Glock a závada-slabá rána

Glock a spol.


SJirka
Příspěvky: 97

Příspěvek#1 » pát 7. říj 2016, 19:18

Zdravím přátelé. Jsem úplný začátečník a tak mě zajímá spousta věcí, abych co nejlépe zapadl mezi vás :-)
Mám na vás dotaz, a to ohledně postupu při odstraňování závady ,,slabá rána,, u pistole Glock. Všeobecný postup je mi jasný ze zkoušek a to: Počkat 30s, vytáhnout zásobník, stáhnout závěr, aby mi vyskočila nábojnice, stáhnout znovu a přesvědčit se, že je komora a šachta prázdná a zde nastává onen můj dotaz, co dál? Vždyť stáhnutím závěru natáhnu bicí mechanismus a abych mohl následně rozebrat Glocka, musím zmáčknout spoušť, což je v rozporu s tím, že u závady ,,slabá rána,, nesmím dávat ránu jistoty, ale jinak vypustit nemůžu, jako u pistole s kohoutem, kdyby náhodou zůstala střela v hlavni.
Jak byste tedy postupovali vy?
Díky moc za rady, asi zde budu častěji, Jirka :-D



franta599
Příspěvky: 643

Příspěvek#2 » pát 7. říj 2016, 19:26

Vyndal bych zasobnik zaver dal na zachyt a zkouknul komoru pripadne pri otevrenem zaveru po zkontrolovani prazdne komory podivat se do hlavne jestli se nesprajcla kule nebo tam strcit nejakou tycku pro zjisteni pruchodnosti snad jsem dotaz pochopil dobre nevim jestli to tak je ok ale tak bych to udelal ja :-D

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4574

Příspěvek#3 » pát 7. říj 2016, 19:34

Je to zase o těch věčných sporech o činnosti při různých typech zbraní. Prostě jednotný postup použitelný vždy pro vše a za všech okolností neexistuje. Vždy musíš vyjít z konkrétní situace, konkrétní zbraně a konkrétního vyřešení problému. Glock ale není pistole, která by se u zkoušek používala většinově.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1866

Příspěvek#4 » pát 7. říj 2016, 19:34

v reálu bych vyndal zásobník, zkontroloval komoru a dal ránu jistoty. rozebral pistoli a zkontroloval hlaveň.
nějak nevím co by se mělo stát, když mám venku zásobník a zkontrolovanou komoru.



SJirka
Příspěvky: 97

Příspěvek#5 » pát 7. říj 2016, 20:38

Díky za reakce, také si myslím, že po zkontrolování vybití zbraně bych prostě cvaknul spoušť, i když se to nemá. Však se nic nestane a je to stejně jediná možnost, jak zbraň rozebrat.
U zkoušek není Glock, dotaz byl jen teoretický

Uživatelský avatar
pedro!
Příspěvky: 332

Příspěvek#6 » pát 7. říj 2016, 21:15

Popsal jsem http://zbranekvalitne.cz/forum/viewtopic.php?f=57&t=586&p=115129#p115129, ale míněno spíš jako absurdita.



Mat
Příspěvky: 241

Příspěvek#7 » pát 7. říj 2016, 22:11

U slabé rány ztrácí smysl čekat 30v jako u selhače. Každopádně rozborka a kouknout do hlavně, pak složit. Hotovo



SJirka
Příspěvky: 97

Příspěvek#8 » sob 8. říj 2016, 08:55

Rozborka je jasná. Měl jsem namysli jak udělat rozborku, když máš natáhnuto a nemůžeš,,teoreticky,, stiskonout spoušť a dát ránu jistoty, jestli jde vypustit jinak. Ale jak jsem již pochopil, jiná šance než tu spoušť prostě stisknout není (kromě případu jak psal pedro!) a kdyby se to stalo, stejně jednoduše vyndám zásobník, pořádně zkontroluji komoru a pak tu spoušť stejně stisknu, abych mohl rozebírat. Otázka byla spíše teoretická.
Díky vám za reakce :-)



Irish_terrier
Příspěvky: 91

Příspěvek#9 » sob 8. říj 2016, 09:03

Jen trochu fyziky na vysvětlenou.
Každá mechanická soustava se chová tak, že součet hybností je vždy roven NULE.
m1 . v1 + m2 . v2 = 0
Tedy dokud je střela v hlavni, jedná se o jedinou hmotu v které se lehce přesouvá těžiště, ale to ještě vůbec nevede k pohybu závěru s uzamčenou hlavní.
MV = 0 kde M = m1 + m2 a tedy V = 0
Ten zpětný pohyb nastane až v okamžiku, kdy střela a zbylé spaliny opustí ústí hlavně ...
Je to vidět i na některých velmi zpomalených záběrech výstřelu.

Takže pokud vyšla slabá rána, mohou nastat dvě situace:
1) Závěr se nehnul, střela zůstala v hlavni
2) závěr se pokusil přebít, střela z hlavně vylétla

Takže v obou případech vyndat zásobník vyhodit tahem závěru nábojnici a zkontorlovat nábojovou komoru, že je skutečně prázdná. Pak když je nutné dát ránu jistoty před rozebráním zbraně, úderník prostě "bouchne" do prázdného prostoru ...



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#10 » sob 8. říj 2016, 11:35

No tak je tu ještě jedna možnost, kterou používám u Hämmerli 208S (skrytý kohout). U té také nelze vypustit jinak než stisknout spoušť - bohužel jde o okrajový zápal a tak by docházelo k odloukání zápalníku o komoru. Takže vždy když na střelnici končím a pistole se chystá na delší odpočinek v tezoru (nedělalo by to asi moc dobře nechávat natažený), tak z pultu seberu jednu vystřelenou nábojnici - zastrčím ji ručně při otevřeným závěru do komory, spustím závěr a směrem k terčům pošlu cvaknutí (úderník jde do mosazi).

Předpokládám, že to samé by mělo jít udělat u kterékoliv pistole bez kohoutu, pokud už musím tu ránu jistoty před rozebráním dát a potřebuju si být na 100% jistý že to nevystřelí. I když si myslím, že pokud 2x pořádně zrakem i pohmatem u pistole bez zásobníku ověřím, že tam nic není, tak se tam před zmáčknutím spouště nový náboj neteleportuje.



DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#11 » sob 8. říj 2016, 12:22

Mat píše:U slabé rány ztrácí smysl čekat 30v jako u selhače. Každopádně rozborka a kouknout do hlavně, pak složit. Hotovo

No je teoreticky možné, že neshořel všechen prach a ve chvíli kdy se pokusíš vyhodit začne hořet, což by asi nebylo úplně příjemné :mrgreen: Já vím, že je to asi nepravděpodobné, ale náhoda je blbec.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4574

Příspěvek#12 » sob 8. říj 2016, 12:41

Dj Die: Souhlas. On i ten opožděný výstřel je nepravděpodobný. Každopádně selhač je selhač i když není totální.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů