První dlouhá samonabíjecí puška, co vybrat?

Samonabíjecí pušky


mihlit
Příspěvky: 424

Příspěvek#16 » sob 5. bře 2016, 09:52

Psal jsem to v emailu, ale tak ještě trochu to rozvedu a dám to sem i pro ostatní, co to budou číst později. Výběr ráže není úplně jednoduchý a záleží na hodně faktorech. Účel použití, množství peněz k utracení právě teď a nakonec i lenost :) Rozvedu.

Účel použití je docela ošemetná věc, protože tady se ne každý shodne. Nejjednodušší účel je "ničitel" tedy na 50 m si na val opřít asfaltové holuby (či po střelnici posbírané zbytky) a naporcovat je na menší kousky. Tady je to úplně jedno, všechny ráže jsou na tom stejně. 5.45/5.56 je při střílení o trochu pohodlnější, ale ne nijak, aby to mělo význam. Druhý účel je střelba na terč na těch 50 m, kde vzhledem k přesnosti uvažovaných zbraní náboj také není kritický. 7.62x39 zde má drobnou výhodu, protože dělá v terči větší dírky, takže zásah je snáze vidět. Bez použití dalekohledu jsou ale i na 50m vidět zásahy spíš jen v nezajímavé bílé části terče. Je tedy stejně potřeba dalekohled. Pro 7.62 stačí menší zvětšení, ale dokud nejsme na velkých vzdálenostech, tak stačí malé zvětšení a netřeba příliš drahý dalekohled (já na 50m a 223rem používám levný za 450 z ebaye, na 300m by nestačilo ani kdybych za cenu přidal jednu nulu). Při střelbě na větší až velké vzdálenosti je potřeba kvalitnější dalekohled v obou případech a u menší ráže s větším zvětšením, kde je rozdíl v ceně již dost znatelný. Další účel použití je sice střelba do terče, ale hlavně za účelem tréninku a požadavkem stop efektu pro situace kdyby to v Evropě dopadlo fakt špatně. Tady se skoro nikdo neshodne, protože někdo tvrdí, že náboje 7.62 jsou ranivější, někdo zas že 5.56/5.45. Záleží i na jakou vzdálenost. Fakt je, že US armáda si na počátku "zhoršila" náboj, protože by mohl být považován za nehumání a odporovat dohodám. Na běžné malé vzdálenosti (do 200-300m) by se díky vysoké rychlosti (nad 750m/s) u malé ráže měl projevovat hydrodynamický šok, který je ničivější. Z druhého tábora nelze zas opomenout, že při střelbě z trávy/vlese má menší lehčí ráže větší odchylky když zavadí o silné stéblo/větvičku. Zas má ale menší odchylku vlivem větru,... Pak zas je ohled toho, že "sbírat munici od nepřítele" a "mít velké zásoby munice pro případný obchod" což znamená "používat co ostatní". Dále je tu otázka hmotnosti, že 7.62x39 váží víc, takže jich unesete méně. Dohadovat by se šlo dlouho a bez jasného vítěze, takže bych to nechal spíš na rozpadlické fórum. Další věc je, že na některých střelnicích je zakázáno používání 7.62x39 kvůli hluku.

Další rozdělení je podle peněz. Na první pohled vítěz jasný, ale já bych tady trochu zapochyboval, protože ne vždy. Náboje 7.62x39 a 5.45x39 stojí víceméně stejně a jsou levnější. Problém je trochu s účelem použití a vývojem ceny. Pro účel použití "strýček příhoda" je totiž otázka, jestli skladovat staré vojenské levné náboje dalších 10,20,30 let, když je již armáda vyřazuje, nebo pořídit novovýrobu. Nový náboj 7.62x39 bude vždy dražší než 5.56 protože se tam sype více prachu. Olovo je také drahé a větší střela ho spotřebuje víc, což se podepisuje na ceně. Nový náboj SB 7.62x39 stojí 12 Kč, SB 5.56 stojí 8.50. Přebíjitelnost 5.56 je velmi dobrá (náboj udělám za 5.30). I když nechci přebíjet, tak o pár desetníků dražší náboj s mosaznou nábojnicí se vyplatí, protože tu pak mohu lidem co přebíjejí prodat. S ohledem na cenu je otázka výhledu. Před rokem a něco se dal koupit starý vojenský 7.62x39 za lehce nad tři koruny, 7.62x54R za 3.70, ale nyní je to 5.50 a 7.50 a cena stále leze a poleze nahoru. Půjde cena dolu? Možná, někdy, za dlouho podle vztahů a konfliktů ve světě. Já si ale nemyslím, že by cena nábojů (jakéhokoliv) šla někdy dolu víc než o desetníky. Pokud tedy odhlédneme od přebíjení a stáří nábojů, tak právě teď jsou levnější náboje jasné. Rozhodující je ale množství peněz na útratu právě teď. Já osobně bych stejně šel do 5.56 (kvůli přebíjení), ale kdyby ne tak pouze že bych měl hodně peněz k dispozici a mohl koupit alespoň 5 tisíc nábojů hned teď. No a pokud to má někdo jako jednu z dalších zbraní na "občas", tak tam bych se na rozdíl v ceně vykašlal úplně. Pojedete na střelnici autem tzn 100 kc cesta (a to nepocitam amortizaci auta) , 200 kc poplatek strelnici a pak tam dáte 50 ran do terče, ještě pár ran z pistole a domů. Tak to je 100+200+50*5.50=575 vs. 100+200+50*7.50=675 pro 5.56. Takže pro sváteční střílení bych vybral to, s čím si to fakt svátečně užiju = výběr podle zbraně a ne podle ráže.

Nakonec faktor lenosti a pohodlnosti. Menší ráže jsou na střílení i na transport (dle účelu použití) lepší. Problém s leností je ale i u levných vojenských nábojů. Jsou korozivní, takže když zanedbáte údržbu, tak flinta co? Zrezne! Správně, ale hlavně co? Hlavně koroduje :) Použití zbraně s chromovaným vývrtem je vhodné, ale stejně to svět nezachrání, protože zbraň není vychromovaná celá. Kompenzátor není, ústí hlavně (čelní konec, ne vývrt) není, závorník není, plynová trubka není. S AK na 5.56 čistím jen když se mi fakt zachce a to třeba i jen "protože se mi stýská po návštěvě střelnice". Opačný extrém je s nechromovanou zbraní, třeba mosin, kde to boresnakem protáhnu raději hned na střelnici a pak čistím hned jak se vrátím domů (což není ideální pro časově vytížené lidi, co si musí čas na střelnici "ukrást"). Kdybych nevyčistil hned, tak to rezne přímo před očima.

Takže výběr náboje je jak vidno ovlivněn hodně faktory. Záleží na hodně faktorech. Pár jsem jich zmínil, přestože v žádném případě jsem problematiku nevyčerpal.

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1150

Příspěvek#17 » sob 5. bře 2016, 10:20

Vdaka za rozvedenie, zdielam tvoj nazor - z mojej pozicie cloveka co to ma na blbnutie na 50-100m je to skutocne jedno. Mozno este nejake dalsie kriterium bude dostupnost 'low end' optiky (ci uz kolimatoru alebo puskohladu) na taketo pouzitie - v tom sa este pohrabem pred definitivnym rozhodnutim.
V kontexte ~100 vystrielanych nabojov do mesiaca (co predpokladam u seba - nedostanem sa kazdy tyzden na strelnicu kde sa da strielat s puskou) je to fakt jedno - kazdopadne pokial nepojdem do .223 tak niekde naskrabem peniaze a zoberiem podla financnych moznosti X x 1000 nabojov nech je na nejaku dobu pokoj. "To chcem mat" faktor u danej zbrane je teraz to najdolezitejsie :mrgreen:.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4574

Příspěvek#18 » sob 5. bře 2016, 12:47

MarkusX : Náboj 5,45 x 39 není v žádném případě výběhový. Jde o to, kde je používán a o vztahy zejména s Ruskem. Teď je levnější než 7,62 x 39. Co ale bude třeba za rok nikdo neví.



pelanj
Příspěvky: 888

Příspěvek#19 » sob 5. bře 2016, 17:13

Jen bych dodal, že AK ničí krčky nábojnic a to i ve 223. Asi to jde upravit, ale to byl jeden ze dvou důvodů, proč už nemám AK. Ten druhý byla absence záchytu závěru.



mihlit
Příspěvky: 424

Příspěvek#20 » sob 5. bře 2016, 19:16

Nevím, co myslíš tím ničením krčků nábojnic? Saiga v 7.62x39 ničí krčky ve smyslu, že půlku krčku roztáhne o +- milimetr a půl. Údajně kvůli rozlišení, jestli byla nábojnice vystřelená z civilní či vojenské verze (ta krčky nemrší). Pak je u AK obecně mršení krčků z důvodu vyhazování nábojnic příliš razantně (jde do na píst moc plynu), takže při vyhození nábojnice se omlátí o kryt. To jde řešit buď gas blokem s regulací plynu nebo (neregulovatelně) vybroušením netěsnících drážek do pístu. Záchyt závěru řešitelný je taktéž. Samozřejmě někomu se s tím chtít dělat nebude.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4574

Příspěvek#21 » sob 5. bře 2016, 19:18

pelanj : Rusáci nejsou jediní, kteří na některých vojenských pěchotních zbraních nepoužívají střeleckou pohotovost. Vychází to nejspíš z toho s jakým použitím zbraně počítají. Když si vezmeš jak vypadá kryt závěru AK, tak do zajištěné zbraně se ti nemá prakticky jak dostat jakákoliv podstatná nečistota a řekl bych, že ta absence střelecké pohotovosti s tím bude souviset. S tím žraním nábojnic máš pravdu - u AK 74 určitě.

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#22 » sob 5. bře 2016, 19:30

mihlit: to je cena za spolehlivost :)



pelanj
Příspěvky: 888

Příspěvek#23 » sob 5. bře 2016, 21:09

mihlit: myslel jsem to razantní vyhazování. Mosazné nábojnice z Berylu byly na odpis. U zmíněné cenové kategorie nepředpokládám moc tuning

marinakus: nejsem voják, na střelnici je záchyt závěru pohodlnější, to je můj pohled

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4574

Příspěvek#24 » sob 5. bře 2016, 21:47

pelanj : To je jasný.... na parádu a na střelnici M4 a v podstatě jakýkoliv její klon, do zákopu a do války AK - je jedno jaký (pokud teda není dělaný na koleně v Afgoši). Takže nejlépe původní ruský. Samozřejmě nikomu tento názor nevnucuji.

Uživatelský avatar
Imdrunk
Příspěvky: 45

Příspěvek#25 » ned 6. bře 2016, 16:56

mihlit: Děkuju za rozvedení ohledně ráže. Rozhodně jsi mi pomohl udělat si lepší a větší obrázek.

Ještě otázka, co si myslíte o těch 7,62 dovážených z Číny? Máte někdo zkušenost?

Další, možná debilní, otázka - jaká je životnost náboje, který je skladovaný v suchu a teplu? Narážím na poznatek od mihlit, kde zmiňuje jestli má cenu doma skladovat zásoby co už armáda vyřazuje. Vím o tom kulový, ale dle mého selského rozumu by se tomu náboji nemělo nic stát, nebo se pletu?

Teď je opravdu 5,45 levnější než 7,62.

Výběr se mi teda zúžil na Gazelu (nebo jinou SA 58.) a AK 47/74. Asi půjdu spíš do AK kvůli případné montáži očka.

Teď teda jen rozetnout 5,45 nebo 7,62. Na to abych měl doma tisíc nábojů a chodil si zastřílet 3x do měsíce je to asi vskutku jedno.

Abych ještě naposledy navázal na to co řekl mihlit - "střílet čím střílí ostatní" Čím teda střílíte ostatní?

Uživatelský avatar
Imdrunk
Příspěvky: 45

Příspěvek#26 » ned 6. bře 2016, 16:56

mihlit: Děkuju za rozvedení ohledně ráže. Rozhodně jsi mi pomohl udělat si lepší a větší obrázek.

Ještě otázka, co si myslíte o těch 7,62 dovážených z Číny? Máte někdo zkušenost?

Další, možná debilní, otázka - jaká je životnost náboje, který je skladovaný v suchu a teplu? Narážím na poznatek od mihlit, kde zmiňuje jestli má cenu doma skladovat zásoby co už armáda vyřazuje. Vím o tom kulový, ale dle mého selského rozumu by se tomu náboji nemělo nic stát, nebo se pletu?

Teď je opravdu 5,45 levnější než 7,62.

Výběr se mi teda zúžil na Gazelu (nebo jinou SA 58.) a AK 47/74. Asi půjdu spíš do AK kvůli případné montáži očka.

Teď teda jen rozetnout 5,45 nebo 7,62. Na to abych měl doma tisíc nábojů a chodil si zastřílet 3x do měsíce je to asi vskutku jedno.

Abych ještě naposledy navázal na to co řekl mihlit - "střílet čím střílí ostatní" Čím teda střílíte ostatní?

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4574

Příspěvek#27 » ned 6. bře 2016, 17:22

Imdrunk : Čína v pohodě, akorát je kvér očouzenej jak výfuk z naftovýho auta. Jak moc jsou zápalky korozivní jsem neštudoval, čistím vždy hned po střelnici. Je třeba si uvědomit, že životnost vojenských nábojů není počítaná na roky ale minimálně na desítky let a určitě v horších podmínkách než máš ty doma. 7,62 bude k dosažení nejspíš určitě bez problémů ještě spoustu let ale otázka bude jeho cena, 5,45 nikdo neví jak bude v budoucnu k dosažení a s cenou je to to samé, 223 bude asi k dosažení v dohledné budoucnosti pořád a cenu bude asi určovat skutečně jen trh. Případné jiné omezení těchto zbraní či střeliva se budou týkat asi všech stejně.



mihlit
Příspěvky: 424

Příspěvek#28 » ned 6. bře 2016, 17:34

Jen bych dodal, že není starý náboj jako starý náboj. Vojenský náboj je obvykle více chráněný proti nepříznivým vlivům. Má přelakovanou zápalku i spáru krček nábojnice - střela. Ten stárne pomaleji, než jiné náboje. Staré vojenské náboje tak na tom z hlediska životnosti a skladování budou zpravidla lépe než staré civilní náboje. Pokud ty chceš skladovat náboje dlouhodobě (na to tu jsou jiná vlákna) tak stručně nejlepší řešení je hermeticky uzavřený box (klidně ten na potraviny) s balíčkem silicagelu uvnitř. U starých vojenských nábojů (zápalek) údajně může docházet k problematickým chemickým změnám, ale netuším přesně, chemik nejsem. Ještě bych dodal, že neber, že vojenský náboj z výprodeje je "vyřazený zmetek", to určitě není. Armáda vyřadí náboje s velkým předstihem, protože potřebuje stroprocentní spolehlivost. Někdy se vyřazuje i jen kvůli přezbrojení na jinou ráži.

Ohledně nábojů z číny netuším, nepoužívám je.

Čím střílí ostatní - obecně poměr netuším. Dřív to bylo výrazně více 7.62x39, protože náboje byly levnější, sa58 byl za hubičku a lidi ho znali z vojny. Nyní, když se na vojnu nechodí, sa58 stojí dvakrát tolik co dřív a i náboje se zdražují, tak poměr postupně klesá. U nás na střelnici co vidím válet se po zemi nábojnice, tak je to tak půl na půl 7.62 a 223, zatímco s 5.45 jsem potkal snad jen jednoho člověka. 7.62 střílí převážně majitelé starších zbraní. Můj dojem (neznám přesně) je ten, že kdo trénuje na závodnější střílení, tak vidím převážně 223, ale možná je to jen můj dojem. Já si pořídil 223, jeden kolega v práci chce steyr aug taktéž v 223 a další ar15 též v 223. Poměr se tedy bude podle mě časem víc obracet ve prospěch 5.56/223. Naše armáda bude střílet s 5.56 též. Určitě ale bude i dost vlastníků 7.62x39.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4574

Příspěvek#29 » ned 6. bře 2016, 17:44

Tak, a co .308 win? :o)))

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4574

Příspěvek#30 » ned 6. bře 2016, 17:45

Tak, a co .308 win? :o)))

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 hostů