Ladění spouště



milan
Příspěvky: 16

Příspěvek#1 » stř 18. dub 2012, 20:48

Mnohokrát jsem tady i jinde viděl debaty o ladění spouště. Chtěl bych vědět, co se tím vlastně myslí?

A nebo se můžu zeptat obráceně, to spoušť od výrobce je špatná?



E-Ryc
Příspěvky: 516

Příspěvek#2 » stř 18. dub 2012, 21:18

Spis si nekteri mysli, ze ladena spoust opravi leve ruce ;)))
Ne vazne, vesmes se snizuje odpor spouste, aby se snizilo riziko strhavani. Ale co jsem mel moznost porovnat, tak dokud je to jeste bezpecne, tak efekt neni nijak vyrazny. Kazdopadne myslim, ze zacatecnik (tim myslim i sebe) ma rezervy uplne jinde nez v neladene spousti.

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3 » stř 18. dub 2012, 21:27

Nejde jen o odpor spouště, ale např. také o jeho plynulost (vyleštění kluzných ploch, aby se zabránilo drhnutí apod.).

V obecnějším slova smyslu sem můžeme zahrnout i výměny celých spoušťových či bicích systémů, např. pro změnu průběhu odporu spouště (třeba u Glocku).

V každém případě doporučuji hrabání se ve vnitřnostech jen ve spolupráci s někým, kdo se v tom vyzná (pokud samozřejmě "ladič" sám ty znalosti nemá ;) ), zejména, pokud jde o zbraň pro nošení.

Uživatelský avatar
Missak
Příspěvky: 459

Příspěvek#4 » stř 18. dub 2012, 21:38

zapomínáte ještě na další "maličkosti" k ladění, takže doplníme:
1. snížení odporu
2. vyleštění kvůli plynulosti
3. chod spouště
4. reset spouště
a možná jsem taky na něco zapomněl.
většinou si to dělají střelci střílející dynamické soutěže, kde už hrají roli i desetinky sekund (za předpokladu, že už střelec trefí vše tak jak má).
na nošení a pro začátečníka to ladění moc vhodné není. přeci jen to malinko snižuje bezpečnost, zejména ten odpor spouště je taková antistresová pojistka. mám pocit, že některé policejní složky mají dokonce předpsaný dost vysoký odpor spouště, aby ve stresu nevystřelili jen z "leknutí" a ne že by chtěli.
od výrobce jsou ty spouště asi jako auto. na normální použití v pohodě (no, to leštění asi většina alespoň trochu potřebuje), ale pokud s tím chce někdo trochu soutěžit, už to musí potunit. pochopitelně nemám na mysli zbraně, které už se jako "závodní speciály" dělají.

Uživatelský avatar
Albert
Příspěvky: 1011

Příspěvek#5 » čtv 19. dub 2012, 06:55

Ještě k otázce jestli je spoušťák špatný už z výroby:
Při sériové výrobě kde se klade již léta důraz na minimalizování nákladů to samosebou nese i šetření na kvalitě (přesnosti). Takže na součástech spoušťového mechanizmu zůstávají drobné otřepy, výrobní tolerance při hromadné výrobě taky nelze udržet na nejvyší úrovni apod. Zbraň se pak zabíhá obdobně jako auto, součásti o sebe třou a spoušťák si časem tzv. sedne. Cca po 1000 až 2000 ranách není vůbec od věci celý mechanizmus rozebrat a součásti v místech kde o sebe třou vyleštit třeba jen jemným smirkem (1200), mechanizmus promazat a znovu složit. Takovéto jednoduché "ladění" udělá mnohdy uplné divy. Odstraní nepříjemné drhnutí a spoušť je mnohdy i pocitově lehčí.
Snižování odporu, skrácení resetu apod. to už by měl dělat jen odborník nebo někdo kdo tomu opravdu rozumí a jak bylo již psáno výše, to má smysl spíše u zbraní které se používají pro sportovní účely, za předpokladu že střelec je již na nějaké úrovni....



milan
Příspěvky: 16

Příspěvek#6 » čtv 19. dub 2012, 13:26

Děkuji moc za odpovědi. Chápu to ale správně, že diskuse ohledně ladění se z drtivé většiny týkají pouze zbraní na přesnou střelbu na terč. Je jasné, že pro mířenku je lehká spoušť lepší, ale bezpečnost moderních pistolí (např. Glock) je založená (mimo jiné) na odporu spouště. Pokud by tedy spoušť šla příliš lehká, pak by to šlo proti tomu principu.

Proto, právě nechápu, proč tady a i v jiných diskusích se píše, že např. policejní CZ 75 Compact s decokerem má špatnou spoušť. Vždyť to není terčový speciál ale zabraň na obranu.

Díky za další názory.

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#7 » čtv 19. dub 2012, 13:33

Protože i např. s policejní CZ 75 si chce majitel občas zastřílet na přesnost.
Navíc díky sporotvním disciplínám jako je např. LOS mohou být i zbraně určené zejména pro nošení využívány ke sportovním účelům.



milan
Příspěvky: 16

Příspěvek#8 » čtv 19. dub 2012, 13:53

Chapu, jen jsem tim chtel rict, ze spoust u te zbrane neni snad tak spatna, ze by se s tim nedalo strilet :)

Uživatelský avatar
Bucek
Příspěvky: 74

Příspěvek#9 » čtv 19. dub 2012, 23:19

milan píše:Proto, právě nechápu, proč tady a i v jiných diskusích se píše, že např. policejní CZ 75 Compact s decokerem má špatnou spoušť.


Je to asi jen můj subjektivní pocit začátečníka, ale neřekl bych že má můj mazlík (CZ75 D Compact) špatnou spoušť.Její chod mi přijde plynulý a bez drhnutí.Rozhodně to není jako bych klackem přejížděl plaňky plotu :) Je ale pravda, že v SA režimu musím po namáčknutí překonat dost velký odpor (snad větší než u krumpáče 1911tky) a často mám pocit, že jsem ránu strhnul, i když se to nestává.Pocitově se mi líp střílelo z klasické velké 75tky bez decockeru.



selag
Příspěvky: 276
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#10 » pát 20. dub 2012, 06:49

Je to asi jen můj subjektivní pocit začátečníka,....... (snad větší než u krumpáče 1911tky)

Trošku odvážné tvrzení, vzhledem ke konstatování v první citované větě :-)

Neřekl bych, že vyladění chodu spouště snižeje bezpečnost zbraně. Pokud to teda dělá někdo, kdo tomu rozumí. Naopak ladění spouště zlepšuje komfort střelby a kvalitativně posouvá zbraň dál.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#11 » pát 20. dub 2012, 08:18

milan píše:Chapu, jen jsem tim chtel rict, ze spoust u te zbrane neni snad tak spatna, ze by se s tim nedalo strilet :)


Jasně že dá, vším se dá střílet. Dokonce se říká že když pánbůh dopustí, i motyka spustí. Každopádně abys poznal rozdíl mezi špatnou a dobrou spouští nemusíš být odborník, stačí trochu citu. Není to jen o odporu ale i o chararkteristice spouště, lepší hladký tři kila než hrbatý 1,5. Někdo preferuje bodovku a jiný zase dvoustupnovou spoušt s namáčknutím. Co se bezpečnosti týče, pokud nestrkáš prsty do míst kde nemají co dělat tak zbran nevystřelí ;)
Ladění spouště by měl dělat jen někdo kdo opravdu ví co dělá a chápe jak který mechanismus funguje, jinak je na malér zaděláno raz dva.
Co se týče 1911, ted jsem dal pryč jednu s dodovým odporem 1,2 kila a minimálním resetem. Typický krumpáč :lol:

CZ75(nejen ty) s dekokem, blokací...tak vždycky platí že čím víc součástek musíš rozpohybovat, tím víc zdrojů různých zadrhávání a problémů. Lidově se tomu říká "kurvítka" je to prostě dan za větší blbuvzdornost zbraně.

Uživatelský avatar
Bucek
Příspěvky: 74

Příspěvek#12 » pát 20. dub 2012, 22:28

selag píše:
Je to asi jen můj subjektivní pocit začátečníka,....... (snad větší než u krumpáče 1911tky)

Trošku odvážné tvrzení, vzhledem ke konstatování v první citované větě :-)


Jsem sice začátečník, ale proč bych nemohl říct, že na CZ 75 D comp. nemám špatnou spoušť, ale že se mi líp spuští moje "1911tka"? :) Ale je pravda, že je nová a nezaběhaná (ta 1911tka).Teprve se s ní seznamuju.Nevím co budu říkat, až bude mít nastříleno alespoň 1500 ran.Jinak už jsem měl v ruce čízy se "špatnou" spouští (klacek přes plaňky u plotu) a tak trochu srovnávat můžu.Rozhodně si ale nechci hrát na odborníka :)

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#13 » sob 21. dub 2012, 18:21

Za sebe můžu říct, že mi téměř ve všech případech vyhovovala spoušť 1911 víc, než spouště ostatních zbraní i když šlo o 1911 od Norinca. Mám za to, že na této konstrukci lze dosáhnout lepší charakteristiky, než u SA/DA spouště.
Ale jak píše Sided, někomu vyhovuje bodovka a jiný raději spoušť s namáčknutím.



selag
Příspěvky: 276
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#14 » stř 25. dub 2012, 08:57

To Bucek: Ten "krumpáč" vyzněl obecně na všechny 1911 :-) Pokud srovnáváš jen své dva kousky, tak pak O.K. :-)
Zbraní typu "1911" jsem měl několik a i po vytažení s krabice bez problémů předčily chodem spouště všechno od CZ, co jsem kdy měl. Momentálně mám STI Edge a spoušť pro mé potřeby (KVZ) naprosto dokonalá....i bez ladění. Což se třeba o CZ 75 SP-01 rozhodně říct nedalo.

Uživatelský avatar
Bucek
Příspěvky: 74

Příspěvek#15 » stř 25. dub 2012, 19:03

Nj, moje chyba.Měl jsem to upřesnit.Samozřejmě jsem měl na mysli jen svoje Norinco 1911...proto jsem mluvil o krumpáči. :) Norník je opravdu krumpáč pro chudý lid, ale zatím jsem s ním spokojený.Uvidím co budu říkat, až se trošku oběhá. :D Teď už jen čekám, až dorazí z Thajska střenky a to bude teprve fešák.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů