CZ 83 z druhé ruky



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#226 » sob 18. srp 2018, 14:53

Tak pánové, aby bylo jasno.
ČZ 82 se vyráběla pouze v ráži 9mm Makarov (9 mm vz.82), měla polygonální vývrt a byla určena výhradně pro armádu (měla přejímací vojenské značky), kde se také používala.
ČZ 83 (czechoslovakia) se vyráběla v ráži 7,65 Brovning a 9 mm Browning krátký, její hlaveň byla opatřena klasickými drážkami s poli a byla v obou rážích určena výhradně pro policii, kde se v obou rážích také používala. Teprve v době kdy byla tato pistole vyřazena z užívání u policie, byla zbrojovkou uvolněna v obou rážích k prodeji na civilním trhu (czech republic). A kdo nevěří, nechť se ve svém okolí poptá některého z rentiérů sloužícího kdysi u SNB/PČR v 80-tých/90-tých letech, co nosil za služební zbraň. Já jsem tu svoji ČZ 83 7,65 Br. koupil v komisi v roce 1995 a prodavač mi tehdy potvrdil, že se jedná o zbraně vyřazené od policie (měl jich tam tehdy více a mohl jsem si vybrat). Rovněž se odvolávám na knihu ČESKOSLOVENSKÉ PISTOLE 1918-1985, kterou napsal Jan Skramoušský (pistole) a Ing. Vladislav Badalík (náboje).



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#227 » sob 18. srp 2018, 15:16

Nerad bych se tu hádal, ale píšeš opravdu blbosti. Možná byla ČZ83 v ráži 7,65 vyvíjena pro (státní) policii. Ovšem policie zavedla vzor 82 v ráži 9M (stejně jako armáda). Pokud nevěříš, tak se ve svém okolí poptej nějakého tvého "rentiéra sloužíciho kdysi u SNB/PČR v 80-tých/90-tých letech". Já jich znám dost a za tímto svým tvrzením si stojím. Prodavač mohl být neznalý a nebo to řekl jen za účelem zisku. ČZ83 byly určeny původně na vývoz a dokonce i v ráži 9M, později se prodávaly samozřejmě i u nás do civilního sektoru (odtud nakupuje třeba o pár příspěvků výše zmíněná městská policie). Ovšem ani jedna z ČZ83 nebyla zavedena v našich (státních - abych vyřadil měšťáky) ozbrojených složkách.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#228 » sob 18. srp 2018, 19:00

Slova střelce mohu potvrdit. Teda co mě je známo, tak pistole v ráži 7,65mm Br. měla VB pistole CZ vzor 50/70. Pak přišlo "přerážování" na 9mm Makarov a to pistolemi CZ vz. 82. Tyto používala i ČSLA (tyto byly označeny vojenskými značkami - zkřížené meče)
Pistole CZ vz. 83 v ráži 7,65mm Br. nebyly nikdy v ozbrojených složkách pro běžné, řadové příslušníky ČSLA, VB, AČR ani PČR.



Luboš16
Příspěvky: 111

Příspěvek#229 » sob 18. srp 2018, 19:27

Pro greenhorn. Věř, Střelci, Georgovi a mě pistole vz. 83 v žádné razí nikdy nebyla ve výzbroji Policie ČR, od počátku byly do výzbroje zařazeny pistole vz. 82 v ráži 9 mm M a tyto pistole měly vojenské přejímací značky a provedení v černém laku. Pokud je mi známo, tak model 83 v žádné ráži u Policie ČR nebyl zařazen, jiná situace je u městských policii, kde se kupovalo různé zbraně.

Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 499

Příspěvek#230 » sob 18. srp 2018, 19:47

Greenhorn - predavač Ti povie hocičo, len aby si kúpil. Preštuduj dobové dokumenty, materiály ministerstva národnej obrany a ministerstva vnútra... rozhodnutie bolo jednoznačné, 9mm Makarov ako aktuálny pištoľový kaliber armád Varšavskej zmluvy bol stanovený ako kaliber pre armádu a políciu ČSSR. Argumenty o možnom využití kalibru 7,65 vzhľadom na existujúci vz. 61 vo výzbroji zložiek MV boli zmietnuté zo stola s tým, že aj Skorpion bude prerážovaný na Makarova!
(...čo sa nakoniec nestalo z rozličných dôvodov... :evil: - teda stalo, ale iba do úrovne prototypu :cry: )



Henry
Příspěvky: 357

Příspěvek#231 » ned 19. srp 2018, 11:52

A pro koho byla vyráběná ČZ 83 s tlumičem?



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#232 » sob 16. úno 2019, 06:46

Tak jsem opět pátral po historii té mé 83 a musím konstatovat, že moji oponenti v diskuzi měli pravdu. Tu pistoli používala "městská policie" jistého okresu na severu. Paměť je hrozná sfiňa. Tímto se jestě jednou dodatečně omlouvám.



Satanáš
Příspěvky: 131

Příspěvek#233 » pon 13. úno 2023, 16:14

Kolegové, pokukuji po osmdesáttrojce do sbírky a je mi v zásadě volná ráže. Nemám ovšem příliš přehled o trhu - jaká je dle Vás rozumná cena za CZ83 v pěkném stavu (rozumejte nízký nástřel, povrchovka okolo 95%, bakelitové střenky, ostrá lesklá hlaveň)?



KapitánPacička
Příspěvky: 301

Příspěvek#234 » stř 15. úno 2023, 08:53

Aktualne odhaduji kolem 6-7k. Kdyz budu brat opravdu, ze je pistole minimalne strilena a ma 2 zasobniky.
U 83 jde vcelku dobre poznat, jestli ma opravdu malo nastrileno, nebo nee. I kdyz by treba nekdo, obnovil brynyrovani. Napisu par jednoduchych bodu provereni: Mrknout celkove na stav, stopy odreni hlavne z venku, od objimky zaveru, to hodne napovi. Jinak vnitrek zaveru take prozkoumat, zda neni obouchany a vytahovac ojebany. Taky celo komory hlavne, jestli neni rozklepane od luzka zaveru...A zda zustal originalni cerveny lak, nad hmatnikem pojistky. Ten cerveny lak, ma velice specifickou rudou barvu. Kdyz se jedna o original. Pokud tam ten lak vubec neni, je pravdepodobne, ze pistoli nekdo musel rozebirat, tedy jeji bici mechanizmus mel nejaky problem. U CZ83 doporucuji urcite vymenit vratnou pruzinu, stoji par desitek korun a vetsina tech pistoli, ji ma po tech letech uplne unavenou. Pro dynamicky zaver, celkem velky problem. Taky sroubky strenek, chce dat na zavitove lepidlo. Jinak se to porad povoluje. Jinak pistole je to velice zajimava. 83ku mam nejradeji v 7,65Br.



Jarda89
Příspěvky: 352

Příspěvek#235 » stř 15. úno 2023, 20:06

Já jsem moji prodal nedávno za 6500 i s hromadou krámů (ještě tady furt visí v aktuálních inzerátech). Docela lituji, že jsem na prodej spěchal. Předevčírem se mi ozval chlapík na zapomenutý inzerát za 9000,- :D Teď jich jsou plný inzeráty ale co jsem se díval, tak většinou hodně vojetý. Kdybych si ale dneska bral CZ83, tak bych se koukal po niklovaný v 9 Br.



Satanáš
Příspěvky: 131

Příspěvek#236 » čtv 16. úno 2023, 19:19

Kapitáne - jak jsem pochodil za pět tisíc českých chechtáků? Na fotkách není hlaveň, zkoušel jsi ale někdy fotit zrcadlo? :D
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



KapitánPacička
Příspěvky: 301

Příspěvek#237 » čtv 16. úno 2023, 21:40

Nevypada to vubec spatne, za ty penize, podle me dobry. Je jasny, ze pistole +-30let stara, bude mit uz neco za sebou. Ale tady tahle vypada sikovne. Vyfot jeste vnitrek zaveru, tak aby slo i videt krasne na vytahovac a celo vnitrku zaveru, jako by trochu zpredniho uhlu. I to pouzdro kozene, bude neco stat.
Verim, ze vyvrt bude krasne zrcadlovy. Tyhle pistole na vybehany vyvrt neumiraji. Tam driv klekne mechanizmus :P



m.zeman
Příspěvky: 2

Příspěvek#238 » úte 19. bře 2024, 06:35

Mám dotaz na chod kohoutu v SA režimu. Mačkám spoušť a při tom se kohout velmi mírně pohne/pohybuje vzad a pak spadne. Je to normální stav? Chod spouště je v tomto režimu lehký, hladký.



Milan100
Příspěvky: 423

Příspěvek#239 » stř 20. bře 2024, 20:19

Asi je to normální, mě to dělá taky. Nedělal jsem rozborku aby bylo přímo vidět jak páka spoušťového mechanismu musí sjet z ozubu kohoutu aby ten mohl "spadnout" a udeřit do zápalníku. Tím dojde k pohybu kohoutu ale jen velmi malého.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů