Mauser 98k

Sportovní, lovecké, "odstřelovačky" a další
Také jednoranné nebo vícehlavňové dlouhé zbraně


jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#46 » pon 28. srp 2017, 14:56

Tak mám na vás další dotaz - co jsou zač ty perské mausery? Narazil jsem teď na dva, mají rovnou kliku, takže připomínají vz. 24, ale nedaří se mi najít, co je to zač a jak moc jsou díky zaměnitelné s klasickou K98 nebo vz. 24

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#47 » pon 28. srp 2017, 16:03

Německá výroba a export kamsi, nevím co to tehdy bylo za stát. Zaměnitelnost by měla být v pohodě, maximálně nějaký drobný dopasování ale bývaj tyhle flinta poznamenaný mizernou údržbou a značným opotřebením.



Golem
Příspěvky: 489

Příspěvek#48 » pon 28. srp 2017, 16:31

Z knihy od Vladimíra Franceva Československé zbraně ve světě: V míru i za války:
PM.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#49 » pon 28. srp 2017, 17:11

Už jsem koukal že to bude asi ZB, nejspíš jde o inzerát u sousedů. Tahle flinta vypadá luxusně ale myslím že trochu drahá.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#50 » úte 29. srp 2017, 08:08

Právě mi přišla drahá, ale lákalo mě že by měla být česká. Ještě jsem je našel v CID za 12500 (takže jsem přemýšlel jestli to znamená horší stav nebo nesbírkovou, ale na střílení dobrou zbraň), ale tam mi odpověděli, že je stihli akorát doprodat a už mám smůlu. Každopádně díky, perská 98 by tím pádem připadala do úvahy, pokud bude v dobrém stavu :)



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#51 » čtv 5. říj 2017, 12:46

Opět jsem tu s dotazem. Jedna z vašich rad byla, aby k sobě patřily díly rokem výroby a jeden pán nabízí kus, kde je závěr nesčíslovaný. Kam se mám koukat, abych našel rok výroby závěru a r.v. hlavně (rsp to výrobní číslo, z nějž hledám to poslední dvojčíslí)? Ptal jsem se pána, ale ten bohužel neví.



jakub.cr
Příspěvky: 67

Příspěvek#52 » čtv 5. říj 2017, 15:58

Jak moc se prosím liší k98 a M43? Myslím co se týče vnitřností/zaměnitelnost?

Díky



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#53 » pát 6. říj 2017, 07:12

Jsou tam nějaké rozdíly v závěru (M43 je kratší a má kratší závěr) a někde jsem četl, že díly nejsou moc zaměnitelné. Ale už si nepamatuju kde jsem to načerpal, detaily určitě poradí zkušenější :)



jakub.cr
Příspěvky: 67

Příspěvek#54 » pát 6. říj 2017, 18:34

Děkuji za reakci. Stejný problém je i u verze "La Coruna" ? Díky



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#55 » pát 6. říj 2017, 19:15

Obávám se že o té vím pramálo, s tou musí poradit zkušení...



jakub.cr
Příspěvky: 67

Příspěvek#56 » pát 6. říj 2017, 19:18

Ok, ale i tak děkuji.. :)



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#57 » čtv 17. led 2019, 17:54

"Myslím, že ceny v poslední době vylítly úplně nehorázně. Za pušku v dobrém stavu bych osobně nedal víc než 13 tisíc i kdyby byla sčíslovaná sebelíp. Přeci jen taková rarita to zas není. Podle mě si lidi hrozně myslí jakou mají vzácnost a tak cenu napálí. "


Bohužel,opak je pravdou....
To,co se tady už léta mezi lidma běžně objevovalo a objevuje-tedy ty různé nákupy z BVS,ZS atd. atd. to jsou jenom ruské repasy označené X, v zásadě nesčíslované. Rusové/sověti to dělali tak,že skládali zbraně z "hromady" rozebraných zabavenců a sesbíranců. Ty špatné železa (hlaveň,různá bojová zranění atd.) se rovnou zahodily a z těch dobrých se poskládaly nějak funkční kusy,kdy zpravidla se dbalo jen na sčíslování těla s hlavní a závěru aby byla zaručena funkčnost a správné záv. vůle. Pažby většinou rusáci jeli buďto ze zabavených zásob z německých fabrik,nebo strouhali svoje-proto jsou pažby bez slepic a s novým číslem vyraženým na nesmyslném místě a většinou ani nekorespondujícím se zbytkem. Železa šly bez vyjímky všechny znova do černící lázně. Pak napatlat konzervantem a šup s tím do skladů...přece jen to byla už vyrobená,relativně precizní zbraň a bylo toho mraky,tak proč to znova vyrábět,stačilo zrepasovat. Potom došlo po letech k vyhrabání těchto zásob v různém stavu dle podmínek skladování a muselo se znovu přebrat,popřípadě zrepásnout,aby se to dalo vůbec prodat.Proto takový mišmaš v číslech a spasování jednotlivých částí,tam prostě nebyl čas si s tím hrát a dbát na to-jen to nejdůležitější a šmitec. No a to je přesně to,co tady z většiny koluje a dalo se kdysi za pár tisíc zakoupit.

Na ostřílení a zahození,jakože po pečlivém výběru tak nějak dobrý,ale sběratelská hodnota o kterou u takových klumprů jde především je asi taková,jako u přebroušeného,ohlodaného bodáku bez pochvy,se kterým sekala babka posledních 40 let řepu. A i za to lidi neví,co by chtěli,byť to nikdo soudný nezaplatí a nechce.

Ruku na srdce-kolik z vás vidělo opravdu netknutý,nenapadený německý bodák v původním perfektním stavu,sčíslovaný s pochvou,závěsníkem,nikdy nešmirglovaný od lišky.Má někdo reálnou představu,kolik je ochoten férový sběratel zaplatit za takovýto kus?

Kolik z vás/nás někdy vidělo originálního mausera,sčíslovaného do poslední součástky,nikdy nerepasovaného,nikdy nevyjmutého z pažby s neohlodanými šroubky,původním dřevem,nebroušeného,nešmirglovaného prostě netknutého kutilem a ještě k tomu ve slušném stavu?

Najde se zde víc lidí,než by se dalo spočítat na prstech jedné ruky?



Zkuste si odpovědět na tuto otázku a pak dostanete reálný odraz ceny směrodatné pro sběratele,který v žádném případě nejde v první řadě po stavu laufu a kterého by snad ani nenapadlo z toho někdy vystřelit ;)

P.s:A to si vemte,kolik toho bylo vyrobeného :!:

Uživatelský avatar
Rudolf Steiner
Příspěvky: 43
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#58 » stř 12. čer 2019, 14:27

Měl bych dotaz, pořídil jsem si Mausera, v průkazu zbbraně uvedena ráže 8x57 IS. Lze jako náboje používat S&B 8x57 JS Traj. FMJ 2910 ?

Uživatelský avatar
Poli
Příspěvky: 460

Příspěvek#59 » stř 12. čer 2019, 15:07

JS a IS je totožné značení.

Uživatelský avatar
Rudolf Steiner
Příspěvky: 43
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#60 » čtv 13. čer 2019, 13:14

Díky. :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů