CZ P-09

Glock a spol.
Uživatelský avatar
lebadabel
Příspěvky: 57

Příspěvek#196 » stř 16. bře 2016, 17:45

Ahoj, mám dotaz ohledně vypouštění kohoutu u P09. Při nošení mám vždy náboj v komoře. Při použití ovladače vypouštění kohoutku zůstane kohoutek na bezpečnostním ozubu a neopírá se o zápalník, resp. o závěr. Co je z hlediska bezpečnosti výhodnější? Tato varianta nebo kohoutek vypustit až do krajní polohy, tedy opřít o závěr?

Uživatelský avatar
Branibor
Příspěvky: 128

Příspěvek#197 » stř 16. bře 2016, 18:05

Teoreticky vypustit na ozub. Když ti spadne na kohout a selhala by pojistka uvnitř, tak se kohout nehne z ozubu. Kdyby byl na zápalníku a selhala by vnitřní pojistka, tak to může vystřelit. Navíc z ozubu máš o něco kratší chod spouště.

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#198 » stř 16. bře 2016, 19:39

Jednoznačně je bezpečnější používat vypouštěč a nechat práci na něm. Ruční vypouštění kohoutu je zejména ve stresu potenciálně riziková záležitost.
Z hlediska polohy kohoutu je pak jedno, jestli je úplně vypuštěný, nebo na ozubu. Branibor se plete - moderní pistole mají inerciální zápalník, který je kratší, než kanál, ve kterém je uložen. Při pádu na spuštěný kohout tedy nic nehrozí ani kdyby pistole neměla blokaci zápalníku.

Uživatelský avatar
Branibor
Příspěvky: 128

Příspěvek#199 » stř 16. bře 2016, 20:32

Udernik je volne ulozen (to je asi to inercialni), ale to ze je kratsi nez kanal ve kterem se pohybuje nevylucuje moznost nahodneho vystrelu pri padu zbrane. Mozna pokud by byl kohout na uderniku a my do kohoutu bouchli kladivem, udernik by nemel dostatek hybnosti k odpalneni rany, ale pri padu by udernik mohl ziskat hybnost pro odpaleni rany. Tolik teorie.

Jestli ma cz p09 vypoustec kouhoutu, tak je nejlepsi nechat to na nem.

Jak si dospel k vyberu p09? Nechces to ty nejak rozvest a predevsim zkusenosti, celkem se mi ta zbran libi a zajima me.

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#200 » stř 16. bře 2016, 23:36

Vypustit úplně je dle mě bezpečnější.

Uživatelský avatar
lebadabel
Příspěvky: 57

Příspěvek#201 » čtv 17. bře 2016, 11:12

Nešlo mi ani tak o akt samotného vypouštění kohoutku, ale o jeho polohu při nošení. Sám jsem pátral dál a jak už to tak bývá (a jak to správný Čech nedělá) přečtení návodu na použití mnohé napoví:
Dynamický zápalník
Zápalník je konstrukčně řešen tak, aby nemohl vyčnívat ze závěru při kohoutku v klidové poloze. To vylučuje možnost výstřelu při pádu nabité pistole na kohoutek.
Blokování zápalníku
Zabraňuje pohybu zápalníku, pokud není spoušť stisknuta. Minimalizuje riziko nechtěného výstřelu při nevhodném zacházení se zbraní, zejména při pádu nabité pistole.
Bezpečnostní ozub na kohoutku
Zářez na kohoutku, který zabrání nechtěnému výstřelu vpřípadě, že během ručního napínání kohoutku dojde kjeho vyklouznutí. Když je kohoutek na bezpečnostním ozubu, neopírá se o závěr, ale je poněkud vykloněn dozadu.


Dle mého názoru jsou dynamický zápalník a blokování zápalníku dostatečnými bezpečnostními prvky pro nošení s nábojem v komoře.
Otázkou je, zda kohoutek na bezpečnostním ozubu přináší významné zvýšení bezpečnosti nebo naopak při selhání (a při současném selhání obou dalších bezpečnostních prvků - byť je toto riziko jistě naprosto minimální) by mohl způsobit výstřel. Mohla by energie udělená zápalníku úderem kohoutku z takto malé vzdálenosti iniciovat zápalku?

K Braniborově tázce: Do P09 jsem se zamiloval na první pohled. Ta pistole se mi prostě strašně líbí. Navíc mám poměrně malé ruce a na to jak je tahle zbrnaň velká se mi výborně drží a ještě lépe se mi z ní sřílí. Dokonce, ač jsem to původně neměl v úmyslu, ji denně nosím. Zjistil jsem, že mi nezpůsobuje při nošení více nepohodlí a problémů se skrytím než CZ83, kterou jsem nosil doposud (mimochodem druhá zbraň která mi absolutně přirostla k srdci), což je vzhledem k rozměrům docela překvapující.
Zatím z ní mám odstříleno cca 800 ran. Snažil jsem se vyzkoušet střelivo (pistoli mám v ráži 9 mm Luger), které jednak nosím (Vlašim SP 100 i 124 grs v klasické i NONTOX variantě) a pak, pokud možno, levné střelivo na střelnici (FMJ - Vlašim, Magtech, STV, Barnaul s ocelovou nábojnicí). Vše bez nejmenšího problému. V této souvislosti ocením, doporučíte-li nějaké dostupné střelivo se kterým jste měli problém, abych vyzkoušel jak si s ním PO9 poradí. Zbraň se mi jeví velice přesná - dosuhuju s ní nejlepších soustřelů.
Zkrátka P09 mě okouzlila ve všech směrech. Myslím, že poměr cena/výkon u ní vychází naprosto excelentně a že se Brodkým zase jednou něco povedlo.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#202 » čtv 17. bře 2016, 11:40

lebadabel : S držením zbraně naprosto souhlasím. Na to jak je zbraň velká, má skutečně lepší držení spíš pro lidi s malou ruku. Samozřejmě lze řešit úchop výměnou hřbetů a eventuálně přidáním gripu. Osobně jsem volil variantu s oběmi ovládacími prvky a okamžitě měnil decocker za pojistku, jsem na to zvyklý. Zbraň jsem sice kupoval z jiných důvodů než pravidelná střelba ale je fakt, že jsem s ní za peníze které stála zatím velice spokojen.

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#203 » čtv 17. bře 2016, 11:56

Myslel jsem to tak, že mít vypuštěno úplně považuji za lepší a bezpečnější.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#204 » pát 18. bře 2016, 20:38

Cokoli z hlediska bezpecnosti by melo byt vzdy nasobne... Pocitejme tedy, ze vetsina pojitek selze napr. z duvodu nepresne vyroby ci "osoupani/obehni mechanismu" a pri vsem nestesti uz je to zavisle pouze na tom, co jsme udelali my...

Co se stane, kdyz pistole pri behu vypadne z pouzdra tak nestastne, ze spadne primo na kohout a ten je:

a) na zaveru
Energie, kterou pistole ma se preda natvrdo zemi a zem ji preda natvrdo pistoli - tudiz kohout chce jit smerem "do zbrane". Jenze - zapalnik je jiz v tu chvili zatlaceny do volneho prostoru uvnitr zaveru, takze kohout zatlaci pouze do zaveru. Naopak, udernik v tu samou chvili ma naopak tendenci jit proti kohoutu setrvacnostijenze nema kam - energie zapalniku je mnohem mensi nez neregie cele zbrane, ktera spadla prave na zem - udernik tedy zustane presne v te poloze kde je - tedy zarovnany zadni casti se zadni plochou zaveru, o kterou se opira kohout

b) na ozubu
Energie, kterou pistole dopadne na zem je tataz, kterou preda zeme kohoutu, kteryzto muze pres pojistny ozub preskocit a pokracovat smerem k zaveru a povysunutemu oderniku. Jelikoz ta koliva pistole spadla z 1 metru, je to dost velka anergie na to, aby (pokud selze blokace zapalniku) pokud kohout uderi na zadni celo zaveru a hlavne na udernik, by ten iniciobal zapalku a pistole MUZE VYSTRELIT (na rozdil od situace, kdy je kohout az '"dole").

Pokud se tedy muzeme spolehnout na obe pojistky (ozub i blokace) pak jsou bezpecne obe pozice kohoutu.
Kdo si ale pripusti, ze tyhle titerne pojistky nemusi pracovat spravne, pricemz ani neni sance to poradne zjistit, dokud se to nestane, ten mi, myslim, da za pravdu, ze kohout az na zaveru JE BEZPECNEJSI.

Jedina "minusova" chvile kohoutu az na zaveru je samotne spousteni, ktere je u kohoutu az dole nachylnejsi, pokud clovek udela chybu... Jenze toto se opet deje vuli cloveka pri mireni tam, kam clovek chce mirit. Kdezto nahodny vystrel po padu se deje vzdy na tonejblbejsi misto.

Chapu, ze jsem timto nazorem zde v mensine... Ale odmitam se (prosim) bavit stylem "ale kazdej rika ze...".
Pokud je na me teorii (kterou se pokousim popsat jednoznacne vcetne konkretnich procesu, ktere se ve kterou chvili deji) neco spatneho, uvitam oponentni prispevek, ktery stejne dopodrobna vysvetli pravy opak.

Do te doby pro me plati - "na pojistky zbrane se spolehat nebudu, jedinou pojsitkou jsem ja a proto se ja budu chovat tak, aby to nevystrelilo ani v pripade, ze by vsechny mechanicke pojistky prestaly fungovat".

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#205 » pát 18. bře 2016, 20:43

lebadabel píše:Bezpečnostní ozub na kohoutku
Zářez na kohoutku, který zabrání nechtěnému výstřelu vpřípadě, že během ručního napínání kohoutku dojde kjeho vyklouznutí. Když je kohoutek na bezpečnostním ozubu, neopírá se o závěr, ale je poněkud vykloněn dozadu.[/color]

Mohla by energie udělená zápalníku úderem kohoutku z takto malé vzdálenosti iniciovat zápalku?


Jeste se vratim k temto 2 vecem...

a) Vypichl jsi asi nejlepsi definici toho, k cemu je dobry bezpecnostni ozub... Kdyz kohout natahuji a skoro pred koncem mi sjede... V te vete se nepise nic naopak o vypousteni a noseni.

b) pri pouziti nekterych mekcich zapalek (hodne lidi je prebiji na sport a maji preladene spoustaky se slabymi pruzinami) se i to muze stat. Nicmene v realu nejde ani tak o to, jestli to vystreli pri samovolnem padu kladiva z ozubu (i kdyz vyloucit to nelze),ale hlavne o chvili, kdy pistole spadne na zem a diky narzu prekona ozub - v tu chvili je energie kladiva vyrazne vetsi.

Uživatelský avatar
lebadabel
Příspěvky: 57

Příspěvek#206 » sob 19. bře 2016, 19:26

cmk díky. Je to vyčerpávající, logické a nelze, než souhlasit.



crossman
Příspěvky: 46

Příspěvek#207 » pon 23. kvě 2016, 08:18

Nazdarek :-)

Měl bych dotaz k chování P-09 při podávání nábojů.
Všiml jsem si, že se na nábojích, nábojnicích objevuje rýha, po celé délce nábojnice, pokud přebiju bez výstřelu, tak i na střele. Když jsem zkoumal příčinu, zjistil jsem, že je to způsobeno závěrem. Ten se spodní stranou(prostřední část, ve které je zápalník), při nabírání náboje do komory, sveze po dalším náboji v zásobníku a udělá na něm onu podélnou rýhu. Zároveň i částečně povytáhne další náboj ze zásobníku. Zatím to při střelbě nevadilo, ale střílel jsem s origo S&B a nevím, jak se to bude chovat u přebíjených, kde je možnost menších nerovností(boulí) podle toho jak je střela zatlačená.

Chci se tedy zeptat jestli s tím má někdo nějakou zkušennost, případně jestli je to normální u P09 :-)
Díky za info ;-)



Milan100
Příspěvky: 423

Příspěvek#208 » pon 23. kvě 2016, 11:32

Je to normální a přebíjenky půjdou taky. Ne že bych tomu od přírody takhle rozuměl, ale četl jsem v jiném tématu o sběrném hřebenu(tak se prý jmenuje ten bazmek na závěru co dělá ty rýhy) a to je jeho práce (proto tam je)zároveň s nabitím horního náboje do komory(čelní hranou).



crossman
Příspěvky: 46

Příspěvek#209 » pon 23. kvě 2016, 12:25

To Milan100: díky za odpověď, jsem rád, že je to normální :-)

Ještě bych se zeptal, jak je s mazáním zbraně, když jsem čistil použil jsem CZ For Gun univerzal. olej čístící + mazací. Závěr a hlaveň, tam je to jasné, ale co to plastové tělo?
Můžou tomu tyto oleje ublížit?
Všiml jsem si, že se na těchto částech udělal takový bílý povlak(šel vyčistit), když jsem je přetáhl tímto olejem. Tak nevím jestli to byla reakce toho plastu nebo co... ale něčím bych chtěl čistit i plastový rám od usazenin po výstřelu.
Používám ještě balistol, ten by to dělat neměl, ale čistím teďka zrovna tím výše zmíněným.

Tak jen jestli máte nějaké tipy?

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#210 » pon 23. kvě 2016, 12:48


Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: dezo, Luka440 a 32 hostů