AR15-obecně

Samonabíjecí pušky


ren
Příspěvky: 497

Příspěvek#1201 » čtv 9. kvě 2019, 11:33

Chtěl bych se zeptat, má někdo praktickou zkušenost s cenou nové hlavně v ČR? Konkrétně by mě zajímala 16" a 20" v kvalitě na běžnou rekreační střelbu. Díky.



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#1202 » čtv 9. kvě 2019, 14:16

Měl bych dotaz na ty,co střílí častěji na vzdálenost 200 až 300m. Je možné,že se při použití střely 55grs odchýlí bod zásahu při nastřelení zbraně na 100m až o 10-20cm do strany-konkrétně doprava na 300m? Sílu větru jsem nějak moc nevnímal,ale bezvětří rozhodně nebylo. Výškově to tak nějak odpovídalo podle záměrné osnovy strike eagla mezi 2 a 3 čárkou odshora,ale abych opakovaně trefoval gong o rozměrech 20x30cm,musel jsem mířit na jeho levou stranu. Má na to vítr takový vliv i na pouhých 300m ?

Puškohled mám určitě usazený správně a zkontrolovaný dle olovnice,ale nedokářu říct,jestli držím i absolutně rovně zbraň neb nemám vodováhu,kterou určitě budu muset pořídit a vyloučit tak chyby držení



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#1203 » čtv 9. kvě 2019, 14:22

Střela rotuje doprava a u balistické křivky se (obecně) proto projevuje tzv. pravá derivace. Jak moc velký vliv to má tuto střelu nevím. Když jsme stříleli třeba na polygonu "asfalťáky" z tanku, kdy střela neměla výbušninu, ale dnovou stopovku, tak ta derivace se dala pozorovat. Ale tady mluvím o vzdálenosti v km :-)



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#1204 » čtv 9. kvě 2019, 14:27

Ono je klidně i možné,že foukalo zleva do prava,vůbec mě ani nenapadlo se podívat na praporek,páč jsem měl jen hoďku na testy :x

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#1205 » čtv 9. kvě 2019, 15:24

Zarozak: S touhle "výbavou" žádnou parádu s konzistentní výsledkem na 300 m prostě neuděláš. Když do obyčejné FMJ 55 gr střely, s rychlostí cca 2900 f/s na ústí foukne boční vítr 3 m/s, tak na 300 m ta střela "uhne" o cca 35 cm.



izerS18
Příspěvky: 1257

Příspěvek#1206 » čtv 9. kvě 2019, 15:47

Pockej, 3ms je vetrik dle Beaufortovy stupnice rychlosti větru. To je prd vitr a s tim neustale strilim kdyz jsem venku. Mas na to nekde odkaz abych se na to snaseni vice podival? Diky moc;-)



Phoenix
Příspěvky: 291

Příspěvek#1207 » čtv 9. kvě 2019, 15:55

Re Indian pokud ti není přes cca 70let tak předpokládám,že jsi na polygonu střílel z T64 nebo T72 a kanóny obou těchto tanků mají kanóny s hladkým vývrtem,kvůli nevhodnosti rotace střely která znatelně snižuje účinek protipancéřového střeliva na bázi kumulativního paprsku...Střely do těchto kanónů mají stabilizaci křidélky .Ta derivace musela být zapříčiněna něčím jiným,ale rozhodně ne rotací.



radim78
Příspěvky: 302

Příspěvek#1208 » čtv 9. kvě 2019, 17:28

@zazorak na 300m 55gr - vitr uz hraje dost podstatnou roli.
na tuhle dalku je bezne, ze Ti .223 nekam "uhne" i v bezvetri, kdyz vis kam, tak si na tu dalku adekvatne zamiris. kam zalezi dost na pusce.
pomerne ZASADNI vliv pri pouziti 55gr bude mit stoupani hlavne!
Na v armadach beznem 1:7 (kvuli pouziti tezkych penetratoru atd.) zapomen na cokoli, co by pripominalo presnost.
moje zkusenost s 1:7 je takova, ze SB 55gr chodi na flek do 200m (pivni tacek, kdyz to nepokazim), pak se (nad 300m) soustrel doslova rozpadne, ze ho mam pres cely IPSC terc a nedovedu urcit, kam mi to vlastne uhyba :)
pokud chces strilet presneji na vetsi dalky - zkus tezsi a lepsi strely - treba GGG 69 Gr mi strilelo o poznani lepe.

jsem kropic, takze rad si prectu neco sofistikovanejsiho od kluku, co strili dalky.
.223 je v 55gr dost nevhodne strelivo na to hrat si na snipera. Na zvoneni gongu na 200m je to ale vpohode.



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#1209 » čtv 9. kvě 2019, 17:46

ANO,proto jsem raději volil střelbu do gongu,ne na terč.Nicméně jak to tak čtu,tak trefování gongu o rozměru 20x30cm každou ranou 55grs je ještě docela v pohodě,ne? Sic jsem musel mířit na levý okraj gongu :?
Příště si nezapomenu vzít ty 69grs SB match,jsem je zapomněl,blb. Neumíte zhruba napsat,kdo na 300m střílíte o kolik je úplně zhruba propad této těžší střely(69grs sierra SMK pokud se nepletu) oproti 55grs?
Je to rapidní propad nebo v řádech pár mm/cm?? Jde mi o to,abych nevybabral drahou krabku jen na nastřelení na tuto vzdálenost,kdy to pak zase stejně budu muset znova štelovat na 100m na běžnou střelbu/kropení 55grs.

Mám stoupání 1/9 a 16",což jsem už několikkrát zde psal,nectnosti lehkých střel a 1/7 by se neměly projevit

Snažím se o tom něco najít na zahraničních forech,ale nikde se o tom nic moc nepíše,propad střely chápu jasně a s tím problém nemám ,ani to odhadnout,ale o vlivu rotace,větru a snosu střely do strany nikde nic moc.Našel jsem jen chybu držení zbraně mimo svislici-zajímavé. V ameru s tím zvoní na gongy na 300 yards i za skoro uragánu a nikdo nikde nic neřeší. Taky na toto asi nemám vhodnou osnovu u strike eagla se snad počítá jen s propadem na to tam jsou ty čárky,ale do boku nic jako u klasického MIL-Dotu atd.



radim78
Příspěvky: 302

Příspěvek#1210 » čtv 9. kvě 2019, 18:27

jsou na to balisticke kalkulacky

vedle V0 HODNE zalezi i na tom, jak mas nastrelenou "prvni nulu" u mne to na 350m uz dela dost podstatny rozdil (nestrilel jsem ar, ale Tavor a ten ma specificky vyssi umisteni optiky vuci hlavni a od ARka to dela docela zajimavy brikule, pokud prvni nulu dam na 35m a ne 50m. pak se mi rozdil balisticke krivky 55gr a 69gr za 300m dost vyrazne rozjede - 69gr mi vyrazne vic pada)

pomerne jednoduse to lze vyzkouset na gongu a upresnit na terci.

1:9 mas super a i 55gr by melo chodit rozumne

porovnani u mne (nastreleno na 35m) :
300m 55gr +9,23cm 69gr -5,24cm
350m 55gr - 5,9cm 69gr -27,5cm

55gr ale nema pro mou pusku s 1:7 smysl na 350m za vetru vubec strilet - lita si to, kam si to vzpomene. 69gr je vyrazne lepsi. jeste tezsi strela by byla posun zase k lepsimu



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#1211 » čtv 9. kvě 2019, 18:41

Mám to nastřelené na 100m horním křížkem a pak už by měly být další křížky propady střely po každých 100m,což tak nějak sedí,ne úplně přesně,ale dá se to celkem dobře odhadnout,vždy je to někde poblíž jednotlivých křížků.Tady mi to na 300m vycházelo tak,že jsem měl gong přesně na výšku mezi druhým a třetím křížkem a většina zásahů byla ve spodní části gongu.Šlo ho ještě docela dobře a zřetelně vidět i na 6x zvětšení.V podstatě je to rozměrově gong cca velikosti kebule
Obrázek



Machead
Příspěvky: 911

Příspěvek#1212 » čtv 9. kvě 2019, 18:54

Osnova pre kompenzaciu balistickeho poklesu bude vzdy len priblizna, niekedy uplne mimo. Zavisi od vela premennych - dlzky hlavne, nasledne rychlosti strely, balistickeho koeficientu strely (ktory sa vzdialenostou meni), hmotnostou strely, prevysenia atd.

Tudiz pokladat to za nieco smerodatne a divit sa ked to lieta inde je dost naivne. Isto, je to lepsie ako nic ale treba si uvedomit vyssie uvedene. BDC su robene na to, aby slo trafit ciel, nie ako presne, ale trafit. Ci je alfa v IPSC terci v strede alebo uplne na spodnom okraji nehra rolu, stale je to alfa.



radim78
Příspěvky: 302

Příspěvek#1213 » čtv 9. kvě 2019, 19:04

zalezi, co chces strilet, ale nastrel na 100m na dynamickou strelbu, kde budes chvili kropit na 10-50m a pak klidne strilet dalku, nemusi byt zrovna idealni (ja ted strilim s nastrelem na 35m)
for je v tom, v rychlosti spravne pracovat s balistickou krivkou.
na cqb vzdalenost to pro mne znamena vyuzivat featuru vortexu uh1 amg cqb trojuhelnik na spodnim okraji 65Moa kruhu. na 35m uz na 1moa tecku no a na dalky - dle balisticke krivky...
ty osnovy dokazou pri spravnem vyuziti pomoci i s urcenim vzdalenosti (podle vysky cloveka, atd.)
kdyz si to natrenujes, kam Ti to chodi na kterou dalku, tak se pak orientuje velice rychle a nemusis o tom premyslet.

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#1214 » čtv 9. kvě 2019, 21:42

Uz zaznelo, ale taky mam zkusenost, ze 55 z 1:9 odfouklo o 25cm na 300m a vitr jsem ani nevnimal



izerS18
Příspěvky: 1257

Příspěvek#1215 » čtv 9. kvě 2019, 22:10

zarozak píše:Mám to nastřelené na 100m horním křížkem a pak už by měly být další křížky propady střely po každých 100m,což tak nějak sedí,ne úplně přesně,ale dá se to celkem dobře odhadnout,vždy je to někde poblíž jednotlivých křížků.Tady mi to na 300m vycházelo tak,že jsem měl gong přesně na výšku mezi druhým a třetím křížkem a většina zásahů byla ve spodní části gongu.Šlo ho ještě docela dobře a zřetelně vidět i na 6x zvětšení.V podstatě je to rozměrově gong cca velikosti kebule
Obrázek

Hele, to mas Strike Eagle 1-6x,ze? Na 300m jsem s tim strilel. Proste jen preneses zamerny bod dle osnovy. Na mireni s 55gr SB zapomen, na 300m nebylo v terci nic. S 55gr GGG jsem dal vsech 5 ran do max 10cm, pokud vezmu 4 nejblizsi, tak to je 7cm. Strileno z VAR s 17,75" hlavni. Jen jsem proste vzal bod na obrazci odpovidajici 300y a strilel jsem na 6x zoom.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů