Dvojka vs. Kozlice



Béďa
Příspěvky: 817

Příspěvek#16 » ned 17. bře 2019, 15:14

Jen bacha na holubi, často je velmi návyková záležitost :)



Pítrs
Příspěvky: 27

Příspěvek#17 » stř 20. bře 2019, 05:40

Za sebe můžu napsat toto: Vlastním kozlici 12 (CZ-USA Canvasback) i dvojku 12 (ZP 47) na asfalťáky střílím relativně dost, nejčastěji disciplínu trap(baterku), méně často skeet(lovecké kolo). S dvojkou je opravdu náročnější střelba, hlavně vedle sebe vyžadují poněkud jinou techniku míření. Na baterii zalícíte, připravíte si "oči do mířidel" a zvoláte povel k vypuštění terče... tam mi to s dvojkou ještě jde. Pokud ale jde o lovecké kolo, tak tam si po zvolání povelu k vypuštění terče musíte zbraň do ramena tzv. nahodit z výchozí pozice, srovnat oči na šíně mezi hlavněmi a pak máte šanci na úspěšný zásah. O jeden úkon navíc, terč doletí dál=menší šance na zásah. A to mi tedy s dvojkou nejde...než si srovnám oko, terč je daleko... Mimo jiné z tohoto důvodu se pro tyto různé disciplíny používá různé zahrdlení hlavní... u skeetu jednoduše musíte shlukem broků dosáhnout trošku jinam než u trapu. Kozlice je daleko jednodusší na míření, jednoduše sjedete očima na šínu, nemusíte měnit předsazení, protože hlavně máte pod sebou... ne vlevo a vpravo... za mě pro naučení základů a pravidel jak střílet na asfalťáky rozhodně kozlici. Jde s ní střílet víc, nebo lépe "pudově". A pozor... střelba na asfalťáky je vysoce návyková záležitost. :lol:



Pítrs
Příspěvky: 27

Příspěvek#18 » stř 20. bře 2019, 08:55

Ještě dvě poznámky si dovolím. První: Na brokových střelnicích (na holuby) potkáte, jak už se tu někdo zmiňoval, 99% střelců s kozlicemi - proč asi tedy. Druhá: Na naší střelnici si mohou zaplatit střelbu na holuby i nestřelci, jako adrenalinový zážitek - samozřejmě s instruktorem. Mohu říci, že totální laik, který takovou pušku drží prvně v životě, se daleko snáze a ve většině případů trefí do letícího terče s kozlicí, než s dvojkou. Úspěch navíc umocňuje zbraň, vybavená jednospoušťovým mechanismem.



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#19 » stř 27. bře 2019, 10:05

Zajímala by mne jedna věc, ale škoda zakládat na to nové vlákno.

Proč se sportovní brokovnice dělají na ráži 12/70 a ne na 12/76? Chápu že sportovní střelivo je 12/70, ale není výhoda mít tu možnost? Nebo to představuje nějaký problém?

Uživatelský avatar
Poli
Příspěvky: 460

Příspěvek#20 » stř 27. bře 2019, 11:05

Sám sis odpověděl, protože to je sportovní zbraň. S Ferarri taky nepojedeš pro brambory na pole, ta možnost tu je, ale není na to určené.
A jinak, hrozí vypalování přechodového kuželu a komory při dlouhodobém užívání krátkých nábojů v dlouhé komoře.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#21 » stř 27. bře 2019, 11:44

Ta hrozba je spíš teoretická než reálná. Jinak by výrobci před střílením kratších nábojů z delší komory varovali, nebo by to dokonce bylo ve výlukách ze záruky. Ale řekl bych že komora přesně na náboj bude mít vliv na balistiku a další věci, které při obyčejným práskání nikdo nepocítíme, při vrcholovém sportu to bude ovšem jiné.



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#22 » stř 27. bře 2019, 13:42

Tak já nemyslel nějaké supersportovní speciály...spíš že to vidím i brokovnic které jsou v podstatě shodné se svými loveckými variantami (lovecké 76, sporťák 70).
Vím že často bývají lovecké z různě odlehčených slitin, což nechci ale paradoxně i ty bývají 76. Nemám nijak vrcholové ambice, ale jelikož lovit nebudu chci sporotvně určenou kozlici.
Co mě trochu zaráží je ta cena - nepotřebuju supergrade dřevo, nechci žádné rytiny, lovecké výjevy, zlaté dekory. A přesto bazarové ceny středu nebo low-end spektra u renomovaných značek jak za novou AR, o samonabíjecích brokovnicích a pumpách ani nemluvě. Přitom dvě hladké roury a lůžkový závěr.
I když se budu držet při zemi tak to vypadá že prozatím nejdražší kvér v trezoru bude brokovnice. :D



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#23 » stř 27. bře 2019, 13:45

Ta dnešní diskuse mne vrací zpět k mé myšlence, že moje další dlouhá nebude kulová, ale broková koza. Asfaltoví holubi jsou návykoví jako heroin. Stačí jedna dávka (jedno kolo)...
Ale taky bych rád jednospoušť a 12x76. Co kdyby...

Uživatelský avatar
snackmc
Příspěvky: 181

Příspěvek#24 » stř 27. bře 2019, 13:51

DRAGUNOV: A zkoušel jsi jít na holuby se Sajgou?



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#25 » stř 27. bře 2019, 13:54

Sajga má na to krátkou hlaveň. Povídali znalci. A navíc se na to "pravověrní" trapaři dívají s povzdechem něco "o ignorantech"...



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#26 » stř 27. bře 2019, 14:07

snackmc: Ne, navíc mě se kozlice bohužel i líbí. To ládování patron má svoje kouzlo. To je jak revolver nebo klika. Překonané konstrukce ale ta práce navíc je prostě v rekreační střelbě pro mě požitek navíc. Plus u brokovnice je výhoda rychlého dvojstřelu. (to nebude u mě platit) a toho že to nelítá všude.

Pravda, jako provokace zelených kloboučků proč ne. :D :D



Béďa
Příspěvky: 817

Příspěvek#27 » stř 27. bře 2019, 15:37

Nejde o to skadlit zelené kloboučky ale primárně o bezpečnost kozlici zlomis a každý vidí že je bezpečná, to u Saigi vidět není. Nehledě na to, že na různé disciplíny potřebuješ různé zahdleni potažmo ergonomii zbraně-skelet vs trap vs parcour.
Jinak ohledně těch cen si stačí prohlédnout lepsi brokovnici vs levnou pumpu a hned pochopíš že to jen dvě roury nejsou, nehledě na to, že tam kde životnosti levná pumpa konci značková kozlice je sotva zabehnuta.
Ohledně délky komory to je jednoduché, proč mít dlouhou komoru když na závody můžeš mít max. 24gr broků. Svou roli hraje i cena, a zpětný ráz.



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#28 » stř 27. bře 2019, 15:56

Beďa: Jo to já chápu, jen nemám rád lidi co někomu zakazují střílet tím nebo tím na to a to. Nejsem pak vyloženě vysíravej kluk. :D Kozlice má svůj význam a kouzlo a to ji asi nikdo neupírá a neupře. Mě jen přišlo že za cca 30K dostanu velmi solidní samonabíječku, ovšem za stejnou cenu i v bazarovce si moc člověk nevyskočí. Těma rourama jsem myslel to, že to má hladký vývrt.
Díky za osvětlení té komory. :)



Béďa
Příspěvky: 817

Příspěvek#29 » čtv 28. bře 2019, 17:32

S tou cenou máš bohužel pravdu. Za 30 000 to sice bude solidní koza ale závodní Beretta to nebude. Tak šťastnou ruku při výběru.



Pítrs
Příspěvky: 27

Příspěvek#30 » pát 29. bře 2019, 13:17

Dá se pořídit slušná kozlice i pod dvacet. Jen bacha na ZHčka, rády tuplují a opravit se to dá jen do určité míry. Šťastnou ruku při výběru a rovný broky.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů