ČZ 52



Milan100
Příspěvky: 423

Příspěvek#31 » sob 5. bře 2016, 15:08

Zajímavý článek od Matias o CZ52. Už mi je jasné proč se stala legendou právě CZ52. Ale zpět k tomu co psal Wigum, o té síle nábojů, skutečně má pravdu je to dohledatelné.
Překopírováno z webu o nábojích tokarev:
Je nutno pamatovat, že se v Československu v pětapadesátých až šedesátých letech vyráběly zesílené náboje ráže 7,62CH25MM pro pistoli "Model 52" a samopal vz. "24" a "26". Počáteční rychlost střely u tohoto druhu munice dosahovala 550-560 metrů za vteřinu. Podobný náboj je nepřípustné použít na střelbu z TT, jelikož může dojít k poškození zbraně a případnému zranění střelce.
Tím se vysvětluje proč je CZ52 lepší. Jinak TT mají podobnou pověst, stačí hledat - oceňovány byly za odolnost a spolehlivost a respekt si získaly za to že probije i většinu dnešních neprůstřelných vest (spolehlivě do kategorie III), spolehlivě i na velkou vzdálenost probije i standardní kevlarovou helmu US Army.
O výkonu náboje tokarev jsem už věděl že prostřeluje běžně používané neprůstřelné vesty ale přiznám se že jsem se díky diskuzi dozvěděl zase něco nového, více detailů které jsem neznal.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#32 » sob 5. bře 2016, 15:40

Odolnost vesty proti náboji 7,62x25 jsme kdysi zkoušeli. Dokonce i na srazu ZK jsme jednu vestu postřelovali, tuším že to byla odolnost 2A. Vojenský náboj s železným jádrem. Z pistole vz.52 to vesta ustála bez problémů až z podstatně delší hlavně Špagina šla skrz jeden panel. Že by dala oba díly najednou to ani náhodou.



notobi
Příspěvky: 661

Příspěvek#33 » sob 5. bře 2016, 15:56




Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#34 » ned 6. bře 2016, 13:55

Ty zesílené náboje byly nějak speciálně značené, jak se to dá poznat ? Díky.



iloveguns
Příspěvky: 1421

Příspěvek#35 » ned 6. bře 2016, 15:37

Nebyly nijak speciálně značené. Byly to všechny náboje, které ve Vlašimi vyráběli pro armádu.

Uživatelský avatar
honzek86
Příspěvky: 347

Příspěvek#36 » pon 7. bře 2016, 13:23

Co já vím, tak známý jich (zesílených) pár má ještě v origoš krabičkách, ale normálně do toho nakupuje současné SaB FMJ. Ten zesílený má znatelně drsnější zpětný ráz a nejsou spolehlivé - každý 10-tý selže. Nevím, jestli to může být šarží, nebo jestli takové obecně ty náboje byly ... má strach z destrukce zbraně, gun už je v letech, tak si je schovává ze srdeční záležitosti :) a střílí s novými.



iloveguns
Příspěvky: 1421

Příspěvek#37 » pon 7. bře 2016, 14:26

Já jsem ještě cca před deseti lety hezkých pár krabiček těch vojenských vystřílel a nesetkal jsem se s žádnou závadou. Jde o to, jak byly uskladněny. Tyto náboje jsem koupil ve velmi dobrém stavu. V armádních zásobách bývaly zaletovány v kovových obalech a takové byly po vybalení jak nové.

Uživatelský avatar
Walt
Příspěvky: 492

Příspěvek#38 » stř 9. bře 2016, 00:30

7,62 Pi se neuchovavaly zaletovane v plechovych krabicich, ale v drevenych bednach byly chraneny pouze terovym papirem
nejvic zlobily naboje s mosaznou hilznou (nekdy sly az na treti pokus), ocelove lakovane byly spolehlivejsi



ren
Příspěvky: 497

Příspěvek#39 » stř 13. dub 2016, 13:05

Zatoužil jsem vlastnit jednu ČZ 52. Ne na pravidelné střílení, ale pro její výjimečné technické řešení. Příští týden se na ni půjdu podívat, má to být dědictví po zesnulém vojákovi z povolání, je v původní ráži Tokarev. Majitelka za ní chce 2.500 K a nic o ní neví, protože je uložená u PČR. Tak jsem si tak říkal, že kdyby nebyla pomršená VOZkou a byla v původní šedivé povrchovce, že bych do ní šel. Asi bych se pak pokusil sehnat 9mm hlaveň, abych jí neubližoval. Vím, že si musím pohlídat trhliny za výhozním okénkem, ještě nějaký tip na co dát pozor? Jak asi byly hluboké drážky v nové hlavni?



stdm
Příspěvky: 8

Příspěvek#40 » úte 22. lis 2016, 10:45

Zajímalo by mne, jak může být CZ52 ,,pomršená VOZkou,,?



goha
Příspěvky: 1

Příspěvek#41 » sob 15. dub 2017, 18:16

No myslím, že co se týká kvality a trvanlivosti CZ52 nemáte pravdu. Také jsem ji chtěl a kamarád ... policejní zbrojíř mi ji hodně rychle vymluvil kvůli poměrně častému praskání závěru v inkriminovaném místě zeslabení, tj. právě v místě těch válečků ... samozřejmě mluvím o používání nábojů 7,62x25 Tokarev. Tak jsem ho samozřejmě poslechl, páč se mám tak nějak rád :-) a pořídil Norinco. Můžu říci, že spokojenost je veliká a hlavně mám jistotu, že vydrží.



gunman
Příspěvky: 173

Příspěvek#42 » sob 15. dub 2017, 18:30

Super nápad. Nechat si poradit od policejního zbrojíře a místo poddimenzované české pistole koupit čínskou, kde je záruka jak materiálu, tak zpracování.

Uživatelský avatar
Houba
Příspěvky: 19

Příspěvek#43 » stř 21. čer 2017, 11:19

Zdravím. Tak si tu pročítám o schopnosti, nebo možná neschopnosti pistole ČZ52 snášet střelivo 7,62x25. Naopak o TT33 slýchám o perfektní spolehlivosti s nábojem 7,62x25. A tak jsem se zamyslel - ČZ52 je schopna snést i československé zesílené střelivo, ale TT33 nikoliv. Tudíž jak to dopadne, když budeme z ČZ52 střílet sovětské nebo civilní (slabší) náboje jako do TT33? Úvaha je taková, že ČZ52 je robustnější konstrukce, protože dokáže snést střelivo, které TT33 nesnese, i když se značně opotřebovává. Tudíž ČZ52 by se sovětskými náboji měla být minimálně stejně spolehlivá, jako TT33, nebo se alespoň tolik neopotřebovávat. Nemáte někdo zkušenosti s dlohodobým používáním výhradně slabšího střeliva 7,62x25 v ČZ52? A pokud selhává i se sovětskými náboji, pak jaktože je schopna snést i výkonnější náboj než TT33, která funguje spolehlivě? Jen taková večerní úvaha před spaním, znáte to :D



DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#44 » stř 21. čer 2017, 17:27

Slabší 7,62 sice může být řešení, ale ta zbraň byla původně konstruovaná na 9mm Luger. Není lepší sehnat si 9mm hlaveň?

Uživatelský avatar
Houba
Příspěvky: 19

Příspěvek#45 » stř 21. čer 2017, 18:42

Ano, 9mm hlaveň určitě je pro tuto pistoli to nejlepší. Obzvlášť při ceně o 2 koruny nižší než 7,62. Zajímá mě to spíš z teoretického hlediska a domnívám se, že právě proto má ČZ52 u nás tak špatnou pověst, protože střelivo, které byla nucena v armádě střílet by žádná jiná pistole neustála. Američané třeba o ČZ52 mluví, jako o robustní a houževnaté pistoli, ne jako o střepinovém granátu.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů