Zdražení u ČZUB

JardaB

Příspěvek#106 » pát 12. kvě 2017, 06:51

Tak je asi mozne, ze se kvalita casem zhoršila, setrit se musí všude...
A zdrazili jen ty celokovove asi prave proto, ze to nemá konkurenci, u plastaku si to tezko muzou dovolit.

Poli

Příspěvek#107 » pát 12. kvě 2017, 08:23

Ano, zhoršila se kvalita nejen materiálů, ale i zpracování snad někdy na přelomu 92 -93. Chce si to porovnat pistole současné produkce a produkce před 25-30 lety.

Sysop

Příspěvek#108 » pát 12. kvě 2017, 09:24

Mam to podezreni, ze po kotrmelci se objevila fura "skladacek", protoze byly plne sklady dilu na CZky z nejruznejsi vyroby. Takze existuji ruzne slozeniny z ruzne starych dilu. Tim padem tezko urcit, ktera zbran z te doby ma co z novovyroby a co z uralske oceli. Nejsem puskar, takze nevim.

Zrovna moje CZ ma ram jako "B", ale zaver ne.

Pepe65

Příspěvek#109 » ned 14. kvě 2017, 14:31

Tak jsem si to celé pozorně přečetl, a, s dovolením, přidám do mlýna i svou trochu: mám CZ 75 P - 01 (D compact) na nošení a pro radost jsem si teď koupil S2. Se Shadow 2 jsem dohromady ještě nic nevystřílel (ale udělaná je slušně, na sériovku :-) ), s compactem už jsem něco ran vystřílel, bez zádržky; přesná, dobře se drží, pro mě i lehká na nošení, zpracování solidní. Shadow 2 - pro mě - krásná zbraň, za odpovídající cenu (měl jsem, pravda, slevu - celkem standardní, 5% - po loňském nákupu compacta). A jen dodávám: taky by se mi líbilo, kdyby stály polovic :-) V tom, co zde již zaznělo, je hodně logických postřehů i zjitřelých emocí. Za sebe bych zbrojovce poradil, aby ty "naše čezety" začali už konečně dávat do hezčích kufříků. Ať vám to, pánové, přesně střílí :-)

OndrasFM

Příspěvek#110 » stř 17. kvě 2017, 13:34

Směřoval jsem jednou dotaz na obchodního náměstka czub, co se kvality a vůlí týče. Odpověď byla alespoň pro mě uspokojivá a i uvěřitelná. My nemáme problém vyrobit zbraň ve kvalitě Sig Saueru, STI, SPS a jiné, ale pak bychom museli zvednout i cenu do úrovně těchto značek. Ty mašiny to dokážou a materiál můžeme nakoupit kvalitnější. Snažíme se ale dělat zbraně dostupné běžnému člověku v kompromisu ceny a kvality.
Za mě kvalita zpracování vzrostla. Alespoň u 75tek. A to už mám pátou.

antonspelec

Příspěvek#111 » pát 21. pro 2018, 19:41

Mne teda ta odpoved neprijde ani uspokojiva, ani uveritelna...spis takova klasicky "zbrojovacka" :mrgreen:

Samozrejme, ze pri cenove hladine, ve ktere se pohybuji CZUB produkty nelze cekat superkvalitni materialy ani zadne zazraky a kdo je ceka, je proste naivni. Nicmene ja se domnivam, ze hlavni problem zbrojovky je casto tragicka kontrola jakosti a vystupni kontrola.
Kdyz se clovek podiva po forech, nebo co je obcas k videni na strelnicich, to neni vysledek toho, ze se vyrabi s nejakym vyvazenym pomerem ceny a kvality...to je vysledek slendrianu. I zbran z prumernou ci lehce podrumernou cenou muze byt bez vuli a udelana kvalitne (je to ostatne videt na produkci zbrojovky, ktera se posila napriklad do USA). Ze zakladni zbrojovacka za 20-25 litru pistole nevydrzi v nezmenenem stavu 50 nebo 100 tisic vystrelu nebo ze se pri rocnim nastrelu 10 tisic odporouci zachyt zaveru...to je dukaz toho, ze se nepouzivaji ty superkvalitni materialy a lidi, kteri takovy nastrel maji, to neni cilovka produkce CZUB.
Za mne by tedy stacilo zlepsit vystupni kontrolu a zlepsit zakaznickej servis. Pripadne pruhledne nabidnout moznost ladeni seriove zbrane jejich lidma jako je p. Rezek s jasne definovanymi zasahy do zbrane a jejich cenikem, aby clovek nemusel nedustojne shanet, poptavat se a resit, zda ten ci onen kus laden byl a pripadne kym a jak.

Zaroven si myslim, ze uplne neni pravda, ze kdyby udelali zbran v kvalite Sigu ci STI, ze by o ne zajem nebyl (kdyby udrzeli cenovku na urovni tehle zbrani)...mozna ne tolik u nas, ale v zahranici a zejmena v USA urcite, protoze tam ma zbrojovka velmi dobre jmeno a treba TSka nebo TS Orange jsou tam velmi oblibene a vysoce cenene. Mimo jine kvuli pomeru vykon/cena oproti treba STI. A kdyby na kvalite jeste pridali a cenu udrzeli pod cenou STI, uspech by to melo.

zarozak

Příspěvek#112 » sob 12. led 2019, 09:38

Přidám osobní zkušenost
Delší dobu jsem chtěl CZ 75 compact,nechtěl jsem v podstatě z mnoha důvodů žádnou alternativu,jen toto.Bohužel jsem se neuměl rozhoupat do onoho zdražení,tak jsem se na to z důvodu pro mě naprosto nepřijatelné "nové" ceny vykašlal se slzou v oku.Cena jetých kusů na bazarech byla naprosto přemrštěná,asi jako u Octávek.
Nesouhlasím proto s tvrzením,že je zdražení vlastně v pohodě a zákazník může jít za jakoukoliv jinou konkurencí.Nemůže,pokud chce pouze konkrétní výrobek,konkrétní firmy a CHCE HO,tak je v podstatě jen oběť nenažraných praktik managementu a má jen dvě možnosti,urvat si od huby neskutečným způsobem a mít,nebo nemít a plakat v koutě,případně na všechny strany nadávat a konat antireklamu,to je tak vše.
Nicméně za tímto zdražením stojí asi i jiné pikle,než jen samotná nenažranost,protože nedávno po jakousi krátkou dobu docházelo k nikde nepropagovaným(z nepochopitelných důvodů) doprodejům ,dle vyjádření prodavače,aby se uvolnilo místo pro nové OMEGA modely,staré se už nepojedou.Takže i jakási obměna portfolia a budoucí výrobní ztrátovost náročného celokovu atd.
V takovéto akci se mi podařilo zarezervovat a zakoupit na prodejně,skoro na poslední chvíli, zalepený,fungl nový kufřík s krásným policejním Dcompactem s šínou za slovy jedenáct tis. s DPH,čili za cenu o které asi tržní ceník s jetými kusy na bazarech nemá ani páru (nebo nechce mít?) :roll: Takže pro mě takové malé světýlko štěstí v tom obrovském stínu zdražení a totální beznaděje.Nutno podotknout,že se jednalo vyloženě o dílo náhody a štěstí,že se to člověk vůbec dozvěděl,když mlčící většina o tom věděla dávno...
Padlo tady,že novější výrobky z Brodu musí být šizeny apod.Tak to mohu s jistotou vyloučit.Po přečtení všech těch českých hororů na adresu CZ 75 a opěvných ód z USA musím konstatovat,že zpracování je spíše na vyšší úrovni a není vůbec nic,co bych tomu vytknul(pistolí jsem měl už celou řadu),zbraň funguje naprosto bez jediné chybičky,má už prohnáno laufem kolem 2tis. od slabých přebitých čajíčků po našláplé laborace a ani zádrhel,ani nějaké známky opotřebení nad rámec běžného provozu.Barva super odolnost,ani šrám ani odlup. Přesnost dle nástřelného listu 34mm ve 25m,ve skutečnosti s továrkama ještě lepší.Je to krásná zbraň,která se v celokovové konkurenci,které všude tryskem ubývá rozhodně neztratí.
Při porovnání s ocelovým compactem z 96 roku je zpracování D compactu na první pohled mnohem lepší-přesnější,působí to dojmem,jako by změnili technologii nebo stroje,které to frézují.Zkrátka jsem nezaznamenal nic,co by korespondovalo s tou hrůzou,co jsem se dočetl,ale mám rok 17,takže nemám moc velký přehled co bylo na trhu předtím

Jinak je z mého subjektivního názoru ta cena 11t právě tou přijatelnou,humánní ,důstojnou a adekvátní cenou,která by měla být nastavena domácí firmou pro koncového domácího zákazníka za takovýto výrobek.Nikoliv 18,5t-za takovou by to měli vyvážet právě do okolních států evropy jakožto kvalitní český zbrojní produkt :lol:

Aris

Příspěvek#113 » sob 12. led 2019, 19:51

Tohle mne docela zaujalo.
Začal bych jednoduchou trojčlenkou :

průměrná mzda v roce 2006 (19000) - cena D-compactu (16000)
průměrná mzda v roce 2018 (31800) - cena D-compactu ?

Zarozák: Kolik by tedy měla správně vycházet dnešní cena této pistole? To je základní otázka, bez které nemá cenu se dál bavit. Jak vidíš, o zdražení nejde. Ta pistole je dnes levnější, než dříve.

Také se mi podařilo před lety pořídit novou CZ 75 v ráži 40 sw za 6000,- , ale bylo mi jasné, že nejde o normální obchodní model. Žádný "nenažraný management" nebo jinou konspiraci jsem za tím nehledal. A o podobných akcích vím stále, nevím kde jsi přišel na to, že je to "utajené".

A když jsme u té "důstojné a humánní" ceny, která celokovová devítka dnes stojí 11 000?
Osobně mi přijde cena pistole jako nedůležitá, pokud vezmu celkové náklady na její provoz. Kolik vystřílíš za měsíc? Řeknu minimum, 1000ks? Už to máš 5000 kč. V tomhle kontextu mi přijde pláč nad změnou ceny o 2500 jako zbytečný a nepřiměřený. Buď rád, že kvalitní pistole (všech značek), seženeš dnes za tak málo peněz.

makovice

Příspěvek#114 » ned 13. led 2019, 14:32

No primernou mzdu bych do toho netahal ;) Ale jinak sohlasim, ze pri nakladech na strelbu je zdrazeni o 2500,- smesne ;)

Aris

Příspěvek#115 » ned 13. led 2019, 16:31

Jasně, lepší by byl medián mezd, ale mělo jít jen o jednoduchá nástin podstatně složitějšího problému.
Cenotvorba je složitá věc, a záměrně jsem vynechal jiné proměnné. Důležitá by zde byla zejména inflace.
Na stránkách ČSÚ není problém si najít její vývoj v čase.
Nebudu to prodlužovat, jen inflace mezi roky 2006 a 2017 udělá v té ceně D-compacta nějakých 4382,35 kč.
A to je relevantní a nezpochybnitelné. Cena 16000 z roku 2006 by byla v roce 2018 - 20 382 kč.

gogan

Příspěvek#116 » ned 13. led 2019, 16:56

Aris: jen tak pro srandu si zkus aplikovat třeba na auta... kdyby starý model byl dražší než při představení, neprodali by nic...
ad. kvalita: vymlouvat se na cenu materiálu mě přijde směšné. A to i kdyby rozdíl na kilu byl třeba 1000Kč.

MRBLUE

Příspěvek#117 » ned 13. led 2019, 17:43

gogan
Colt 1911 stal nejakych 15,- USD (cena pre US Army) pri prvych armadnych dodavkach. :-D
Ceny v CZ UB a ich rast sa neodlisuje od inych vyrobcov.

DJ Die

Příspěvek#118 » ned 13. led 2019, 18:14

Co se kvality materiálu týče, je dnes naprosto běžná věc, že stejná slitina má horší vlastnosti, než měla např. před 25 lety. Slitiny jsou většinou definovány poměrem jednotlivých složek s určitými tolerancemi. Moderní metody výroby mají tolerance nižší, než
jsou ty ve specifikacích slitin. Výrobci pochopitelně šetří tak, že uberou dražší složky a přidají víc těch levnějších. Není to tak jen ve zbrojním průmyslu.

kiv61

Příspěvek#119 » pon 14. led 2019, 00:22

gogan - "jen tak pro srandu si zkus aplikovat třeba na auta"

Zkouším.
Takový Lotus 7 stál v r. 1960 cca 990 liber.
Máš-li zdroj od kterého jej lze pořídit za tyhle peníze pořídit i nyní (dosud se stále vyrábí) beru hned 3 a nechám Ti i 200% provize :lol:

Ano, předchozí je poněkud OT avšak je nutné si uvědomit, že tržní cena je vždy fcí poptávka/nabídka.
Plus samozřejmě velikost obratu daného regionu.

Zbytek již vcelku zevrubně napsali předřečníci netrpící zrovna akutní AntiCZUB fobíí .. :)

gogan

Příspěvek#120 » pon 14. led 2019, 03:14

Lotus 7 se snad ještě vyrábí (pominuli klony)? Psal jsem o stejném modelu, tam je sice pokles zisku o zvyšující se náklady, ale zase je po dvou třech letech zaplacen vývoj. Nejde tedy počáteční cenu jen prostě násobit inflací.
Poptávka/nabídka, ano to je pádný argument a jako vysvětlení úplně stačí, dokud to lidi jsou ochotní kupovat...
A na nějakou fobii vůči CZUB jsi přišel jak?

Zpět na