Výběr dlouhé zbraně (V-AR vs PAR vs Steyr)

Samonabíjecí pušky
Uživatelský avatar
Magic
Příspěvky: 289

Příspěvek#1 » ned 20. zář 2015, 00:10

Po delsim prochazeni dlouhych zbrani na internetu bych chtel zdejsi zkusenejsi strelce pozadat o radu s vyberem.

Co hledam:
Samonabijeci pusku

Ucel:
Sportovni strelba (na obranu pouziji kratkou a nemam v satniku dost dlouhych kabatu 8-) )

Raze:
Nejspise .223 Remington/5.56 NATO

Zvazuji stale i 7.62, ale vyse uvedena bude predpokladam vice kultivovana. Jen je do ni mozna o neco malo drazsi strelivo, coz mne lehce stve.

Raze 308 pak mela jeste vice drazsi munici a 5,45 (AK74) mi zase prijde docela atypicka, tzn. kdybych pak koupil neco dalsiho je mi vetsi mnozstvi nakoupeneho streliva na nic. Budu totiz kupovat (tovarni/prebijene) a nikoliv sam prebijet.

Predbezny vyber:
V-AR (model neujasnen, s pistem nebo v plynu 15/556? Velikost hlavne?)
PAR Mk3
Steyr AUG (zrejme ne kvuli nahradnim dilum a navic na muj vkus nevypada nic moc)

Komentar:
Urcite se nebranim tomu ten seznam jakkoliv rozsirit o dalsi potencialni kandidaty, s tim, ze bych se pak vylucovaci metodou dostal k tomu, co vezmu. Prozatim kdyz vyloucim posledne zminovaneho zustal V-AR vs PAR.

Tady je k tematu celkem pekne video:
https://www.youtube.com/watch?v=_Yyr7uSPjeo

Bude to moje prvni dlouha zbran a mam s nimi minimalni zkusenosti. Radeji bych se jelikoz nejsem az tak manualne zrucny vyvaroval koupeni vylozene levneho kousku (puvodne zvazovany byl novy vz. 58 Tactical) s cilem usetrit a nasledneho vrazeni dalsich nemalych prostredku do dilcich uprav (mimo kolimator, ev. optiku) tak, abych se ve vysledku nedostal na stejnou, nebo jeste vyssi castku. Preferuji tedy spise jakousi "hotovou" zbran idealne vc. odladene spouste na trenink a nasledne jezdeni po soutezich.

Jestli bude nekdo tak hodny a nechal by mne na Morave (idealne okoli Noveho Jicina) nasledne z nektere parkrat vystrelit, s tim ze bych zaplatil naklady s tim spojene, tak bych byl velmi vdecny.

Diky moc!



Návštěvník

Příspěvek#2 » ned 20. zář 2015, 16:39

Souteze ceho? IPSC, mirenka, longrange? Podle toho vybirej, hlavne lauf.
Chces ergonomii AR? Slusnych vyrobcu je v tehle cenove hladine 3 p*dele, rac si vybrat. Proc fixace na PAR/VAR?
AUG si porid, jestli touzis mermomoci po bullpup. AFAIK to nikdo ze spicky cehokoli nestrili a na dily si hezky pockas... Zbytek je v podminkach CR podobne exoticky - Sig, Beretta, Benelli, Mini-14...

Btw. dobrou spoust ti z vyroby v tehle cenove kategorii nikdo neda, ale stavebnicove pojeti a dostupnost dilu je nejvetsi vyhodou AR.

Uživatelský avatar
Magic
Příspěvky: 289

Příspěvek#3 » ned 20. zář 2015, 16:46

Zpocatku urcite mirenka. Na longrange tady v okoli neni moc strelnic, o nejblizsi vim v Olomouci (300m) a Ostrave, takze tam je to prozatim otaznik. Neni to ale tak daleko, takze u toho urcite skoncim rovnez. IPSC pocitam az casem.

Na PAR/V-AR nejsem fixovany, pouze jsem k nim vylucovaci metodou ze seznamu cca 15 zbrani, co se mi podarilo behem par dni najit dosel (upravil by jsem tedy asi radeji predmet, ale uz to nejde). Jak jsem psal urcite se ale nebranim rozsireni seznamu.

Po bullpup netouzim, protoze jsem doted nevedel, ze existuje, takze urcite diky za rozsireni obzoru.

Mam si pri nakupu zbrane tedy rovnou spoust nechat upravit?

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3752

Příspěvek#4 » ned 20. zář 2015, 17:34

To je zas protichůdných požadavků, až si říkám jestli to myslíš vážně :?:

Magic píše:Po bullpup netouzim, protoze jsem doted nevedel, ze existuje, takze urcite diky za rozsireni obzoru.


A podle čeho jsi vybíral ten AUG když jsi netušil že je bullpup? To je patrné i na obrázcích na netu.

Mířenku chceš střílet jakou? S optikou nebo vojenskou pušku přes mířidla? A proč to má být samonabíječka? Samozřejmě se s ní dá střílet oboje ale pro obě disciplíny pořídíš opakovačku minimálně o 1/2 levněji. Na IPSC stejně potřebuješ jinou flintu než na mířenku.

Uživatelský avatar
Magic
Příspěvky: 289

Příspěvek#5 » ned 20. zář 2015, 18:29

Chapu jak to myslis z tveho pohledu. Problem u mne je v tom, ze ja ty protichudne pozadavky proste jako stale jeste zacatecnik nevidim. Pokud nejake jsou potreboval bych vedet o co jde, abych je mohl vyjasnit. ;) Jinak vse co pisu samozrejme myslim vazne a jsem rad, ze se priucim necemu novemu, coz je hlavni duvod proc sem pisu a neprovadim nejaky unahleny vyber po vlastni ose.

AUG jsem vybiral kvalitativne i podle hodnoceni a review na internetu. Ted uz vim, co to bullpup je. V kazdem pripade to predtim na mne nikde nevykouklo a neprikladal jsem tomu tehdy vahu. Urcite bych se to tak jako tak dozvedel i na prip. fyzicke zkousce, kterou bych pred nakupem chtel zcela urcite absolvovat.

Chci samonabijecku i do budoucna pro dynamictejsi sportovni discipliny jako to IPSC. Zacnu ale mirenkou na ktere bych se chtel se zbrani poradne naucit, nez-li se posunu dal.

Dalsi subjektivni argument je, ze jsem chtel proste od zacatku mit "samopal". Pak jsem se dozvedel, ze se s tim da diky kolimatoru a optice pohodlne strilet take do dalky a kombinovat, coz jsem celkem uvital. To je jinak odpoved snad i na dalsi dotaz, protoze ja momentalne ziju s tim a pocitam, ze kolimator a optika se da jednoduse bez nejake vetsi namahy na pusce vymenit podle toho na jakou vzdalenost se budu chystat strilet (napr. 100/300m)?

Posledni zminku o jine flinte na IPSC a mirence vidim asi jako nejzasadnejsi, takze tady odpovim dalsi otazkou. Mam se pokouset delat nejaky kompromis, nebo si spise udelat 2 seznamy - mirenka a IPSC a pak se smirit s tim, ze kompromis proste neexistuje a bude lepsi mit dlouhe zbrane 2?



ravo001
Příspěvky: 162

Příspěvek#6 » ned 20. zář 2015, 20:10

Vím že moc neporadím, já kolem dlouhých zatím jen tak kroužím a "očumuju" a tohle byl v podstatě můj první test dlouhých, kdy jsem mohl porovnávat. Předtím jsem střílel jen z nějaké standardní kosy (dřevo, běžný mířidla, žádný úpravy, kompenzátory, raily, ručky, kolimátory atd.) a moc mě to neoslovilo, prostě taková klasická klasika :)

Teď jsem měl v přímém porovnání S&W MP15, Steyr AUG, CZUB CZ805 Bren S1, všechno v ráži .223REM

Moje subjektivní pocity absolutního nováčka na dlouhé. Vezmu to od konce, nejhorší mi připadl CZUB Bren, blbě se mi to drželo, nejvíc nepříjemná rána, nejhorší soustřel. MP15ka velmi příjemná rána, soustřel nebyl špatný, ergonometrie mi celkem seděla, pěkná zbraň. Ale učaroval mi AUG, je to tak hnusný až je to nádherný (něco jako Honda Civic Tourer, taky je to moje srdcovka a při prvním setkání jsem málem zvracel a myslel si o něco magorech designerech :) ). Rána taková "zvláštní" (že by bullpup?) ale ne nepříjemná, soustřel bezkonkurenčně nejlepší i při rychlé střelbě (bohužel měl jako jediný kolimátor, ostatní jen pevný mířidla - což je docela nefer srovnávání), krátká konstrukce (hodně obratné i uvnitř budov atd.) ale i přesto se mi to dobře drželo. Jenže ta cena, řešit cokoliv na tom, čekání na díly...

Takže rozum říká MP15, srdce AUG
guns.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Magic
Příspěvky: 289

Příspěvek#7 » úte 22. zář 2015, 23:55

Diky moc za zkusenosti! Snad se najde jeste nekdo, kdo se o neco podobneho podeli.

Dneska jsem byl celkem nahlodan jeste zvazit razi 7.62 nejen kvuli cene streliva.

Takze za tebe pridat do meho vyberu urcite S&W MP15 , ano?



ravo001
Příspěvky: 162

Příspěvek#8 » čtv 24. zář 2015, 10:34

No MP15 taky není špatná, ale zvaž možnost různých railů, příslušenství atd.

Já až se rozhodnu a koupím nějakou dlouhou, tak si asi koupím jetou "kosu v základu" aby moc nestálo jak pořízení a krmivo 7.62 a budu střílet a střílet...pokud mě to chytne, tak stejně u té první nezůstanu a budu chtít něco jinýho a hlavně už budu vědět co přesně a jakým směrem chci jít...a tohle mě nebude bolet, když mi zůstane z melancholických důvodů v trezoru, nebo když ji budu prodávat, tak tolik netratím.

Uživatelský avatar
Magic
Příspěvky: 289

Příspěvek#9 » čtv 24. zář 2015, 11:58

Nad timhle zpusobem jsem taky uvazoval, ale ja bych mel pak tendence tu kosu ruzne vylepsovat a ovesovat, tak jsem si rikal jestli ten krok nepreskocit.

Jinak mi bylo doporuceno ze strany jednoho zbrojire uplne nezavrhovat 7.62, ale vzapeti to druhy zbrojir zase cele rozbil tim, ze strelivo uz se cenove zacina stejne pomalu srovnavat a prechazi se na .223 (5,56). Navic bude lepsi na strelbu do vetsi dalky.

Budu muset sehnat nekoho, kdo by mne nechal parkrat z techto zbrani vystrelit, abych si pocitove ujasnil, co mi nejvice sedi.

Uživatelský avatar
machinus
Příspěvky: 164

Příspěvek#10 » čtv 24. zář 2015, 15:46

Ahoj shodou okolností jsem na tom podobně jako ty. Chci si do budoucna pořídit nějakou dlouhou samonabíjecí ůtočnou pušku a řeším kterou :-) Moje poznatky zatím jsou:

-7.62 je levné a nějaká starší Kosa se nechá sehnat za cca 5000-7000,- v dobrém stavu.
- Ergonomicky mi ale úplně nesedne a mám pozit že je dost těžká...

-5.56 je dražší ale hodně rozšířený, například AR15 je podle mne ergonomicky hodně vychytaná zbraň, je jich spousta (typů i výrobců). NORINCO AR15 se nechá sehnat za cca 18000,- jinak lepší značky cca za 30.000,-

V podstatě se to dá zjednodušit... AR15 bych chtěl ale je drahá, Kosa je levná a stejně tak i střelba je levnější ale úplně mi nesedne :-) Takže je to o penězích, pokud budou půjdu do AR pokud ne Kosy tu jsou a budou.. (i když jsem zaslechl že možná už nebudou?)

Uživatelský avatar
Magic
Příspěvky: 289

Příspěvek#11 » pát 25. zář 2015, 14:17

Ja bych si je hlavne chtel nejprve vyzkouset, takze pokud se najde nekdo z okoli Noveho Jicina, kdo by mel cestu na strelnici zrejme do Olomouce dejte prosim vedet :-).

Uživatelský avatar
Magic
Příspěvky: 289

Příspěvek#12 » ned 27. zář 2015, 22:58

Kdyz odbnehnu k .308, tak tahle taky nevypada uplne zle http://www.zelenysport.cz/pusky/g3-ptr- ... jeci-puska , ale je to cenove zase nekde jinde, coz bych pokud vezmu optiku asi byl stejne. Mate s ni nekdo zkusenosti?

Uživatelský avatar
machinus
Příspěvky: 164

Příspěvek#13 » pon 5. říj 2015, 10:33




franta599
Příspěvky: 638

Příspěvek#14 » sob 27. srp 2016, 09:52

Tak jsem taky na podobném otazníku V-ar vs PAR jsem fixovany pouze na tyhle dve značky u ostatních bych mel asi pochyby připadně jsou cenově naprosto mimo moji relaci... Planuju s tim Los a obdobné závody tohoto stylu vyjmečne mířenka na 100m s optikou. Cenově vychazi PAR levneji o tech 10 000 kč to je 1 100 naboju ale zase jde o to jestli treba nema PAR nejake dodatečné investice treba častejší vymena opotřebovanych dílů připadne jestli netrpí vice závadama při přebíjení atp (naročnost na čištení neresim) nestřilel bych asi často max 300 mesične. V-ar mi přijde o neco vychytanejší už kuli vypuštení doražeče ktery u semi je vicemene k ničemu jenom delal bordel uvnitr atp. ale jestli se kuli temhle drobnostem vyplati připlatit 10 000 pro neprofi střelce co jezdi na zavod jen když ma naladu a pekny počasí :-D



soumrak
Příspěvky: 46

Příspěvek#15 » sob 27. srp 2016, 12:39

V-ARku mam doma, jestli jsi z okoli Prahy, Praha - Zapad, muzu nechat vystrelit, at vyzkousis. Ja osobne se mezi V-AR a PAR taky rozhodoval a velky vliv mel topic na strelectvi.cz - samozrejme na internetova fora muze psat kdokoli cokoli, ale par bodu mne presvedcilo:
1) PAR i pres veskery marketing, ktery stoji nemale penize, je porad levnejsi.
2) V-AR se vyrabi v garazi rodinneho domku a sam pan Vosatka pusobi velice dobrym dojmem a je na nem videt, ze mu jde o dokonalost produktu - tady je mozna bod k prebijeni, jelikoz komora je delana s mensi toleranci nez je tolerance vyrobcu streliva, muze dojit k zasekavani, ohlodavani vetsich nabojnic.

Ja jsem musel pusku po prvnim strileni vest na prelesteni komory. Pan Vosatka se omluvil, ze puska je samozrejme zkousena, ale nekdy se stane, ze pri zkusebnim nastrelu jsou naboje naopak zase mensi a tak se to neprojevi. Ta nejdulezitejsi cast ale je, ze jsem jeden den zavolal a druhy den dopoledne byl na oprave, ktera byla na pockani a nasledovalo dukladne odzkouseni na nedaleke Vlasimske strelnici! Od te doby bez problemu.

Co se tyka opotrebovani, tak hlaven vydrzi minimalne 8000 naboju, spise kolem 10 000, a nova vcetne noveho pistu vyjde na 8000 Kc a vymena je taky otazka predchozi domluvy a rychle navstevy.

Jestli planujes strilet i bez optiky jenom pres pevna miridla, tak ma V-AR obrouvskou vyhodu prave v miridlech, tusim, ze kdyz je chces koupit zvlast, tak vyjdou asi na 7000 Kc, u V-AR je mas samozrejme zdarma.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti