Walther P1

Pistole, které nepatří do žádné z ostatních kategorií


hanijak
Příspěvky: 28

Příspěvek#16 » pon 26. dub 2010, 15:08

Já jsem měl na střelnici teďka v neděli soustřel cca 20cm na 20m,a když jsem se fakt snažil,tak jsem dal skoro 3 desítky,měl jsem 2 těsně pod,a jednu vlevo,ale zase ve správné výšce,takže trefit se tím dá celkem dobře,střílí se mi z Walthera o mnoho líp,než např. z CZ 75,CZ 85,CZ Duty,a pod.,mám všechny střeli jednou tolik blíže ke středu terče než z těchto zbraní,z kterých jsem měl možnost střílet.PS: A to ta Dutyna byla absolutně nová...



hanijak
Příspěvky: 28

Příspěvek#17 » pon 26. dub 2010, 15:15

pro MarK-Aha,já jsem si toho nevšiml,mě došlo až teďka,že pod záchytkou hlavně-tím myslí demontážní páčku... :oops:

Uživatelský avatar
cortes
Příspěvky: 35

Příspěvek#18 » ned 29. srp 2010, 21:20




Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#19 » sob 21. led 2012, 23:48

Porovnával jste někdo P 38 s P1 ? Cenově v tom je obrovský rozdíl, je to pouze v tom, že je P38 válečná legenda ? Tedˇjsou v prodeji uloženky, jaké jsou to ročníky? Model s kolíčkem a bez kolíčku, jaký je v tom rozdíl ? Uvažuji o koupi, díky.



Kublajchán
Příspěvky: 171

Příspěvek#20 » ned 22. led 2012, 09:52

P38 - válečná, proto je dražší. Má celoocelový rám.
P1 - poválečná, bylo jich vyrobeno mraky, proto je za pakatel. Rám je z slitiny duralu. Ber ten s kolíčkem - poznáš to tak, že za delaborační páčkou je šestihran, zhruba v místech pod závorou. Ten kolíček zpevňuje místo, kde je ten odlehčený rám nejvíce namáhán. Pokud nehodláš střílet střelivem se šílenými laboracemi, nezničíš ani rám bez toho kolíčku.



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#21 » ned 22. led 2012, 19:12

Díky, to je vyčerpávající. Laborace provádět nebudu, ale půjdu po zbrani s kolíčkem. Beareka teď nabízí nové uloženky za 5200 Kč. Je něco, na co je se třeba přeci jenom zaměřit, díky.



Kublajchán
Příspěvky: 171

Příspěvek#22 » ned 22. led 2012, 20:27

V místě, kde se dotýká rám a závora nesmí být vybrání - svědčí to o hodně používanou zbraň. Jinak klasika - chod a vůle závěru, chod spoušťového a bicího mechanismu, vývrt, ... Tormentační značka musí být slepice s pazourama nahoru. Až s ní budeš střílet, tak se nelekej, až ti hilzna vletí do ksichtu :D



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#23 » ned 22. led 2012, 23:21

OK, jakmile bude čas tak to půjdu omrknout, dám vědět, díky. Zbraně Liberec nabízí P 38 povalečný z duralovým rámem, za 7200 Kč, neznám ročník výroby. Po válce se ale v Německu téměř 10 let nesmělo nic vyrábět, P1 se začaly dělat asi až v roce 1963. Tak z toho plyne 1955 - 57, to už začínali dělat P1? To by mohlo být zajímavý !

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#24 » pon 23. led 2012, 01:51

Kublajchán píše:P38 - válečná, proto je dražší. Má celoocelový rám.
P1 - poválečná, bylo jich vyrobeno mraky, proto je za pakatel. Rám je z slitiny duralu. Ber ten s kolíčkem - poznáš to tak, že za delaborační páčkou je šestihran, zhruba v místech pod závorou. Ten kolíček zpevňuje místo, kde je ten odlehčený rám nejvíce namáhán. Pokud nehodláš střílet střelivem se šílenými laboracemi, nezničíš ani rám bez toho kolíčku.

Urcite s kolickem (coz je pozdejsi model). Sam P1cku sice nemam, ale videl jsem praskly ram u dvou bez kolicku, pritom strileno pouze tovarnim strelivem, tj. standartni laboraci.

Jinak v ruce jsem mel oba - P38 i P1. Nevim, jestli to byl ciste subjektivni dojem, ale ta P1cka se mi zdala pocitove (tj. pri strelbe z obou ve stejny den) lepsi. Presnost u obou velmi dobra.



Kublajchán
Příspěvky: 171

Příspěvek#25 » pon 23. led 2012, 10:03

Bohuliby : mrkni se i po jiných obchodech, mají to předražené (P1, pokud to je válečná P38, tak je podezřele levná). Já ji kupoval v Praze za 3600,- . Výroba P1 začala v 1955 (ještě nepřejmenovaná na P1, ale už s duralovým rámem a kosmetickými úpravami na závěru).
jomekabi : nevěřím, že ty pistole byly zničeny továrním střelivem s normální laborací. To by byly zničeny tisíce kusů těchto zbraní - v Německu tato ''vychytávka'' byla zavedena pozdě a bylo vyrobeno dost pistolí. Navíc Bundeswehr by nepřijal do výzbroje zbraň, která se rozpadne běžnou střelbou.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#26 » pon 23. led 2012, 22:24

Pánové, mám jen takovou připomínku. Týká se to jak pistolí P 1, P 38, tak i ostatních pistolí, včetně třeba naší Pi vz. 52. Je třeba si uvědomit, že žádná (evropská) vojenská pistole snad nikdy nebyla konstruována na bůhvíjaké dlouhé střílení. Je to vojenská zbraň, která má sloužit jen pro boj z blízka a hlavně důstojníkům, což ve válce je opravdu velmi zřídka (boj z blízka). Proto není nutno tuto zbraň konstruovat pro nějakou dlouhou výdrž, když s tím stejně není počítáno. V podstatě ani u policejní pistole se nepředpokládalo, že z ní bude vystřeleno několik tisíc ran. Když pominu ruské zbraně a současnost, kdy je trend již daleko více dbát na kvalitu a životnost, tak v minulosti tomu tak nebylo. Důstojník (nebo policista) pistoli reálně v boji (přestřelce) použil max. na několik ran a bylo hotovo. Takže opravdu stačila pistole se životností např. 500 ran a je vystaráno. Zkuste nad tím popřemýšlet, zda takový důstojník v boji či policista (četník) za svou službu reálně vystřelil z pistole tolik nábojů (třeba těch zmiňovaných 500). Taky jsem se zprvu podivoval nad tím, proč zrovna vojenské pistole by neměly být kvalitní, ale v podstatě je to tak, jak jsem pospal výše. Hlavní zbraní vojáka jsou pušky a samopaly, kde je situace opačná. Není-liž tak ?



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#27 » pon 23. led 2012, 22:36

No nevím, možná máš pravdu, ale nedovedu si předsavit, že by při testech, než zbraň dali do výroby vystřelili 500 ran ??? Určitě ty testy byly dost podrobné.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#28 » pon 23. led 2012, 22:51

Ale samozřejmě, že ty zbraně musely něco vydržet. Přece jim nedali do ruky kus železa, které by se jim po pár ranách roztrhl. Ale ta požadovaná minimální životnost těch zbraní byla prostě menší, než u jiných zbraní. Bylo třeba požadováno minimum např. 1000 ran. Aby to ty zbraně "přežily" bez úhony byl prostě požadavek takový, že nesměly tyto zkušební vzorky utrpět určité procento závad a musely tuto hranici minimálního počtu ran vydržet. Každopádně je určité stanovené procento závad, které jsou stanoveny různě - každá součástka - např. kolík, pružinka, hlaveň a pod. - měla stanovenou minimální životnost ve zbrani - a které při zkouškách nesměly být překračovány (resp. nesměly pod tuto stanovenou hranici vykazovat opotřebení, popříp. jen minimální, na další funkčnost nemající vliv).
Že dnes tyto válečné a poválečné kousky střílí ještě dodnes je dle mého dáno tím, že každý kus má odstříleno určitou hranici počtu ran, která je buď před minimální hranici nebo již dávno tuto hranici životnosti překročila. Ale vzhledem k tomu, že žádná zbraň nemá počítadlo výstřelů, nikdo se nikdy nedozví (kromě jasných uloženek), kolik která pistole (v podstatě jakákoliv starší zbraň) má dnes nastříleno.

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#29 » úte 24. led 2012, 00:23

Kublajchán píše:jomekabi : nevěřím, že ty pistole byly zničeny továrním střelivem s normální laborací. To by byly zničeny tisíce kusů těchto zbraní - v Německu tato ''vychytávka'' byla zavedena pozdě a bylo vyrobeno dost pistolí. Navíc Bundeswehr by nepřijal do výzbroje zbraň, která se rozpadne běžnou střelbou.

V zasade je to tak, jak jiz uvedl Georg.

Ty P1, ktere jsem videl, urcite dostavaly podstatne vetsi zahul, nez kdyby byly "ve sluzbe". I dnes prumerny oficir ci policajt (k nam chodi PCR i VP), z pistole vystreli 20 az 30 ran parkrat do roka, jinak ji ma za opaskem a tim to hasne. S nejvetsi pravdepodobnosti, 1000 ran nema nalitano ani za 10 let.

Dalsi vec je, ze kdyz se P1cky zacaly delat, se zbranemi z duralovych slitin (at jiz s materialem, nebo s konstrukci) jeste nebylo moc zkusenosti. Proto tam pozdeji pridali ten kolik, bezduvodne to urcite neudelali. ;)



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#30 » sob 10. bře 2012, 01:23

Dnes jsem zakoupil W P1, komise, zbraň střílená, žádná uloženka, s kolíčkem.
Hlaveň + závěr v perfektním stavu, rám vypadá o poznání hůř ? Alespoň vyzuelně. Barva divná, leskle černá, k hlavni a závěru se vůbec nehodí, střenky také černě lesklé, prostě, pohledově, nic moc. Funkce a vůle dost dobré, výroba 3/87. Opotřebení, na rámu, zejména pod kohoutem, je viditelné. Funkce se zdá opravdu dobrá, hladký chod, i spoušť, možná to měl v ruce puškař. Těším se na střelbu, dám vědět. Na rámu přípravek Black Line vůbec nečerní, možná to je stále mastné, máte s černěním u tohoto rámu jiné a lepší zkušenosti ? Jinak se líbí, proto jsem jí koupil.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 hostů