Makarov

Pistole, které nepatří do žádné z ostatních kategorií


Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#871 » pon 8. zář 2014, 22:04

Tak já mám rok 1971 z BVS, totální uloženka, ale stále mně leží v hlavě ten Mak z roku 1949, o kterém jsem již tady psal !!! Opravdu jsem po něm už sahal, ale ten chlapík, co tam byl jí z ruky už nepustil, ale alespoň mě nechál sáhnout.
Así už takový ročník nikdy neuvidím !



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#872 » pon 15. zář 2014, 10:33

Tak už je doma!
Byl jsem se nejdřív podívat do ALFA - PROJ v Brně, kde byl jeden kousek. Pohledově bez chybky, ale bez možnosti porovnat s jiným kusem. O víkendu jsem se zastavil v ARMY ARMS, kde měli na skladě 5 kousků a kde jsem si vybral mazla.
Makaron.jpg

Jinak seznámení neproběhlo bez první krve. S rukama zamazanýma od oleje jsem u jednoho kousku při natahování závěru neudržel závěr a ten mi při cestě zpátky vyryl ostrou hranou hledí do levé ruky podpis. Dost blbě, pač to vzal jako rydlo na lino i s páskem kůže – lahoda.
Po vyřazení 2 ks s malinko ošoupaným brynýrem jsem ze zbývajících vybral kus s nejprecizněji vyraženým značením, bo jinej rozdíl mezi nimi nebyl.
Doma jsem kromě lučíku pistoli kompletně rozebral, vydlabal zbytky vazelíny, ošetřil Ballistolem a složil. Skládání nešlo tak snadno jako rozborka, ale napodruhé jsem to zvládnul :D , byť s pomocí animace.
Jen mě doma trochu překvapilo značení zásobníku, kterého jsem si na krámě nevšiml. Oba zásobníky jsou na boku označeny číslem zbraně a číslem zásobníku za pomlčkou. Toto značení je provedeno zřejmě jehlou přímo do brynýru.
Na zadní straně jednoho ze zásobníků jsem ale našel vyražené číslo. Číslo je jiné, nicméně formát odpovídá (čtyřčíslí a číslo). Druhý zásobník je v témže místě hladký. Předpokládám, že oba zásobníky byly k pistoli přiřazeny později a jeden z nich je zrecyklován coby pozůstatek po jiné zbrani (možná zničené). Máte čísla škrábaná na boku, nebo ražená na zadní stěně?
Zasobniky.jpg



Jinak pokud někdo shání Makarona, tak je jeden v Brně (ročník 1954) a čtyři v Liberci (tuším že ročníky 1954, 1961 a 1968). Ten r.v. 1954 v Liberci je ještě se starým rámem, můj kousek (taky 1954) je už s mladším šikmým rámem.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#873 » pon 15. zář 2014, 11:49

Gratuluji, budeš spokojen, dej po střelbě vědět.

Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 131

Příspěvek#874 » pon 15. zář 2014, 16:11

Tak já mám čísla na zásobnících jen naškrábaná na boku. Zásobníky mám dlouhodobě napáskované už skoro tři roky, samozřejmě že při čištění, nebo při dobíjení a při střelbě se zásobníky postupně vyprazdňují a zase doplňují, ale jinak jsou v nich pořád náboje. Na pružinu to nemá vliv. Rozhodně už se nijak zásadně neděsím znehodnocování pružiny, možná, že za nějaké to desetiletí se to třeba projeví. Už poměrně dloho zvažuji, že dokoupím další zásobníky, ale nějak se k tomu pořád nemůžu rozhoupat. Jak jsem psal, staré slouží naprosto bezchybně a dobíjení zásobníků na střelnici mně celkem i baví, je to prostě pro mně součást střeleckého zážitku. Navíc zvažuji na nošení ještě i velkorážný výkonný revolver (i když makarov je samozřejmě podle českých poměrů také velkorážný), abych měl občas v divočině pocit, že se ubráním i nějakému vitálnějšímu agresorovi (např. bizonovi nebo medvědovi ;))

Uživatelský avatar
fixfokus
Příspěvky: 568

Příspěvek#875 » pon 15. zář 2014, 20:27

Tak vítej mezi makarovniky
Jinak, můj kousek je z roku 1971 (škoda, že ne 73, byli bychom stejně staří), čísla na zásobnících mám taky jen vyškrábnutá.
Příjemná placatá, spolehlivá a účinná pistolka na nošení :-)



Návštěvník

Příspěvek#876 » pon 15. zář 2014, 21:39

Taky gratuluji, určitě nebudeš litovat. Byla to také moje první zbraň a dodnes nelituji ;-).

To fixfokus: Ročník 73 mám já :D



rvs
Příspěvky: 53

Příspěvek#877 » úte 16. zář 2014, 00:43

Ahoj, byl by někdo ochotný nechat si mě vystřelit z Makarova v Plzni? Slyším na něj samou chválu, ale jsem nevěřící Tomáš. :-)



Bruno
Příspěvky: 373

Příspěvek#878 » pát 26. zář 2014, 16:09




Bruno
Příspěvky: 373

Příspěvek#879 » čtv 2. říj 2014, 15:17

Dnes jsem si byl vystřelit z Maka.U nás se objevily v prodeji nové náboje,tak jsem krabičku vyzkoušel.Jsou to tyhle :
Výstřižek.PNG
.
U nás stojí nové SB 6 Kč za kus.K ceně se nebudu vyjadřovat.Tyhle stojí 5,51 za kus.
Zkušenost je taková,že je už nekoupím.Zdají se mi o něco silnější než SB.To je ale můj dojem.
Nábojnice je ocelová.Makarov je na to stavěný.Ruce po vystřelení 50ti nábojů jsem měl jak kominík.Dále jsem měl dost velký rozptyl na terči.To by ale mohlo být mnou.Každý den to zkrátka nejde-i když u Maka mám vždy dobré výsledky.Nestává se mi abych na 25 metrů vylezl z černého na mezinárodním pistoláku.Jedině když ránu vyloženě strhnu.Rozdíl v ceně je pouhých 25 Kč,oproti nábojům SB.I když je Mak stavěný na ocelové nábojnice,tak proč tejrat vytahovač ocelákama,při tak směšně malém rozdílu v ceně,oproti mosazi. Další věc, v hubě jsem po střelbě měl,jako bych zametal podlahu v cementárně.Doma jsem musel Maka celého rozebrat,abych ho pořádně vyčistil.Je možné,že to bylo várkou.To já už ale nezjistím.Jak jsem už předeslal,já je už nekoupím.Možná že kdyby stály tak 3 koruny za kus.Možná.
*Ať jdou soudruzi z NDR do prd.le*
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 131

Příspěvek#880 » čtv 2. říj 2014, 16:29

Vypadá to podobně jako nové ruské barnauly, ty já používám na nošení. Také mi přijdou silnější než nové i staré SaB. Rozhodně více špiní, ale mně se v Makarovi prostě líbí víc, přijde mi, že do makarova jsou prostě ideální. Vystřílel jsem jich klidně i 100ks na jednu návštěvu střelnice, na funkci to nemělo vliv, koroze pak žádná, vyčistit to šlo. Jen se občas objevovaly jiskry na zdi za terčem, asi z toho ocelového pláště. Samozřejmě kvůli ceně střílím přebíjené, tyhle jen občas, když chci provětrat peněženku, otestovat si to, co nosím na obranu, či vystřílet již déle nošené kousky.



Bruno
Příspěvky: 373

Příspěvek#881 » čtv 2. říj 2014, 16:45

Ano máš pravdu.Trochu jsem se poptal,a bylo mi řečeno že komponenty jsou z Ruska.V Německu to prý dávají jenom dohromady a zlegalizují je.Originál Barnauly jsem jeden čas střílel.Byly cenově dostupné,a méně špinily než tyhle klumprty.



Pupak
Příspěvky: 318

Příspěvek#882 » čtv 2. říj 2014, 18:29

Pokud vím, jsou to původní maďarský vojenský náboje, který Němci (SM Chemnitz) jen CIPujou a prodávaj dále, stejně jako třeba 7,62x39. Tady je prodává třeba Zelený sport, při odběru celé krabice 1000 ks je cena 4,60 za kus:

http://www.zelenysport.cz/strelivo/9mm-makarov-strelivo-1000ks



Bruno
Příspěvky: 373

Příspěvek#883 » čtv 2. říj 2014, 21:03

Asi ano.Na krabičce je německy napsáno - Hersteller-Ungarn.To by odpovídalo.Mě bylo prodejcem řečeno co jsem výše napsal.Tak kdo se v tom má vyznat.Já je teda po dnešní zkušenosti nechci.



Bruno
Příspěvky: 373

Příspěvek#884 » čtv 2. říj 2014, 21:03

Asi ano.Na krabičce je německy napsáno - Hersteller-Ungarn.To by odpovídalo.Mě bylo prodejcem řečeno co jsem výše napsal.Tak kdo se v tom má vyznat.Já je teda po dnešní zkušenosti nechci.



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#885 » čtv 2. říj 2014, 23:22

SM, máš naprostou pravdu, už také nekupuji !

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů