Bren 2

Samonabíjecí pušky
Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2412

Příspěvek#1 » pát 16. čer 2017, 22:34

Poštěstilo se mi po delší době potkat bývalého spolužáka, který často jezdí po misích. Mimo jiné, jsme spolu probírali jakou by si přál mít v práci dlouhou zbraň. Předpokládal jsem, že řekne HK416, nebo 417 pro její spolehlivost, ale odpověď byla jiná. Pro balistické vlastnosti, zvlášť když má dnes každý neřád vestu, je v praxi ráže 5,56 nevhodná. Doporučil mi odkazy na francouzskou GIGN, kde před časem český BREN 2 v ráži 7,62x39 zvítězil v testech nad konkurencí (právě i zmíněnou HK416 pro nedostatečný výkon jí používaného střeliva). Docela mě to překvapilo, protože tato zpráva mi nějak unikla.

Nechci rozdělávat flame o vhodnosti ráže, chci jen upozornit na to, že tato zbraň není vůbec špatná a mimo nás, Slováky a Francouze ji používají i speciální policejní složky Indonésie, Mexika a Egypta (Bren1).

Odkazy třeba zde:

http://www.euro.cz/byznys/ceske-zbrane- ... -2-1339716

http://www.armadninoviny.cz/specialni-d ... brane.html

Uživatelský avatar
HawkCZ
Příspěvky: 882
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2 » sob 17. čer 2017, 02:16

...tak doufám, že až před tebou bude stát lupič zmrziliny (nedejbože s vestou), tak nebudeš mít v batohu HK416, nebo 417, ale Bren 2! :-)



sokar
Příspěvky: 443
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3 » sob 17. čer 2017, 08:51

Kvalita zbraně se nedá primárně určovat podle toho, které všechny ozbrojené složky ji mají ve výzbroji. Tím spíše Mexiko, Egypt, Indonésie. Záleží na požadavcích při testech a hlavně záleží na tom kdo udělá jaký lobbing. :D

Ptal jsem se pár vojáků na jejich názory a i těch co chodí v obchodních centrech apod. a bylo mi řečeno, že mají zakázáno se na téma bren vyjadřovat.

Za mě teda jednoznačně HK 416.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2412

Příspěvek#4 » sob 17. čer 2017, 09:40

Ano, tohle všechno jak to chodí vím, chtěl jsem především otevřít vlákno o této zbrani, upozornit na její první úspěchy a poukázat, že není vůbec špatná. Nejsem laik, ale tyto informace pro mě byly nové a třeba zaujmou i někoho jiného. Nevím proč pliyvat na vše české, jen proto že je to z Brodu. I ta 416 není stejná jako na začátku a prošla už několika modernizacemi. Taky mi připadá zajímavé, že náboj 7,62 může mít své přednosti i na krátké vzdálenosti, kde bych čekal jasnou nadvládu 5,56.



Heki
Příspěvky: 64

Příspěvek#5 » sob 17. čer 2017, 10:18

Měl jsem Brena 2 v ruce letos na IDETu a musím říct, že mě potěšilo jak je lehký. Taky má dvojka odstraněných asi 90% neduhů, co měla jednička. Mi se ta braň celkově docela líbí. Jen má na můj vkus v 5,56 krátkou hlaveň.

Uživatelský avatar
bartur
Příspěvky: 80

Příspěvek#6 » sob 17. čer 2017, 14:48

Všeobecně se tady zbraně z UH.Brodu pomlouvají,hlavně že celý svět má o ně zájem.
Je to tady republika Glocku,a HK.



DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#7 » sob 17. čer 2017, 18:06

bartur: Měl jsi v ruce původního BRENa? To byl prostě prototyp, který neměl co dělat v normální službě... Zbraně UH se nepomlouvají proto, že by byly vyloženě špatně konstruované, ale primárně kvůli přístupu CZUB.... Původní BREN byl prostě krám, ale hodíme to na vojáky... Ta nová nepojmenovaná verze BRENu už byla v celkem v pohodě, i když byla těžká, ale to je tím systémem pro změnu ráže. A nezlob se na mě, ale aby měla moderní puška vyráběná z části z hliníku a polymerů stejnou hmotnost jako moje M70B1, která je z oceli a dřeva, není úplně v pořádku.

BREN jako takový není špatná zbraň, ale postup CZUB je dost škodí.Ty nové verze taky váží o půl kila méně a je to znát.

Druhá věc je, že jsme pro CZUB druhořadý trh a proto se ty lepší věc vyváží ven. To že má nová CZ 75 horší povrchovku, něž má moje Norinco z roku 92, hovoří za vše.

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#8 » sob 17. čer 2017, 19:55

Bartur: CZUB vyrábí zbraně ve střední a nižší cenové/kvalitativní kategorii a dělají to, hlavně marketingově, velmi velmi dobře. Pořád si se světě drží kredit tradiční evropské zbrojovky.
Bohužel pro daňové poplatníky v ČR, jsou mistři v kapitalizaci výnosů a socializaci nákladů a i přes její nejasnou vlastnickou strukturu končící někde na Kypru, jí vládní představitelů jsou na ruku. Vývoj od CZ 805 k Bren 2 prostě zaplatili daňoví poplatníci a jedna holá puška CZ 805 nás všechny stála cca 250 000,- Kč. ( To že se u bojových jednotek nikdy ve své podobě neměla objevit je jiná kapitola.)

Bren 2 je samozřejmě už vychytaná, konkurenceschopná zbraň. Ovšem to, že si jich GIGN pořídilo cca 40 ks zatím vůbec nic neznamená. Tahle jednotka si může pořídit cokoliv na světě, vyzkoušet, zahodit a pořídit cokoliv jiného.

Skutečný "sukces" zbrojovky vypadá jinak. Celá francouzská armáda, vč. Cizinecké legie začala přezbrojovat na německou (!) HK 416, zatím jich mají dodat , myslím 130 000 ks. A pro zajímavost, jedna puška, včetně cingrlátek, školení, ND atd. přišla francouzského daňového poplatníka na zhruba 1 400,- Eur. ;)

Myslím, že každý umí počítat. 8-)



alkalic
Příspěvky: 239

Příspěvek#9 » ned 18. čer 2017, 07:55

No co vim tak holej bren 805 stal neco okolo 87k bez prislusenstvi ;)

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4535

Příspěvek#10 » ned 18. čer 2017, 15:57

alkalic : Nesmíš brát jen cenu, za kterou AČR nakupovala. Petzold uvedl, na kolik přišla jedna zbraň daňového poplatníka včetně svého vývoje.



alkalic
Příspěvky: 239

Příspěvek#11 » ned 18. čer 2017, 22:19

No a tech dalsich 150k dali teda do ceho? Jen tak je dali zbrojovce aby mohla pracovat? Armada totiz vyvoj pusky jako takovy nefincovala,to az tim ze za jednu pusku dali 87k bez prislusenstvi.

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#12 » pon 19. čer 2017, 06:33

Bože, ale platila další úpravy apod., tím v podstatě financovala celý vývoj naprosto nefunkčního produktu. Na "vedlejším foru" je toho 50 stran od insiderů.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#13 » pon 19. čer 2017, 07:25

Obvykle se to schovává pod položku "servis, údržba a opravy" nebo tak něco. Tam bývá obvykle výrazně vyšší částka (po přepočtu na jeden kus zbraně), než je samotná zbraň.



Beran
Příspěvky: 24

Příspěvek#14 » úte 20. čer 2017, 16:02

B2 je samozřejmě vychytanější a spolehlivější než B1, je tu ovšem jedno ALE...
Když byli kluci střílet tak jim z útvaru přivezli právě B2 a všichni byli nadšení.
Bohužel to rychle opadlo poté kdy 20% B2 bylo naprosto nefunkčích odvezeno zpět, zatímco drobné neduby ohledně funkčnosti se řešily na místě...
Češi nemají ve zviku plivat na vše české, jak CZUB rádo říká...
Ono i V-AR, PAR-MK3, LUVO jsou české firmy a dělají 100x kvalitnější zbraně než celá CZUB a to jen z jediného důvodu - nejsou státem dotované a věčně nadržované a tak si nemohou dovolit v rámci konkurence vyrobit, natož pustit na trh nějaký zmetek...
O Brenech je zatím zbytečné psát a rozčilovat se... chce to čas aby se za naše peníze vyvynul do funkční podoby.
Jen se obávám že za těch 15-20 let to bude už konstrukčně překonaná a zastaralá zbraň (i když v té době asi už spolehlivá)
Ohledně .308w / 5.56 nebo jiných ráží je naprosto o ničem debatovat...
Vždy záleží jaký typ střely se použije. Nehledě na to že multicalibernost je v tomto pojetí holej nesmysl, protože se musí pokaždé znova a znova nastřelovat celá flinta... Což u pušek typu AR neplatí.

Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 499

Příspěvek#15 » čtv 22. čer 2017, 18:49

Pre úplnosť obrazu je potrebné si uvedomiť, že multirážovosť novej útočnej pušky bola to, čo vaša armáda vo svojej špecifikácii NEPOŽADOVALA!
Ale Guryča mal ideu a CZUB predstavu fenomenálneho obchodného úspechu - "raz vyvinieš pre doma, necháš si dobre zaplatiť, v 10 kalibroch predáš kadekomu von a si za vodou". Len sa to akosi všetko pokakalo... Našťastie vie CZUB tak skvele skorumpovať politické špičky, že aj ozbrojené sily Slovenska majú ten "jedinečný a svetový" Bren - podotýkam - JEDNOTKU!!!

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti