První dlouhá samonabíjecí puška, co vybrat?

Samonabíjecí pušky


skagerak
Příspěvky: 1005

Příspěvek#166 » pon 23. dub 2018, 09:55

Pokud nic nechceš tak nekupuj to je jednoduché...

K AKčům- dělají se v 7,62x39, 223, 5,45, i 308, výhoda 223 (a5,45) o proti 7,62 je mmj menší zpětný ráz, a tím I větší rychlost mířené střelby ...
Cenu a dostupnost střeliva si dohledej na netu ...
Na kolik metrů míníš střílet?

Sám teď začínám pošilhávat po něčem v 9para (csv mp5 v-ar atd...) pokud střelba na kratší vzdálennost, tak také varianta....



McD
Příspěvky: 38

Příspěvek#167 » pon 23. dub 2018, 11:37

Nedávno jsem dospěl ke konečnému řešení své první dlouhé otázky, třeba to někomu pomůže. Představa byla o něčem vhodném pro střelbu na kratší vzdálenosti, ale použitelném v případě potřeby i k nějakým 300m, entry level za rozumné až levné peníze. Z toho mi vyšlo:
- náboj .223,
- kolimátor,
- ideálně do 35.000.

Následně padla volba na platformu AR-15, protože je to lego.

Osahal jsem si co jsem mohl, střelil jsem si kurz s půjčeným HK MR223 A3 (pístovka, 11" hlaveň, bez kompenzátoru) a prošel si dvoudenní CQB kurz. Z toho mi vyšlo:
- krátká hlaveň,
- plynovka,
- doražeč,
- bez kompenzátoru.

Požadavek na kratší hlaveň značně zužuje manévrovací prostor, protože drtivá většina levných AR-15 má 16" hlaveň. Nakonec jsem u nejmenovaného prodejce ve Vysočanech směnil 27.455 Kč po slevě na Lex za M5 Basic 12,5" od severoitalských soudruhů ADC http://www.adccustom.com/m5/?lang=en. Nebudu dublovat tam dostupné informace, takže dodám:
- hmotnost 3040g (z toho lower 1020g a upper 2020g),
- carbine-length gas system,
- pažba GL-Core (ta, co je na stránce u modelu Plus), rukojeť AG-43 a 1 zásobník Ultimag jsou od FabDefense,
- spoušť z výroby přijatelná,
- žádný vakl mezi upperem a lowerem, spasováno na krev,
- staked šrouby na BCG.

První vybalení z krabice bylo rozpačité. Ultimag s 30 sušilkami šel dorazit do shozeného závěru jen velmi rázným úderem a podávání prvních dvou nábojů byl očistec, ani další nešly zrovna hladce, vyhazování stejně tak. Pušku jsem rozhodil, vyčistil, lehce přeleštil natahovací páku, náběhové rampy a zadní hroty spodních dvou uzamykacích ozubů v komoře, důkladně vše namazal (pružinka vytahovače v pořádku). Pak se situace výrazně zlepšila a rozpaky ustoupily.

Osazen kolimátor Vortex Sparc AR od nejmenovaného "věčně druhého" prodejce za 4.250 Kč a přikoupil jsem na zkoušku kouřový zásobník Lancer.

Po prvních 300 seznamovacích ranách bez závady je brzo hodnotit. Zatím
- chování při střelbě velmi klidné,
- poppery na 100m s 55 gr FMJ od GGG trefuje spolehlivě,
- vyhazuje vzorně ke čtvrté hodině,
- doražeč doráží,
- dust cover drží,
- z obou zásobníků (Ultimag a Lancer) bez problémů podává, oba po vyprázdnění vystavují, Lancer se o poznání snáz doráží na shozený závěr.

Po této seanci jsem zbraň opět rozhodil a nenašel žádné patologické změny. Současně už jsem měl i potřebné nářadí, abych mohl vyndat a přeleštit spoušťák. Giselle z toho sice není, ale nemám důvod měnit, jakkoliv jsem ze svého PPQ trochu rozmazlen. Vyměnil sem jen lučík za zvětšený a zkrátil o tři závity pružinku pojistky, která chodila zbytečně ztuha. Celková časová dotace na drobné doladění (včetně toho po vybalení z krabice) cca 3 hodiny.

Až bude o nějakých 2000 ran později, budu moci zbraň (ne)doporučit :-)



MartyCZe
Příspěvky: 35

Příspěvek#168 » pon 23. dub 2018, 13:13

skagerak: ono nejde o to, že "nic nechci" jde o to, že něco chci, ale zmiňovany mě nebavi :) Už jsem koukal na galila je tam par věci co hrajou taky k plusu, takže už mam jasno :-)



skagerak
Příspěvky: 1005

Příspěvek#169 » pon 23. dub 2018, 13:25

Galil je těžší AK s dioptrem....(ale nic proti tomu), taky jsou ruzne delky hlavni, a asi budes muset resit stoupani vs hmotnost strel. Ale sam s nim mam nastrileno zatim malo, tak me uvahy ad galil brat s rezervou...

Nepsal jsi ze ti vadi miridla na AR?



kubass_hk9
Příspěvky: 458

Příspěvek#170 » pon 23. dub 2018, 13:34

@MartyCZe Nějak mi pořád není jasný co vlastně chceš a na čem záleží baví/nebaví... Jestli tě nutí samonbíječky z principu, tak leda snad SKS nebo tak nějak... AR - pokud se ti nelíbí mířidla, tak vyměníš za jiný, co ti sedí. Prostě skládačka

Uživatelský avatar
morho
Příspěvky: 699

Příspěvek#171 » pon 23. dub 2018, 13:46

@McD Proč Tě odradil píst? A zrovna u HK, tak nějak jsem laicky předpokládal, že je to pístová špička...



McD
Příspěvky: 38

Příspěvek#172 » pon 23. dub 2018, 19:03

@morho Samotný HK v tom byl nevinně (krom toho, že trochu víc kopal). Dospěl jsem zejména k prozření, že na AR platformě je pravděpodobnější, že seženu levnou plynovku, která nebude pro zlost, než levnou pístovku, která nebude pro zlost.

Jinak pístová špička už vlastně není AR, jakkoliv s ní některé části kompatibilní má. Západoněmečtí soudruzi si ten koncept upravili, aby okolo pístu, který svými rázy dává pušce trochu víc zahulit, běhal věčně - upper je robustnější, vratná pružina silnější, buffer těžší, pístová sestava proprietární, atd. A taky stojí, co stojí. Pro kontraktora to může být volba číslo 1, ale na to moje mr#@*ní... ;-)



phodny
Příspěvky: 36

Příspěvek#173 » pon 23. dub 2018, 20:36

@MatryCZe: ...a co třeba polský AK74 tantal? V bvs ho mají za 13t., náboje seženeš na huntingbazaru za 5,50.
Za pár peněz by mohlo být dost zábavy. Úsťovou brzdu to má v základu a votunit si to můžeš novým podpažbím, pažbou, boční montáží na optiku či kolimátor...
Mám AKS-74U a ráže 5,45 je super, krásně zvládnutelná. Nad tantalem celkem uvažuju, líbí se mi.

Galil je super, střelbu z něj jsem si užil, od koupě mě ale odradila cena munice .223



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#174 » úte 24. dub 2018, 12:12

MartyCZe: Já mám Galil ARM s dvojnožkou a musím přiznat, že střelba ze stoje mi dělá trochu problém, těžké je to dost. Kratší SAR na tom bude o něco líp a rozhodně bude vhodnější na nějakou akčnější střelbu. (no aspoň mi narostou svaly). Ale na to jsem ho nekupoval. Zdá se mi, že má Galil o něco delší pažbu než AK, ale přímé srovnání nemám.



skagerak
Příspěvky: 1005

Příspěvek#175 » úte 24. dub 2018, 13:27

Galil má za mne jednu z nejlepsich sklopnych pazeb ...(z toho co znam...)



juraj1
Příspěvky: 489

Příspěvek#176 » úte 24. dub 2018, 14:25

phodny píše:@MatryCZe: ...a co třeba polský AK74 tantal? V bvs ho mají za 13t., náboje seženeš na huntingbazaru za 5,50.
Za pár peněz by mohlo být dost zábavy. Úsťovou brzdu to má v základu a votunit si to můžeš novým podpažbím, pažbou, boční montáží na optiku či kolimátor...
Mám AKS-74U a ráže 5,45 je super, krásně zvládnutelná. Nad tantalem celkem uvažuju, líbí se mi.

Galil je super, střelbu z něj jsem si užil, od koupě mě ale odradila cena munice .223


V sobotu jsem koupil Tantala z Gundraku a k tomu nejake to krmeni. Tantal me vysel na 13100, jsou k tomu 2 zasobniky, cisteni, popruh a dvojnozka. Vcera jsem tim po registraci prohnal dva zasobniky a zatim to strili paradne. Jsem naprosto spokojen. Oproti Galilovi to je lehke, ma to vyborny kompenzator uz od novoty a subjektivne to kope o dost mene. Tantalova sklopka je paradni na styl strelby, kdy stojim celem a hrudnikem k cili. Uz mam koupeny parakord na omotani sklopky, tak se vecer budu bavit. Kdybys chtel vyzkouset a pohyboval se Brno/Ostrava, tak rekni.

Uživatelský avatar
Kondrik
Příspěvky: 47

Příspěvek#177 » stř 25. dub 2018, 12:29

Já byl teda už delší dobu rozhodnutej koupit Galil ARM. Ale když tu tak koukám na ten Tantal, tak jsem vážně nalomen :D nevíte, jestli je kompatibilní s aftermarket AK74 díly? Myslím třeba předpažbí, pažby atd. Trošku by mě lákalo osadit to nějakou tacticool prasárničkou. Galil ARM se mi líbí tak jak je.



juraj1
Příspěvky: 489

Příspěvek#178 » stř 25. dub 2018, 14:04

Tantal ma nekompatibilni nadpazbi s AK74, protoze rozdilna demontaz plynove trubice.



McD
Příspěvky: 38

Příspěvek#179 » pon 2. črc 2018, 13:05

Ke své ADC M5 Basic 12,5" uvádím, že kolem 500. rány se rozpadl buffer (pouzdro, ve kterém jsou závažíčka, se oddělilo od šroubovacího víčka, které se opírá o buffer retaining pin) a puška začala závadit (opakovaně se nedovřel závěr, ne však tak často, aby se s tím nedal dostřílet trénink).
Jak to lítalo v buffer tube, tak se samozřejmě ožvýkal závit a po sešroubování buffer už nedrží pohromadě. Parťákovi s 14.5" verzí se přihodilo totéž, severoitalští soudruzi tedy pravděpodobně do své levné řady dávají šmejdské buffery.
Doufám, že se k tomu prodejce postaví čelem.



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#180 » pon 2. črc 2018, 13:08

Na prodejce kašli kup si kvalitní těžkej buffer a máš klid taky jsem to na parce udělal protože proarms tam taky dává hnůj.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: tata7474 a 21 hostů