Vz 58 nebo AR15

Samonabíjecí pušky

V případě krize si koupím pušku z "rodiny"

AR-15 (5.56x45)
72
49%
AK (5.45x39)
7
5%
AK (7.62x39)
8
5%
SA 58 (7.62x39)
53
36%
jinou
8
5%
Celkem hlasů: 148

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#211 » pát 17. črc 2020, 20:15

Dobrý už jsem ztracen.. Jaká opakovací? Když se tu řeší samonabijeci?



Machead
Příspěvky: 911

Příspěvek#212 » pát 17. črc 2020, 21:26

No bacha, vy tych 2000 rocne rozratavate na kazdy mesiac v roku. Ale v zime pri -20 urcite s kverom po strelnici nebeham. Beriem od prvych teplejsich mesiacov po posledne zimne, tudiz tak 9 mesiacov rocne max.

K tomu to tiez nie je ze furt palim, proste niekede nie je pocasie/je nieco ine. Jasne, nevyberam si len ked je pekne a teplucko,trenovat treba aj za tazkych podmienok.

Ale ako tu niekto pisal, staci to spojit s behanim a cvakanim naprazdno, ja napr. mam tiez blowback airsoft a na to zamierenie s nahodenim do ramena, premierenim na iny terc, behanie to BOHATE staci. S ciernymi gulickami nevidite kam to lieta, ale zasahy si na terci odsledujete.

K tomu susenie doma a fakt tych 2000 rocne nie je ziadna hruza. Kludne seriozny trening 2x za mesiac s ostrou - niekedy proste tie 2 zasobniky po 2 hodinach behanias airsoftom.

No a tento tyzden som nasusil poctivych 5 hodin (kazdy den hodinka), v utorok naraz 200 nabojov (prenasanie na 2 mini IPSC), dnes 60 nabojov - maly popper + kyvacka na 60 m z praveho ramena a potom prenos na lavu stranu zasteny, lave rameno a mini IPSC na 20 m.

Super trening, par korun.

Ked sa na to ide s rozumom, budete na tom o stovky percent lepsie ako 99 % vojakov a nevyhadzete majlant.



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#213 » pát 17. črc 2020, 23:41

LukynZ píše:
zarozak píše:Zato jsem viděl naprosto brutální výkyvy přesnosti konkrétně u tohoto střeliva. Je až neuvěřitelné,jak se dokážou lišit tyto náboje jak v konzistenci tak ve středním bodu zásahu mezi jednotlivými zeměmi


A jedná se vždy o stejnou gramáž náboje? Protože vývrt hlavně každé zbraně je dělán na určitou gramáž náboje, aby dostal optimální rotaci a stabilizaci. Použití lehčí/těžší střely než ideální často znamená horší přesnost a dostřel....

Nicméně tohle už je asi diskuse mimo téma...


Jasně,klasická vojenská střela je tuším nějakých +-123gr,tuto váhu mívají snad skoro všechny ty zcivilněnky,samozřejmě jiné typy vojenských střel,ke kterým si ale civil v obchodě nečuchne budou mít jiné váhy. Takže ty brutální výkyvy byly všechny se střelou 123gr...přisuzoval bych to spíš navážkám,druhu prachu,celkové kvalitě náboje,možná diametru střely,ale to jsem neměřil,na to by se musela ta střela vytáhnout,protože má docela prapodivný tvar,co už je schovaný v krčku nábojnice

Co do stoupání tak kosa,kalach,mosin má 100% naprosto stejné stoupání a to 1:9,5 až 1:10 a toto stoupání zvládá naprosto bezpečně i 195gr střely,které sám přebíjím a dle zahraničních for i ještě těžší střely lapua 210gr atd. což nemám osobně ověřeno,ale nic čemu bych nevěřil

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#214 » sob 18. črc 2020, 06:25

McFly píše:Dobrý už jsem ztracen.. Jaká opakovací? Když se tu řeší samonabijeci?

Jo, omluva. Ale na výsledku to vůbec nic nemění. Prostě buď samočinnou, nebo brokovnici. Jiná dlouhá nemá pro daný scénář smysl.



Machead
Příspěvky: 911

Příspěvek#215 » sob 18. črc 2020, 08:45

K samocinnej sa ako civil nedostanes.

Vies vobec o com hovoris? Mam dojem ze nie a pleties piate cez deviate.



Asghaad
Příspěvky: 366

Příspěvek#216 » sob 18. črc 2020, 09:45

Lynx píše:
McFly píše:Dobrý už jsem ztracen.. Jaká opakovací? Když se tu řeší samonabijeci?

Jo, omluva. Ale na výsledku to vůbec nic nemění. Prostě buď samočinnou, nebo brokovnici. Jiná dlouhá nemá pro daný scénář smysl.


zajimalo by me o jakem scenari tu mluvis, protoze pri "rozpadu" neboli SHTF situaci je idalni neco s cim si pripraven na COKOLIV, od lovu zvere prez obranu budovy po napr situaci "rukojmi" kdy nejaky magor drzi kudlu pod krkem tvoji zeny/pritelkyne/matky/bratra etc. a mas dve moznosti, bud ho odstrelis nebo zahodis kver pricemz s nejvetsi pravdepodobnosti neprezijes ...

nevim jak ty ale osobne bych opravdu nechtel trefovat hlavu vedle rukojmiho s brokovnici ... nebo treba narazit an kus zvere na 200m a moh se tak maximalne smutne divat jak si odklusa ...

Brokovnice ma sve pouziti ale je to zbran velmi "specificka" na situace kde je pouzitelna, osobne pri situaci kdy mam moznost mit u sebe pouze jednu dlouhou bych radsi bral opakovaci kulovnici nez broknu ktera je dobra tak do baraku nebo na lov drobne zvere/ptactva.



Haluziak
Příspěvky: 284

Příspěvek#217 » sob 18. črc 2020, 10:06

Uz jsme tezce OT ale brokovnici muzes lovit i velkou zver. Slugem strelis klidne medveda. Co jsem slysel tak dobrou brokovnici se slugem. Da strilet pomerne presne i na 100m



mission
Příspěvky: 280

Příspěvek#218 » sob 18. črc 2020, 10:07

pokud je na výběr mezi samonabíjecí puškou a brokovnicí, tak samozřejmě puška. Brokové náboje jsou neskladné, méně odolné povětrnostním vlivům (papírová zátka bez hermetického utěsnění) a mnohem težší. O rychlosti a přesnosti střelby netřeba dlouze polemizovat.



skagerak
Příspěvky: 1002

Příspěvek#219 » sob 18. črc 2020, 10:49

To je tema. ...
Navrhuji navstivit to forum na "R"

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#220 » sob 18. črc 2020, 20:53

Machead píše:K samocinnej sa ako civil nedostanes.

Vies vobec o com hovoris? Mam dojem ze nie a pleties piate cez deviate.

Vždyť právě to říkám - samočinnou mi nikdo neprodá, proto je nejlepší dlouhou zbraní právě brokovnice. Mám dojem, že bys potřeboval víc přemýšlet nad tím, co čteš.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#221 » sob 18. črc 2020, 21:02

Asghaad píše:zajimalo by me o jakem scenari tu mluvis, protoze pri "rozpadu" neboli SHTF situaci je idalni neco s cim si pripraven na COKOLIV, od lovu zvere prez obranu budovy po napr situaci "rukojmi" kdy nejaky magor drzi kudlu pod krkem tvoji zeny/pritelkyne/matky/bratra etc. a mas dve moznosti, bud ho odstrelis nebo zahodis kver pricemz s nejvetsi pravdepodobnosti neprezijes ...

nevim jak ty ale osobne bych opravdu nechtel trefovat hlavu vedle rukojmiho s brokovnici ... nebo treba narazit an kus zvere na 200m a moh se tak maximalne smutne divat jak si odklusa ...

Brokovnice ma sve pouziti ale je to zbran velmi "specificka" na situace kde je pouzitelna, osobne pri situaci kdy mam moznost mit u sebe pouze jednu dlouhou bych radsi bral opakovaci kulovnici nez broknu ktera je dobra tak do baraku nebo na lov drobne zvere/ptactva.

Brokovnice mi dává nejvíc šancí udržet si od těla víc nepřátel najednou. Asi ne nadarmo leckde hlídají vězně strážní s brokovnicemi. O lovu už tu padla informace, takže za mne asi vše. Stejně se rozpadu společnosti nedožiju.

Uživatelský avatar
Kečup
Příspěvky: 222

Příspěvek#222 » sob 18. črc 2020, 21:16

Ano přesně tak, brokovnice není jen drobné ptactvo :lol: Ale třeba v 12 a s brokem 8mm je to super zbraň na obranu do 50 metrů či luxusní obrana do 25 metrů v zastavěné oblasti atd. Kde bez míření udělá spousty práce a třeba zrovna jeden výstřel z 12/76 - s 8,4 mm brokem je to jako by si vystřelil 15 X z 9 luger :)

Ale to je vše o zkušenostech
Naposledy upravil(a) Kečup dne sob 18. črc 2020, 21:17, celkem upraveno 1 x.



Golem
Příspěvky: 489

Příspěvek#223 » sob 18. črc 2020, 21:17

skagerak píše:To je tema. ...
Navrhuji navstivit to forum na "R"

Ale no tak... :D ... takových "rozumně pojatých" témat je všude dost (zde neméně) a na fóru na "R" je mimo jiné spousta zajímavých témat, která zde nemají alternativu. Apropo, můžeš mi dát tip na nějaké funkční slovenské zbraňové fórum? Znal jsem grandpower (dávno mrtvé) a znám webforum (dávno mrtvé, ale ještě si to neuvědomuje)... Nemáš nějaký aktuální tip? Případně díky.

Edit: ----- A Ty jsi chtěl jít "zajímavosti" hledat jinam? :lol: :lol: :lol: :
ViralWinter píše:Potenciálně blbý dotaz, nebo kontroverzní téma. Pokud ano, rovnou se omlouvám :D

Může mít druhý z partnerů v domácnosti přístup do trezoru, čímž se významně zvyšuje jejich šance na efektivní NO v případě vloupání, kdy nejste doma? Aplikuje se v tom případě § 59 o svěření zbraně, nebo je takový postup proti § 58 (Zabezpečení zbraní a střeliva)?

V případě, že je v domácnosti více držitelů ZP, má každý vlastní trezor? Nebo § 58 nebrání společnému uložení? Co když si druhý z partnerů ublíží vaší zbraní?



MRBLUE
Příspěvky: 927

Příspěvek#224 » sob 18. črc 2020, 21:52

Je to tema 58 vs AR vs AK...
A ti co tu obhajujete brokovnicu ste s nej asi moc nestrielali. Ak je bez zahrdlenia, tak na vacsiu vzdialeost je zasah 8mm brokmi skor nahoda. Ak je zahrdlenie, tak treba mierit. Naboje su velke, malo v zasobniku a su chulostivejsie ako puskovy naboj. Treba prestat pozerat filmy, kde chlap od pasa zostreli cely huf utocnikov. :-D

Uživatelský avatar
Kečup
Příspěvky: 222

Příspěvek#225 » sob 18. črc 2020, 21:54

Je vidět že i zde se najde spousta odborníků ;)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů