AR15-obecně

Samonabíjecí pušky


madbiker
Příspěvky: 69

Příspěvek#2161 » úte 16. úno 2021, 18:41

jakub.cr píše:Ahoj všem,

jakou doporučíte AR na střílení cca na 300m ? Rozpočet do 50tis. včetně optiky? Díky


No jen puskohled bude stat 30...a to bude obycejny...



tatra21
Příspěvky: 345

Příspěvek#2162 » úte 16. úno 2021, 18:58

AR-ko do 50tis na 300m je sice možné, ale nebude to na nic. Viz třeba toto vlákno anebo je tu vlákno na výběr AR-ka. Když to projdeš, tak zjistíš, že to špatná otázka.



Jezevec
Příspěvky: 139

Příspěvek#2163 » úte 16. úno 2021, 20:27

Na těch 300m by měla stačit jakákoli AR. Otázka je co přesně a jak úspěšně chceš na tu vzdálenost trefovat?



jakub.cr
Příspěvky: 67

Příspěvek#2164 » stř 17. úno 2021, 11:49

Mě jde o to, pochopit u střílení na dálku balistiku, jak se chovají různé náboje, jak se naučit zacházet s puškohledem atd. .
Chci to mít jako zábavu, mít prostě něco jiného, než střílet na 50m z pistole atd. .Chci zkusit prostě něco nového :).. Za předpokladu, že se chci trefovat na 300m třeba do léhve, plechovky, nebo padesátky. Bude stačit něco jako:

https://www.armed.cz/samonabijeci-puska ... r-5-56x45/

+
nějaké normální optika? Nemyslím si, že když si chci takhle sem tam prásknout, musím mít všechno hned lepší. Sklo si mohu koupit "jeté", případně jedno ze základnějších. Předpokládám, že moje nároku uspokojí prostě nějaký základ. Jen nejsem ten, co vezme peníze, příjde do krámu a kupuje co se mu líbí. Nevím na co mám třeba u puškohledu koukat. Jakou zvolit délku hlavně, jaké stoupání atd. ?



xbran
Příspěvky: 207

Příspěvek#2165 » stř 17. úno 2021, 12:21

Jakube - je dobry si o tom neco prvne pozjistovat - dobry je tento serial sniper 101: https://www.youtube.com/watch?v=pwG-D0HjCBQ&list=PLJUaiRIEduNXoal2_PkBZi0vDCIcEPxUn - je tam vse podstatne + potom jsou knihy

XB



wert
Příspěvky: 161

Příspěvek#2166 » stř 17. úno 2021, 13:00

Možností je spousta, ale já nedávno řešil podobnou situaci a nakonec se i dostal na tu zmíněnou částku.
Na trochu přesnější střelbu potřebuješ slušnou spoušť, slušnou hlaveň a ideálně plovoucí předbažbí. Taky bych na tuto vzdálenost šel aspoň do 16" palců a víc.
Ten Ruger MPR tohle všechno splňuje, je to v podstatě jedna z nejlevnějších pušek na trhu, která má slušnou spoušť, slušnou hlaveň s 5R vývrtem a unirzálním twistem 1:8 a má i plovoucí předbažbí. Navíc je to 18 palec s rifle gasem, takže velmi klidná puška. Se slušným střelivem to umí kolem 1MOA, což je na těch tvých 300m nejakých 9cm a na AR platformu obecně slušnej výkon. Když k tomu připočteš předsazenou montáž za cca 3000 (Vortex nebo Aero Precision), tak ti ještě zbývá nějakých 16 tisíc na sklo. Pak záleží, jestli chceš spíš něco univerzálního na AR15 platformu, což bude LPVO se zvětšením 1-6 nebo 1-8 (budgetovky Vortex Strike Eagle nebo Primary Arms ACSS kolem 12tis nebo trochu lepší Vortex Viper PST 1-6 za 16t) anebo vzít prostě něco, s čím už uvidíš na 300m na terč, za ty peníze asi Vortex Viper 4-16 nebo 6-24. Tahle sestava tě výjde na tvých 50tisíc a ostudu s tím neuděláš. Zbytež už je o tréninku a střelivu.
Ale ber tohle jen jako můj osobní názor, těch možností je samozřejmě víc, ale tohle bych považoval za slušnej základ.



tatra21
Příspěvky: 345

Příspěvek#2167 » stř 17. úno 2021, 13:33

ten Ruger nebude na střelbu na lahve špatná volba, ale Strike Eagel 1-6 nebo 1-8 to bych pochyboval - sám ho mám, 300m je dost - projeví se kvalita optiky, ale i dle mého soudu malé zvětšení. Nicméně jak píše xbran výše - nejdříve je dobrý něco načíst, dojít si něco zkusit, a ano i střelit si na 300m, a až pak kupovat.



Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 546

Příspěvek#2168 » stř 17. úno 2021, 16:30

To Jakub.cr: Na to co popisuješ ti stačí jakákoli AR v délce lafu od 12,5", a zmiňované optiky... Výhodou je, že když přidáš na offset montáž kolimátor, máš univerzální nástroj... Pokud by to mělo být ale jen na to střílení vleže, je tu otázka jestli víc parády nezažiješ s levnější "klikou", kupříkladu Remington 700, nebo Savage Tactical v .308W...



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#2169 » stř 17. úno 2021, 16:47

jakub.cr píše:Mě jde o to, pochopit u střílení na dálku balistiku, jak se chovají různé náboje, jak se naučit zacházet s puškohledem atd. .
Chci to mít jako zábavu, mít prostě něco jiného, než střílet na 50m z pistole atd. .Chci zkusit prostě něco nového :).. Za předpokladu, že se chci trefovat na 300m třeba do léhve, plechovky, nebo padesátky. Bude stačit něco jako:

https://www.armed.cz/samonabijeci-puska ... r-5-56x45/

+
nějaké normální optika? Nemyslím si, že když si chci takhle sem tam prásknout, musím mít všechno hned lepší. Sklo si mohu koupit "jeté", případně jedno ze základnějších. Předpokládám, že moje nároku uspokojí prostě nějaký základ. Jen nejsem ten, co vezme peníze, příjde do krámu a kupuje co se mu líbí. Nevím na co mám třeba u puškohledu koukat. Jakou zvolit délku hlavně, jaké stoupání atd. ?


Pokud myslíš tou padesátkou padesátikačku, tak to se musíš opravdu koukat po trošku jiné platformě než samonabíjecí puška :lol: Ale předpokládám, že to byla taková hodně velká nadsázka, že?

Ten MPR není špatná puška, ale opravdu na trojlístky ve vzdálenostech nad 150m to určitě nebude. Nicméně na pochopení balistiky, vlivu proměnných, větrů apod. prostě na nevážné zablbnutí si na 300m naprosto dostačující volba. Optiku bych konkrétně na tuto vzdálenost doporučil rozhodně jinou než LPVO, spíš něco ke 20-24x zvětšení s co nejčistším obrazem a dobře fungující regulací a vůbec to nemusí být kukr za cenu zbraně.....určitě ne na střelbu samonabíječkou ;)



MRBLUE
Příspěvky: 927

Příspěvek#2170 » stř 17. úno 2021, 17:25

Myslim ze skor myslel nabojnicu .50BMG ale na nabojnice sa striela specialmi nie lacnym ARkom s 10x zvacsenim



jakub.cr
Příspěvky: 67

Příspěvek#2171 » čtv 18. úno 2021, 12:13

xbran píše:Jakube - je dobry si o tom neco prvne pozjistovat - dobry je tento serial sniper 101: https://www.youtube.com/watch?v=pwG-D0HjCBQ&list=PLJUaiRIEduNXoal2_PkBZi0vDCIcEPxUn - je tam vse podstatne + potom jsou knihy

XB


Díky začnu pomalu koukat :).

wert píše:Možností je spousta, ale já nedávno řešil podobnou situaci a nakonec se i dostal na tu zmíněnou částku.
Na trochu přesnější střelbu potřebuješ slušnou spoušť, slušnou hlaveň a ideálně plovoucí předbažbí. Taky bych na tuto vzdálenost šel aspoň do 16" palců a víc.
Ten Ruger MPR tohle všechno splňuje, je to v podstatě jedna z nejlevnějších pušek na trhu, která má slušnou spoušť, slušnou hlaveň s 5R vývrtem a unirzálním twistem 1:8 a má i plovoucí předbažbí. Navíc je to 18 palec s rifle gasem, takže velmi klidná puška. Se slušným střelivem to umí kolem 1MOA, což je na těch tvých 300m nejakých 9cm a na AR platformu obecně slušnej výkon. Když k tomu připočteš předsazenou montáž za cca 3000 (Vortex nebo Aero Precision), tak ti ještě zbývá nějakých 16 tisíc na sklo. Pak záleží, jestli chceš spíš něco univerzálního na AR15 platformu, což bude LPVO se zvětšením 1-6 nebo 1-8 (budgetovky Vortex Strike Eagle nebo Primary Arms ACSS kolem 12tis nebo trochu lepší Vortex Viper PST 1-6 za 16t) anebo vzít prostě něco, s čím už uvidíš na 300m na terč, za ty peníze asi Vortex Viper 4-16 nebo 6-24. Tahle sestava tě výjde na tvých 50tisíc a ostudu s tím neuděláš. Zbytež už je o tréninku a střelivu.
Ale ber tohle jen jako můj osobní názor, těch možností je samozřejmě víc, ale tohle bych považoval za slušnej základ.


Kombinaci Rugeru a třeba Vortex Viper 4-16 by bylo solidní základ na to si občas prásknout a mít to jako relax?

tatra21 píše:ten Ruger nebude na střelbu na lahve špatná volba, ale Strike Eagel 1-6 nebo 1-8 to bych pochyboval - sám ho mám, 300m je dost - projeví se kvalita optiky, ale i dle mého soudu malé zvětšení. Nicméně jak píše xbran výše - nejdříve je dobrý něco načíst, dojít si něco zkusit, a ano i střelit si na 300m, a až pak kupovat.


Mám v plánu si někde něco zkusit. Mám už vyhlídnutou střelnici asi v rámci kurzu a zkoušet. Každopádně dnešní doba mě teď drží na teoretické rovině a nemohu zkoušet :).

Sarkafarka.Loupeznik píše:To Jakub.cr: Na to co popisuješ ti stačí jakákoli AR v délce lafu od 12,5", a zmiňované optiky... Výhodou je, že když přidáš na offset montáž kolimátor, máš univerzální nástroj... Pokud by to mělo být ale jen na to střílení vleže, je tu otázka jestli víc parády nezažiješ s levnější "klikou", kupříkladu Remington 700, nebo Savage Tactical v .308W...


Nad klikou jsem taky přemýšlel, je ve hře, ale momentálně asi převažuje něco jako AR. Jen se obávám, aby lauf 12,5 nebyl málo. Myslel jsem, že těch 16 jako minimum?

zarozak píše:
jakub.cr píše:Mě jde o to, pochopit u střílení na dálku balistiku, jak se chovají různé náboje, jak se naučit zacházet s puškohledem atd. .
Chci to mít jako zábavu, mít prostě něco jiného, než střílet na 50m z pistole atd. .Chci zkusit prostě něco nového :).. Za předpokladu, že se chci trefovat na 300m třeba do léhve, plechovky, nebo padesátky. Bude stačit něco jako:

https://www.armed.cz/samonabijeci-puska ... r-5-56x45/

+
nějaké normální optika? Nemyslím si, že když si chci takhle sem tam prásknout, musím mít všechno hned lepší. Sklo si mohu koupit "jeté", případně jedno ze základnějších. Předpokládám, že moje nároku uspokojí prostě nějaký základ. Jen nejsem ten, co vezme peníze, příjde do krámu a kupuje co se mu líbí. Nevím na co mám třeba u puškohledu koukat. Jakou zvolit délku hlavně, jaké stoupání atd. ?


Pokud myslíš tou padesátkou padesátikačku, tak to se musíš opravdu koukat po trošku jiné platformě než samonabíjecí puška :lol: Ale předpokládám, že to byla taková hodně velká nadsázka, že?

Ten MPR není špatná puška, ale opravdu na trojlístky ve vzdálenostech nad 150m to určitě nebude. Nicméně na pochopení balistiky, vlivu proměnných, větrů apod. prostě na nevážné zablbnutí si na 300m naprosto dostačující volba. Optiku bych konkrétně na tuto vzdálenost doporučil rozhodně jinou než LPVO, spíš něco ke 20-24x zvětšení s co nejčistším obrazem a dobře fungující regulací a vůbec to nemusí být kukr za cenu zbraně.....určitě ne na střelbu samonabíječkou ;)


Ano, byla to nadsázka :)

Na jaké skla bych měl koukat? Netuším absolutně nic o osnově - jak by měla vypadat atd.


Děkuji všem



jakub.cr
Příspěvky: 67

Příspěvek#2172 » čtv 18. úno 2021, 12:39

Teď mě prosím nekamenujte. Tuhle značku znám od pár lidí a dost lidí jí chválí + se prodává v CZ. Jen je to Čína.

Něco takového by nemusela být katastrofa ne?

https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... 40b7dqiqkB



xbran
Příspěvky: 207

Příspěvek#2173 » čtv 18. úno 2021, 13:09

Jakube: Sarkafarka.Loupeznik dole ti napise jak mas psat na foru.

Co se tyce te ciny - muze to byt dobry a nemusi - to je vzdy o nahode - mrkni se prvne na ty videa co sem ti poslal - je tam vse pro zacatek - ty casti o optikach - sou tam rozebrany i osnovy. Sepis si pozadavky a udelej si matrix ze kteryho ti vypadne co potrebujes - rozebira to hned v uvodnim videu. Je to cele o kombinacich a tradeoffech + pozadavcich.

to proc te furt odkazuju nekam jinam neni protoze bych nechtel pomoct ale je to dost casove narocny a kazdymu taky trva to vstrebat ruznou dobu a navic je to fakt komplexni tematika: fyzika, pocitani, strelectvi, meteo a ja nevim co este a je lepsi si to vklidu offline precit - tady na foru ti to nikdo do hlavy jen tak nenalije - ptat se na optiku jakou potrebuju do zacatku - to uz tu bylo napsany 100x a pak uz jenom trenovat a ucit se ty jednotlivy promenny
Naposledy upravil(a) xbran dne čtv 18. úno 2021, 13:31, celkem upraveno 4 x.



Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 546

Příspěvek#2174 » čtv 18. úno 2021, 13:16

To Jakub: Není to málo, ten rozdíl na 300 metrů nebude tak podstatnej... Ale dá se pak ta flinta používat efektivněji i na jiné druhy střelby, než vleže na 300 metrů... Ale je to asi jako se vším, kompromis, co bude umět dobře všechno perfektně, neexistuje... Vždy to bude něčím vyváženo... Takže jestli víš, že chceš střílet vleže na 300 a basta, kup si klidně něco delšího a s optikou... Jestli chceš střílet i něco "akčnějšího", kup si něco ovladatelnějšího a s RED DOTem, ovšem stále bych spíš doporučoval místo magnifieru raději to zmiňované kombo RED DOT s LPVO...



Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 546

Příspěvek#2175 » čtv 18. úno 2021, 13:19

To xbran: Na foru se pochopitelně cituje, v pravidlech je jen uvedeno, že se nemá citovat první předchozí příspěvek přilepený nad odpovědí... A že se má kdyžtak promazat to, na co se přímo neodpovídá...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: 311_Mart a 1 host