Vypouštění závěru, kontrola komory

Pistole, které nepatří do žádné z ostatních kategorií


jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#16 » čtv 25. kvě 2017, 13:17

Tak to zase nedělám já, už jsem si navykl na výstražník. Ale abychom se nemýlili, já ho neposunuju. Stáhnu do zádu a pak místo abych ho pustil, tak jen povolím sevření, takže první centimetr nebo dva ho vlastně docela brzdím. A tím že nemá zas tak dlouhou dráhu, tak jsem snadno zachytil, že ten zvuk je jiný a nakonec na to přišel. Proto jsem se i ptal na tu možnost závady, pocitově už to bylo natolik odlišné od správného postupu, že jsem to jasně cítil (a i slyšel).

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#17 » čtv 25. kvě 2017, 13:34

pavelg píše:Jediný případ, kdy jsem viděl jak někdo rukou šoupe závěrem kousek sem a tam byl ten, kdy nabije, natáhne a pak se chce přesvědčit, že je náboj skutečně v komoře. U většiny pistolí se dá kousek potáhnout, kouknout na zadek nábojnice a zase vrátit.
Trochu paranoia, ale někdo to dělá.

Kontrola náboje v komoře mi nepřijde jako paranoia. Zásobník nemusí být pořádně doražený a tím pádem nedojde k podání náboje, případný problém tak zjistíš dřív, než v krizové situaci. Hard Task doporučuje pak ještě klepnout na čelo závěru, aby došlo opravdu k dosednutí, ovšem u vnějších kohoutů se to dělá trochu špatně :)

Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 361

Příspěvek#18 » čtv 25. kvě 2017, 14:18

Brždění závěru je hodně častá chyba. Dělají ji ale (nic ve zlým) amatéři. Když vezmu ssebou na střelnici někoho kdo nestřílí tak 90% případů závěr brzdí + naprostí začátečníci, kterým zatím nikdo nevysvětlit, že je to špatně.
Co se kontroly náboje v komoře týče - na (LOS) závodech kontroluje náboj celkem dost lidí.Hlavně jsou to lidi, na kterých je vidět, že mají manipulaci hooodně nadrilovanou a většinou se i celkem slušně umisťujou. Z takových bych si já osobně bral příklad. Ne z příspěvků typu (skutečně se to objevilo zde na fóru) "proč nemůžu na LOSu nabíjet zbraň tak, že jí nechám v pouzdře a jen do ní zasunu zásobník - stejně startuju vždy s prázdnou..." :lol:

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2236

Příspěvek#19 » čtv 25. kvě 2017, 14:31

Lynx píše:Kontrola náboje v komoře mi nepřijde jako paranoia. Zásobník nemusí být pořádně doražený a tím pádem nedojde k podání náboje, případný problém tak zjistíš dřív, než v krizové situaci. Hard Task doporučuje pak ještě klepnout na čelo závěru, aby došlo opravdu k dosednutí, ovšem u vnějších kohoutů se to dělá trochu špatně :)


Doklepnutí závěru nedoporučuje jen HardTask, ale i jiní školitelé :-)

A to doklepnutí je docela logický úkon. Závěr se nevrací v rychlosti a je potřeba, aby byl bezpečně uzamčen. A i u kohoutkové ČZ to jde natrénovat docela dobře. Musíš prostě doklepávat jinam, než na kohoutek.

A doráží se jak závěr, tak zásobník ....

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#20 » čtv 25. kvě 2017, 14:38

jhora píše:.... když zbraň vydrží výstřel, tak shození závěru je proti tomu prd, .....

shození závěru prázdné pistole je něco trošku jinýho, řeč je ale o nabíjení kde závěr je přibržděn podáváním náboje ze zásobníku



pavelg
Příspěvky: 3073

Příspěvek#21 » čtv 25. kvě 2017, 15:03

Lynx píše:
pavelg píše:Jediný případ, kdy jsem viděl jak někdo rukou šoupe závěrem kousek sem a tam byl ten, kdy nabije, natáhne a pak se chce přesvědčit, že je náboj skutečně v komoře. U většiny pistolí se dá kousek potáhnout, kouknout na zadek nábojnice a zase vrátit.
Trochu paranoia, ale někdo to dělá.

Kontrola náboje v komoře mi nepřijde jako paranoia. Zásobník nemusí být pořádně doražený a tím pádem nedojde k podání náboje, případný problém tak zjistíš dřív, než v krizové situaci. Hard Task doporučuje pak ještě klepnout na čelo závěru, aby došlo opravdu k dosednutí, ovšem u vnějších kohoutů se to dělá trochu špatně :)


Jasně, v kritických situacích je to asi namístě. Než vyběhnu z krytu, musím si být jistý víc než stoprocentně. Ale jako součást drilu nebo automatismu mi to přijde trochu nadbytečné. Jestli pistole občas špatně podává, tak není spolehlivá a řešení není pokaždé kontrolovat komoru, nýbrž si vzít jinou.
Může se stát, že si člověk není jistý, tak se koukne. Třeba lidi co nenosí pravidelně a někdy nosí v komoře a někdy zase ne.... ale zase, je to podle mě spíš známka nedůslednosti nebo nekoncentrovanosti. Časem se z toho stane zvyk, který samozřejmě ničemu nevadí.

Zajímalo by mě, jestli tady někdo takhle kontroluje po natažení komoru, proč přesně to dělá.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#22 » čtv 25. kvě 2017, 15:17

On může být poškozený zásobník, překážka v šachtě zásobníku, prostě něco může způsobit, že na první pohled vypadá zásobník doražený, ale přitom se zadrhne a ani běžné doklepnutí nic neodhalí. U své P-07 kontroluju stav nábojové komory pohledem do otvoru u výhozního okénka, kdykoli vezmu zbraň do ruky. Ujistím se, že je náboj v komoře a zbraň je připravena na krizové situace. Co bude po plánované změně zbraně, to zatím nevím :) Mimochodem, už odbočujeme.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#23 » čtv 25. kvě 2017, 15:33

4mike: Jj, máš pravdu, vyjádřil jsem se nepřesně. Měl jsem na mysli při nabíjení, ale platí to asi v obou případech - v tom smyslu že výstřel namáhá zbraň opravdu hodně, takže moje akce se závěrem prostě zbrani nic horšího neudělá - ať už připravuju zbraň k výstřelu, nebo jen shazuju závěr.



Chip
Příspěvky: 641

Příspěvek#24 » čtv 25. kvě 2017, 16:28

Kontrola náboje v nábojové komoře je drill, který se vyučuje ve většině střeleckých škol a je běžnou součástí výcviku ozbrojenych sil a sborů. Stejně jako kontrola zda je zásobník dobře upevněn ve zbrani. Opakovaně jsem viděl zaseknuté náboje v zásobníku, zlomené zásobníkové pružiny, nebo jen nešťastníky, kteří na závodech špatně zasunuli zásobník, takže vývodky nepodaly po stažení závěru náboj.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2520

Příspěvek#25 » čtv 25. kvě 2017, 16:43

Přesně. Vrazim zásobník (dost hrubě) chytnu za bodku a lehce potáhnu, zda drží. Stáhnu závěr pustim, doklepnu. Pokud je švírou vyhazovacího okénka vidět, ta jen vizuelně, jinak malinko potáhnu závěr, juknu, zda je náboj v komoře a zase dorazim. :) Riziko závady tím značně snižuju.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2236

Příspěvek#26 » čtv 25. kvě 2017, 17:08

pavelg píše:Zajímalo by mě, jestli tady někdo takhle kontroluje po natažení komoru, proč přesně to dělá.


Protože mu na kurzu řekli, že to má dělat ?

Asi chce mít 100% jistotu, že tam ten náboj je. Ono zjistit to až v okamžiku, kdy nutně potřebuješ vystřelit, není právě ideální. A "driluje" se to to proto, aby jsi to měl spolehlivě nacvičené a nezapomínal na některé věci z manipulace. Takže natáhnout, zkontrolovat náboj v komoře a dorazit závěr a zásobník. Mezi mířenkáři se budeš trochu odlišovat, ale jinde zase zapadneš ...

PS: Koukám, že už odpověděli i daleko kvalifikovanější ....

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#27 » pát 26. kvě 2017, 06:27

pavelg píše:........Jasně, v kritických situacích je to asi namístě.....

až uvidíš pár lidí, kterým po první ráně vypadnul zásobník, nebo tu první vůbec nedali, poněvadž jim kvér nepodal, bude Ti to jasné
zásobníky fungují jen do jisté míry znečištění, kterou ne vždy a každý dokáže odhadnout, což je jedna z možných příčin problému
on běžný provoz pistolí je značně nesterilní záležitost (vypouštění šuplat do bláta či písku,...)



pavelg
Příspěvky: 3073

Příspěvek#28 » pát 26. kvě 2017, 07:27

4mike píše:
pavelg píše:........Jasně, v kritických situacích je to asi namístě.....

až uvidíš pár lidí, kterým po první ráně vypadnul zásobník, nebo tu první vůbec nedali, poněvadž jim kvér nepodal, bude Ti to jasné
zásobníky fungují jen do jisté míry znečištění, kterou ne vždy a každý dokáže odhadnout, což je jedna z možných příčin problému
on běžný provoz pistolí je značně nesterilní záležitost (vypouštění šuplat do bláta či písku,...)


Jak souvisí vypadení zásobníku s kontrolou komory popotažením závěru?
To opravdu automaticky po každém natažení závěru ještě popotáhnete, zkontolujete náboj v komoře, doklepnete závěr a pak teprve střílíte?

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#29 » pát 26. kvě 2017, 07:46

úzce

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2236

Příspěvek#30 » pát 26. kvě 2017, 07:54

pavelg píše:Jak souvisí vypadení zásobníku s kontrolou komory popotažením závěru?
To opravdu automaticky po každém natažení závěru ještě popotáhnete, zkontolujete náboj v komoře, doklepnete závěr a pak teprve střílíte?


ANO

Už Ti tu odpovědělo dost lidí proč se to dělá, tak co na tom nechápeš ?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů