Funkce revolveru

Krátké vícehlavňové zbraně


Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#1 » čtv 11. úno 2010, 00:01

Animace funkce DA revolveru

Vyobrazený obrázek nefunguje - je třeba kliknout na odkaz.
picture-4-5-tm.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



tifik
Příspěvky: 301

Příspěvek#2 » sob 12. pro 2015, 07:11

Chtěl jsem se zeptat, jestli revolveru neškodí častá střelba v DA, ale dle obrázku asi ne :-) Ještě jeden dotaz, stane se něco, když budu mít revolver pro .357 mag. a na trénink budu pravidelně používat .38 spec?

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#3 » sob 12. pro 2015, 09:08

1) nevadí
2) můžeš ale než tam dáš zpátky .357 tak je potřeba pořádně vypucovat válec, jinak se může stát že půjdou blbě ven.



tifik
Příspěvky: 301

Příspěvek#4 » úte 29. pro 2015, 08:54

Dochází u revolverů k ztrátám energie spárou mezi válcem a hlavní? Asi jo, že? Je to samé u pistolí?



Linux
Příspěvky: 205
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#5 » úte 29. pro 2015, 09:04

U pistolí tato mezera mezi komorou a hlavní není, takže ztráty jsou jen v tom, co foukne kolem nábojnice.



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#6 » úte 29. pro 2015, 10:10

Nevím, školy nemám, ale obecně ze základoškolské fyziky bych řekl, že ztráta je prostě rozdíl mezi úsťovou energií z balistické hlavně a reálné zbraně - takže prakticky zanedbatelná záležitost.



tifik
Příspěvky: 301

Příspěvek#7 » úte 29. pro 2015, 10:43

No, ale revolverové náboje mají daleko delší nábojnice, tj. vyšší navážky prachu a naopak nižší energii, je to kvůli těm ztrátám nebo třeba použitému prachu?



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#8 » úte 29. pro 2015, 11:19

Revolverové náboje mají delší nábojnice hlavně u ráží, které vznikly ještě v době černého prachu. Např. 38 SPECIAL. Černý prach má nižší účinnost vzhledem k hmotnosti, proto se jej do náboje muselo dávat poněkud více a nábojnice byla jím napěchována, co se tam jen vešlo. Navážka bezdýmného střelného prachu je např. u 38 SPECIAL poměrně nižší, takže nábojnice je jím naplněna ani ne do poloviny. Delší nábojnice některých revolverových ráží jsou pozůstatkem z historie a se ztrátami v přechodovém kuželu revolveru nesouvisejí. Existují např. revolvery na náboje 9 LUGER a tam je nábojnice podstatně menší než u 38 SP. a přitom má LUGER vyšší energii než 38 SP.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#9 » úte 29. pro 2015, 11:21

tifik: Obávám se, že odvozuješ nesprávně.
To, že je delší nábojnice neznamená automaticky, že je v ní více prachu. Taky nevím, kde jsi přišel na to, že revolverové střely mají menší energii.
Které? Z čeho vystřelené a s jak dlouhou hlavní? Vycházel jsi z údajů výrobců, nebo z čeho?

Jen tak namátkou srovnání nábojů z katalogu S&B:
9L S&B FMJ, Eo = 518 J
.357M S&B FMJ, Eo = 760 J

(iloveguns byl rychlejší)



jjoozziinn
Příspěvky: 172

Příspěvek#10 » úte 29. pro 2015, 13:20

Tady je pokus který ukazuje na rozdílné ztráty v závislosti na mezeře mezi válcem a hlavní.
http://www.dresslerjiri.cz/mezera%20VH1.htm



tifik
Příspěvky: 301

Příspěvek#11 » úte 29. pro 2015, 19:11

Aha, moje chyba, měl jsem za to, že v gramech udává výrobce hmotnost střely a v grs hmotnost navážky prachu a ono je to jedno a to samé .-) Proto jsem si myslel, že třeba 9mm luger má při nižší navážce prachu vyšší výkon než třeba .38 spec. při vyšší navážce.



matias
Příspěvky: 259

Příspěvek#12 » úte 29. pro 2015, 19:38

Pokud vím, tak Jirka Dressler se ( kromě jiného ) věnuje spárou mezi hlavní a válcem revolveru velmi dlouho. Je machrem
v nalezení ideální spáry u svých flobertových revolverů - řešení poměru minimalizace úniku energie v závislosti na
funkčnost zbraně - spolehlivé otáčení a aretece válce. Ale o tom píše i na více místech.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#13 » úte 29. pro 2015, 21:39

Jo, ty materiály od J. Dresslera jsou určitě zajímavé, a potvrzují to, co je obecně známé a dokonce normované, tj. že "ztráta" o které byla od začátku řeč nečiní u "zdravého" revolveru více než 5% a je kompenzována příslušnou laborací.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#14 » pon 1. úno 2016, 14:20

Ahojky, uvažuju nad něčím na nošení 2-3´´ c .38 sp. Zatím mám v merku hlavně Taurus 85 a Ruger LCR, nebo LCRX.
A tady se chci zeptat. Zda je nějaká jasná výhoda, nevýhoda "skrytého kohoutu" u LCR. Na nošení se mi zdá lepší, že nehrozí zachycení za oblečení. Na druhou stranu se tím pádem stává pouze dvoučinným že? A pak chybí prostě ten super pocit, když člověk natahuje kohoutek. :)

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1148

Příspěvek#15 » pon 1. úno 2016, 14:30

Pokial sa naucis ovladat tu DA spust, tak dokazes bez problemov u revolveru natocit spustou valec, zabrzdit a potom uz len odpalit vystrel. Takze ako kardinalnu nevyhodu by som to nevidel - vec preferencii. Osobne mi ale viacej vyhovuje zbran s kohutom - u malych veci na nosenie byva dostatocne zmenseny na to aby nebolo privelke riziko zachytenia.

EDIT: odstranene preklepy, ked mam malo kofeinu, pisem ako Tatar :oops:.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů