Dojde ke zvýšení cen střeliva?

Diskuse o nestřeleckých událostech všeho druhu


Pentlochnap
Příspěvky: 13

Příspěvek#1 » stř 6. bře 2024, 10:47

Následující článek se sice zabývá dělostřeleckým střelivem, houfnicemi a tanky, ale mám špatnou zkušenost, že po něčem takovém následuje i pohyb na trhu se střelivem do klasických ručních zbraní.
Ale každý z nás si to musí posoudit sám a budu rád, když se budu mýlit a ceny neporostou.

Tady je onen článek:

https://www.reuters.com/world/europe/inside-europes-drive-get-ammunition-ukraine-russia-advances-2024-03-06/

V prohlížeči se dá poměrně jednoduše přeložit do češtiny (pravé tlačítko myši a z roletky vybrat "Přeložit do jazyka čeština" ).



JirkaCV
Příspěvky: 1552

Příspěvek#2 » stř 6. bře 2024, 11:06

Na zvýšenou poptávku vždy cena reaguje růstem. Civilní trh se veze s tím vojenským, takže bych se nedivil. Zbrojovky nejsou charita.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4579

Příspěvek#3 » stř 6. bře 2024, 11:34

Stačí se podívat co dělají ceny prachu.



Piggy
Příspěvky: 1892

Příspěvek#4 » stř 6. bře 2024, 14:14

Kolik prachu sežere jediný dělostřelecký náboj? Potom musí někde chybět.
https://cnn.iprima.cz/strelny-prach-jak ... ert-426967



Střelec
Příspěvky: 1673

Příspěvek#5 » stř 6. bře 2024, 15:35

Víte, že do dělostřelecké munice se nesype stejný střelný prach jako do malorázového střeliva? Ale v cenách vstupních surovin se to odrazit může.



iloveguns
Příspěvky: 1437

Příspěvek#6 » stř 6. bře 2024, 21:02

Stoupající cena a nedostatek nitrocelulozy se projeví jak u dělostřeleckého, tak i u 22 SHORT...



JirkaCV
Příspěvky: 1552

Příspěvek#7 » stř 6. bře 2024, 21:24

Nechápu, co je na NC tak problematického. Už na střední v chemii jsme ji vyrobili jednoduchým nalitím levné kyseliny dusičné na levný kousek vaty. Je to ta nejlevnější součást střeliva.

Uživatelský avatar
Destructor
Příspěvky: 689

Příspěvek#8 » stř 6. bře 2024, 22:04

nejsem na to expert, ale asi je malinko rozdíl, dělat nějaký pokus a dělat to v masové výrobě o 100 levelů výš aby to mělo ty nejlepší paramtery a bylo to zároveň bezpečné.
A že jsem za mlada nějaké výbušniny už vyrobil :)

Uživatelský avatar
Government
Příspěvky: 8

Příspěvek#9 » stř 6. bře 2024, 22:35

Já to říkám stále, nejsou drahé zbraně ale právě to střelivo do nich, to máte jako u tiskáren a aut, do obou se lejou "pohonné hmoty" a když to po rocích sečtete, budete koulet oči.

Dnes se proto absolutně nedivím že lidi preferujou kalibr .22 LR i při nákupu pistolí, je to nepopíratelnej fakt že střelba je tak vyjde podstatně míň peněz.

Čím silnejší kalibr, kvalitnejší výrobce a propracovanejší náboj, tím vyšší cena :)

Uživatelský avatar
Jarda K
Příspěvky: 186

Příspěvek#10 » čtv 7. bře 2024, 10:32

JirkaCV píše:Nechápu, co je na NC tak problematického. Už na střední v chemii jsme ji vyrobili jednoduchým nalitím levné kyseliny dusičné na levný kousek vaty. Je to ta nejlevnější součást střeliva.


No a to bude ten problém. Ono postavit fabriku na výrobu té kyseliny není ze dne na den. A je potřeba čpavek, který se žene do kotle přes platinová síta a přitom hoří... Je to pak taková "samooplozující" technologie, kdy po najetí se kotelna zbourá, neb ten kotel tu fabriku uživí. Jak teplem tak elektřinou.



MojeTikka
Příspěvky: 1601

Příspěvek#11 » čtv 7. bře 2024, 10:38

JirkaCV píše:Nechápu, co je na NC tak problematického. Už na střední v chemii jsme ji vyrobili jednoduchým nalitím levné kyseliny dusičné na levný kousek vaty. Je to ta nejlevnější součást střeliva.


Problematicke je na tom vsechno, krome samotneho nitracniho procesu. Takze bezpecnost prace, pozarni predpisy, manipulace, skladovani, milion papiru z EU... az po samotne financovani fabriky, ktere je podle soucasneho nastaveni EU fujky, takze bankam se do toho nechce. A tohle vsechno taky prodrazuje vyrobu, ktera sama o sobe je jednoducha a levna.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 807

Příspěvek#12 » čtv 7. bře 2024, 11:33

Nedávno jsem to řešil s kolegou od kterého nakupujeme chemii včetně NL. Problém je v tom, že je nedostatek kyseliny dusičné a další dusíkatých látek, protože jejich výroba je drahá a uzavřely se výrobní linky. Aktuálně surovinu vyrábí "u nás" jen jeden velký pán a vozí to ze svého rodného Slovenska. A rozjet novou výrobu na NCHLP dnes je prakticky díky předpisům nemožné.

Uživatelský avatar
Klicky
Příspěvky: 195

Příspěvek#13 » čtv 7. bře 2024, 12:27

Government píše:
Dnes se proto absolutně nedivím že lidi preferujou kalibr .22 LR i při nákupu pistolí, je to nepopíratelnej fakt že střelba je tak vyjde podstatně míň peněz.



Kupoval jsem pistoli v ráži 22 letos a mám pocit že z toho vlastně střílím skoro zadarmo, skvělá věc.

Uživatelský avatar
Government
Příspěvky: 8

Příspěvek#14 » čtv 7. bře 2024, 16:01

Přesně, kalibr .22 LR dostaneš rovnou v 500 kusovém min-box balení a je nejen lacinejší, ale i lehčí.

Já jsem se jenom tak vybral zabrousit svou CZ TS 2 Orange a ona mi to slečna schroustla 100 kusů 9mm 8g - 124gr FMJ/JHP střeliva(GECO, STV a S&B) za pár minut jako by se nechumelilo, ta zbraň žere doslova trávu okolo sebe, ani raz se nezasekla.



Loboo
Příspěvky: 9

Příspěvek#15 » pát 8. bře 2024, 15:53

Jsou tu lehké náznaky viz. Habresto - volejte řediteli:
12: S lehkou nervozitou vzhlížíme k dubnu, kdy má sb aktualizovat ceník a někteří jazykové tvrdí, že se nejen vrátíme tak kde to bylo u lugerů, ale dojdeme na 7,2Kč kus. Někdo tvrdí, že to je kec. Vyberte si. Jakmile se však cena zvedne, automaticky jde nahoru alsa, bestbullet, aguila a všechno po cestě taky.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti