AR15-obecně

Samonabíjecí pušky


Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#3106 » pát 6. led 2023, 12:36

Dost to tu pročítám a od jéžíška dostal tuhle: https://www.prodej-zbrani.cz/AR15/Smith ... 2821p.html . Ponos jsem si k tomu dokoupil, zásobníky, chtěl jsem jinak uchytit popruh, takže šlo předpažbí, výměna pažbičky. A teď pár drobností... Rozhodl jsem se pro TFO mušku a jinou pojistku a natahovací páku. Taky o oboustrannym vypouštěči zásobníku přemejšlim. Uvidim, jestli nějaký kolim, případně jestli vyměním hlavňový zařízení (kompik, úsťovku...). Vzdálenost mušky je dána polohou integrovanýho gasbloku, I to se dá vyměnit, ale do toho se mi se vrtat nechce.
Obrázek



Motostrelec
Příspěvky: 110

Příspěvek#3107 » pát 6. led 2023, 13:11

nimha > pokud se ti zamlová Vietnam-look, tak doporučuju koupit origo Colt M16A1 - tady u nás se daj pořád sehnat a ta puška má neskutečný kouzlo. Mám jí a řeknu ti, že je to taky jedna z mých nejoblíbenějších pušek. 20" lauf teda pouze pro 55gr střely, ale na 50m snim propálíš 10mm normální ocele i bez jádra. Ultra lehká, velice přesná a vyvážená puška.

Ma jen dvě nevýhody. 1) na té už by mě štval každý nový škrábanec. 2) Z levého gardu ti haže nábojnice do kxichtu - neměla odražeč.

Ale dle mého je to to nejkouzelnější ARko. Samozřejmě na něj nic nevěšet a používat ho ve své původní syrové podobě ! Navíc se nemusíš bát ztráty hodnoty, je to hlavně sbírková zaležitost i v USA nám zaviděj, že tyhle původní Ajedničky předělaný z Fullauta na semi tady můžeme vlastnit :-)

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#3108 » pát 6. led 2023, 14:38

Jak předělaný, všechny jsou snad nově vyrobené, ne? Proč by je nemoli mít v US? :shock:
Naposledy upravil(a) Letec 12 dne pát 6. led 2023, 14:45, celkem upraveno 1 x.



kolp
Příspěvky: 99

Příspěvek#3109 » pát 6. led 2023, 14:44

To co zminuje kolega vyse je myslim predelavka origo full auto M16. V USA se na tyhle prestavby nehraje, protoze pro ne je to porad kladifikovany jako full-auto, a proc by si pak nekdo porizoval predelavku. Navic od 86 kdy se uzavrel registr je jich konecnej pocet a ceny astronomivke…



Motostrelec
Příspěvky: 110

Příspěvek#3110 » pát 6. led 2023, 14:45

Myslim origo COLT M16A1 - dovezl to sem ZS a jsou to všechno předělávky z Fullauta.

V US (některých státech), právě dělaj repliky původních M16A1. Předělávky tam v tušim osmdesátých letech byly zakázané a ty co byly na trhu, tak se dnes překupují za dost peněz.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#3111 » pát 6. led 2023, 14:48

Jo, už to chápu,, díky za vsvetlení. To je pro mě nová informace. Nevíte odkud to dovezli?



Motostrelec
Příspěvky: 110

Příspěvek#3112 » pát 6. led 2023, 14:52

Zdroj je Asie. Dle výrobního čísla cca sedmdesátá léta, export.

Jo a ještě dodám, samozřejmě je na A1 chromovené vše co na čistě armádní AR15 má být.



Zden gun
Příspěvky: 3

Příspěvek#3113 » pát 6. led 2023, 21:14

Ahoj všem. Tak dnes jsem dolouskal celé toto téma a sic to bylo docela na dlouho, rozhodně toho času nelituji. Našel jsem tu odpověď prakticky na všechny své dotazy a je moc fajn, že se tu většina z vás podělí o své konkrétní zkušenosti, klidně i o ty negativní a tím pádem se tu může i začátečník parádně zorientovat a nasměrovat dál, vyvarovat se zbytečných chyb jak při výběru, tak při vlastním ladění své vysněné krásky. Velké díky Vám za to, bez toho by spousta dalších nadšenců znova a znova prošlapávala stejné slepé uličky. Jednoduše a srozumitelně jsou tu vysvětlené i ty základní balistické souvislosti, co a jak se navzájem ovlivňuje, což člověku také velmi pomůže uvědomit si, jaké konkrétní parametry by měla ta jeho vysněná puška mít, aby splňovala ten účel, pro který jej chce používat, pomůže pochopit, že žádný "superuniverzál na všechno" zkrátka není ani technicky možný, takže je třeba si hodně dobře sesumírovat co přesně a na co to vlastně chci, a že pokud chci i "sniperku" i akční "čiko", tak budu přetlačovat kompromisy tam a zpět tak dlouho, až z toho nakonec stejně budou dvě zbraně, zato každá perfektní pro ten jeden konkrétní účel.
Já jsem si to sesumíroval takto:
Nejdříve jsem si koupil kosu. Asi z podobných důvodů, jako většina dnešních padesátníků, skoro-padesátníků i jiných -sátníků (jo, klidně třeba i bývalých desátníků, i jiných šarží), tedy, dílem z nostalgie, dílem proto, že je to ve své třídě prostě dobrá flinta, kvalitní, robustní, spolehlivá, vychytaná.. další důvody si určitě spousta z vás, co ji máte, doplní sami a kdybych musel nedejbože do ostrého boje, nejpravděpodobněji bych sáhl po ní.
Pak jsem dostal chuť na devítkovou karabinu, začal ji vybírat a najednou, když jsem viděl, že už jsem skoro na ceně střední třídy AR-ek, tak jsem si řekl, sakryš, to už si teda těch "pár kaček" přihoď a jdi radši touto cestou. Jak tu někdo trefně psal, že je to jako se ženami. Sa-čko je pro mě naše česká brunetka, krev a mlíko, hubatá ale hodná a spolehlivá.. No a AR je holt ta štíhlá blondýna, po které ten, kdo už tu brunetku má, začne časem pokukovat, protože zkrátka chce mít obě a na rozdíl od žen je může mít obě spolu, bez toho, že by na sebe žárlily.. :-)
Takže, když to shrnu za sebe, udělal jsem si jasno v tom, že:
Akčňák ze mě už vysoce pravděpodobně nebude, chci střílet téměř výhradně mířenku, ve stylu lehké ostřelovačky (já vím, na honění desítek je nejlepší klika, ideálně Tikka a k tomu úúúplně jiné ráže, třeba 6,5 Creedmor.. to všechno už samozřejmě vím)..
Ale zpátky k AR-ku, chtěl jsem něco max. kolem 30k, něco, co vyrábí tam, kde to vymysleli, firma, co už má něco za sebou, něco s dobrým, dlouhým laufem, ideálně s pětidrážkou a slušným spouštákem, něco, co nebudu muset hned rozebrat a vyměňovat díly, abych si před sebou +/- obhájil, že vím, za co jsem dal ty prachy (pro mě, jako pracujícího fotříka čtyř kluků je to až až) a že to nebylo vlastně jen za půlku dobrých dílů, atd.. Dále, že chci něco, co využije výkon toho relativně malého náboje (223) pokud možno na max, bude to klidné, v rámci technických možností samonabíječky i přesné (tedy, alespoň do začátku s touto koncepcí, zcela jistě přesnější než já), a něco, co mi umožní, jako strojaři - technikovi - hračičkovi, si s tím co nejvíce pohrát, laborovat, ladit, hledat ten strop technických i osobních možností a nakonec jsem si na vánoce "naježil" Ruger AR-556 MPR 18´´. Tak doufám, že jsem vybral rozumný střed, který já už téměř jistě neustřílím a pokud mí kluci, tak nebude problém, aby si to pak ten, který ji zdědí, doladil podle sebe.
Ještě jednou díky za vaše rady, hezký den všem a až na to pořádně vlítnu, tak pak sdělím své dojmy.
Zden.



Machead
Příspěvky: 911

Příspěvek#3114 » sob 7. led 2023, 14:09

B variant je spravny. Mieridla sa davaju uzlen vyklopne, zalozne alebo ani to nie. Spolahlivost modernych kolimatorov kvalitnych znaciek (holosun, aimpoint, eotech - ten urcite NIE) je uz davno na urovni ze zalozne mieridla su zbytocne.
Takze riadny kolimator, popruh a vybavene. Popruh odporucam Magpul MS-1 padded plus dokupit ocko na prehodenie na 1 bodak.
Nie som fanusik puskohladov, z lahkej pusky to urobi pusku tazku, a do 300 m co je max realna vzdialenost pre AR-15 sa da bez problemov trafit s kolimatorom ci mieridlami. Plus puskohlad je daleko nachylnejsi na rozbitie a otrasy.
Uprimne, videli ste KEDYKOLVEK na bojovej puske vo videach z bojov puskohlad? Ja nie. Nikdy. Ak sa nebavime o dedikovanych ostrelovacoch.

Uživatelský avatar
morho
Příspěvky: 695

Příspěvek#3115 » sob 7. led 2023, 17:32

Ohledně optik, kolimů atd pokračujte laskavě -> https://zbranekvalitne.cz/forum/viewtopic.php?f=47&t=8554

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#3116 » ned 8. led 2023, 11:01

Příspěvky ke kolimátorům přesunuty viz odkaz výše. Nadále řešit tam!



Béďa
Příspěvky: 817

Příspěvek#3117 » pon 9. led 2023, 13:46

Má někdo CMMG Mk.47? Používáte levné surplus zásoby munice? Co koroze kvůli zápalkami a spolehlivost vs znečištění? Další zkušenosti?

Předem díky!

Uživatelský avatar
nimha
Příspěvky: 78

Příspěvek#3118 » úte 10. led 2023, 11:49

Ja se jeste s dovolenim vratim jeste k te M16.

Mam rad ten vzhled, ale do origo bych prece jen asi uz nesel. To je prece jen hlavne sberatelska zalezitost. Navic pro me zvazovane vyuziti mene prakticka, nez soucasne Ar-15 ve vzhledu inspirovanem puvodni M16 - je moc dlouha, nevim jak by to bylo s instalaci listy na optiku, taky je otazka stavu konkretni zbrane, ktery jako laik nedokazu posoudit.

Ted jsem se byl na ty pusky divat v jednom obchode, kde mi prodavac spis radil jako praktictejsi jit do novejsiho designu Ar-15tek, kde predpazbi jde az skoro ke konci hlavne a ma to tak v pripade uziti pevnych miridel delsi zamernou mezi muskou a hledim, nez ten klasicky M16 design, kde je muska spojena s odběrem plynu a predpazbi je kratke. V principu ma pravdu, ale co...



Motostrelec
Příspěvky: 110

Příspěvek#3119 » úte 10. led 2023, 14:07

Tak v tom případě se vracíš oklikou přez Vietnam era M16A1 a pozdější M4 na současná ARka s plovoucí hlavní a předpažbím kotveným na hlavňovou matici.

A v tom případě low end: Perun, U-AR15, Taurus T4
Nebo střední třída : AeroPrecision, PAR, Luvo
Nebo High end: DD, BCM, V-AR, Antreg, HK

Lauf dle libosti každého soudruha, za mě od 12,5" po 16"

A ještě je k zamyšlení pozice odběru plynů, jestli mid a nebo carabine ?

A samozřejmě pist nebo plyn ?

Uživatelský avatar
nimha
Příspěvky: 78

Příspěvek#3120 » úte 10. led 2023, 15:45

Jeste to "soucasna AR-15 inspirovana vzhdem M16" vyjadrim obrazkem:

8515-r1.jpg


(zde konkretne Ruger AR-556 MOE, 16,1'').

Proste tenhle old-school vzhed zeru (nemuzu za to :-) ). Co beru jako nevýhodu, i kdyz nevim jak moc v praxi velkou, je ze muska je celkem daleko od usti hlavne, tj. vzdalenost muska - hledi je celkem kratka.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) nimha dne úte 10. led 2023, 15:47, celkem upraveno 1 x.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Asfalt, smety a 14 hostů