon, přehlédl jsem se. 2,5 roku je odklad...
Indian píše:No, sice Koblížek není z Náměstí Svornosti, ale:
pokud tu situaci sám vyprovokoval, zákon kdesi říká, že by se nemělo potom jednat o NO. Ani pokud by to jen eskaloval. Tam je ten zakopaný pes, asi.

To je pravda. Neříká to přímo zákon, říká to nauka, vycházející z judikatury. Není to ale přímo přiléhavé na tento případ. Dopadá to na případy, kdy role útočníka je od počátku jasná, i kdyby se poté dostal do role obránce. Např. lupič vytáhne nůž a dožaduje se peněz. Vy se nedáte a začnete se s ním prát a tlouct ho, on vás bodne a bude tvrdit, že to bylo v obraně před vámi.

U Poláka byl ten děj přeseknutý, kdy nejdříve byl v roli obránce, dle soudu užil zbraň mimo rámec NO, ale poté následuje druhý skutek trenéra, který se hodnotí samostatně. Polák i Koblížek nejdříve svým chováním dali podnět ke vzniku situace, která by bez nich téměř jistě nenastala (ten trenér by asi jen tak nevyběhl a neměl chuť zmlátit člověka čekajícího před školou, impuls k jeho jednání zavdal Polák).



pavelg
Příspěvky: 3073

Příspěvek#63 » čtv 27. čer 2019, 09:12

S tím provokováním to není tak jednoznačné.
Pokud jsem to dobře pochopil, NO nelze předstírat, když jsem prokazatelnou agresi začal, nezvládl a karta se v průběhu boje obrátila.
Na druhé straně, NO lze užít, když se bráním nepřiměřené reakci. Typicky když si podle někoho zasloužím rozbít držku za blbé kecy.
Ale rozhodovat bych to nechtěl ani jako účastník ani jako soudce.



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#64 » čtv 27. čer 2019, 22:36

Podle ní vytažení pistole rozhodně nebyla přiměřená nutná obrana, jak se během jednání snažil argumentovat Polák.
„Proti trenérovi, který byl bosky a v na zimu nepříhodném oblečení a vysvětluje mi, že bych se měl chovat slušně před školou, tak i když je sportovec, tak obranou proti takovému jednání nemůže být vytažení plně nabité zbraně a střelba,“ pokračovala ve zdůvodnění soudkyně.


Sice si myslím, že se prostě potkalo ego s egem, že "normální" lidi by to tak nevyhrotili s takovým koncem, ALE ten názor soudkyně taky není úplně v pořádku, protože:

Vyběhne na mě sportovec a já přehodnocuju riziko, co se může stát:

a) jen mě seřve, žádné nebezpečí, žádný fyzický kontakt, situace v pohodě - to si zřejmě myslela soudkyně, to by tahání pistole bylo asi moc, ale mám 100% jistotu, že to takhle skončí?

b) sportovec je taky trochu magor a ego, skončí to menší nebo větší nakládačkou - to už by tahání pistole stálo za zvážení, přeci jenom ty trvalé následky po "neštastné" ráně během nakládačky bych pro sebe nebral jako ideální konec.

c) sportovec je trochu větší magor a ego, neovládne se, protože vývoj situace je jaký je (ano, za ten vývoj můžou obě ega) a pokusí se mě zabít - tohle riziko zřejmě soudkyni ani ve snu nenapadlo, vždyť je to přeci úplně nereálný konec a přitom by to už určitě bylo na vytažení pistole

Takže jsem zpět na začátku:

"Vyběhne na mě sportovec a já přehodnocuju riziko, co se může stát ..."

A schválně, kdo by hádal, že nakonec to dopadne za "C", že se sportovec neovládne a pokusí se mě zastřelit? Ten trenér, který byl bosky a v na zimu nepříhodném oblečení a jen mi vysvětluje, že bych se měl chovat slušně před školou ...



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#65 » čtv 27. čer 2019, 22:41

Pistoli nemůžeš vytahovat proti rukám, i kdyby jsi měl skrze ně dostat sadu.



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#66 » čtv 27. čer 2019, 22:54

Doporučuji si dohledat a přečíst pár judikátů od našich soudů na situaci pistole proti rukám - prozradím výsledek dopředu - MŮŽEŠ :-)



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#67 » čtv 27. čer 2019, 23:37

Já na dřívější judikáty, s dovolením, spoléhat nebudu.



Golem
Příspěvky: 489

Příspěvek#68 » pát 28. čer 2019, 00:18

HonzaLBC píše:
c) sportovec je trochu větší magor a ego, neovládne se, protože vývoj situace je jaký je (ano, za ten vývoj můžou obě ega) a pokusí se mě zabít - tohle riziko zřejmě soudkyni ani ve snu nenapadlo, vždyť je to přeci úplně nereálný konec a přitom by to už určitě bylo na vytažení pistole

A přitom paní soudkyně mudrovala dávno poté, co pan trenér, podle mě beze vší pochybnosti, dokázal že magor je. Vždyť se ho zabít pokusil.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#69 » pát 28. čer 2019, 07:18

Zas na druhou stranu nutno říci že současný rozsudek není vzhledem k proběhlému vůbec špatný. (Něco jiného by to bylo, kdyby Polák před "varovnými" výstřely na trenéra řval cosi ve smyslu: "stůj, nebo použiju zbraň!")
Nezbývá než doufat, že v druhém kole bude dostatečně ohodnocena střelba do zbitého, ležícího a především neútočícího. A tentokrát nepodmíněně, trenér je evidentně horká nátura (bosky, nalehko) a potřebuje vychladnout.



Golem
Příspěvky: 489

Příspěvek#70 » pát 28. čer 2019, 11:55

Měl Polák na nějaké řvaní čas?
Ten vrah by to rozhodně měl dostat nejen nepodmíněně, ale také na hodně dlouho. Tohle je ještě větší dobytčárna, než ti ubožáci co ležícího bezbranného, který je nemá jak ohrozit, kopou do hlavy.



sedljanextra
Příspěvky: 34

Příspěvek#71 » pát 28. čer 2019, 12:00

JoeBiden píše:
Mě to trochu připomíná případ Koblížka ve Vysokém Mýtě. Útok na svoji osobu v obou případech inicioval střelec, když poté na svoji obranu střílel. V Brně výstražný, v Mýtě naostro.


Tohle je mediální lež. V případě Koblížka neexistuje jediný důkaz o tom, že by něco vyprovokoval - to ze začátku netvrdili ani ti bratři - a to ani verbálně!!! To jak dopadl, je jen výsledek katastrofální situace u VS Praha a u US/NS. Nakonec tyhle ostudné lži-zlo-sudky vedly k té střelbě v Brně a povedou i k dalším - agresivní arogantní ho-da získala totální monopol na násilí. A časem tohle může semlít i nějakého člověka z tohoto fóra.


Plně souhlasím s těmi arogantními ho-dy!

Toto se mi například stalo minulý týden - byl jsem na Kapslovně střílet s kolegy z práce a po cestě domů jsem se zastavil v McD (nesuďtě mně za to prosím) pro něco malého místo večeře protože se nám to na střelnici protáhlo. Tak si to tak vykračuji směrem k domovu, přes rameno box s AR-15kou a skrytý G43, v ruce burger.
Najednou za sebou slyším kohosi pískat tak se otočím, vidím že kdosi na někoho pokřikuje u Billy. Neznám, není můj problém, tak se otočím a pokračuji v chůzi domů.
Nicméně - po dvou minutách za mnou kdosi zařve, hrábne mi na rameno a najednou mám v obličeji svalnatého potetovaného člověka se špatnýma zubama co mi asi z 15 cm řve do obličeje "Cos to říkál o mojí ženě?". A dá mi do nosu hlavičku čelem a já mám v puse krvácející ránu od zubů. A já vůbec netuším co se děje. Toho člověka jsem nikdy před tím neviděl ani manželku - lidem nic špatného neříkám, jsem nekonfliktní člověk.

A teď ať mi místní obránci teze `proti rukám ne zbraní` poví jak se tedy člověk s minimem svalů, nekonfliktní povahy má v takové situaci chovat? Oproti Brnu k tomu příjdete jako slepý k houslím. Co kdyby mi ten člověk i vyrazil zuby nebo zlomil nos? Stojí za to se nechat zmlátit osobou která je agresivní a má potenciálně problém se sebeovládáním? Tady jsem zbraň vytáhnout nestihl. Ale jestli bych si líznul možnost permanentního poškození obličeje a náklady na chirurgickou nápravu napříšte? No nevím nevím. A těchto situací bude přibývat protože i ve svém okolí vidím jak některým s příbytkem svalů roste nejenom ego, ale také asertivní agresivita bez pomyšlení na následky.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#72 » pát 28. čer 2019, 13:42

Golem píše:Měl Polák na nějaké řvaní čas?


Odpovím otázkou - měl čas tasit a střílet výstražné ? (Jasně nikdo jsme tam nebyli a po bitvě jsme všichni chytří jak opice, ale snažím se získat z toho ponaučení. Tady si říkám, že kdyby se událo asi takto: Polák má "blbý" kecy před školou [je jedno zda oprávněně, či ne], nastoupí na něj borec v teplácích a něco mu odpovídá, Polák dostane strach a borce se snaží zastavit slovně, ten naopak v agresi přidává a stále se blíží, Polák střílí výstražný ... jak by potom probíhal soud, s kým a s jakým výsledkem? Bohužel nebyl to zápas v hokeji a nemáme k dispozici video.)

sedljanextra: co následovalo?



pravdaostrelbebrno
Příspěvky: 5

Příspěvek#73 » sob 29. čer 2019, 14:06




sedljanextra
Příspěvky: 34

Příspěvek#74 » pon 1. črc 2019, 08:02

Nechal jsem to být. Navíc to bylo vedle zastávky MHD kde bylo dost lidí, takže by tam stejně zbraň nebo další konfrontace byla spíš na škodu. On si pak odkráčel pryč i když ještě pořád pořvával. Ti lidi na zastávce to svou přítomností dost možná udělali trošku méně nebezpečné celkově, ale co mně dostalo je jak si všichni jen hledí svého k idyž se toto stane přímo před nima. Nikdo ani slovo, všichni jako by koukali jinam. Lidi jsou holt apatičtí.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#75 » pon 1. črc 2019, 08:20

Takže tou hlavičkou to vyvrcholilo a týpek si dal odchod. No ještě, že tak, jinak by tě k akci nejspíš donutil a my bychom teď "adekvátnost" řešili v extra vlákně.
Za mě platí: Bůh stvořil lidi, jako silné a slabé a teprve Samuel Colt tento nedostatek napravil.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 hostů