Muzeum odmítlo hákový kříž na messerschmittu

Diskuse o nestřeleckých událostech všeho druhu
Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3253
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1 » ned 21. čer 2009, 13:12

Muzeum odmítlo hákový kříž na messerschmittu, modeláři se bouří
http://zpravy.idnes.cz/domaci.asp?c=A090621_010618_domaci_jw
Letecké muzeum v pražských Kbelích otevřelo novou expozici - hangár s letadly z druhé světové války. Vedle strojů převážně ruské výroby stojí první nasazené proudové letadlo, slavný Messerschmitt 262. Nemá ale hákový kříž na svislé ocasní ploše. Modeláři proto mluví o falšování historie.

Dvousedadlový messerschmitt Me 262 Schwalbe, známý jako "švalbina", patří mezi hlavní lákadla nově otevřené expozice v hangáru Karla Janouška (jediného československého maršála, legionáře a organizátora českých jednotek v Královském letectvu Velké Británie - pozn. red.). A vlastně celého muzea vůbec. Ale ne všem se zpracování ojedinělého stroje líbí.

Letadlo totiž původně mělo československé barvy - ustupující Němci už ho nedostavěli. A československému letectvu se hodilo na výcvik, proto ho zprovoznilo. S označením Avia CS-92.

"To letadlo je dvousedadlový stroj, dokompletovaný po válce v českých zemích. Na dochovaných fotografiích ho máme jen bez zadní části, ta vznikla až po válce," vysvětluje ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.

"Je typově jediná, kterou máme (muzeum má Me 262 v čs. provedení, ten je ale jednomístný - pozn. red.). 'Marking' jsme nechali předělat na německý, logicky ta svastika na zadní směrovce nikdy nebyla," dodává. Letadlo tak postrádá znak, který užívali němečtí nacisté - jen na boku trupu má takzvané "trámové kříže".

Na webu modelforum.cz, kde se na čas objevily fotografie z upravování messerschmittu do německých barev, se ale proti kroku VHÚ zvedla vlna nevole. "Zase typický kočkopes. Když už jsme se tedy odhodlali prezentovat 'švalbku' tak, jak vypadala za války, proč ustrneme v půli cesty?" ptá se jeden z diskutérů.

"Nevím co je více kontraproduktivní - zda takto vymazávat nacistickou minulost Německa a pak nechat na neonacistech, aby jí nové generaci 'vysvětlovali', a nebo ji vysvětlit odborně v kontextu reálných událostí a historie a do té Me 262 patří i s hákovým křížem na směrovce jako výsostným znakem Luftwaffe na této části letadla," napsal další diskutér.

Hákový kříž tam byl, museli ho zamalovat
Restaurátor skutečně hákový kříž na svislou ocasní plochu letadla nastříkal. Jenže nakonec ho překryla další vrstva barvy - německé kamufláže. "Oni ji tam nastříkali, ale my jsme to nechtěli. Kamufláž je přefocená z knížky, tam hákový kříž je, ale od první chvíle bylo domluvené, že na letadle nebude," tvrdí Knížek.

Přinejmenším jeden z důvodů je nasnadě. V posledních týdnech a měsících se hodně debatuje o aktivitách neonacistů, jejich zatýkání a protestních pochodech.

"Nehodlám, aby mi někdo hajloval u letadla ve Kbelích," říká rezolutně Knížek. "Před několika týdny jsme odhalovali památník parašutistů (co zabili zastupujícího protektora Heydricha - pozn. red.), týden na to se tam začaly scházet skupiny, co tam rozhazují proněmecké vzpomínkové letáky," obhajuje rozhodnutí vystavit "neúplný" stroj.

Na modelforum.cz zazněl i jiný postřeh. "I když 'Němce' nastavím, svastika patří tam, kde byla. Na model i letadlo z muzea. Je to výsostné označení a nesouvisí to ze žádnou propagací ničeho. Proč jim nevadí jiné symboly, třeba srp a kladivo?" podivil se jeden z modelářů.

"Rudé hvězdy tu na letadlech být můžou, ale hákové kříže ne. Němci tady prostě za války zabíjeli, Rusové ne, tak jsou Němci vnímáni negativněji. Je zajímavé, že německá muzea to mají různě - třeba v Berlíně kříže být mohou, v Mnichově ne. Jeden by řekl, že to bude obráceně," řekl iDNES.cz odborník, který si nepřál s problematikou spojovat své jméno.


Už mě ten český pseudoboj proti extremismu jenom baví. Řeší se takovýhle blbosti, ale skutečné problémy se přehlížejí, protože jejich řešení není tak snadné jako přesprejovat svastiku :roll:

Uživatelský avatar
MiRaS
Příspěvky: 303
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2 » ned 21. čer 2009, 19:58

To je skutečně řešení :roll: Dnes přestříkáme hákový kříž, zítra vytrháme stránky z učebnic a pozítří se ty zlé nacisty, fašisty a extrémisty zapomene :mrgreen:

Už vidím jak někdo chodí hailovat do muzea k ocasu letadla :lol:

Zaráží mě ta stupidita. Vlastně ani ne, že já se dneska ještě vůbec něčemu divím :roll:Ares
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3 » ned 21. čer 2009, 20:54

Co tě na tom udivuje, jednodušší je přeci rejžovat na vyřešení pičoviny než na vyřešení reálného problému

Uživatelský avatar
MiRaS
Příspěvky: 303
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#4 » ned 21. čer 2009, 21:07

Je to klasická ukázka české předposranosti. :roll:
Jestli to takhle půjde dál, tak se možná dočkáme začernění nacistických symbolů i na dobových fotografiích :blicismajlik:

Uživatelský avatar
Netrefijev
Příspěvky: 144

Příspěvek#5 » pon 22. čer 2009, 05:08

Tak ten pan Kníže si asi nevidí na špičku nosu. Snaží se překrucovat to co bylo je jasné. Kříž tam byl tak by tam měl zůstat hlavně když se jedná o muzejní exponát. Kdyby takový sprominutím ňouma byl v muzeu třeba v Terezíně, Osvětimi, nebo v kterém koliv muzeu zaměřeným na holokaust nebo druhou světovou válku zcela jistě dle jeho svědomí by byly pozměněny všechny fotky....

Pán Kníže se jistě inspiroval článkem "Druhou světovou válku rozpoutalo polsko" protože se snaží vše pozměnit tak aby to vyhovovalo dněšní době...Golem
Příspěvky: 390

Příspěvek#6 » úte 23. čer 2009, 22:29

Znaky jedněch socialistů (NSDAP) nesmějí být ani na muzeálním exponátu a druzí socialisté (KSČ-M), kteří mají historicky na svědomí víc milionů mrtvých, nám sedí v parlamentu. Žádná zvláštní spravedlnost (ne že bych některým z těch šmejdů fandil).
Kromě toho: Kdože to řekl, že pokud zapomeneme na minulost, budeme si ji jednou muset prožít znovu? Není rozumnější o negativních věcech v minulosti otevřeně hovořit, než je přestříkávat barvičkou? (Nebo předstírat, že je to demokratická strana). Mají o historii informovat inteligentní lidé, nebo je lepší ji zakrýt a nechat na pospas historikům z řad pologramotných neonácků nebo neobolševiků? Omlouvám se že jsem se nechal unést, ale jsem dost pod vlivem socialistů (ve smyslu - naserou mě kdykoliv).

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3253
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#7 » úte 23. čer 2009, 22:49

Není se za co omlouvat, máš naprostou pravdu.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host