Přesnost vašich AR15

Samonabíjecí pušky


koudak
Příspěvky: 328

Příspěvek#166 » pát 12. lis 2021, 00:10

risa2000: To chapeme vetsinu stejne.
Pohyb rovne v hlavni pred roztoceni - Nevim, nerekl bych, ze to bude zasadni (= pohyb bez roztoceni bude na tak kratke delce, ze ho nemusim uvazovat).
Osobne si nemyslim, ze roztaceni strely bude pomalejsi/rychlejsi podle jeji hmotnosti. Resp ano vliv to ma. Nejaky meritelny dopad? Pravdepodobne ne.
Pocet otacek podle me nehraje roli. Na delsi hlavni se strela nezacne tocit rychleji nez je vyvrt (protoze jak by to udelala). Strela vystrelena z 1:7 hlavne 11" a 16" se bude podle me tocit stejne rychle. Delka hlavne ma vliv na jiny veci.

risa2000 píše:Starosta: Myslím, že vedle jsem já. Poté, co jsem to tady tak rozepsal, mi došlo, že kdyby se i na ústí střela ještě "protáčela", nemohla by tam mít ty drážky. Takže pak by jediný vliv na rotaci mohla mít různá úsťová rychlost, ale nevím, jestli třeba mezi 11" a 16" by z toho byl nějaký výrazný rozdíl.


Z toho co jsem byl schopen najit, tak ten rozdil by byl zhruba 13% v rychlosti strely mezi 16" a 11" (16" je rychlejsi). Nicmene mereni rychlosti strel planuju sam, to je takova trochu slozitejsi zalezitost, aby to melo hlavu a patu.

PS : I ja se povazuju za zacatecnika, takze v tomhle jsme na tom asi podobne.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 589

Příspěvek#167 » sob 13. lis 2021, 11:12

risa2000 píše:Když se střela po výstřelu začne pohybovat v hlavni, tak se hned netočí jak šroubek v závitu, ale pohybuje se rovně, a závit ji roztáčí...

Nene... Jakmile se střela zařízne do drážek/polygonu (prostě vývrtu), je už vývrtem pevně vedena a neexistuje (resp. nesmí - viz dále) nějaké "prokluzování". Pokud se totiž "proklouznutí" stane, mluvíme o tzv. stržení střely ve vývrtu (znají ti, co zkoušeli střílet měkké olovo z polygonálních vývrtů) a střela se roztočí pouze minimálně či vůbec - přesnost je v tahu.

Jakmile se střela zařízne do vývrtu, rychlost jejího roztáčení je přímo úměrná jejímu zrychlování v hlavni. Takže platí to, že při určité V0 a určitém stoupání má střela pevně daný (vypočitatelný) počet otáček kolem své osy. Protože delší hlaveň dává ve většině případů vyšší V0, má stejná střela vystřelená z delší hlavně vyšší rotaci, jak z krátké hlavně. Ale je to dané POUZE její úsťovou rychlostí! (Samozřejmě uvažujeme totožné stoupání vývrtu obou hlavní.)



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#168 » sob 13. lis 2021, 11:28

Héfaistos: Jo jo, už jsem to zrevidoval. Ještě přemýšlím nad jednou věcí. Co je zdokumentované, že když se střílí z dlouho nečištěné zbraně (hlavně), začnou po čase střely létat na plocho. Je to tím, že se vývrt tak zanese, že přestane fungovat jako závit a střely začnou "prokluzovat" (a tím pádem nemají potřebnou rotaci), nebo je to spíš tím, že třeba na ústí hlavně už je tolik spalin, že to střelu při opouštění hlavně prostě rozhodí.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 589

Příspěvek#169 » sob 13. lis 2021, 11:50

Mimochodem, úsťová rychlost otáček střely (ot/s) se vypočítá dle vzorce:

Ot = V0/0,0254/tw

kdy V0 je úsťová rychlost v m/s, a tw je hodnota twistu v palcích (tedy u twistu 1:7 se do vzorce zadá hodnota 7).

koudak píše:...Na delsi hlavni se strela nezacne tocit rychleji nez je vyvrt (protoze jak by to udelala). Strela vystrelena z 1:7 hlavne 11" a 16" se bude podle me tocit stejne rychle...

2 koudak - Chyba. Z výše uvedeného je jasné, že střela vystřelená z 11" a 16" hlavně s twistem 1:7 bude mít rozdílný počet otáček - protože z té 16 palcové hlavně bude mít vyšší V0 a tedy i vyšší počet otáček, neboť ostatní proměnné ve vzorci zůstávají neměnné.

Ale to už jsme trochu OT - na toto by mělo být vlákno "vnější balistika"...
Naposledy upravil(a) Héfaistos dne sob 13. lis 2021, 12:00, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 589

Příspěvek#170 » sob 13. lis 2021, 11:57

2 risa2000 - Jsme už hodně OT a byl bych nerad, aby to admini smázli, nebo jsme dostali napomenutí - doporučuji pár posledních příspěvků přesunout do nějakého nového, příhodně nazvaného vlákna. Tam bych ti mohl celkem erudovaně odpovědět, neboť vnější i vnitřní balistiku jsem studoval...



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#171 » čtv 18. lis 2021, 06:35

Ten záběh hlavně u samonabíječky opatřené nějakou životnostní úpravou vývrtu je spíš jen taková urban legend pro lepší pocit, že pro to člověk udělal maximum.....jediné, kde bych to pochopil je opakovačka s "měkkým" a hrubým laufem pro precizní střelbu. Když uvedu příklad, tak u mého laciného kopejtka obdařeného Melonitem, jsou ve vývrtu pořád stejné otřepy a nedokonalosti z páteční odpolední, jako tam byly při novotě.....i po 6000 ranách. Střílí to pořád kolem 1moa jako to střílelo +- od novky s levnýma 55grs(beru to rozpočtově), nezhoršilo se nic i bez záběhu a nepočítám,že by se něco mělo v dalších blízkých tisících dít. Jako mnohem důležitější se mi jeví udržovat lauf vžy v čistém stavu, bez karbonu a velkých otěrů a nepřehánět to zase zbytečně



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#172 » pát 19. lis 2021, 22:03

zarozak: Pochopil jsem, že záběh hlavně má (hlavně) smysl u hlavní, které ještě mohou měnit tvar, a že u hlavní, které ne, to asi může pomoct jen v nějakých výjimečných případech (kde se i ta tvrdá hlaveň poddá). Také mi z toho ale vyšlo, že čištění je důležité (ze stejného důvodu, proč se dělá při tom záběhu hlavně). Jak moc často zatím nevím, ale vzhledem k tomu, že mě ten kolomaz po střelbách nedá spát, tak (zatím) čistím po každé střelbě. Na levném střelivu (55gr) se to u mne ale moc neprojevilo (dám to sem, až to zpracuji ;)).



izerS18
Příspěvky: 1255

Příspěvek#173 » pát 19. lis 2021, 23:17

Hlavne strilej, nauc se pracovat se spousti, hlavne s resetem pri mirence.
Dle fotek krasne vidis, co training strelivo a co dela match;-)
Twist vs hmotnost je krasna teorie, ale v praxi je nutne vyzkouset a najit strelivo, ktere sedne te tve.
Zabeh hlavne jsem u zadne z AR nedelal. Vybaleno, hned strileno, pak normalne vycisteno. Kdyz vidim, co je okolo toho za povyk a pak strelba max do 100, 150m....
V ramci kliky, strelby 300+, proc ne. Kazda malickost tam hraje roli, pokud chces drzet 1MOA nez pak zjistis, ze stejne musis prebijet, abys si udelal naboj pro tvoji pusku.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 589

Příspěvek#174 » pát 19. lis 2021, 23:25

risa2000 píše:...Ještě přemýšlím nad jednou věcí. Co je zdokumentované, že když se střílí z dlouho nečištěné zbraně (hlavně), začnou po čase střely létat na plocho. Je to tím, že se vývrt tak zanese, že přestane fungovat jako závit a střely začnou "prokluzovat" (a tím pádem nemají potřebnou rotaci), nebo je to spíš tím, že třeba na ústí hlavně už je tolik spalin, že to střelu při opouštění hlavně prostě rozhodí.

Upřímně řečeno, toto se u moderních bezdýmných prachů a plášťovaných střel moc nestává. U zadovkové černopraché zbraně vyjímečně (u předovky při značně zasrané hlavni prostě střela nejde skoro nabít) a to už musí být majitel solidní čuně, aby to nechal dojít do stavu takto špinavé hlavně.

U těch bezdýmných se to může stát jen v případě, že se střílí čisté olovo bez patřičného mazání. Drážky totiž nezalepí ani tak zplodiny hoření, jako otěr střel. A pokud se střílí měkké olovo, tak to dokáže hlaveň (opět, pouze pokud je střelec totální prase) zasvinit až do stavu, kdy začne docházet ke strhávání střel a tím pádem jim není udělena rotace a střely letí víceméně jak se jim zachce.

Nicméně toto je vlákno o přesnosti AR15 a tam asi nikdo nepředpokládá střelbu čistě olověnými střelami. A při použití klasických plášťovaných střel a bezdýmného prachu prakticky nemůže nastat situace, že by hlaveň byla tak znečištěna tak, že by se střely začaly strhávat.

Pozn - značně znečistěné či poškození ústí hlavně (naražená korunka apod.), mají vliv na přesnost, ale ne takový, aby střely chodily naplocho.



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#175 » ned 5. pro 2021, 13:40

Rád bych tady uzavřel pokusy s BCM (Recce 16, ELW hlaveň), o kterých jsem psal o pár postů výše. Při další návštěvě střelnice jsem vyzkoušel svoje zásoby 55gr a 62gr střeliva (ne match) s cílem zjistit, jestli se nějak projevil záběh hlavně oproti prvnímu nástřelu. Zkusil jsem gramáže: Barnaul 55gr, 62gr, GGG 55gr, ale na pár pokusech to na nějaké okem postřehnutelné zlepšení nevypadalo. Velká variace a průměrný rozptyl kolem 3 MOA.

Pro referenci jsem pak nastřílel i něco s match střelivem GGG 69gr, 77gr, a PMC 77gr, kde jsem měl konsistentně lepší rozptyl, ale tak dobré výsledky, jako v předchozích střelbách, jsem také nedosáhl. Buď jsem měl při předchozích střelbách štěstí, nebo se projevily horší podmínky (teplota cca 8°C, zataženo, předtím cca 15°C, a slunečno).
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Redsnake
Příspěvky: 311

Příspěvek#176 » ned 5. pro 2021, 15:26

Ciste ze zvedavosti ty terce si meris a kotujes sam rucne v nejakem grafickem programu nebo to je pres nejaky program kam treba zadas referencni velikost zaslepky nebo podobnou znamou vzdalenost a zbytek to dopocita?



izerS18
Příspěvky: 1255

Příspěvek#177 » ned 5. pro 2021, 17:40

Chce to trénink, naučit se reset spouště a využívat toho při mířence.
Samozřejmě najít střelivo, co zbrani chutná, je nutnost.
Antreg 16.5", standardní spoušť, těžká hlaveň - zbraň bez jakékoli úpravy, Vortex Strike Eagle 5-25x56, střelba v sedě, pažba v rameni, předbažbí na vaku, teplota -2,5C
Ultra LUXUS jsou ELD Match 75gr, ale OAL 60.00 mm nejde do zásobníku, z pušky je tak opakovačka, ale přesnost prostě LUXUSNÍ
Obrázek
ELD Match 75gr posazené na 57,35mm aby šly do zásobníku, tady už horší, ale 0,93 MOA jde.
Obrázek
Ale co mě velmi překvapilo, tak Hornady FMJ 62gr s navážkou 24,5gr prachu 73.5
Obrázek
Pro srovnání Hornady 62gr FMJ s navážkou 25gr. Prostě je třeba ladit, zkoušek a pak přebíjet ;)
Obrázek
Omluvte psanou kvalitu textu. Zima mi nedělal dobře :lol:
Měl jsem 6 (různé střelivo) x 7 navážek prachu po 4 až 5 ranách. Vše jsem ještě neotestoval, co jsem chtěl, ale Hornady 62gr FMJ jsem už objednal:)



xbran
Příspěvky: 207

Příspěvek#178 » ned 5. pro 2021, 17:55

moc pekne :) ty si prebijis 223ky sam?



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#179 » ned 5. pro 2021, 18:21

Redsnake: Dělám to ručně tak, že si do SketchUp-u naimportuji fotku terče jako "image" a pak mu nastavím velikost tak, aby okótovaná záslepka měla 19 mm, takže to pak mám v 1:1 měřítku. A pak už kótuji vzdálenosti ručně. Na MOA to přepočítám taky ručně a doplním popisky.

Výhodu vidím v tom, že jakmile to mám jednou v tom SketchUpu a v měřítku, tak si pak mohu odměřovat cokoliv jedním klikem.

izerS18: Na Antrega se už chystám, jen jak se naskytne příležitost. Jsem zvědav, jak se projeví ten 1:8 vývrt, a jestli tam bude taky nějaký výrazný posun v přesnosti u těžšího střeliva.



xbran
Příspěvky: 207

Příspěvek#180 » ned 5. pro 2021, 18:29

izer: hm to ELD Match 75gr to vypada na prebijeni ve wildgame :) taky sem o tom premyslel ale skoncil sem u 77gr GGG a uz to asi hrotit nebudu ... ale sakra je to lakavy

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Homelander, ondrush, Sedmej, Seznam.cz a 9 hostů