CSA VZ58 - kterou vybrat / zkusenosti s konkretni variantou

Samonabíjecí pušky


Asghaad
Příspěvky: 366

Příspěvek#1 » sob 29. zář 2018, 13:42

Zdravim,
mam v planu do konce roku poridit samonabijeci VZ58 a jako nejlepsi varianta se mi momentalne zda funglovka od CSA, ale nedokazu se konkretne rozhodnout do ktere varianty jit ... :) holt prvni puska - zadne zkusenosti takze bych potreboval trochu poradit.

1. kterou razi -7.62 je raze pro kterou byla puska puvodne navrzena ale 5.56/223 rem ma sve vyhody i nevyhody - jak je to u VZ, radsi ze drzet 7.62x39 nebo je 223. rem varianta stejne funkcni ? Jde mi i o to ze bych na ni postupem casu chtel hodit optiku a kratke optiky co jsem na nasem trhu zatim nasel jsou proste delane pro 5.56 (momentalne by muj kandidat byl Vortex Spitfire 3x Prism... teda jestli se nad bocni montaz pro VZ vubec vleze aniz by dostaval narez od vyhazovanych nabojnic)

2. koupit "Tactical" ktery ma vsechno u z na sobe, nebo "sporter" a postupne menit dily

3. jake jsou zkusenosti s vyrobcem, Americani se nad CSA-ckama celkem rozplyvaji jako nad zlatym gralem VZ58cek, ale chtel bych nazor i od nasincu kteri lokalnim vyrobcum moc vady neodpousteji :)

Uživatelský avatar
machinus
Příspěvky: 164

Příspěvek#2 » pon 1. říj 2018, 08:21

Ahoj, rovnou bych radil pokud chceš zbraň ladit a vylepšovat, střílet s optikou nebo řešit "taktickou" stránku jdi raději do nějaké AR-15. Pravděpodobně si ušetříš spoustu starostí a možná i peněz dlouhodobě. Vz.58 mám a mám ji rád ale prostě to není moc vhodná zbraň na nějaké velké vylepšování. Samozřejmě pokud máš peníze a nevadí ti kompromisy tak to jde, ale... AR-15 bude mít od výrobce spoustu věcí co Vz.58 mít nebude. Raily, pažbu v ose hlavně, celkově ergonomii a v neposlední řadě na ní vyrábějí díly a doplňky stovky firem jak v USA tak i v Evropě...



Asghaad
Příspěvky: 366

Příspěvek#3 » pon 1. říj 2018, 09:22

nejlevnejsi AR-15 zacinaji na 20-25k a nemaji na sobe absolutne nic, kvalita je pochybna a dostupnost mnohdy " neni a nebude" ... pokud bych chtel absolutni zaklad koupim 858mu za +-11k, prihodim predni rail predpazbi za 1500 a mam vystarano

pokud bych chtel "tunit" AR-15 tak bych zacinal na necem od Daniel Defense a to je cenovka trochu jinde


CSA tactical ma na sobe prakticky vsechno "nadobicko", jedine co je potreba pridat je zadni lista pro optiku (1490 kc, montaz uz na ni je, na AR-15 by byly potreba dokoupit "risery" takze to vyjde sul nul stejne), vypoustec zaveru (1200 Kc) a mozna oboustranne vypusteni zasobniku (790kc)

-raily ma, konkretne narozdil od zakladni AR-15 i na predpazbi - ale v plastu, je mozne ze bude treba vymenit za dural, je mozne ze ne - prave proto se ptam jestli je lepsi jit do nejake zakladnejsi verze a tunit sam nebo investovat 28k do tacticalu ktery ma vsechno uz od vyrobce

-montaz na optiku taky, rail je potreba dokoupit (ale jak uz sem psal vise na AR-15 bych pro otevrene kolimatory co mam doma stejne dokupoval riser) - jedna z veci ktera me "nuti" jit do vyssi verze je prave tahle montaz, vsechno ostatni bych si prehodil sam i na uplne zakladni verzi za 11k, ale na pridavani tehle montaze proste nemam naradi/zkusenosti

- prozatim se klonim spis k 7.62x39 nez 223 - jednak kvuli cene naboju druhak kvuli tomu ze 223 neni to same jako 5.56 NATO takze nejde moc srovnavat vykonnost vojenskeho naboje ktery dokaze roztrhat hlavne a komory dimenzovane pouze na .223 - coz je neco co se da predpokladat u levnejsich AR-15 (coz je dalsi vec, jestli CSA dela komory a hlavne ciste 223 nebo jsou dimenzovane i na 5.56 NATO - co jsem prolezl tohle forum tak pry ano, ale je to "jedna pani povidala" z jednoho prispevku )

a celkove, nejsem zadny robin hood ktery planuje strilet na 500m, podle "teoretickych informaci z netu" je 7.62 lepsi volba do 150m, cca stejne do 300m a 5.56 je lepsi nad 300m ... z 20" hlavne a s NATO vojenskou munici ... ale jelikoz jde o teorii tak se prave ptam zkusenejsich strelcu jak je to v realu - .223 nebo 5.56 nebo 7.62 ...



jo a co se tyce pazby v ose hlavne, jednak existuje i pro Vz, druhak je dulezita hlavne pro plne automatickou strelbu a pro sportovni extremisty kteri se snazi ziskat kazdou setinu vteriny ... pro delani der do papiru to neni az zas takova nutnost :)

PS: jedna dulezita vec, AR jako takova neni neco co mi priroste k srdci, ano je to dobra zbran ale neni to nic pro mne, ona ta Vz58cka je proste nase :)

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2955

Příspěvek#4 » pon 1. říj 2018, 09:40

Sa 58 není ideální základ pro tunění. Chybí raily, dokupované raily v neergonomickych pozicích. Sa 58 ano, ale základ a netunit. Benefity se nedostaví v plném rozsahu, jak byly očekávany. Neušetří se peníze oproti tunění ar15. Můj názor.

Když sa 58, tak 7,62x39. Ne jinak. Názor prejaty.

Ar15 ano. Tunit ano, dobrý základ (dostupnost díly, jejich ceny, je to kam namontovat) . Mít ji v základu také ano. Můj názor.

Ar15 se prodává od 18 kKč. (Norinco, DPMS Oracle). Mám DPMS, stalo to 18, strojarsky odflaknute to není, střílí to dopředu, jsem spokojen. Když bych chtěl řešit přesnost na samé desítky oproti pusce za 50 kKč, , musel bych nejdříve (!) vystrilet tisice nábojů, koupit optiku za dalších 20, chodit na střelnici 200 m, koupit pozorovací dalekohled 60x60 pro ni minimálně a náboje si přebíjet. Což nebudu, takže pro mě zbytečné.

Podle mě 2x dražší puška ar15 neudělá 2x menší soustřel, ale nemám to vyzkoušené. Má to někdo vyzkoušené?



Asghaad
Příspěvky: 366

Příspěvek#5 » pon 1. říj 2018, 10:27

mozna v dobe kdy jsi nakupoval, dnes jsou ceny trosku nekde jinde a prave tyhle "budget" znacky nejsou nikde skladem a asi uz nikdy za ty ceny nebudou + jet osobne pro nizkonakladovy kver prez celou republiku me fakt nelaka (a lokalni obchody opravdu srsi ochotou objednavat ... obzvlaste neco co nemaji bezne v sortimentu)

Uživatelský avatar
machinus
Příspěvky: 164

Příspěvek#6 » pon 1. říj 2018, 11:32

Asghaad no já jsem taky nechtěl srovnávat nejlevnější Vz.58 za 11k s nejdražší AR-15 za +60k s tím jsi přišel ty... Vycházel jsem z toho že chceš zbraň od CSA za+-28k. To je srovnatelné s nějakou slušnou AR-15 (dobře slušná AR tě možná vyjde na víc +-32k třeba za Colta...)

Nicméně zní to že už jsi rozhodnutý pro Vz.58 to je v pohodě.

Tak k tvé otázce ohledně ráže:
7.62x39 je v současné době levnější než 5.56/.223 ale... U 7.62 mluvíme o starých vojenských zásobách a cena jde celkem rychle nahoru, takže kdo ví jak dlouho to vydrží. 5.56/223 má pár výhod ale zase je to o tom co s tou zbraní chceš dělat. Pokud chceš rekreačně občas vysypat něco na střelnici pak asi vol co ti přijde levnější. Já bych Vz.58 bral v 7.62x39. Pro nějakou dynamickou střelbu nebo závody možná zase oceníš 5.56/.223 menší zpětný ráz. Jo a ty obavy z 5.56/ .223 bych nepřeháněl... pokud máš komoru na 5.56 můžeš střílet obojí.

Uživatelský avatar
Gregory
Příspěvky: 100

Příspěvek#7 » pon 1. říj 2018, 11:47

O tomto jsem taky přemýšlel .. a jak to dopadlo.. Mám Kanadu (a je super i když jsem chtěl krátkou) bez optiky a chodím max na 100m střelnice a padá do do černého .. a to jsem tam taky chtěl dávat optiku atd. atd. Jediné co jsem zkusil a dokoupil je původní sklopka, a originální dvojnožka.



Asghaad
Příspěvky: 366

Příspěvek#8 » pon 1. říj 2018, 11:54

- "slusna" AR-15 by zacinala na 45 :) pod bych asi nejspis volil Norinco + hromadu hejblat na to ale dostupnost je ten problem

- ano prozatim bych oravdu chtel zacit na nasi Vz58ce, pokud bych mohl sednout do auta a v dosahu max 100km sehnat Norinco s aspon 16" hlavni pod 20k a s dostupnosti do max 60 dni na jistotu tak by to varianta byla (i presto ze jak sem rikal AR neni neco po cem bych nejak touzil), co jsem ted pohledal tak Norinca absolutne nikde nemaji, a jediny kde udavaji ze snad v rijnu by mohli naskladnit by pro me byl dojezd skoro 200km (tzn 400km tam a z5 tzn cca 1000 v haji jen za benzin :) )

- pokud by 7.62 prekrocila unosnou mez tak bych zacal prebijet, coz u 5.56 / 223 by byla asi nutnost od zacatku

- zavody zatim neprovozuju ani s pistoli, natozpak s dlouhou, ale podle indicii jak bude v budoucnu zmrven nas zbranovy zakon ty zavody nebudou o moznosti ale nutnosti pro udrzeni zbrani :). Takze prozatim jde o "hracku na strelnici" a pomalu mirenou, zadne divoceni kde rozdil zpetneho razu ma vyznam

- prave, POKUD ma zbran komoru na 5.56 je to v pohode (napr Norinco CQ A1 o kterem jste asi oba mluvili komoru na 5.56 ma) co se tyce VZka tak to je otazka jelikoz je udavana jen jako 223. Ale kazdopadne to co se Vz nema asi cenu dal rozebirat, vsechno mi rika ze Vz je tedy lespi v 7.62 takze to by asi bylo rozhodnute :)



Asghaad
Příspěvky: 366

Příspěvek#9 » pon 1. říj 2018, 11:58

Gregory píše:O tomto jsem taky přemýšlel .. a jak to dopadlo.. Mám Kanadu (a je super i když jsem chtěl krátkou) bez optiky a chodím max na 100m střelnice a padá do do černého .. a to jsem tam taky chtěl dávat optiku atd. atd. Jediné co jsem zkusil a dokoupil je původní sklopka, a originální dvojnožka.


- co proboha znamena "Kanadu" ? :)

- optiku budu mit kazdopadne - at uz kolimator nebo puskohled se zvetsenim, kdyz uz nosim tecku i na pistoli tak strilet na 100m s klasickym zelezem by nebylo nic pro me :), na strelbu s klasickymi miridly mam Shadow 2ku

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#10 » pon 1. říj 2018, 13:16

Kanada je 58 s delsi hlavni. Na strileni drevorubcu v kanadě :-)

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#11 » pon 1. říj 2018, 19:24

Asghaad píše:mozna v dobe kdy jsi nakupoval, dnes jsou ceny trosku nekde jinde a prave tyhle "budget" znacky nejsou nikde skladem a asi uz nikdy za ty ceny nebudou + jet osobne pro nizkonakladovy kver prez celou republiku me fakt nelaka (a lokalni obchody opravdu srsi ochotou objednavat ... obzvlaste neco co nemaji bezne v sortimentu)

Nevím odkud si, ale podle e-shopu: v Liberci mají DPMS Oracle skladem, ve Svatobořicích rovněž, v Plzni na náměstí E. Škody mají BUSHMASTER XM-15 QRC s MINI RE-DOT, .223Rem. za 23 a v Libochovicích má DPMS-ko za 25tKč.
Takže se dá pořídit +- stejně jak psal audis a to téměř po celé republice. Já osobně bych neměl problém, pokud bych nekoupil u svého dvorního dodavatele zbraní si cca 150-180km zajet (vždyť projedu pár set to je v porovnání s cenou a hlavně s cenou za následný provoz úplný pakatel)
Pokud uvažuješ o 58 od CSA za+-28k, tak s těmi co jsem koukal a zmiňoval bys měl i nějakou úsporu proti 58.

Edit: 58 budu pořizovat taky, ale úplný základ a taky tak zůstane.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2955

Příspěvek#12 » pon 1. říj 2018, 20:31

v porovnání s cenou hlavně to pakatel je. :-DDD

Uživatelský avatar
Gregory
Příspěvky: 100

Příspěvek#13 » pon 1. říj 2018, 22:01

Serz píše:Kanada je 58 s delsi hlavni. Na strileni drevorubcu v kanadě :-)


Přesně tak :) a je jich jako šafránu.

Když jsem ji koupil, tak jsem ze začátku přemýšlel, že ji nechám zkrátit, a dám do černé a pořídím hliníkové předpažbí, a pořídím teleskopickou pažbu, optiku a další krámy. Nakonec jsem si uvědomil, že je takhle nejkrásnější, a pokud chci něco vytuněného tak koupím AR, SIGa nebo něco podobného .. nakonec jsem spokojený i bez tuningu.. Tohle je moje zkušenost, ale každý to máme jinak. ;)



Asghaad
Příspěvky: 366

Příspěvek#14 » pon 1. říj 2018, 22:07

jezekif píše: Nevím odkud si, ale podle e-shopu: v Liberci mají DPMS Oracle skladem, ve Svatobořicích rovněž, v Plzni na náměstí E. Škody mají BUSHMASTER XM-15 QRC s MINI RE-DOT, .223Rem. za 23 a v Libochovicích má DPMS-ko za 25tKč.
Takže se dá pořídit +- stejně jak psal audis a to téměř po celé republice. Já osobně bych neměl problém, pokud bych nekoupil u svého dvorního dodavatele zbraní si cca 150-180km zajet (vždyť projedu pár set to je v porovnání s cenou a hlavně s cenou za následný provoz úplný pakatel)
Pokud uvažuješ o 58 od CSA za+-28k, tak s těmi co jsem koukal a zmiňoval bys měl i nějakou úsporu proti 58.

Edit: 58 budu pořizovat taky, ale úplný základ a taky tak zůstane.


Liberec - 250+km
Svatoborice 150 km+
Plzen 400km+
Libochovice 400km+

...

distributor ktereho mi CSA hazi jako nejblizsiho pro jejich kvery - 60km ...

co se tyce techhle kveru - proc proboha tak lidi milujete hlinikovy AR ka ... DPMS ma dokonce z hliniku plynovy blok - jakoze vazne? jedna z hlavnich a namahanych casti zbrane z HLINIKU ? ...( u Norinca nemuzu info z jakych materialu je jen to ze u vojenske verze je oproti originalu misto kovani pouzite liti mene kvalitniho materialu coz pusobi taky pekne pofiderne ...) ... ne dekuji nechci ...


jednou pro vzdy, AR-15 proste NECHCI, stejne tak AK, H&K nebo cokoliv v tomhle smyslu ... pokud bych hledal kver nad 40k pak mozna, ale to uz bych se spis dival po Steyr AUG/Tavoru nebo cekal jestli se zbrojovka uraci pustit 806 Bren 2 jako civilni verzi bez vsech vad ktere ma 805ka, ale ARko proste NE ...

https://www.youtube.com/watch?v=7IPsLTuDk1A - jedno video a vim ze tenhle kram by mi do baraku nesmel ...

vratme se prosim k tematu puvodnimu a to VZ 58 - lety osvedcena a spolehliva CESKA bouchacka



steve_michalik
Příspěvky: 36

Příspěvek#15 » úte 2. říj 2018, 07:12

Kup si co chceš, to je to tvoje svaté právo.

Ale stavět naší 58 nad všechny AK/AR je sice velmi lichotivé, ale je to prostě nesmysl. Ty kvéry toho zažili mnohem víc a dále se vyvíjejí. Proč si nedávno naši speciálové z 601. koupili DDcka, když jinam do armády dodává Brod své 805?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti