CZ 82/83 rozborka a sborka

Uživatelský avatar
Artifex
Příspěvky: 420

Příspěvek#1 » úte 26. dub 2011, 12:49

Jak 82/83 rozebrat tu:

Vždy následuje text, poté obrazový doprovod.

Co k tomu budeme potřebovat: Kladivo, nějakou mosaznou tyčku na vyrážení čepů, pinzetu a šroubovák
Obrázek
-----
Na začátku máme kompletní pistoli
Obrázek
-----
Standardním způsobem sundáme závěr zbraně
Obrázek
-----
Na závěru vyrazíme tento čep, většinou se lépe vyráží směrem dolů. Tím získáme vytahovač a pružinku vytahovače. Způsob nasazení je stejný, vložíme vytahovač s pružinkou a zaklepneme čep. Úderník se vytahuje tak že se zamáčkne do závěru, odsune se krycí destička a úderník s pružinkou vyleze ven úplně. Postup montáže opačný
Obrázek
-----
Sundáme střenky pomocí označených šroubů:
Obrázek
-----
Pružinu úderníku vyndáme vytlučením označeného čepu. Snáze se to dělá když se zátka bicí pružiny zatlačí směrem do pistole Některé 83 nemají na zátce bicí pružiny očko pro provázek, je ji tedy potřeba zatlačit pomocí nějaké pomůcky.
Obrázek
-----
Vytlučením tohoto čepu sundáme celý lučík
Obrázek
-----
Vyndáním čepu zevnitř lučíku dostaneme tyto součástky záchytu zásobníku
Obrázek
-----
Takto do sebe součástky patří při sborce:
Obrázek
-----
Na tomto místě se nalézá pružina záchytu závěru
Obrázek
-----
Nadzvedneme ji a posuneme trošku do boku čímž se uvolní čep. U některých zbraní lze jednoduše vyndat, u některých je třeba ho vytlouct
Obrázek
-----
Po vyndání tohoto čepu a pružinky nám vypadne záchyt závěru:
Obrázek
-----
Nejdříve vytlučeme čep držící spoušť k rámu, nejlépe to jde většinou do strany která byla předtím částečně blokokována záchytem závěru. Poté vyndáme menší čep a oddělíme spoušť od táhla.
Obrázek
-----
Získáme tedy dva čepy, kratší a delší, spoušť, táhlo a pružinku
Obrázek
-----
Vyrazíme čep pojistky, většinou se hodně brání protože je tam fest napasovaný, pozor na používání hrubého násilí!
Obrázek
-----
Pojistka a čep
Obrázek
-----
Po sundání pojistky zkontrolujte jestli je tato kulička dostatečně jištěna, pokud ne, zajistěte ji přihnutím capmrdlíku poblíž, v případě ztráty kuličky by pojistka nedržela v poloze zajištěno
Obrázek
-----
Vyndáme tento čep a vyndáme přerušovač:
Obrázek
-----
Nejdříve vyrazíme označený čep, poté vyndáme vyhazovač a součástku zajišťující odskok, jako poslední vyndáme označený čep. Pozor na ztrátu pružinky kterou drží čep č.3
Obrázek
-----
Vyndáním tohoto čepu získáme označené součástky.
Obrázek

Tímto je kompletní rozborka hotová, jak závěr tak rám můžou jít kupř. na černění.
.
.
.
.
.
Sborka: Vložíme bicí tyčku(dle terminologie CZ) která přenáší energii pružiny na kohout na toto místo:
Obrázek
-----
Kohout a páku kohoutu vložíme tímto způsobem.
Obrázek
-----
Kohout tlačíme směrem dozadu a znázorněným způsobem vložíme záchyt kohoutu
Obrázek
-----
Záchyt i kohout zajistíme čepy
Obrázek
-----
Čep záchytu kohoutu trošku povytáhneme zpět a vložíme pružinu odskoku, ohnutou nožkou dolů
Obrázek
Obrázek
-----
Z kusu dřevěné špejle uděláme malý provizorní čep a spojíme odskok s vytahovačem takto:
Obrázek
Obrázek
-----
Naposledy instalovaná pružina musí dokonale padnout do tohoto místa na odskoku, ze začátku to jde hůře, je třeba ji při instalaci podržet dole okénkem které je zezvrchu vyhazovače. Tady se asi zapotíte nejvíce, je třeba trpělivost.
Obrázek
-----
Pokud se předchozí krok zadaří, označený odskok bude dole, při pokusu o zvednutí bude klást odpor a bude se snažit vrátit zpět dolů, to je znak že pružinka zapadla tam kam měla. Tento test je nutný pro kontrolu funkce odskoku.
Obrázek
-----
Sem vrátíme přerušovač
Obrázek
-----
a zajistíme ho čepem
Obrázek
-----
Vrátíme pojistku a zajistíme čepem
Obrázek
-----
Vrátíme táhlo spouště
Obrázek
-----
Táhlo spouště spojíme se spouští krátkým čepem který prochází pružinou. Pružina musí zapadnout do děr na táhlu a na spoušti:
Obrázek
-----
Vrátíme čep držící spoušť
Obrázek
-----
Nasadíme záchyt závěru a pružinku:
Obrázek
-----
Vložíme čep a zajistíme aby pružinka zapadla do vybrání na čepu, tím se zajistí jak pružina tak čep:
Obrázek
-----
Takto by to mělo vypadat:
Obrázek
-----
Vrátíme bicí pružinu se zátkou pružiny a zajistíme čepem
Obrázek
Obrázek
-----
Vrátíme lučík a zajistíme čepem
Obrázek
-----
Přišroubujeme střenky
Obrázek
-----
Vrátíme závěr s vratnou pružinou, zajistíme lučíkem a několikrát ozkoušíme funkci celého mechanismu:
Obrázek
Pokud by závěr drhnul, je třeba pořádně zatlouct čepy které zasahují do vodítka závěru. Před nošením doporučuji opět překontrolovat všechny funkce včetně střelby na střelnici.
Toť pro dnešek vše.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#2 » úte 26. dub 2011, 13:08

Jen podotknu, že dle mně je lepší než mosaznou tyčku, tak k tomuto účelu určený kalený vyrážeč, v lepších železářstvích se dají sehnat od 2 mm (3 a 4mm) Lépe se to drží a práce je s tím určitě pohodlnější, nehledě na to, že některé kolíky jsou v otvorech doslova zažrané. Buhužel je třeba dávat daleko větší pozor na možnost poškození - minimálně povrchovky, pokud ten vyrážeč sjede, nejlépe je mít v něčem pevně upevněný kus ze kterého je kolík vyrážen.


Obrázek
Obrázek



Stepan
Příspěvky: 106

Příspěvek#3 » pát 2. srp 2013, 14:38

Mám tady upozornění: při vracení lučíku si člověk musí dát pozor, aby pružina záchytu závěru byla na čepu až úplně na straně u rámu a dobře zapadla do vybrání na lučíku.

U čepu ze stočeného plechu, který žádný výřez na pružinu nemá, se lehce může stát, že pružina úplně na straně není. Potom se může stát, že lučík tu pružinu shodí z čepu, ta třeba ještě chvíli drží v záchytu a žádný problém po složení zbraně není hned poznat. Pružina v záchytuje je ale volně, takže z něho může kdykoli vypadnout. Může potom putovat po zbrani a dostat se třeba do prostoru vratné pružiny, může bránit v pohybu závěru. To samozřejmě může způsobit problémy při střelbě a rozebírání pistole.

Mně se to stalo, ještě když jsem neměl průkaz zbraně a pistoli jsem z dlouhé chvíle rozebíral, takže se nic nestalo, ale následky by mohly být za jiných okolností docela špatné.

Z toho, že CZ 82/3 mají asi tři varianty pružin závěru a lučíků s různým vybráním pro pružinu a dvě varianty čepů lze usoudit, že se asi jedná o problematičtější věc u těchto pistolí a je potřeba si na to dát bacha.



Taylor992
Příspěvky: 3

Příspěvek#4 » úte 4. lis 2014, 19:01

Souhlasím se Stepanem. Mám stím svojí hořkou zkušenost. Rozborka a sborka byla komplet otázka pár desítek minut. Až na pružinu záchytu závěru. Mám tam právě ten stočenej plech a ten nešel žádnym způsobem vyrazit. Dostat tam tu "pružinu" při sborce zpátky mi zabralo asi dvě hodiny s pinzetama v rukou a svítilnou v puse (co bych v tu chvíli dal za čelovku.. :mrgreen: ). Moje rada by byla: Pokud kompletní rozborku dělat nemusíte, nedělejte jí!



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#5 » úte 4. lis 2014, 23:54

Tak z pružinou záchytu závěru jsem měl také velkou starost, úplně jsem jí někam zasel, prostě někam upadla
Naštěstí v podnikovce sem si koupil hned tři, stálo to opravdu pár korun.
Pokud jsou náhradní díly, tak je to sranda !

Uživatelský avatar
tormans
Příspěvky: 56

Příspěvek#6 » pon 21. zář 2015, 07:53

Dobrá práce, chlape, díky za tohle vlákno. Moc mi pomohlo. Dá se ti někam dodat láhev něčeho dobrého k pití?

Uživatelský avatar
Artifex
Příspěvky: 420

Příspěvek#7 » úte 22. zář 2015, 14:01

Pokud jsi z Brna...

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2518

Příspěvek#8 » úte 22. zář 2015, 17:38

Super návod. Sem pro tady zalozit nejakou oddelenou sekci a tam davat takovy navody na vsechno mozny. urcite to spouste lidi pomuze.



Josef Spetl
Příspěvky: 19

Příspěvek#9 » ned 21. kvě 2017, 19:51

U čepu ze stočeného plechu, který žádný výřez na pružinu nemá, se lehce může stát, že pružina úplně na straně není. Potom se může stát, že lučík tu pružinu shodí z čepu, ta třeba ještě chvíli drží v záchytu a žádný problém po složení zbraně není hned poznat. Pružina v záchytuje je ale volně, takže z něho může kdykoli vypadnout.

Dobrý den, tak přesně s tímto mám problém - čep ze stočeného plechu a vypadávající pružinka.
Jen chci podoknout, že pružinka mi vypadla asi po třetí rozborce (základní pro čištění, tedy jen sundání závěru, tedy vyklopení lučíku). A nyní úspěšně vypadává...:-)
Po demontáži lučíku sice pružinku vložím, ale po montáži lučíku pružinka a opět vypadne. Navíc čep lučíku je úplně volný.
Co přihnout pružinku (aby více pružila)? A na čep lučíku použit tmel, který se používá na šrouby, aby se nepovolovaly?
Než to udělám, chtěl jsem se poradit. Navíc si nejsem jistý, zda by přihnutí materiál pružinky vydržel. Nebo sehnat čep pro pružinku s drážkou?

Nejdříve jsem myslel, že pružinka je krátká nebo má vadný tvar. - první obrázek

Situace před zasunutím čepu pružiny. druhý obr.

Budu vděčný za jakoukoli radu (tey vedoucí k úspěchu).
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Zoufalec
Příspěvky: 223
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#10 » úte 23. kvě 2017, 19:30

To co nazýváte čep ze stočenýho plechu, je pružný kolík. Ten samovolně vypadnout nemůže. Oběma konci drží v rámu. Slouží jako opěra pro pružinu závěru. Pokud není pružina deformovaná, nebo unavená nemůže se se svého místa uvolnit.



Josef Spetl
Příspěvky: 19

Příspěvek#11 » úte 23. kvě 2017, 20:09

Dobrý den, díky za reakci, použil jsem terminologii viz výše. Tak pružný kolík musím vždy vytlouci, ten drží dost. Jestli je pružina deformovaná nepoznám, unavená být může. Nepomohlo by ji trochu přihnout? Jinak hodně je volný kolík lučíku (to mne dost překvapilo), ale to pouze při rozborce. Takže při OK pružince je spoleh nato, že se neuvolní?

Uživatelský avatar
Zoufalec
Příspěvky: 223
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#12 » pát 26. kvě 2017, 16:06

Volný kolík lučíku nevadí. Na místě ho drží střenky. Pružinku záchytu lze lehce přihnout, aby byla stále v ''tahu''.
A proč se používá pružný kolík místo broušeného se zápichem (drážkou)? Je to v jejich ceně.



Josef Spetl
Příspěvky: 19

Příspěvek#13 » úte 30. kvě 2017, 19:50

Zdravím, tak nepomohlo ani napružení ani nová pružinka. Ta je sice na počátku v tahu (tedy pruží), ale po sborce mi zase vypadne. Buď je chyba mezi stolem a židlí nebo je tam, ještě nějaká jiná "čihošť". Nemůže být chyba v záchytu? Třeba z jiné zbraně podobného typu?



Střelec
Příspěvky: 1665

Příspěvek#14 » čtv 20. črc 2017, 07:28

Měl bych dotaz na vlastníky uvedené pistole. Kamarád má CZ83 v 9mm Makarov, ráže ale není asi podstatná. Když jsem si pistoli na střelnici pujčil, tak při stisknutí spouště v DA režimu je v první třetině cítit trošku odpor a slyšet "lupnutí". Při sušení, při střelbě to neregistruji. Kamarád mi tvrdí, že to funguje bez problémů a je to stejné od koupi. Ale mě přijde, že by to být nemělo. Je to první pistole tohoto typu, co jsem měl možnost zkusit, tak by mě zajímalo, jestli je to opravdu běžné nebo ne. Není tam spíš nějaká vada ve spoušťáku? Díky za odpověď.



mc.ready
Příspěvky: 103

Příspěvek#15 » čtv 20. črc 2017, 11:49

Nechci kamaráda děsit, ale problém který teď řeším na 83 prý začal oním chroupáním spouště na začátku chodu v DA.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů