První dlouhá samonabíjecí puška, co vybrat?

Samonabíjecí pušky
Uživatelský avatar
Imdrunk
Příspěvky: 45

Příspěvek#1 » ned 28. úno 2016, 21:14

Ahoj,

rád bych rozšířil svoji sbírku o něco dlouhýho (žádný dvojsmysl :mrgreen: ).

Zatím mám jen opakovačku (.38 spec) a Glocka (9mm).

Dlouhou dobu jsem chtěl kosu kvůli její relativní dostupnosti a ceně. Navíc jsem myslel že 7,62x39 je poměrně dostupný a levný náboj, ale doslech jsem se, že díky tunelům a vyprazdňování skladů za hubičku nám toho moc nezůstalo a už to není takovej kunšt.

Další problém je, že SA 58 se nedá už pořádně sehnat(aspoň na Liberecku ne) a klony jako Gazelu se mi moc nechce.

Rád bych poprosil o radu, jakou ráži pořídit, a i co za typ zbraně. Láká mě nová PAR Mk3, ale cenovou relaci bych radši do 20 tisíc, takže zatím asi ne :roll:

Budu rád za jakejkoliv feedback,

díky.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4535

Příspěvek#2 » ned 28. úno 2016, 21:21

Mrkni na nabídku Zeleného sportu, případně i BVS. U tebe by to mohy být i Zbraneliberec. Takto je docela těžké radit. Důležité bude i to, na jaké střílení ji chceš a také, kolik má stát krmení.

Uživatelský avatar
Imdrunk
Příspěvky: 45

Příspěvek#3 » ned 28. úno 2016, 21:30

Střílení to bude příležitostní, jen tak pro radost párkrát do měsíce. Nejlépe si domů pořídit pár K nábojů a nechat si to tu pro strejdu příhodu v sejfu. S tím krmením právě nevím, jak to uchopit. I přes to strašení na prodejně si pořád myslím, že 7,62x39 jsou nejdostupnější/nejlevější. Nebo jaký jsou vyhlídky do budoucna?

Uživatelský avatar
Walt
Příspěvky: 492

Příspěvek#4 » ned 28. úno 2016, 23:38

Zeleny sport ted nabizi bulharske AK74

Uživatelský avatar
sunny-x
Příspěvky: 78

Příspěvek#5 » pon 29. úno 2016, 07:19

Gazela mi osobně přijde nejlepší klon SA58, má totiž nejmenší zásah do spoušťového mechanismu a proto se u ní neobjevuje závada tzv. HERMEX. Já jsem si kvůli dostupnosti koupil CZ858 (až přijde hermex, přihnu pružinu. Gazely v tédobě nebyly k sehnání).

Cena střeliva: Po netu seženeš 7,62x39 za cca 5kč ( v obchodě za 6kč-únor 2016 ) a .223 rem jsem viděl za 9 kč (pro mě na kropení na střelnici je to už hodně).

Až padne embargo na RF nebo konec války na UK, tak nábojů bude dost a cena 7,62 zase klesne, teď se dováží z číny a nezdá se mi, že by byl nedostatek. Až se cena nábojů vyrovná, potom bude na místě uvažuvat nad klony M4. Ale to je jen můj osobní názor, každý to máme jinak. Přeji hodně štěstí s koupí :-) CZ858 je můj nej mazel .... srdcovka.

EDIT: Pokud chceš tuňit zbraň, tak SA58 nedoporučuji, nacpal bys do toho hooodně peněz a lepší zbraň z toho nikdy nebude. Když SA, tak nechat origo v základu, max. kompenzátor a konec.
Na tuning je lepší klon M4 atd, ale to je jiná cenová relace.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4535

Příspěvek#6 » pon 29. úno 2016, 08:40

Imdrunk : Pokud chceš volit především levnou variantu, mohla by připadat v úvahu SKS. Na rekreační střílení pro radost stačí, a nižší cenově jak zbraň tak náboje asi neseženeš. Omezení je tam samozřejmě nábojovou schránkou, dokupované zásobníky většinou moc nefungují - špatně podávají.

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1145

Příspěvek#7 » pon 29. úno 2016, 09:39

@Imdrunk - pridam sa k predoslemu prispevku. Bol som v podobnej situacii, tiez som chcel zacat strielat samonabijaciu pusku. 58 ma neoslovila, a zatial nemam rozhodnute ze ci pojdem do nejakeho AK / AR alebo nejakej starsej klasiky (FN FAL / G3 / Galil). Takze som zacal s SKS. Povodny umysel bol ze za tych ~ 5.000 kupim, vyskusam, uvidim a pripadne s nejakou stratou poslem do sveta. No ... neposlem :). Na zasobniky kaslat, na blbnutie uplne staci schranka. A tuning si na nej tiez odpustim, je to proste krasna vec tak ako je.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#8 » pon 29. úno 2016, 10:10

Imdrunk píše:Ahoj,
rád bych rozšířil svoji sbírku o něco dlouhýho (žádný dvojsmysl :mrgreen: )
.....................
Rád bych poprosil o radu, jakou ráži pořídit, a i co za typ zbraně. Láká mě nová PAR Mk3, ale cenovou relaci bych radši do 20 tisíc, takže zatím asi ne :roll:
Budu rád za jakejkoliv feedback, díky.

Byť ti to nepřinese ten pocit z "velké rány", nenapadla tě třeba malorážka ? Nevím, jaké máš možnosti na střelnici, ale s malorážkou tě pustí naprosto bez problémů na jakoukoliv střelnici (*), střelivo je nejen cenově dostupné snad v každé prodejně zbraní a střeliva a zastřílet si s ní nebude mít problém ani "něžnější pohlaví" (žena či dívka :mrgreen: ). Další věc je ta, že cena případné "optiky" je níž než na "velkou" pušku.

*
já vlastním obojí - jak malorážku, tak i "sa 58" a poslední dobou postupně odpadají střelnice (objevuje se na nich zákaz střelby ze zbraní typu AR 15 a Sa 58), kde bych si s takovou puškou mohl s potěšením vystřelit. Na druhou stranu musím přiznat, žei přes tyto nepříjemnosti si svou "58" nechám a dobrovolně se jí nezbavím :D



mihlit
Příspěvky: 424

Příspěvek#9 » úte 1. bře 2016, 19:02

Přidám se s doporučením na SKS. Je to dobrá flinta za dobrou cenu. Ze zkušenosti bych doporučil vzít něco levného z bazaru (nebo obecně levnou flintu jako právě SKS) a od toho se odrazit. Jelikož je to pro tebe první samonabíjecí puška, tak aspoň lépe zjistíš, co ti vyhovuje a co ne a k čemu, jak a jak často ji budeš používat a budeš lépe vědět, co si pořídit. Bazarová puška má tu výhodu, že jsi již nakoupil za bazarovou cenu a tak až ji pošleš do světa, tvoje finanční ztráta bude blízká nule.

Víceméně bych tedy na tvém místě dal inzerát podobný tvé otázce a zjistíš, co se ti sejde za nabídky. Ráže je prakticky jedno jestli 7.62x39 nebo .223rem. Rozdíl v ceně není zas až tak extrémní. U nás na střelnici je to 5.20 vs 7.90. Pro "teď" je lepší (levnější) 7.62 (ale musíš víc čistit, jinak flinta zrezne). Já s ohledem do budoucna koupil .223 protože cena 7.62 roste (závisí od armádních přebytků), zatímco 223 kupuješ novovýrobu a cena je tam stejná. Nový 223 bude vždy levnější (i na přebíjení), protože tam přijde méně olova a méně prachu. (V dnešní době je cena přebité 223 nižší než výprodejová 7.62x39). Pro začátek (na rozkoukání) je to ale jedno, co z těchto dvou ráží zvolíš.



Jenyk
Příspěvky: 35

Příspěvek#10 » úte 1. bře 2016, 20:14

Co brokovnice? Sranda na střelnici s ní je skoro i větší, střelivo relativně levné, i pro toho strejdu příhodu je možná lepší. Jsou pumpy, jsou i samonabíjecí.



pelanj
Příspěvky: 888

Příspěvek#11 » stř 2. bře 2016, 18:14

Luvo LA15, když je v akci za 25 má výborný poměr cena/výkon. Jinak jsou i levnější AK ve 223. Určitě bych dnes znovu šel do 223, je to super střílení a cena nábojů se dá snést.

Malorážku by měl mít každý, brokovnici radši pumpu nebo dvojku/kozlici.

Uživatelský avatar
MarkusX
Příspěvky: 55

Příspěvek#12 » pát 4. bře 2016, 11:15

Co si myslíte o AK74? Dá se koupit za 11tis.
Původní bulharská samočinná puška ráže 5,45x39mm, upravená na samonabíjecí pušku-zbraň kat.B. Kompenzátor, zásobník 30ran, boční lišta na montáž PSO optiky, dřevěné zapažbení.

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1145

Příspěvek#13 » pát 4. bře 2016, 13:03

Zhodou okolnosti som dnes v CB prilezitost osahat naraz Galil SAR a bulharske AK74 - oboje zo ZS - pre mna oboje horuci kandidati na prirastok.

AKcko robilo dojem 'funglovky', velmi prijemne do ruky, spracovanie - to co som videl pekne, nikde neboli ziadne vole. Galil - velmi slusny stav aj ked ocividne pouzivana, o cosi tazsia - posobi masivnejsim, solidnejsim dojmom. Do puste pripadne blata by som asi volil ten Galil :D. Ta sklopna pazba vyzera ze je o ~2cm dlhsia nez drevena na AKcku, aretacia perfektna - ani sa nepohla.

Subjektivne - keby to AKcko bolo v 5.56ke, tak ho okamzite beriem, takto mam stale dilemu :(. Inak - Beareka ma momentalne akciu - AK74 + 1000ks nabojov za 15.700,- . Cize 4.70 za kus. Zobrat k tomu este 1000 nabojov a na nejaku dobu by bolo vystarane. Ja sa na to este par krat vyspim a uvidim :).



mihlit
Příspěvky: 424

Příspěvek#14 » pát 4. bře 2016, 14:30

Podle toho, co volíte za typy tak hádám, že míříte na dolní cenovou hranici, takže komentář se vztahuje k tomu. Záleží na co to má být. Jestli jen na takové to domácí žvýkání, tak si myslím, že AK74 není špatná volba. Cena nábojů je taky ok. Jestli to je na "trocha tréningu" sem tam a do trezoru pro strýčka příhodu, tak je to taky ok, přestože 223/7.62x39 bych dal asi přednost (kvůli dostupnosti munice). Nízkoúdržbová platforma AK se tam hodí. Dal bych ji přednost před sa58 (nutné úpravy kvůli hermex efektu, komplikovanší montáž optiky a cena již taky není co bývala). No a jestli je to "vstupenka" na závodění, třeba ipsc, tak tam už by musel poradit někdo jiný. Já osobně dávám přednost ráži 223, protože se snadno přebíjí za slušnou cenu a není potřeba zbraň čistit tak moc a často jako u staré vojenské munice. Kdybych bral něco v 5.45x39, tak bych hned s nákupem nasyslil co nejvíc munice kvůli obavám z dostupnosti a hlavně ceny v budoucnu.

Uživatelský avatar
MarkusX
Příspěvky: 55

Příspěvek#15 » sob 5. bře 2016, 08:42

Díky za názory k věci :-) Co se týče pušky na výše uvedené (dobře odhadnuté) účely se mi zamlouvá AK47 AK74 nebo Saiga, posledním dílem skládačky a konečného výběru bude volba ráže zejména vzhledem k ceně a dostupnosti náboje do budoucna. Je tu ve hře 5,45 x 7,62 x 223rem. Jak to vidíte z hlediska globálního aspektu?
Jestli to dobře chápu tak 5,45 je výběhový náboj, do budoucna horší dostupnost a cena, 7,62 výběhový ale nějakou dobu to bude ještě ok, 223 dneska o něco dražší ale perspektivní.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů