Ideální ráže malého revolveru

Krátké vícehlavňové zbraně
Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1 » čtv 29. zář 2011, 23:53

Zamýšlím se nad ideální ráží a provedení malého "snubnose" revolveru (většinou 5 ran, hlaveň 2"). Primární účel takové zbraně je samozřejmě nošení za účelem případné sebeobrany.
Osobně bych volil ráži .38 Special v kombinaci s revolverem z lehkých slitin - přeci jen taková zbraň je převážně na nošení a každý gram se počítá (400-500g). Případně .357 magnum a celoocelovou zbraň (okolo 700g).
Revolver v ráži .357 částečně vyvažuje malou kapacitu válce energií střely. Dle TraTomova měření: LAPUA 158gr SP 815J; SaB 158gr SP 455J; 166gr SWC 600 J. (to je ale pořád jen 60-70% toho, co dává 6" hlaveň)
.38 Special 158gr LFP - 270J; 166gr LSWC - 309J; 125 LFP - 280J (70-80% výkonu ze 6" hlavně).
Z toho vyplývá, že .38 lze využít o něco efektivněji i když u takto krátké hlavně bude extrémně záležet na konkrétní laboraci.

Jde mi hlavně o to, jestli a za jakých podmínek se podle vás vyplatí volit silnější .357 za cenu vyšší hmotnosti zbraně. Ultralight v .357 totiž nepovažuju za nejšťastnější řešení z důvodu zvladatelnosti zejména při opakovaných výstřelech.

PS: v podstatě jsem výběr omezil jen na tyto dvě ráže. Extrémy typu .44 magnum či .454 cassul nebo z opačného konce .22lr a 22wmr nejsou obecně považované za úplně vhodné a např. v ráži 9mm luger existuje spousta výborných pistolí.



lubomír
Příspěvky: 61

Příspěvek#2 » pát 30. zář 2011, 05:32

V 9mm Luger je i Alfa Para,stojí za úvahu.
Sám mám 38 2palec Rossiho a jsem přesvědčen,že na obranu je dostačující.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#3 » pát 30. zář 2011, 06:27

Moje osobní volba je .38spl. (většina zbraní je +P) v železným rámu. na nošení se těch pár deka ztratí a rozdíl v přenosu zpětného rázu při střelbě je znatelný. Doporučuju vyzkoušet.

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#4 » pát 30. zář 2011, 09:31

Zatím jsem měl v ruce Tauruse 85UL, který se mi moc líbil. Jakmile na střelnici majitele příště zastihnu, snad vyzkouším i střelbu. Zpětný ráz mám rád (čímž ovšem netvrdím, že bych silnější zpětný ráz nějak extrémně dobře dokázal kontrolovat například při rychlejší střelbě, ale nevadí mi, když je výstřel cítit).
Co se hmotnosti týká, když teď doma zkouším cvičně nosit Norinco Olympii (cca 850g), přijde mi to tak nějak na hraně. Ono taky když vážíte jako já kolem 65-70kg, tak se ty dekagramy na opasku ztrácí hůř :lol:. Zbraň, kterou by člověk bych ochotný nosit kvůli nepohodlí jen občas, není podle mě dobrá volba.
Pokud bych si byl jistý, že mi 3/4 kg nebude překážet, dost vážně bych uvažoval a Rugerem SP101 nebo třeba levnějším Taurusem 605. S tím, že není problém střílet z nich slabší laborace a kdybych dostal chuť na pořádnou ránu, .357 ji umožňuje.

9mm luger je sice praktický, a i z krátké hlavně měl mít slušné vlastnosti, přebíjení bude díky klipům a krátké nábojnici taky rychlejší ale pistolový náboj do revolveru? Možná je to jen hloupý předsudek, ale to už raději třeba G26 (nebo jednořadé Taurus 709, Ruger LC9, Diamondback DB9...), které budou co do užitných vlastností lepší.



BUBBA
Příspěvky: 31

Příspěvek#5 » pát 30. zář 2011, 13:19

Když si vybereš vhodné pouzdro,o 700g revolveru nebo pistolce nebudeš za nějakou dobu vůbec vědět.

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#6 » pát 30. zář 2011, 13:30

Proč by měl být problém pistolový náboj do revolveru? Nenapadá mě jediný důvod kromě estetiky ;)
A k původnímu dotazu: Dobrý náboj na sebeobranu je 45ACP, jen na něj neznám malinký revolvírek, přitom pětiraňák by ani nemusel být moc velký krám...

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#7 » pát 30. zář 2011, 14:48

Joe: máš pravdu, rozumný důvod k zamítnutí pistolového náboje v revolveru není. Snad jen, že v těchto rážích existuje poměrně málo modelů. A krátký válec ve standartním rámu vypadá divně.
V ráži .45ACP vyrábí revolvery asi jedině SW a nejmenší model jsem našel šestiranný 325 Night Guard http://www.smith-wesson.com/webapp/wcs/ ... rrorView_Y



kralik
Příspěvky: 310

Příspěvek#8 » sob 1. říj 2011, 20:42

jejda ten je pekny... az na cenu, ze....



Steiner
Příspěvky: 784
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#9 » ned 2. říj 2011, 00:33

Night Guard se dělá i v 38SPL/357Mag s válcem na 8 nábojů a tritiovou muškou, střílet můžeš oba typy nábojů, kapacita víc než dostatečná. Má ho Pekařík v Brně na Šumavské, běž si ho tam otlapkat. Já sem si z něho vystřelil a je to lahůdka ! Jediná nevýhoda je speedloader (pokud na něm trváš - já ho považuju za zbytečnost, těch 8 včeliček je na obranu ažaž) - ten speadloader se musí speciálně objednat z USA, tady na trhu není.

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#10 » ned 2. říj 2011, 17:44

Podle informací, co jsem našel, má např. 5 ranný Taurus 85 největší tloušťku 34mm, osmiranný model 608 pak už skoro 45mm, což mi připadá skoro dost a nedělám si iluze, že by SW byly o moc štíhlejší. Co se kapacity týče, věřím, že i těch 5 kusů .357 nebo .38 bude úplně stačit.
Mířidla na většině malých modelů nejsou úplně ideální, mělká drážka místo hledí a nepříliš výrazná muška. Ta tritiová moucha SW, alespoň podle fotek a videí, vypadá velice dobře. U Rugera SP101 by muška taky měla jít dodatečně vyměnit, problém by mohl být s revolvery, které mají mušku jako součást pláště hlavně. Puškař by si s tím snad poradil (napadá mě vyfrézovat na místo původní mušky rybinu k montáži nové), na druhou stranu jsou to zbraně určené na malou vzdálenost. Potřebnost takového zásahu nechť si zhodnotí každý sám.

Co by mě ale zajímalo, je životnost takového revolveru. Jasně že s tím asi nikdo nebude sypat tisíc kusů měsíčně, ale trénovat by se s nošenou zbraní mělo.
Celoocelové Rugery jsou podle všech zdrojů téměř nesmrtelné a dobře snáší i silné laborace. Od
ostatních ocelových revolverů bych taky očekával životnost dostatečnou.
Jak jsou na tom jiné značky a provedení (airweight, titanové) jsem ale nenašel. Rád bych věděl, kolik se dá čekat třeba od Tauruse 85UL.
Zbraně se zinkovým rámem asi nemá cenu řešit.

PS: mám zatím domluvený vyzkoušení 85UL a SW 19 s 2,5" hlavní. O dojmy se podělím.

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#11 » ned 16. říj 2011, 19:33

Dnes jsem vyzkoušel Taurus 85 UL. Sice jen 10 ran, ale pro hrubou představu to stačilo. Revolverů mi zatím rukama prošlo minimum, přesto si troufnu tvrdit, že tenhle byl solidně zpracovaný. Všechno (až na šoupátko pro otevření válce) mělo jistý krok a žádné zbytečné vůle. Aretace válce se mi zdála taky přiměřená, přibržďovat jsem ho nezkoušel. Spoušť mě mile překvapila - jak jednočinný, tak dvojčinný režim měl opravdu hladký chod.
Co se týká zpětného rázu s použitými SB 158grs FMJ: trošku tvrdší rána, ale není vyloženě nepříjemná a ani opakovaná rychlejší střelba zřejmě nebude, obzvlášť po tréningu, problém.

Obrázek
Obrázek
Obrázek



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#12 » stř 18. led 2012, 22:46

Revolver 2-3 palce, SW, ráže 38 Special, 5 ran. Velikost, účinnost, značka.

Uživatelský avatar
mdkill
Příspěvky: 49

Příspěvek#13 » úte 16. říj 2012, 13:49

krásné revolvery určené přímo pro skryté nošení dělá Taurus. A to i v ráži .45 s 2,5" hlavní a mířidly s optickým vláknem. Váha prázdného revolveru se pohybuje okolo 0,65kg a i cena je poněkud vyšší, blížící se k 650,-USD. Ovšem za ty peníze máš pěkný kompaktní revolver.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#14 » úte 16. říj 2012, 14:27

Je ovšem třeba zdůraznit, že to je revolverová .45 Colt, ne pistolová .45 ACP (Automatic Colt Pistol). Zato umožňuje střelbu i brokových .410.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#15 » úte 16. říj 2012, 14:47

A nevím na kolik je ideální na nošení, je to poměrně neskladná potvora se zinkovým rámem. Střelba bude díky nízké hmotnosti dost nepříjemná pookud to nebudou vyloženě čajíčky.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů