Obranný dril

Uživatelský avatar
AREYOU
Příspěvky: 195
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1 » pon 14. říj 2013, 00:30

Jelikož jsem já a nejen já byl několikráte motivován, že pokud chci něco jiného z LOSu mám si zařídit vlastní soutěž nebo je na to místo v klubovkách, tak tuto hozenou rukavici zvedám a mám návrh :o .
Směřuji to hlavně na Jirku, Honzu a Davida jelikož oni jsou s klubovkou tak nějak spojeni.

Co ty klubovky pojmou více do obrany něco mezi kurzem a drillem než do sportu (nemluvím teď o úhlu ICS apod.) jde mi o to, aby člověk z klubovky odešel s pocitem, že byl na Obranné Střelbě nikoliv na sportovním utkání?
Lidi co chodí na klubovky stejně vědí, že se to nepočítá nikam do závodu, takže jim nejde o diplom nebo medajlu (pro honiče času a medajlí je tu poharovej LOS a IPSC), co Vy na to?

Nechci se zbytečně rozepisovat pokud by to bylo hned spláchnuto tak jen v bodech :
-místo timeru stopky, jen pro vyhodnocení jak dlouho to kdo řešil
-nepředepsaný počet výstřelů na terč, ovšem s jedním ale
-před střelbou velice hlasitá ústní výzva
-po střelbě kontrola sebe a okolí
-následné volání ambulance, PČR (imaginárně)

atd. jak jsem řekl v úvodu něco mezi kurzem a drillem.

PS byl by o toto vůbec zájem mezi střelci?!



tempest
Příspěvky: 167

Příspěvek#2 » pon 14. říj 2013, 06:06

Určitě bych si to zkusil, snad jen kdybych to neměl všude tak z*urveně daleko. Opravdu si s tím vyhrát, aby to připomínalo obranu, tak jsem pro..
Jeden můj "guru" říkává, že LOS má jedinou chybu a to, že je na čas :) a kdo to jede poctivě, nevyhrává.
Jen je to (dle cimrmana) "ping pong with the words" - drill nazývat klubovkou, klubovku drillem, není to jedno?



KarlosP
Příspěvky: 194

Příspěvek#3 » pon 14. říj 2013, 06:48

Klubovky LOS mají Steiner a spol. dotažené téměř k dokonalosti (situace, způsob hodnocení, organizace), výzvu a volání PCR už jsem u nich taky zažil, takže já bych si to představoval spíše jako opakovaný kurz (protože ty na Moravě nikdo nedělá). Se suchým nácvikem, s fyzickým kontaktem (např. odstrčení utočníka), s taktikou a výraznou zpětnou vazbou ("tasil jsi moc brzy", nebo "měl jsi utíkat"...) atd. Nemát to už s LOSem společného nic, ale to mi v okolí Brna chybí.



Steiner
Příspěvky: 784
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#4 » pon 14. říj 2013, 07:21

ad stopky: lepší je ctlivě nastavený časový limit na vyřešení situace měřený timerem (od pípnutí do pípnutí); jsi v limitu - splnil, nejsi v limitu - nesplnil = třeba + 100 procedur, když se to napíše do legendy a řekne na briefingu, tak není problém

výzva a volání PČR: to je jen o lenosti nebo nelenosti pořadatelů, jak vyprecizují legendu k situaci; výzvu před startovním signálem děláme, volali jsme i na 112 nebo PČR, ale nemá smysl to dělat na všech stagích

odstrčení útočníka: zkoušeli jsme, je to o tom, že je potřeba připravit "nerozbitnýho" protivníka. Na Regi Base teď jednoho měli, po odstrčení spadl a dostřeloval se na zemi. Zkusíme jeden stojan bytelnej s pantama vyrobit.

AREYOU: navrhni stage včetně legendy a briefingu, pošli mi to, zkusíme.

Musím ale upozornit, že pořád to bude LOS = sportovní disciplína podle pravidel http://los.zbranekvalitne.cz/pravidla . Pokud chcete něco víc reálného, co se do pravidel LOSu nevejde, tak musíte jinam. Tohle nejsou kurzy obranné střelby, ani bojový výcvik.

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#5 » pon 14. říj 2013, 10:19

RU: Dobrý nápad. Ani by se to nemuselo jmenovat LOS. Ale mohlo :-)
-místo timeru stopky, jen pro vyhodnocení jak dlouho to kdo řešil
Proč ne, v obraně stejně není jasný signál. Prostě by ses dohadoval s někým (nejspíše soupeřem, aby se rozhodčí neuřvali) a tasil bys poté, co by konflikt nějak (předem daným způsobem) vyeskaloval. Mohl by ses třeba hádat a pak postrkovat s nějakým stejně velkým a silným oponentem, on vytáhne plastový "nůž", ty jej odstrčíš, oběhneš, otočíš se k terčům apod. (z bezpečnostních důvodů) a řešíš situaci střelbou. Mohla by to být sranda, krom toho semikontaktní situace by měla vést k velkému důrazu na bezpečnost.
Čas je jen pomocná veličina (rychlost a rozhodnost akce jsou ale jednoznačně důležité), spíše předem daná kvalitativní kritéria, která bys musel splnit. Pokusit se deeskalovat konflikt, dodržet pořadí, ...

-nepředepsaný počet výstřelů na terč, ovšem s jedním ale
-před střelbou velice hlasitá ústní výzva
-po střelbě kontrola sebe a okolí

Ta kontrola je trochu problém, když víš, že nejsi zraněn, a stejně obhlížíš plac a střílíš vše označené jako terč.

-následné volání ambulance, PČR (imaginárně)
Dobít zbraň na plnou kapacitu a schovat, zavolat 112, nahlásit co se stalo, opět v bodech
- počet zraněných (např. 2xA = mrtvý, jinak zraněný)
- ubránil jsem se, jsem ozbrojen
- ...?

atd. jak jsem řekl v úvodu něco mezi kurzem a drillem.

PS byl by o toto vůbec zájem mezi střelci?!

Ale jo, to by mohla být větší sranda než pohárovky:-)

Uživatelský avatar
AREYOU
Příspěvky: 195
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#6 » pon 14. říj 2013, 12:04

Steinar
Pokud tam člověk bude hnán timerem s tím, že se to pak vyhodnotí a pokud bude pomalej bude penalizován atp. tak tím člověka nutíš dělat věci rychle na úkor jeho vlastní bezpečnosti (mluvím teď o střelbě z bezprostřední blízkosti kdy jedna ruka drži na distanc terč a druhá střílí - vím pravidlaLOS :(), takže já bych ten timer fakt dal pryč.

Imaginárně volat na 155/158 nebo 112 se naopak musí vždy po střelbě jelikož v opravdovém stresu pak člověk neví ani kde bydlí natož jaké je číslo na sanitku (MLUVÍM Z VLASTNÍ ZKUŠENOSTI) viděl bych to tak, že po dostřelení si střelec vytahne svůj mobil a jen na hlas řekne číslo sanitky 155,číslo na PČR 158 tímto se mu to tak zafixuje, že i po 20 pivech a 10 rumech bude schopen říct číslo na sanitku i na PČR.

Odstrčení protivníka mám vyřešeno terč IPSC tedy torzo těla a jako hlava nafukovací balonek na drátku nebo něčem pružném (byl jsem na kurzu obranné střelby z bezprostřední blízkosti) a tam jsem zjistil bohužel, že víc jak polovina lidí si plete úder s odstrčením a vlastně ani udeřit neumí - musí být udér nikoliv odstrčení a na to balonek je ideální treninková metoda jedna se tím člověk učí odhad vzdálenosti a balonek pri špatně provedeném úderu neuhne vzad, ale jen se po něm ruka sveze a uhne mírně do boku.

S těma pravidlama LOSu je trochu problém hlavně to, že žádná část těla nesmí být před zbraní to je totální kravina jelikož z obranného hlediska je poloha v leže na zádech kdy mohu kopáním odrážet velice efektivně útočníka a u toho tasit a následně řešit terč mezi nohama velice dobrá a efektivní - nicméně jsem tentozákaz ani v pravidlech LOSu nenašel asi je to míněno tou nebezpečnou manipulací, že.

Joe
Přesně tak jak si to popsal jsem to myslel, celé divadélko bude probíhat s lidma pak se otočíš a střelbu provedeš na stejně rozmístěné terče (u situací kde to půjde kde to nepůjde tak tam bude místo hlavy balonek).

Kontrola musí být dořešíš terč stahneš zbraň k prsům podíváš se kolem sebe jestli je vše ok a nikdo na tebe nejde ze zálohy pak vizuelní kontrola sebe sama já osobně se ještě projedu rukou a pak jde zbraň do pouzdra (žadné vybití a prázdnou ukaž) pokud nosíš náhradní zásobník provedeš taktické přebití a do pouzdra.

Osobně je mi úplně fuk zda by se to jmenovalo LOS, nebo klubovka LOS to je to poslední mě jde o to co si od tam odnesu, pokud by byl problém to mít pojmenováno ve spojitosti s LOS tak bych to nazval třeba SiOS (Simulace Obranné Střelby) nebo JOSO (Joeovo Obranné Sobotní Odpoledne) je to fuk.

Jinak 20.10.2013 jdu na seminář bojové simulace tak uvidím jak to tam mají kluci zmáknuto a něco v tom smyslu bych to viděl ovšem trochu mírnější, aby to bylo i pro IT střelce apod.

Tady je odkaz pokud by někoho zajímalo + dole video

http://www.combatsim.eu/?p=422

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#7 » pon 14. říj 2013, 12:15

AREYOU píše:S těma pravidlama LOSu je trochu problém hlavně to, že žádná část těla nesmí být před zbraní to je totální kravina jelikož z obranného hlediska je poloha v leže na zádech kdy mohu kopáním odrážet velice efektivně útočníka a u toho tasit a následně řešit terč mezi nohama velice dobrá a efektivní - nicméně jsem tentozákaz ani v pravidlech LOSu nenašel asi je to míněno tou nebezpečnou manipulací, že........a pak jde zbraň do pouzdra (žadné vybití a prázdnou ukaž) pokud nosíš náhradní zásobník provedeš taktické přebití a do pouzdra.


už chápu proč kladeš takový důraz na volání policie a sanitky

edit: teď jsem viděl i to video, proboha....

Uživatelský avatar
AREYOU
Příspěvky: 195
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#8 » pon 14. říj 2013, 12:27

sided
nevím co ti na to napsat, pokud tam nebude timer nikdo to nikam nepožena a rozhodčí tam bude od toho aby to pohlídal, prostě prst mimo spoušt je kurva základ kdo to neumí nemá co dělat na takovémto cvičení. Předtav si situaci na ulici jak dořešíš vybiješ ukažeš prázdnou do holstru a jdeš si na kafe...tady je problém LOSu dostřelením terčů to nekončí, ale teprve vše začíná!!!!!!!!

Hele nikomu nechci a ani již nebudu nic nutit pokud si myslíš, že je to dobře jak je to na LOSu ok nemám nic proti, pokud se ovšem najdou lidi kteří to vidí podobně jako já tak, proč jim nedopřát takovéto cvičení...ono jít na kurzy je fajn, ale pokud to nebudu procvičovat tak ten kurz je na nic jelikož při opravdové situaci co nemám opravdu nadrillováno stejně neprovedu neb mozek vypne nohy ztuhnou a vykoktat ze sebe větu je dost problém natož si myslet, že mi jeden kurzpřed 7 rokama dal dobrej základ. Můj názor nevnucuji.



Steiner
Příspěvky: 784
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#9 » pon 14. říj 2013, 12:47

AREYOU: prostě už jsi vyrostl, pochopil jsi, že sportovní disciplína LOS určená široké střelecké veřejnosti má svoje nepřekročitelné limity a pro ty, kdo to myslí s obrannou střelbou opravdu vážně je prostě čas jít dál - tzn. absolvovat (někde jinde) specializované výcvikové kurzy obranné a bojové střelby se vším, co k tomu patří a pak se věnovat pravidelnému tréninku a tyto techniky si stále procvičovat. LOS je sice dobrý začátek, ale pro ty kdo to neberou jen jako zábavu to už pochopitelně nestačí.

PS: střelba na terče vleže na zádech přes roztažené nohy je STOP - DQ ! a s tímhle na LOSu nic nenaděláš.

ad timer: čas je stresový faktor, kderý nutí střelce porušovat sebedisciplínu. Každej ví, jak má uchopit zbraň, jak má zamířit na cíl, jak má spouštět, na 25m nevyleze z černýho na pistoláku ... ale když to pípne, tak na 3m není schopnej trefit alfu která má 20 cm v průměru a někteří jsou schopní na 3m ten terč minout úplně.

Uživatelský avatar
ilicz
Příspěvky: 537
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#10 » pon 14. říj 2013, 13:15

Ríšo, navíc závod/trénink/drill, jak ho popisuješ ty by musel být pro uzavřenou skupinu tak sedmi až deseti lidí, protože s tím vším, co jsi jako postup popsal, je to při 4 situacích nejmíň na celej den...

Uživatelský avatar
AREYOU
Příspěvky: 195
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#11 » pon 14. říj 2013, 13:31

Davide já ani nepočítal, že by se hlásilo více jak 10 lidí :lol: .
Zvládnout se to dá není problém nastíním jednu situaci.

Jdete večer parkem a zastaví Vás dva dredaři "nemáš oheň vole?" vytahnete zapalovač a zapálíte v tom na Vás rozhodčí zařve "nůž" Vy levou rukou s odevřenou dlaní udeříte do balonku a ústupem vzad, nebo vlevo nebo vpravo (zaleží jak budou rozmístěny terče pokud bude první agresor přimo před Váma a druhej po Vaší levé ruce ustoupíte bud vzad nebo do prava, aby mezi Váma a druhým agresorem byl agresor první, neustoupíte do leva jelikož by jste se otevřeli druhému agresorovi...snad je to pochopitelné) a řešíte, mate namířenou zbraň a křičíte velice nahlas "polož zbraň" nic, tak další výzva "zahod to nebo budu střílet" v tom na Vás rozhodčí zařve "útok" a zmáčkne timer (okey at tam teda timer je) vy řešíte sestřelíte oba agresory sjedete mířidlama po agresorech kontrola zda Vám už od nich nehrozí nebezpečí, stahnete zbran na prsa kontrola svého okolí, kontrola sebe sama pokud je vše ok tak holster. Vytahnete svůj mobil a řeknete sanitaka "číslo 155", policie "číslo 158"....rozhodčí řekne konec a situace je ukončena...nevidím na tom nic extra zdlouhavého ty jo?



tempest
Příspěvky: 167

Příspěvek#12 » pon 14. říj 2013, 13:41

Ilicz mi to vzal z klávesnice. První, co mne napadlo, že podobné "blbnutí na dvorku" bych si lajznul tak leda ve skupince lidí, co znám, na střelnici, kde znám správce a budu mít klid. Pokud to chceš pojmout tak, jak jsi napsal, tak se od klasickýho LOSu moc nevzdaluješ...

Uživatelský avatar
AREYOU
Příspěvky: 195
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#13 » pon 14. říj 2013, 13:50

tempest
dost jsem se mírnil, aby to bylo lépe skousnutelné :D časem by se to více a více blížilo co nejvíce realitě...ještě bych tam dal terč kterej by nebyl jasně definován co to je a rozhodčí by měl v ruce provázek kterým by s terče stáhnul zabranu a piktogram by definoval zda je to agresor 3 nebo civil např. dá se toho vymyslet fakt hodně.
Toto byla situace přímo na terče, situace kdy by svoji roli hrál člověk proti lidem a pak teprve by řešil byla zase o něčem jiném.

Můj názor je stejně ten, že tato moje vize neprojde a bude to odsouzeno k soukr.akcím pro pár kamarádů jako naše drillování s útočnou puškou, ale třeba ne...třeba bude zájem.

Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 588
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#14 » pon 14. říj 2013, 14:47

Je tu jedno ALE - když postavíš LOS situaci, tak se "řeší dle pravidel" - kryješ se proti útočníkovi z nožem nebo ho řešíš prvního v pořadí, ačkoli metr za ním stojí hlap s palnou atd. Jakmile to budou simulace a "dělej, jak uznáš za vhodné", tak ty potom budeš v roli toho, kdo má nakonec zhodnotit taktický postup a případně odůvodnit vhodnost jiného. I kolektivní hodnocení může při nejlepší vůli dojít ke špatným závěrům (mmj kvůli nedostatečné vazbě na opravdu reálné situace). Už jsem taky nějaké ty návrhy, "jak správně simulovat realitu" a návrhy správných řešení slyšel a měly i bez hlubší analýzy různé mouchy. Nakonec, i CMK už několikrtát psal něco ve smyslu, že rozhodčí a stavitelé, případně LEX jako takový, nemají kvalifikaci k vedení kurzu taktické střelby a tlačit LOS tímto směrem by byl diletantismus.

Jinak, pokud se do toho nějak pravidelněji pustíš, tak držím palce.



MichalAdam
Příspěvky: 191

Příspěvek#15 » pon 14. říj 2013, 14:54

Obávám se,že dost lidí má problém vůbec tasit a řešit terče,natož ještě kolem sebe kopat,nebo jinak zaměstnávat tělo.Doporučil bych v případě,že chceš dělat něco tak náročného vyřadit úplně palnou zbraň a nahradit jí maketou,kde nemůže dojít k nechtěnému výstřelu.Něco podobného jsem dělal,ale vždy s někým koho znám a vím,že má nadrilovanou bezpečnost a on zná mě.V případě odzbrojení,nebo jiných technik jsme použili maketu,nebo nefunkční zbraň.
Na dramatičnosti to neubralo(bolelo to :D ) a všichni jsem mohli odjet domu..

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů