Remington R51 Gen2 (2016)

Pistole, které nepatří do žádné z ostatních kategorií


Korzybski
Příspěvky: 54

Příspěvek#1 » ned 22. led 2017, 20:28

Na českém trhu se nově objevila samonabíjecí pistole Remington R51 v ráži 9×19. Má neobvyklý mechanismus i vnější design, rozpačitou pověst a nízkou prodejní cenu (aspoň tedy v USA). Rozměry odpovídá asi tak CZ 2075 RAMI a má také rám z hliníkové slitiny, je však plošší. Do tloušťky 25 mm se vejde jen jednořadý zásobník na 7 ran. Hlaveň je ale díky netradičnímu systému dlouhá (86 mm) a její osa leží velmi nízko. Při této příležitosti shrnuji pár věcí, které jsem se dozvěděl o znovuuvedeném rekonstruovaném modelu z různých zdrojů. Pro úplnost s omluvou uvádím i starší známá fakta.

Původní model R51 v ráži 9 mm Br. a 7,65 mm Br. vyráběl Remington v letech 1918-1927, ale ve výrobním programu firmy byl výjimkou. Byl hodnocen příznivě, ale ve srovnání s prostými blowbacky konkurence byl drahý. Prodával se jen jako civilní, i když ke skrytému nošení si jej údajně oblíbil i generál G. S. Patton.

V roce 2014 Remington uvedl na trh moderní verzi pistole R51 v ráži 9×19. Pistole je určena ke skrytému nošení, je malá a přitom ne miniaturní, je lehká (633 g s prázdným zásobníkem) a přitom ne plastová, má nízký zdvih a malý zpětný ráz, pevnou hlaveň, skrytý kohout a dlaňovou pojistku, nápadný vnější design a cenu dost pod 400 USD. První recenze byly velmi příznivé, zkušenosti zákazníků však naprosto skličující. Novináři byli obviňováni z tendenčních recenzí, ale snad byl příčinou spíš nezvládnutý přechod z poloprovozu na sériovou výrobu. Sériová zbraň byla nespolehlivá při podávání nábojů, vyhazování nábojnic a kolovaly i obrázky nábojnic deformovaných při odpalu z pootevřené komory a značného opotřebení třecích ploch mechanismu po pár výstřelech. Ručním přetažením závěru prý šlo zasunout náboj do komory, ale přitom nenapnout bicí pružinu. To kvůli skrytému kohoutu zjistíte, až když marně stisknete spoušť. Hledí se v rybině posouvalo, spoušť se viklala do strany, zásobník nešel dorazit. Reklamací bylo tolik, že se firma rozhodla výrobu v Charlotte NC ukončit a zákazníkům nabídla vrácení peněz, bezplatnou výměnu za model 1911 nebo těm věrným, kteří pár měsíců počkají, výměnu za zcela rekonstruovanou verzi s nějakými doplňky jako bonusem.

Rekonstruovaný Remington R51 začali věrní čekatelé dostávat z Huntsville v Alabamě až v létě 2016. O verzi z roku 2014 se už firma vůbec nezmiňuje, takže Gen 2 je neoficiální pojmenování. Rám zůstal stejný a na první sérii zůstal vyražen i původní výrobní závod v Charlotte, NC. Kromě úspor bylo snad důvodem i to, že rám je v USA jediná část povinně značená výrobním číslem. Tím pádem Gen 2 nepoznáte ani podle čísla. A na internetu je v obrázcích i textech veliký zmatek. Remington R51 Gen2 nejspíš identifikujete podle čtyř vnějších znaků:
1) logo R51 na pravé straně pouzdra závěru je hned za výhozním okénkem (původně víc vzadu a níž před hmatníkem)
2) hledí a muška jsou přichyceny šroubem
3) spoušť je odlehčená z plastu (původně plná nebo odlehčená kovová)
4) zásobník má silnější a lehce vyduté dno a podavač má výrazné žebro (rampu)

Uvnitř má Gen2 hlavně silnější vratnou pružinu, silněji pokovené těleso závěru, hladší chod spouště a změněnou geometrii vyhazovače a asi i dalších prvků včetně skluzavky hlavně: to vše k lepšímu. Rozpaky prý budí snad jen změna uchycení přerušovače. Jediné soustavné stížnosti jsou, že novou zbraň často nelze nabít s plným zásobníkem. Což je zrovna u zbraně, která má jen 7 ran, celkem podstatná vada.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1299

Příspěvek#2 » ned 22. led 2017, 21:12

Na ten Remington jsem koukal. Vzhledově se mi líbí.



Korzybski
Příspěvky: 54

Příspěvek#3 » pon 23. led 2017, 08:47

Korzybski píše:…rám je v USA jediná část povinně značená…

Zde celý rám, ale vlastně správně spoušťový mechanismus FCU (Fire Control Unit), protože ten může být v rámu výměnný jako podcelek (Sig).



Bender01
Příspěvky: 72

Příspěvek#4 » pon 23. led 2017, 12:55

Po shlédnutí několika video recenzí to vypadá, že tato pistole má velký problém se spolehlivostí a to především se střelivem typu JHP. Velmi nepříjemně také vypadá rozborka pro čištění.



Korzybski
Příspěvky: 54

Příspěvek#5 » úte 24. led 2017, 09:38

Ještě jsem porovnával manuály ke Gen1 a 2. V jedné diskusi se totiž tvrdilo, že u Gen2 je jednodušší rozborka, ale příručky jsou téměř totožné. Vlastně přibyly jen asi dvě fotky právě u field stripu a pár podložek na explosive view, ale na dvou místech je teď nový a poněkud znepokojivý požadavek kontrolovat před puštěním hmatníku závěru při nabití nebo přebití, zda netrčí ven hrot úderníku.

Rozborka i sborka bude u Gen2 obtížnější kvůli silnější vratné pružině, na druhou stranu se prý už nedá nesprávně zastrčit záchyt závěru.



Karelbures
Příspěvky: 6

Příspěvek#6 » úte 10. říj 2017, 15:25

Zdárek, chtěl bych se zeptat někoho kdo vlastní a střílí s touhle zbraňí, jestli pravda co se o ní říká že je nespolehlivá, protože se mi líbí a na základě toho co bych se o ni dozvěděl bych ji koupil nebo ne :D

Sloučeno do již existujícího vlákna o R51. McFly.



Langi17
Příspěvky: 22

Příspěvek#7 » úte 10. říj 2017, 18:42

No systém je to zajímavej, ale nechtěl bych to ani zadarmo :D vzhledem k tomu, že nemám nazbyt s trpělivostí by asi při první rozborce a sborce proletěla oknem :D
https://www.youtube.com/watch?v=5MUJWIOnURQ

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů