První dlouhá samonabíjecí puška, co vybrat?

Samonabíjecí pušky
Uživatelský avatar
Poli
Příspěvky: 461

Příspěvek#211 » ned 2. pro 2018, 19:03

Jo, když jsem měl kosu, tak v hromadné objednávce jsem byl za 3,15 za ránu a byla to bedna českých nábojů, dneska je to +/- 6 za šunt. 223 se dá koupit okolo 8 a hilzna přebít nebo prodat, takže cenový rozdíl minimální.
Hele dělej, jak myslíš, ale kosa je bohužel za zenitem, to, co dnes koupíš za 10 je poslední sběr ze skladů, nikdo neví, co to má za sebou a má to maximálně nový lak a zkušebnu. V reálu pak třeba netrefíš na kilo terč, protože hlaveň bude vylítaná a novou ti do toho v záruce nikdo nedá, protože se jim to finančně nevyplatí, to ti radši vrátí peníze jako třeba Zelený sport a jejich super levné brokovnice. A dělat z toho tacticool kvér proto, že na jiný nemám je asi jako tuzing Felicie, narveš do toho majlant a výsledek bude pořád Felda.



Tomak
Příspěvky: 463

Příspěvek#212 » ned 2. pro 2018, 19:07

Nakonec stejně záleží na jednom. A to, kdo tu zbraň bude mít v ruce. S kosou jsem za sebou na závodech běžně nechával lidi se zbraní v ceně mírně jetýho auta. Vůbec nejsem přesvědčen o tom, že nemá cenu tunit kosu. Možná dnes už ne, ale mojí jsem tunil před 10 lety a za tu cenu nekoupíš dnes ani AR v základu. Za 17.000 tenkrát ji mám celou v CAA plastu s OKEM na předpažbí a jak jsem psal...smál jsem se AR za 80.000 a víc. A když na závodech něco závadilo, kosa to nebyla...Teď mám DD, kosa bude důkladně namazaná čekat v trezoru na svůj čas. To DD nemám proto, že bych kose už nevěřil, nebo že by byla překonaná a podobný nesmysly, ale proto, že už si ho třeba za pár let nekoupím...

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#213 » ned 2. pro 2018, 22:02

7,62x39 opravdu nesezenes bezne za 4kc, spis bych rek ze vubec... daji se sehnat za 6kc... a to uz takovej rozdil neni ;)

Bavime se o TED ne o tom co bylo pred 10 lety... Poli to napsal dobre.



expres
Příspěvky: 612

Příspěvek#214 » ned 2. pro 2018, 22:13

ja jsem spokojen s kosou.. Naboje sezenes levne, muzes to placat a strilet coz je to nejdulezitejsi mi prijde. Kvuli treninku a osvojeni ovladani. Konstrukcne fakt nechapu co tady porad lidi pomlouvaji. Se podivej jak u strileni z Varu a jim podobne furt do neceho klepou z boku. Aby to vubec strilelo? Neco jako moderni musketa :D Ahaaa to je ten pokrok, abych vystrelil musim tam ten naboj dodrcnout? _:D
Na 308 to stejne nema a co vic jak te bavi strilet? Kolik mas kolem sebe dostupnych strelnic nad 50+m a vic? Kdyz 200-300 tak chapu porizeni AR ale jinak na 50m se vyblbnes i s kosou dle me dostatecne.
Vzdy to bude o strelci a jeho rukach. Trenink dela mistra? Dnes jsem rad ze jsem neresil ufo moderni zbran a koupil tohle na blbnuti. Na zacatku jsem mel s oporou na 50m problem drzet v cernym rozume. Dneska to de z volne ruky se soustrelema s uletama. I tak je spatny a co hur na 50m nevyuzity potencial naboje/zbrane, pro nekoho komu strelba de to je kratky.

Tuning kosu? No jeden z nazoru je ze kdyz se nahodou dostanes ke kose brana povinost atd. tak tam zadna uprava nebude. Vse bude puvodni.

Podle me co koukam tak se porad da sehnat kosa ve slusnym stavu. Nesel bych asi klonu jako je Gazela a podobne. Ja mel original krabice se zarucakem od CZUB a spokojenost. Zadna zavada a kdyz z toho strili nekdo s poradnejma rukama tak ma o dost lepsi score na tercovce..

Drobne si delam nadeji ze cim mene privetivej kver na trenink tak pak treba o neco "lepsi" bude brnkacka :D



expres
Příspěvky: 612

Příspěvek#215 » ned 2. pro 2018, 22:14

Int1m1thy píše:7,62x39 opravdu nesezenes bezne za 4kc, spis bych rek ze vubec... daji se sehnat za 6kc... a to uz takovej rozdil neni ;)

Bavime se o TED ne o tom co bylo pred 10 lety... Poli to napsal dobre.



Kupoval jsem 4,60 Kc
A kdyz bych bral 1000ks tak bych to mel za 4 Kc ale cinu teda..



pelanj
Příspěvky: 888

Příspěvek#216 » ned 2. pro 2018, 22:17

Moje kosa dostala pažbu G3 a předpažbí s railem a kolimátor. Celková cena zbraně byla asi 15 tisíc včetně tuningu. Prodal jsem ji kamarádovi, jinak bych si ji nechal. Otázka je, co se dá dnes koupit jako základ. Já měl voňavku za 6 tisíc. Je to dobrá zbraň.

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#217 » ned 2. pro 2018, 22:30

expres: asi nejsi moc znalej v konstrukci AR15, protoze zrovna VARka nema dodrcnuti, to jen tak na okraj :D

a porad tu plati ze zadna kosa neni ,,nova" jde jenom o to jak moc olitanou clovek koupi
tak to si koupil hodne dobre, nebo nekdo hodne blbe prodal :D ale predpokladam ze to melo zeleznou strelu vid? takze mas z toho krasnej plamenomet :D



skagerak
Příspěvky: 1003

Příspěvek#218 » ned 2. pro 2018, 22:48

Železný plášť "zcivilněnky" mají běžně , nebo o čem je řeč?

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#219 » ned 2. pro 2018, 23:01

to jen tak mimo... mel sem krasnou prihodu s ,,levnym" krmivem... urcite to byla cina nebo neco takovyho, protoze to zmenilo barvu za dobu skladovani v suchu ani ne do mesice, barva ze strely slezla a byla ciste stribrne kovova, nabojnice sla do ty divny cinsky nacervenaly, z kosy byl plamenomet, zasobnik to nechtel podavat, nektery nelezli ani do komory... takze asi tak...



expres
Příspěvky: 612

Příspěvek#220 » pon 3. pro 2018, 00:02

Aj tak to se omlouvam, uvedl jsem tazatele v omyl. VAR uz nema drcatko, ma neznalost. Odkoukal jsem to na strelnici kdyz tam nekdo mel neco podobneho jak s tim zachazel. Po natazeni do toho zlovestne vzdy kloval a pak to delalo plk,plk pri vystrelu se sluchatkama :D
Plamenomet nepozoruji. Rozdil mezi SB,Rumun,Bulhar zadny. Zatim 100% a zadnej problem.
Strelivo na 50m rozdil u me nepoznam.
Spis to bude mejma volsovejma rukama.
Radej chodit vic strilet, nez tunit - zvlast pokud resis prachy. Je to historie CR a zaslouzi si dle me i chvalu.

Ja volil takto. Levnejsi zbran, tim padem mohu vic strilet, mensi nachylnost na poskozeni, delka strelnice a co s tim planuji. Nebudu zavodit a snipa z toho fakt delat nebudu. No a prubojnost dohromady i historie.Dost mozna pujde cena nahoru - hodne jich ubylo a nebudou.. Neopomenu ani to ze porad v pripade nasazeni tenhle krumpl vyfasujes, stejne jako jich maji vsude k pouzivani hodne. Nahradni dily a strelivo volneji k sehnani.
Bud ji po strileni prodas, nebo nechas. Koupis za 10t a strilis za min a pak prodas strilenou za 7-8t. Co prodelas? 2-3t a ty muzes vesele placat na strelnici. A treba si pak koupis neco lepsiho co si mezi tim vyzkousis.
Nebo maji borci pravdu a nema to zadnou cenu a kup si rovnou AR. Tva volba :)

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#221 » pon 3. pro 2018, 05:01

expres píše: Se podivej jak u strileni z Varu a jim podobne furt do neceho klepou z boku. Aby to vubec strilelo? Neco jako moderni musketa :D Ahaaa to je ten pokrok, abych vystrelil musim tam ten naboj dodrcnout? _:D


A takhle v to na netu s radami funguje.. :lol:
Já viděl zrovinka letos majitele kosy vzdát závod protože závadila - takže nekupovat? :)

Kosivo za 4-5Kč už není realita a naopak se dají sehnat .223 za 8Kč.
Průrazdnost - tak to je parametr co je při střelnicový střelbě naprosto k ničemu :) , ale chápu že někdo na tom ujíždí..
Ať si každý soudruh koupí co je mu po chuti a dle možností peněženky.

Uživatelský avatar
Walt
Příspěvky: 492

Příspěvek#222 » pon 3. pro 2018, 06:57

Vzdyt rikam, kupovat dokud je co a pokud je za co
Kosy, AR15ky, akacka, Simonov se doma taky neztrati
Samozrejme naboje

Uživatelský avatar
Quirinus
Příspěvky: 346

Příspěvek#223 » pon 3. pro 2018, 08:14

expres píše:Odkoukal jsem to na strelnici kdyz tam nekdo mel neco podobneho jak s tim zachazel. Po natazeni do toho zlovestne vzdy kloval a pak...


Expres: No vidíš, byl jsi svědkem tzv. "press checku", to ale opravdu není nedostatek zbraně. Měl ses kolegy střelce zeptat o co jde, rozšířil by sis obzory. :lol:

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#224 » pon 3. pro 2018, 09:03

Zkusím to shrnout AR15 x Sa58, nejrůznější argumenty pro a proti jak tu zazněly.

1) pořizovací cena : jasně tady vede kosa, aspon dokud nezačnete tunit. Pak se ten rozdíl v ceně rychle smazává. Jediná výhoda je že se to děje "plíživě" a kolikrát si člověk ani neuvědomí co už do toho nacpal.
2) spolehlivost : když vezmu flinty v základu tak je srovnatelná. ARky samozřejmě čím vyladěnější sportovní speciál, tím je háklivější ale to už jsou zbraně v jiný hladině. Kosa při těch výškrabcích co jsou dneska na krámech půjde s kvalitou už jen dolů.
3) cena munice : tahle výhoda pro kosu už je v podstatě smazaná, koruna na ráně není podstatný rozdíl. Kdo přebíjí tak udělá levnější .223ku než 7,62x39.
4) náhradní díly : tady v ceně, dostupnosti i výběru zase vede AR.
5) přesnost : bez debaty AR
6) ergonomie a střelecký komfort : opět vede AR, s kosou se nedá dostat na podobné parametry žádným tuningem
7) modularita a doplňky : můžeš na kosu nacpat railů kolik chceš a stejně to bude opadávat, nedržet nástřel, při čištění potřebuješ bedýnku vercajku na odstrojení.....

Takže je nějaký důvod proč kosu? Jasně, protože se mi líbí, protože jsem jí měl na vojně a jsem sentimentální, myslím si o sobě že jsem patriot, ...
Ale jesti chceš flintu na střílení tak AR je jasná volba. A vůbec, proč ne třeba Kalacha?

Uživatelský avatar
Poli
Příspěvky: 461

Příspěvek#225 » pon 3. pro 2018, 09:09

Podepisuju.
Jo a když tady byla řeč o krátkých střelnicích a tím pádem nevyužití potenciálu rozdílu .223 proti 7.62, tak přihodím také variantu a tou je samonabíječka v 9mm nebo .22LR. Cena střeliva úplně jinde a výběr zbraní také ujde.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 hostů