AK47/74, AKS74U a ostatní klony Kalacha

Samonabíjecí pušky


RIVL
Příspěvky: 86

Příspěvek#1 » sob 24. zář 2016, 12:45

Sedečně všechny zdravím

Jsem čerstvý majitel AKS74U 5,45x39. Koupil jsem si mazlíka pro takové to občasné stříleníčko a střejdu příhodu/náhodu. V Praze a kolem Prahy se nedá střílet na "daleko", takže jsem volil AKS. V Po ji jdu registrovat.

Nikde jsem nenašel vlákno pro kalachy a tak jsem ho založil. Jestli jsem blbě hledal, tak se adminovi omlouvám.
Měl bych pro zdejší střelce, majitele AK/AKS pár otázek :
Jak poznám, kde byl kalach vyroben ? Našel jsem jenom pěticípou hvězdu a vedle 90.
Náboje, co jsem k tomu dostal 5,45x39 LX - Co znamenají písmena za ráží ?
Když jsem udělal rozborku, tak vevnitř je pro funkčnost namotané ocelové lanko, což mě dost překvapilo. Úpravu z A dělal puškař Veselý - vyraženo na rámu zbraně.
A poslední otázka - Kde v Praze, nebo ve středočeským kraji mě kalacha nastřelej. Mušku mám hozenou dost napravo, ale zatím jsem z mazlíka nestřílel, až po registraci bych někam zajel.

Všem za info děkuji, fotky sem můžu případně hodit.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4535

Příspěvek#2 » sob 24. zář 2016, 20:31

Alespoň něco. Pěticípá hvězda je Tula. Písmena LX by měla značit závod, kde byla vyrobena nábojnice, popřípadě celý náboj. Nevím, co myslíš lankem. Není to splétaná vratná pružina? Nastřelit si zbraň můžeš sám, klíček na nosič mušky se dá pořídit. To, že je muška viditelně stranově vyosená, neznamená, že zbraň nastřelená už není. Rovně být nutně nemusí.



RIVL
Příspěvky: 86

Příspěvek#3 » sob 24. zář 2016, 20:59

to MARINAKUS - Splétaná vratná pružina ? To slyším poprvé, asi je. Díky za info.

Nastřelit zbraň ? Do teď jsem si myslel, že se zbraň upne do stolice střílí se na terč s úpravou mušky. Šlo by napsat trocha teorie jak na to ? Nebo nějakej odkaz jak nastřelit AKS74U. Na překlopným hledí je obrácený U a 400, 500. Takový střelnice u nás nejsou - Praha a středočeský kraj. Chtěl bych mazlíka nastřelit na 100m. 50m střelnici má magnum, tak bych tam asi chodil. Je to moje první dlouhá, takže moje dotazy ti asi připadají "méně chytrý", ale nevim jak na to. Na 58 infa mraky na AK něco novýho najít je problém. Mo%zná že hledám blbě, ale strejda googl mě na "Krinkova" nabízí doplňky, ale odborný info moc ne.

Každopádně moc díky za info.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4535

Příspěvek#4 » sob 24. zář 2016, 21:13

Toto je ale jedno, jestli se jedná o SA58 nebo Krinkova. Postup při seřízení mušky je tam stejný. Tebe nemusí zajímat, co je namalovaný na hledí ale na jakou vzdálenost budeš střílet a nastřelit podle toho v jedné z poloh hledí. Mezi 50 a 100 metry nebudeš muset ani přenášet. Lítá to v podstatě stejně. Největší nepřesnosti způsobuje délka hlavně a hlavně blízkost hledí k oku.



RIVL
Příspěvky: 86

Příspěvek#5 » pon 26. zář 2016, 07:20

To MARINAKUS - Díky za info. K tomu nastřelení. Jak mám postupovat, abych eliminoval moje chyby při střelbě - je to moje první dlouhá a po 30 letech budu poprvé zase z dlouhý střílet. Myslel jsem si, že tohle eliminuje ta nastřelovací stolice. Je v tom nějaký fígl, nebo se jenom prostě snažím - to bych asi nedal. Hlaveň je u AKS dost zkrácená, tak to snad bude na 100m dobře lítat.

Je tady někdo, kdo střílí z AKS74U krinkov, že by se podělil o zkušenosti ?

JINAK pro čtenáře - strejda googl mě nabídl moc zajímavý čtení, zahrnující i technické parametry ke kalachům, RPK, PK, Dragunov a dalším v Rusku vyrobeným zbraním:

http://www.militaria.wz.cz/ak-47/aks-74u.htm



RIVL
Příspěvky: 86

Příspěvek#6 » pon 26. zář 2016, 08:22

Tak koho by to zajímalo, jako mě, tak krásný povídání nejen o nábojích 5,45x39 je zde :

https://naboje.org/node/1196#

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4535

Příspěvek#7 » pon 26. zář 2016, 13:57

Jo, měl jsem ho a poslal jsem ho do světa. Největší problém je skutečně to hledí blízko oka. Máš ho hodně rozostřené a zabírá velký prostor v cílové oblasti. Na 50 metrů celkem není problém pivní tácek (z bagů). Na 100 metrů už je to ale o hodně horší. Prostě každá zbraň má svoje možnosti. Každopádně je to podle mě zbraň na pohled hezká, zajímavá a účelně zkonstruovaná. Ale právě pro ten omezený účel také použitelná.



RIVL
Příspěvky: 86

Příspěvek#8 » úte 27. zář 2016, 07:03

To je dané krátkostí hlavně, nebo na těch 100m by se to zlepšilo třeba kolimátorem, nebo optikou ? Víc jak na 100m střílet nebudu, nejsou v mém dostupném okolí střelnice. Na těch 50m asi často.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4535

Příspěvek#9 » úte 27. zář 2016, 07:56

Optická miřidla (i kolimátor) by to podle mě o něco zlepšila. Ovšem budeš muset nechat namontovat boční montáž. Předpažbí s weaverem bych moc nevěřil. Jinou možnost instalace optiky asi nevymyslíš. Já mám rád navíc zbraně v původním stavu.



RIVL
Příspěvky: 86

Příspěvek#10 » úte 27. zář 2016, 11:04

Hmm, to je pravda, to už nebude ono. No uvidíme. Včera jsem registroval, průkaz bude až za 3 týdny . . . Každopádně díky za info.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4535

Příspěvek#11 » úte 27. zář 2016, 14:01

Hodně příjemných zážitků s novou zbraní. A bacha, má půlmetrový zášleh plamene i s jeho tlumičem.



Redd
Příspěvky: 36

Příspěvek#12 » sob 8. říj 2016, 21:43

Zdravím pánové, jsem už téměř rozhodnut koupit AK 74 (Bulhara). Byl jsem se na něj v obchodě podívat a všiml jsem si, že muška není ve středu nosiče mušky. Prodavač mi říkal, že je to tim, že je nastřelený. Je akceptovatelné, že je muška stranově vychýlená tak, že je to patrné při zběžném pohledu? Vybírám svojí první dlouhou zbraň a nechci udělat chybu.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3752

Příspěvek#13 » sob 8. říj 2016, 22:59

U kalacha normálka



Redd
Příspěvky: 36

Příspěvek#14 » stř 12. říj 2016, 19:02

Tak jsem asi chybu udělal. Koupil jsem AK 74 ve FABu v Brymové. Až doma jsem si všiml, že rail na předpažbí na plynové trubici je trošku křivě, stejně tak nosič mušky. Myslíte, že to něčemu bude vadit? Je možné to kvůli tomuto reklamovat a má to smysl?

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3752

Příspěvek#15 » stř 12. říj 2016, 19:09

sided píše:U kalacha normálka

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů