Springfield/HS XD/XDM

Glock a spol.


Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#466 » pon 20. lis 2017, 23:27

jhora píše:Ad 1) Já to rozebíral ztupeným hřebíčkem vhodného průměru, šlo to krásně.
Ad 2) Zodpovědět nedokážu, nerozebíral jsem to.


No já jsem právě docela pintlich a zrovna tady nic příhodnýho nemám a dílná 150km daleko :)

Jooo ceny zásobníku jsou zlo :lol:



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#467 » úte 21. lis 2017, 21:49

XDS 3,3" v 45auto.
Plusy - na ráži velikost a s tím spojená nositelnost. V 9mm je to nesmysl. Super mířidla, přesto v přítmí jsou plastová glokácká lepší. Příjemné zdrsnění jak rukojeti, tak závěru. Vystřelí snad vše, co se vleze do zásobníku. Rozborka je suprová, citelně došlo ke snížení možnosti výstřelu při rozborce. No a tím to asi končí.
Mínusy - nemá ráda nestandartní střely a je citlivá na délku náboje. Třeba SWC se mi sekají v zásobníku už při páskování, protože mají jiný poloměr špičky. Zásobníky chcou krátké náboje. A teď to nejlepší - nevyhodí nevystřelený náboj. Black Mamby nebo SWC přebíjenky úplně bez šance, jakoby byl dlouhý vyhazovač. Náboj se sekne o hlaveň a vyhazovač. S&B mají stejnou tendenci, ale tam pomůže větší razance. Tohle Glock nezná a bere a vyhazuje všechno. Jo a nedoporučuju vkládat náboj do komory a spustit na něj závěr. 2x ze 3 pokusů vytahovač nepřeskočil rantl náboje a závěr se nedovřel. Bohužel kvůli indikaci nabité komory nelze vložit náboj do závěru za drápek vytahovače a nabít tak zbraň bez vtlačování střely do nábojnice o rampu komory, což je bolest všech nosičů v komoře, co vybíjení často.
Takle silnou vratnou pružinu jsem u žádné jiné zbraně neviděl, takže pro ovládání to není to pravé ořechové. Z toho taky vychází poměrně tvrdý záchyt závěru, který je oproti Glockovi ještě víc posunutý dozadu, takže je lépe ovladatelný palcem střílející ruky, což já nepreferuju (preferuju styl 1911, CZ75...). Indikace plnosti komory je fajn vychytávka, kdyby se mi už 2x nestalo, že po nabití vyskočila tak vysoko, že mi překryla mušku. Spoušť...kdo říkal, že mu nedrne, asi v ruce neměl nic jiného než krumpáče z Brodu, jinak si to nedokážu představit. Ta spoušť už z konstrukce zbraně musí drhnout. Plech (táhlo spouště) posunující blokaci úderníku se dře po závěru. Zlatý Glock, jak průběhem, resetem, tak i odporem. Alespoň že pojistka spouště neřeže do prstu jako u Glocku, protože je po zmáčknutí zároveň s jazýčkem spouště. Závěr je o něco vyšší než u Glocku, ale skoro nepatrně. Tato ráže pro tuto velikost zbraně je moc. Je to jako střílet s revolverem rozumné velikosti ráže 44mag. Další kapitolou je vypouštění zásobníku. Je strašně tvrdé. Po vystřelení posledního náboje dojde k zachycení závěru, spoušť v promáčknuté poloze. Při zmáčknutí tlačítka aretace zásobníku ale dochází k odtlačení spouště směřem dopředu a tím ke zvýšení odporu! Pokud je spoušť v přední poloze, je odpor OK. Takže asi tak. Taky neodpálí to, co Glock. Čím víc znám zbraní, tím víc mám rád Glocka.
Takže bych to shrnul tak, že na nošení super. Na sebeobranu míň - špatná spoušť a prakticky ve stresu neodtranitelný selhač nebo cokoliv jiného, co vyžaduje vyhodit náboj z komory.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2982

Příspěvek#468 » stř 22. lis 2017, 08:48

Nevím zda tě chápu dobře u jednoho tvého mínusu, ale u xd-s 9 3.3 pokud nabijim a do komory pomalým sunutim (brzděním rukou) závěru náboj do komory, závěr se nedovre (80 procent pripadu) . Nic z toho nevyvozuju, protože když nabijim jak se má (stáhnout závěr a pustit), závěr se dovre správně (100proc pripadu) . Testováno na školních nabojich. Střelba nevím.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#469 » stř 22. lis 2017, 09:20

Honzajan píše:Jo a nedoporučuju vkládat náboj do komory a spustit na něj závěr.


To by mělo být uvedené i v manuálu k pistoli. Většina pistolí není na tohle "prasení" dneska konstruovaná a ničí se tím vyhazovač. V manuálu XDM to každopádně uvedené bylo a výslovně tam bylo napsáno, že náboj se má do komory vždycky nakrmit ze zásobníku, jinak hrozí závady a poškození vytahovače.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2982

Příspěvek#470 » stř 22. lis 2017, 09:58

audis píše:Nevím zda tě chápu dobře u jednoho tvého mínusu, ale u xd-s 9 3.3 pokud nabijim a do komory pomalým sunutim (brzděním rukou) závěru náboj do komory, závěr se nedovre (80 procent pripadu) . Nic z toho nevyvozuju, protože když nabijim jak se má (stáhnout závěr a pustit), závěr se dovre správně (100proc pripadu) . Testováno na školních nabojich. Střelba nevím.

Doplnuji, já oba pokusy popisoval běžně podávaný náboj že zásobníku.



Hodo65
Příspěvky: 74

Příspěvek#471 » stř 22. lis 2017, 12:08

Asi mi něco nedochází, ale dosud jsem považoval za normální (pro využití maximální kapacity zásobníku + komora) dostat náboj ze zásobníku do komory natažením závěru, pak zásobník vyndat a doplnit vybějící náboj a vrátit zpět. Jsem ale oproti ostatním skoro začátečník, tak prosím nekamenovat ;).

Jinak s XDS 9 3.3 zatím odstříleno cca 250 ran, střelivo SB 9 FMJ 115 grs, bez jediné závady. Přesnost je limitována spíš mejma zkušenostma, ale aktuálně o fous horší než s HK SFP 9. Přikládám to ovšem mým velkým rukám, dlouhým prstům, šířce gripu dané jednořadým zásobníkem a z toho důvodu o něco horším úchopem, snad to vyladím ;). Zřejmě z toho samého důvodu se mi zdá, že zbraň trochu více "kope". Avizovaný problém s tuhostí záchytu závěru se po odstřílených ranách u mě nevyskytuje, sedlo si to velmi rychle, závěr jde snadno shodit palcem pravé ruky a nedělá to problém ani přítelkyni, která vysoce nadprůměrnou šikovností opravdu neoplývá :lol:. U spouště mi trochu vadí její delší chod, odpor i délka chodu je o něco vyšší než u HK SFP 9, ale asi otázka zvyku, neshledávám v tom zatím problém. Ovšem v mém případě je chod hladký a opravdu nedrhne. Buďto nedostatek zkušeností nebo štěstí na kus ;). Za mě tedy zatím spokojenost, uvidíme jak časem.

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#472 » stř 22. lis 2017, 13:33

Ono to hodnocení od kolegy Honzajan je, mírně řečeno, subjektivní. Primárně jsou to zbraně určené na osobní obranu, EDC. Proto například v základu tvrdé spouště, tvrdé záchyty zásobníku apod. Řada lidí to např. nosí s klipem na závěru a kydexovým klipem na lučíku a není nad to, když při vystupování z auta uvolněný zásobník vypadne do nohavice. ;)

Ty pistole nenavrhoval žádný pitomec. Pojistka proti rozebrání zbraně se zásobníkem v šachtě je třeba reakce na Kalifornskou legislativu, atd.



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#473 » stř 22. lis 2017, 16:32

Hodo65 píše:Asi mi něco nedochází, ale dosud jsem považoval za normální (pro využití maximální kapacity zásobníku + komora) dostat náboj ze zásobníku do komory natažením závěru, pak zásobník vyndat a doplnit vybějící náboj a vrátit zpět. Jsem ale oproti ostatním skoro začátečník, tak prosím nekamenovat ;).


To je IMO úplně normální, a nemůže to ničemu škodit. V recenzi se asi spíš popisovalo naládování náboje do komory přes výhozové okénko. A pak prudké spůštění závěru plnou parou dopředu. Což asi opravdu není úplně zdravé. Tohle plnění přes okno znám akorát u pumpovacíh brokovnic. Ono ostataně ani pouštění závěru na prázdnou komoru bez náboje není úplně košer, ja to u všem pistolí pro jisotu spouštím pomalu.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2982

Příspěvek#474 » stř 22. lis 2017, 16:56

Proč plné pouštění závěru na prázdnou komoru není koser podle tebe?



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#475 » stř 22. lis 2017, 17:16

Pozor, problém je to DOHROMADY. Spouštění závěru samo o sobě je OK, ale pokud vložím náboj do komory se závěrem vzadu a pustím závěr, tak vytahovač musí přeskočit okraj nábojnice - a to mu u spousty zbraní vůbec nesvědčí, je konstruován tak, že pod okraj nábojnice dostane při nabrání náboje ze zásobníku (tj bez nárazu do zadní části, pouze se pod něj nábojnice přirozeně nasune při podání)

Některé zbraně to dávají, jsou na to stavěné (zachytil jsem informaci že jde o některé vojenské zbraně), ale co jsem četl, tak obecně se to nedoporučuje. XDM v manuálu před tím výslovně varuje a XDS podle mne nebude jiná.



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#476 » stř 22. lis 2017, 17:19

audis: Bavím se nabíjení komory bez zásobníku. Myslel jsem, že je to dostatečně jasně napsané. Když nabíjíš náboj ze zásobníku, narazí nejdřív střela na rampu hlavně a po ní se tře do komory tlačena nábojnicí, kterou tlačí závěr. Nabij si 20x jeden a ten samý náboj a pak si ho poměř s ostatníma. Bude kratší. To vede ke zvýšenému tlaku při výstřelu, jinému vývinu rány a nepřesnosti v lepším případě.
Spouštění závěru na prázdnou komoru v někom vyvolává husí kůži, protože slabší konstrukce, jako 1911 tohle hůř snáší. Důvodem je, že při střelbě sílu závěru zbrzdí podávaný náboj. V našem případě nic nebrzdí. V našem případě ale není problém, tento systém uzamykání je dostatečně robustní.
Co se týče náboje vloženého do komory a spuštění závěru na něj, tak to taky nerad dělám. Ale že by s tím konstruktéři zbraní nepočítali není pravda. Teda u povedených konstrukcí. Když se podívám na vytahovač CZ75 a třeba Glocka, tak je mi jasné, že CZ by při tom umřela, jak je vytahovač tenoučký. Ale! Všechny vytahovače, co jsem viděl mají sraženou hranu,aby přeskočili rantl nábojnice= konstruktér s takovou možností počítá. Což je pravda i u XDS, ale tam to nefunguje, rantl nábojnice vytahovač nepřeskočí.

Petzold: Souhlasím, zbraň konstruovaná na nošení je něco jiného než závodní speciál. Jenže... proč by měl jít zásobník ze zbraně jít ven hůř prázdný(závěr na záchytu, spoušť vzadu) než plný v režimu nošení? To není ctnost, to je chyba, objektivní. A spoušť... ta je od toho, abych se trefil, nemá suplovat funkci pojistky. Navíc tato zbraň má o pojistku víc než konkurenti, takže absolutně není důvod, proč by měla mít horší spoušť než 30let starý Glock a to nemluvím o skvostech jako PPQ, P10C atd.



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#477 » stř 22. lis 2017, 18:24

Audis: Jak psal Honzajan, není to bržděno (tlumeno) nábojem. Nejsem tak znalý abych věděl, co která konstrukce snese a tak to radši dělám u všech takto. Přeci jen pořád jsou to o sebe třískající plochy. Obvzlášť pokud to není moje zbraň. Stejně jako se sušením bez šušilek resp. ránou jistoty. Snažím se to pokud možno nedělat. (u strikerů to až na vyjímku pravda jinak nejde)



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#478 » čtv 23. lis 2017, 08:27

Honzajan: Ano, jsou dělané tak, aby přeskočily. Ale to že je s tím počítáno neznamená, že je zbraň konstruovaná na to, aby se tak činilo opakovaně. Ostatně koukni do toho manuálu, XDS to tam určitě bude mít taky.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2982

Příspěvek#479 » úte 5. pro 2017, 11:05

ladaj píše:XDS zásobníky od Slovince (http://www.365-plus.com/ ) jsem objednal v úterý, dnes (pondělí) jsou doma. Cena zejména 9rnd verze velmi solidní...

Tento zásobník xd-s 9 na 9 nábojů http://www.365-plus.com/xds-9x19-magazine-9rd je několik týdnů vyprodán. Eshop mi odpověděl, že před vánocemi nákladní další. Dokonce se ptal, kolik jich chci, že priobjedna.

Návrh všem: Hromadná objednávka? Já bych vzal jeden kus.
Mohl by to někdo zafinancovat (já nemám takový cashflow).



cipis
Příspěvky: 2104

Příspěvek#480 » úte 5. pro 2017, 11:42

Hromadná objednávka nemá moc smysl, s množstvím (hmotností) se zvyšuje cena poštovného, které je ale rozumné. Je to v rámci EU, takže nehrozí výpalné poště, nicméně ta se s tím posledně srala víc jak týden. Ze Slovinska mi to šlo tři dny (ty 9r, asi jsem koupil poslední dva na skladě), po republice 90km 10 dní!

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 61 hostů