Koronavirus a situace v ČR

Diskuse o nestřeleckých událostech všeho druhu

rumburak18

Příspěvek#1291 » čtv 14. kvě 2020, 12:13

Prvně mě napadl ten, co přeložil ten obsáhlý článek ze zahraničí, kde tyhle modely byly. Sdílel to někdo i tady v samotném počátku karantény u nás.

LoganRaise

Příspěvek#1292 » čtv 14. kvě 2020, 13:17

Tak já to prozradím. Byl to Ark. Hamáčkovi došla vážnost situace, když uviděl jeho lišku s rouškou...

Arc

Příspěvek#1293 » čtv 14. kvě 2020, 14:10

No líška s rouškou má určite obrovský marketingovo-mediálno-influencerský vplyv, ale matematický model to nie je. A epidemiológ tiež nie som :D Možno genu, ten sem posiela často grafy a modely.

gogan

Příspěvek#1294 » čtv 14. kvě 2020, 15:17

Podle mě si to musel spočítat každý epidemiolog, exponenciální nárust je sfiňa. Mě to tenkrát nedalo a udělal jsem výpočet k situaci "když na první políčko šachovnice dáš jedno zrno pšenice, na každé další x násobek ..." u R=2 je to víc zrn než roční světová produkce...
Hodil jsem to na grátis hosting http://testy.wz.cz/ :)

Arc

Příspěvek#1295 » čtv 14. kvě 2020, 15:30

hmmm žeby som si pomýlil gogana a genuho? Ja som bol na mená vždycky blbec :D

gogan

Příspěvek#1296 » čtv 14. kvě 2020, 15:38

To je přece fuk, bylo to ve více článcích (a lincích) a ani jednoho zdroje jsem nebyl autorem :mrgreen:
Jen mě fascinovalo, jak ten výpočet hrůzně vypadá "černý na bílým" tak jsem udělal tu kalkulačku.

genu

Příspěvek#1297 » pát 15. kvě 2020, 11:26

Destructor píše:Na druhou stranu jsme tady slyšeli bláboly od opozice, jak by všechno české firmy vyrobili a dodali, jen kdyby se na ně vláda obrátila.
A výsledek ?

Česko mohlo chrlit miliony filtrů denně. Hamáček se s námi odmítl bavit, říká Svoboda.
Nabídli jsme vládě obrovskou pomoc. Jedna z firem byla připravena rozjet během 48 hodin výrobu několika milionů filtrů denně, jeden by přišel na 70 haléřů. Jsou lepší než ústenky z Číny, líčí student Technické univerzity Liberec David Svoboda. Nikdo z vlády ale od března nevážil hodinovou cestu k nám a nikdo nekontaktoval žádnou z firem, jejichž seznam jsme dodali, mrzí Svobodu.
viz video: https://video.aktualne.cz/dvtv/cesko-mo ... f6b220ee8/
22.3. poslali nabídku, druhý den vyrobili 100 tisíc filrů a od 29.3. chrlí 5 milionů filtrů týdně ..... bez nákupu od vlády.
Jenže ze 70ti haléřů není vejvar pro pijavice :roll:
Linka v Turnově chrlí tisíce nanoroušek. Svými vlastnostmi nahradí respirátor nejvyšší účinnosti, na rozdíl od něj se v ní však dá dýchat.
Ochrana před viry či spórami plísní je u nových nanoroušek téměř stoprocentní (99,9%). Jsou lehké a díky vysoké prodyšnosti nezpůsobují vyrážky ani jiné potíže. Jejich výrobu spustila v nevyužité hale turnovské Preiosy firma CUBO Investments během pouhých pěti týdnů. „Byla to pro nás výzva,“ řekl investor a jednatel firmy Antonín Kostka.
Ohlas je značný. „Dodávat chceme do Japonska, Koreje, USA či Rakouska. Zájem projevilo i Německo, Velká Británie či Itálie. Už teď máme zakázky na půl roku dopředu,“ vypočítal Kostka. Absolutní přednost by ale podle něj měla Česká republika. Při kapacitě linky by to neměl být problém. Už brzy by se roušky měly objevit i v maloobchodě, cena jedné je 47,19 koruny včetně DPH.
Prvním odběratelem je Liberecký kraj, který si objednal 1,5 milionu roušek za 70,7 milionu korun. „Výrobu samotnou jsme finančně nepodpořili, ale zavázali jsme se k odběru tohoto množství,“ uvedl hejtman Martin Půta. Podle něj je rozjezd výroby nanoroušek takto vysoké kvality prvním krokem k nezávislosti České republiky na Číně. „Pevně věřím, že český stát přejde od dodávek čínských roušek, které jsou mnohem dražší a navíc v pochybné kvalitě, k podpoře tuzemských výrobců,“ zadoufal hejtman.
https://kladensky.denik.cz/denik-v-regi ... 00514.html

Vždycky šlo o peníze, ne o rychlost, nebo kvalitu, takže proto volili čínu (prachy bokem).

genu

Příspěvek#1298 » sob 16. kvě 2020, 00:33

Šéf Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs vytýkal vládě, proč kupuje drahé roušky v Číně a žádné nebere od českých výrobců. Do jeho firmy teď míří finanční úřad.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vyro ... _campaign=

MojeTikka

Příspěvek#1299 » sob 16. kvě 2020, 01:17

V pripade Kuse je to totalni skandal, protoze FU kontrolu zduvodnuje tim, ze jim pry NAROSTL obrat (!!). Cili ne, ze by nejaka firma snizila KH, protoze ji treba "zmizelo" par faktur a to by prislo FU divne. Naopak - FU chce udelat kontrolu proto, ze firma priznala vetsi objem prodeje, nez predtim.

Tomuhle duvodu muze verit jen burtozrout, co o danich a podnikani nema paru.

Neskutecne statni svinstvo. A muze mi zase nekdo vykladat, ze "to je selhani jednotlivce, ale ne systemu", jako jsem na FU slysel vzdycky, kdyz neco zkurvili.

Na koronaviru si nejakej ourada hezky pohoni premie.

gogan

Příspěvek#1300 » sob 16. kvě 2020, 01:25

„Kvůli tomu správci daně vznikly pochybnosti o reálném nárůstu ekonomické činnosti. Vyzýváme vás, abyste se k pochybnostem vyjádřili, neúplné údaje doplnili, nejasnosti vysvětlili, nepravdivé údaje opravili, pravdivost údajů prokázali a přinesli důkazní prostředky tak, aby došlo k odstranění výše uvedených pochybností,“ stojí v závěru úředního dopisu.

Sprostý podezřelý, dokaž svoji nevinu. Naprosto nechutný. :cry:

jezekif

Příspěvek#1301 » sob 16. kvě 2020, 05:19

Tohle je velmi typické (máme preca vládu hentoho protikorupčného hnutí):
„Není nám jasné, proč chce česká vláda nabourat tuzemskou hospodářskou soutěž a slibuje americké firmě Honeywell státní garanci odběru respirátorů. Čeští výrobci respirátorů se v době nouzového stavu ptali vlády na možnost garance odběru jejich respirátorů, aby mohli investovat do nových zaměstnanců a do strojního zařízení. Pokaždé dostali odmítavou odpověď,“
Jasně že odmítavou, jakou taky jinou, když žádost nebyla správně a dostatečně "okolkována".

xor

Příspěvek#1302 » sob 16. kvě 2020, 08:24

Tak jsme člen NATO a dva ministři zase členové Aspenu, tak je pochopitelné, že prosazují zájmy Ameriky před českými. Obě skutečnosti jsou dostatečně známé, druhá pravda spíše na alternativě.

MojeTikka

Příspěvek#1303 » sob 16. kvě 2020, 08:44

Na FU by si meli zridit podatelnu na kapriky a krabice od vina, aby to mohlo odsejpat a poplatnici nebyli v rozpacich.

kiv61

Příspěvek#1304 » sob 16. kvě 2020, 22:47

Neřekl bych,
AB a "chlapcům co spolu mluví" tečou peníze jinými veletoky, tohle by pro ně byly jen drobný pro které by se ani nesehnuli ...

Tady a nyní jde čistě o likvidaci střední podnikatelské třídy, která jim prostě dosud kazila "klid na práci" ..

První vlna EET , KH a další buzerace až tak nepřinesly v tomto směru kýžený efekt /včetně té jejich bonzovací lotérie, kterou nedávno odhoukali/ a tak to prostě zkouší znovu a jinak.

Ten současný čínský sajrajt (pokud vůbec existuje) se jim nyní samozřejmě velice hodí do jejich byznys/mocenského plánu ... :lol:

MojeTikka

Příspěvek#1305 » pon 18. kvě 2020, 22:03

Na druhou stranu - jeste pred nedavnem temer pravidelne 30 az 50 let byla nejaka sikovna valka, ktera znovu rozdala karty na stole. Od posledni valky v Evrope byl nejprve rust, rekneme tak 30 let a pak de facto postupna stagnace s naslednym hospodarskym poklesem. Propad v prodejich aut, takove typicke zalezitosti luxusu, jasne ukazal, ze tady nekde je hranice realneho blahobytu.

Ten vir je silnejsi chripka. Ale ten doom spusteny vypnutim ekonomiky, to je sance na nove rozdani karet. A to se skutecne hodne sibrum bude hodit. Prijit to muselo. A pokud to je malo, tak nam brzy media oznami nova hrozna cisla...

Zpět na