PA 580

Samonabíjecí pušky


4R
Příspěvky: 91

Příspěvek#1 » čtv 3. pro 2015, 20:56

Ahoj, chtěl bych se zeptat, zda-li někdo máte zkušenost s klonem vz. 58 - PA 580 od Perun Arms? "Kosu" si chci pořídit už bezmála půl roku, ale bohužel nejsou. Chtěl jsem CZ 858, jenže samotná zbrojovka oficílně uvedla, že budou až v březnu, a to samozřejmě kdoví jestli. Do toho navíc choutky Evropské komise...takže bych ji chtěl co nejdříve.

Dostalo se mi nabídky možnosti si vybrat mezi Gazelou a touto PA 580. O Gazele jsem něco málo našel, vypadá to, že s ní žádné velké problémy nejsou. Až na to příšerné jméno.
Perun Arms má být údajně nová firma, tak by mě zajímalo jak jim jde práce od ruky, v porovnání s výrobcem Gazely, který jich už jistě nemálo udělal. Očekávám, že kvalitativně CZ a G budou totožné, je tak?

Cena je u obou stejná - 9600 Kč, což mě hodně a nemile překvapilo, ale vzhledem ke všem okolnostem a nedostatkovosti zboží nepředpokládám, že by v budoucnosti šla cena dolů, alespoň ne výrazně.

doufám, že jsem něco nepřehlédnul a nezaložil duplicitní nebo podobné téma.

Mnohokrát děkuji za názory a pomoc s výběrem.



Venty
Příspěvky: 1

Příspěvek#2 » čtv 7. led 2016, 10:29

Zdravím,
situaci ohledně nedostatku "Kos" jsem řešil na přelomu 10/11 2015. Po několika dotazech po obchodech v Praze a přímo u ČZUB kdy jsem se víceméně dozvěděl, že nové CZ858ky budou možná v březnu.... jsem velmi neochotně zvolil Perun Arms. Konkrétně prodejna Beareka v Praze.
Dopředu jsem byl upozorněn, že zbraně budou po funkční stránce plně v pořádku, ale nebudou to " zrovna uloženky". Po otevření krabice na prodejně jsem se kysele pousmál s myšlenkou na film Tankový prapor. Kosa skutečně vypadala jako by "prodělala několik sovětských ofenzív". Nicméně kosu jsem chtěl mít doma tak jsem si jí odnesl (den před událostmi v Paříži...). Při bližším zkoumání jsem zjistil, že výrobce splnil co slíbil. Zbraň je hodně omlácená (nošená), ale co se týče funkčních ploch, závěru, závory, závroníku vývrtu atp. skutečně střílela nejspíš párkrát u útvarového zbrojíře. Navíc např. spoušť, přepínač střelby, vratné ústrojí, hledí a muška jsou osazeny nově. Aktuálně mám vystříleno něco kolem 1000 ran (schválně střídám dostupné střelivo od aktuální S&B, přes bxnka, maďarské po čínské) bez jediné závady. Zbraň zkoušeli i kamarádi a také bez připomínek. Soustřel i chování při střelbě perfektní resp. plně v intencích CZ858.
Moje zhodnocení je následující: Pokud chcete samonabíjecí pušku kde vám záleží na funkčnosti a né vzhledu je PA580 dobrá volba. Vzhledem k tomu, že kosu nechci nikterak "tunit" a naprosot mě stačí původní ČSLA vzhled tak jsem spokojený.

Samozřejmě tu emoci když z krabice vytáhnete novou zbraň s úžasnou povrchovkou tady nečekejte :lol:



ren
Příspěvky: 497

Příspěvek#3 » stř 16. bře 2016, 10:00

Dobrý den vespolek,

tak jsem od pondělka též majitelem kosy od Perun Arms. Konkrétně je to model PA 580 Pi, s pažbou a lištou na noční vidění. Vnější vzhled je jako v předchozím příspěvku, některá "střeva" vypadají jako nová. Na některých hůř přístupných místech jsou napatlané zbytky konzervační vazelíny. Nicméně cena byla zajímavá, 7.200,- Kč, dva roky záruka, ale ještě nevím, jestli to bude střílet. Nejsem odborník, nedokážu posoudit stav hlavně, ale jsou tam drážky a není rezavá. Zato je lehce orezlá komůrka, píst je OK, ale komůrka má orezlý povrch. Zkusím vyčistit a až dostanu průkaz zbraně, vyzkouším (zatím netuším kde). Na hlavni je čerstvě vyražená zkušebna, přes šedivou barvu svítí syrový kov CIP N. Chtěl bych se zkušených zeptat na vypouštění bicího mechanizmu. Na vojně jsme se s tím samozřejmě moc nesrali, klap a hotovo, ale teď při čtení vojenského předpisu jsem narazil na větu, že činnost spušťadla se kontroluje pouze se školními náboji, spouštění naprázdno je zakázáno. Podle předpisu se SA 58 vybíjí tak, že se vyjme zásobník, ručním ovládáním závěru se vyhodí případný náboj z komory. Pak se přeřaďovač přestaví do polohy "30", závěr se stáhne dozadu a potom se zmáčkne spoušť a závěr se při zmáčknuté spoušti vypustí do přední polohy pro uvolnění úderné zpruhy. Jak se dá tato operace provést u "okleštěné" SA 58?

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#4 » stř 16. bře 2016, 10:47

Jestli nechceš cvakat tak stejně ale moc bych si s tím hlavu nelámal.



ren
Příspěvky: 497

Příspěvek#5 » stř 16. bře 2016, 11:19

No stejně asi ne, protože když otočím křidélko do polohy "30", tak se vevnitř nic nestane, protože ovládání je v rámci úpravy komplet vykuchané. Musím zkusit tu "1", ale domnívám se, že to nepůjde, protože by jinak v předpisu napsali "1" nebo "30". A když teda cvakání nevádí, proč je podle vojenských předpisů zakázáno?

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#6 » stř 16. bře 2016, 11:33

Když otočíš na 30 tak se samozřejmě nic nestane protože u tvý flinty chybí polovina spoušťáku. Takže samozřejmě na 1 a vypustit závěr.
Vojenské předpisy se vyznačovaly především tím že je nikdy nikdo nečet, tím myslím ČSLA. Na ránu jistoty (cvakání naprázdno) je tady samostatné vlákno.



ren
Příspěvky: 497

Příspěvek#7 » stř 16. bře 2016, 20:36

Funguje i na "1", právě vyzkoušeno :D Kdo mi poradí, co s tou komůrkou, má cenu to leštit do zrcadlového lesku, nebo postačí i šedivý povrch bez rezavé rzi?

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#8 » čtv 17. bře 2016, 06:09

Na funkci to nemá žádný vliv.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2980

Příspěvek#9 » pon 27. čer 2016, 21:57

zeptám se třeba zde, věřím že to je jedno.

Když budu mít Sa58 od různých předělávačů na kat B s pevnou pažbou a budu chtít sklopku (stačí ta původní obyčejná), prostě stačí dokoupit sklopku někde, šroubovák nebo něco, vyměnit a hotovo? žádné destruktivní změny? A tyto sklopky jsou kompaktibilní se všemi těmito zbraněmi? Není více verzí montáží? Tuning neocením a tunit nechci.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2980

Příspěvek#10 » úte 28. čer 2016, 17:21

Dotaz beru zpět.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#11 » čtv 1. pro 2016, 08:51

Měl bych dotaz - jak je na tom PA 580 s kvalitou, má ji někdo delší dobu? Podle všeho je to jedna z mála samonabíjecích osmapadesátek co je pořád k dostání, uloženku prý dneska člověk nesežene a s výjimkou návodu, co tu někde visí, nebudu schopen moc poznat kvalitu zpracování, zkoušky jsem udělal před týdnem a nemám potřebné zkušenosti. Proto se obracím na vás, zkušené vlastníky :)



chajda
Příspěvky: 10

Příspěvek#12 » pát 2. pro 2016, 15:30

Já si po pár týdnech po papírech taky šel pro svou 58 (letos v březnu). Zašel jsem do BVS, tam je ještě měli za levno, 7200,- mě stála moje první PA580. Měl jsem s sebou strejdu abych měl "druhý oko". I když už byla dost ochozená na vnitřních částech, barva z nosiče závorníku se loupe, má ještě jednoduchý lučík (starší provedení), má VOZ asi 2x. Plynový násadec uvnitř už trochu olezlý ale podařilo se mi to zahladit a zbavit jakštakš koroze, drážky ostré a vývrt lesklý jen lehce na pár bodových místech už trochu vypadaný. Ale potom co jsem ho vzal na střelnici a nastřelil udělal pár pěkných soustřelů, věděl jsem že to nebude marný, aspoň zatím. Proto jsem si pořídil ještě druhou, tentokrát ASA58 od Antregu, sice taky trochu jetá s VOZ ale jinak suprová do zálohy :)
No ale celkově, když kosy nebyly vystřílený a hned poté uloženy, když se o ně trochu staralo (VOZ) tak to budou jako jiné kosy... Přičemž PA používá k úpravě na semiauto zalisování čepu na místo páky vypouštěče závěru a vybrání pravé spouště a samozřejmě ubroušení nosiče závorníku. To je dost velký zásah úpravy, Gazela popř. Antreg je na tom o něco lépe.
Jsem ale uživatel jedné jediné pušky od Perun Arms a ne tak moc dlouhou dobu, takže moje postřehy jsou značně úzké :)



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#13 » pát 2. pro 2016, 17:39

Díky. Jdu si nastudovat něco o té ASA58 :)



ren
Příspěvky: 497

Příspěvek#14 » pon 11. lis 2019, 22:15

@chajda kde má PA580 ubroušený nosič závorníku?



Jokinen
Příspěvky: 41

Příspěvek#15 » pon 9. bře 2020, 12:40

Zdravím, plánuji ted taky jednu pořídit a opakuje se tady dotaz na kvalitu..Lze to risknout?
Váhám pořád mezi PA580 Perun a AK74 SEMI ROMAK 5,45 MM..někdo zdravý pohled? :-)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů