CZ 83 z druhé ruky

greenhorn

Příspěvek#226 » sob 18. srp 2018, 14:53

Tak pánové, aby bylo jasno.
ČZ 82 se vyráběla pouze v ráži 9mm Makarov (9 mm vz.82), měla polygonální vývrt a byla určena výhradně pro armádu (měla přejímací vojenské značky), kde se také používala.
ČZ 83 (czechoslovakia) se vyráběla v ráži 7,65 Brovning a 9 mm Browning krátký, její hlaveň byla opatřena klasickými drážkami s poli a byla v obou rážích určena výhradně pro policii, kde se v obou rážích také používala. Teprve v době kdy byla tato pistole vyřazena z užívání u policie, byla zbrojovkou uvolněna v obou rážích k prodeji na civilním trhu (czech republic). A kdo nevěří, nechť se ve svém okolí poptá některého z rentiérů sloužícího kdysi u SNB/PČR v 80-tých/90-tých letech, co nosil za služební zbraň. Já jsem tu svoji ČZ 83 7,65 Br. koupil v komisi v roce 1995 a prodavač mi tehdy potvrdil, že se jedná o zbraně vyřazené od policie (měl jich tam tehdy více a mohl jsem si vybrat). Rovněž se odvolávám na knihu ČESKOSLOVENSKÉ PISTOLE 1918-1985, kterou napsal Jan Skramoušský (pistole) a Ing. Vladislav Badalík (náboje).

Střelec

Příspěvek#227 » sob 18. srp 2018, 15:16

Nerad bych se tu hádal, ale píšeš opravdu blbosti. Možná byla ČZ83 v ráži 7,65 vyvíjena pro (státní) policii. Ovšem policie zavedla vzor 82 v ráži 9M (stejně jako armáda). Pokud nevěříš, tak se ve svém okolí poptej nějakého tvého "rentiéra sloužíciho kdysi u SNB/PČR v 80-tých/90-tých letech". Já jich znám dost a za tímto svým tvrzením si stojím. Prodavač mohl být neznalý a nebo to řekl jen za účelem zisku. ČZ83 byly určeny původně na vývoz a dokonce i v ráži 9M, později se prodávaly samozřejmě i u nás do civilního sektoru (odtud nakupuje třeba o pár příspěvků výše zmíněná městská policie). Ovšem ani jedna z ČZ83 nebyla zavedena v našich (státních - abych vyřadil měšťáky) ozbrojených složkách.

Georg

Příspěvek#228 » sob 18. srp 2018, 19:00

Slova střelce mohu potvrdit. Teda co mě je známo, tak pistole v ráži 7,65mm Br. měla VB pistole CZ vzor 50/70. Pak přišlo "přerážování" na 9mm Makarov a to pistolemi CZ vz. 82. Tyto používala i ČSLA (tyto byly označeny vojenskými značkami - zkřížené meče)
Pistole CZ vz. 83 v ráži 7,65mm Br. nebyly nikdy v ozbrojených složkách pro běžné, řadové příslušníky ČSLA, VB, AČR ani PČR.

Luboš16

Příspěvek#229 » sob 18. srp 2018, 19:27

Pro greenhorn. Věř, Střelci, Georgovi a mě pistole vz. 83 v žádné razí nikdy nebyla ve výzbroji Policie ČR, od počátku byly do výzbroje zařazeny pistole vz. 82 v ráži 9 mm M a tyto pistole měly vojenské přejímací značky a provedení v černém laku. Pokud je mi známo, tak model 83 v žádné ráži u Policie ČR nebyl zařazen, jiná situace je u městských policii, kde se kupovalo různé zbraně.

Igrlik

Příspěvek#230 » sob 18. srp 2018, 19:47

Greenhorn - predavač Ti povie hocičo, len aby si kúpil. Preštuduj dobové dokumenty, materiály ministerstva národnej obrany a ministerstva vnútra... rozhodnutie bolo jednoznačné, 9mm Makarov ako aktuálny pištoľový kaliber armád Varšavskej zmluvy bol stanovený ako kaliber pre armádu a políciu ČSSR. Argumenty o možnom využití kalibru 7,65 vzhľadom na existujúci vz. 61 vo výzbroji zložiek MV boli zmietnuté zo stola s tým, že aj Skorpion bude prerážovaný na Makarova!
(...čo sa nakoniec nestalo z rozličných dôvodov... :evil: - teda stalo, ale iba do úrovne prototypu :cry: )

Henry

Příspěvek#231 » ned 19. srp 2018, 11:52

A pro koho byla vyráběná ČZ 83 s tlumičem?

greenhorn

Příspěvek#232 » sob 16. úno 2019, 06:46

Tak jsem opět pátral po historii té mé 83 a musím konstatovat, že moji oponenti v diskuzi měli pravdu. Tu pistoli používala "městská policie" jistého okresu na severu. Paměť je hrozná sfiňa. Tímto se jestě jednou dodatečně omlouvám.

Zpět na