Výběr brokovnice - pumpa/automat

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#121 » pát 13. bře 2020, 10:53

Hehe..To si dovolím nesouhlasit. Pumpou na IPSC kategorii STM odstrilim stage tak rychle jako závodník co je na tom výkonnostně stejně s automatem v divizi Standard (samonabijecek)..
A ano tu "bájnou" nespolehlivost samonabijecek jsem viděl už mnohokrát takže tak bájná není.. Jen inteligentní závodník střílí tím co ví že mu funguje na 100% a pak potíže nemá. Jinak se dá obecně říct že bennelky jsou víceméně "vsezrave"..Ale nepodaných, neprebitých a nevyhozených jsem viděl u samonabíječek na závodech už mraky..Je vidět že jen papouškuješ načtené a zkušenosti žádné, sry..
A aby bylo jasno, nezastávám pumpy a nezatracuju samonabíječky..Každý má něco do sebe a já jen mám raději pumpu.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2518

Příspěvek#122 » pát 13. bře 2020, 10:55

LordSalix píše:Co jsem tak četl na US stránkách, kde mají obecně se vším větší zkušenosti, tak potenciální nespolehlivost samonabíječky (a to spíše jenom bájná, pokud zbraň dostane slaboučké střelivo, ale to přece platí pro každou zbraň) je v praxi neporovnatelně menší problém, než potenciální nespolehlivost člověka s pumpou. Obzvláště ve stresu. Ono střílet, přemýšlet nad taktikou a do toho pumpovat v sehraném rytmu je jako pravou rukou si čistit zuby do kruhu, levou mýt houbičkou zrcadlo a nohou si podupávat jiný rytmus. Všechno se dá brutálním tréningem zmírnit a westernoví střelci jistě své pumpy ovládají skvěle, ale oproti samonabíječce to vždycky bude velký handicap. U netrénovaného člověka propastný.


Tohle je hodně individuální. A nelze to určit. Vše má sve výhody a nevýhody a nikdy nepujde rict, co je lepsi.



LordSalix
Příspěvky: 579

Příspěvek#123 » pát 13. bře 2020, 12:47

Já bych jen podotkl, že jsem to psal z hlediska "home defense". IPSC střelec který se svou pumpou závodí není zrovna vzorkem běžné populace. Taky pumpy nijak nezatracuju, já dokonce mám jenom pumpu a nemám samonabíječku, nevedu žádnou svatou válku. Zkusím to jinak - pokud si představím třeba JAR a agresivní útok deseti mírumilovných obyvatel na farmu zlých bílých farmářů - s čím má farmářka lepší šance? Je to krapet přehnané, ale narozdíl od nás je to pro ně aspoň opravdová realita, to my brokovnici na obranu zase tak nepotřebujeme, že. Já napsal, co jsem napsal - normální člověk ve stresu spíše udělá závadu na pumpě, než na samonabíječce s odpovídajícím střelivem (a zejména půjde o to, že pořádně nepřebije - "short stroke"). Nebo ještě jednodušeji - samonabíječka je efektivnější zbraň. To ale není objevení ameriky, že? Je to jako diskutovat o pákovce vs AR15 .. ano, jsou lidé, co s pákovkou dokážou úžasné věci, ale tak se dá diskutovat donekonečna.

McFly píše:"Pumpou na IPSC kategorii STM odstrilim stage tak rychle jako závodník co je na tom výkonnostně stejně s automatem v divizi Standard (samonabijecek)."


Ty zrovna patříš mezi ty lidi, kteří dokážou být s pumpou stejně efektivní, jako jiní se samonabíječkou a současně máš zkušenosti. Jak by tedy ten závod dopadl, kdybyste si je prohodili? Prohrál bys, protože by se ti samonabíječka tak sekala nebo bys vyhrál, protože soupeř by to měl s pumpu technicky těžší? Nebo je to opravdu úplně jedno?

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#124 » pát 13. bře 2020, 14:05

Upřímně nevím, kapacitu nábojů máš stejnou, a pokud nestřílíš na terče vedle sebe v řadě jak na pouťové střelnici, ale musíš přemiřovat do jiného úhlu případně přeběhnout o pár kroků tak se výhoda rychlejšího cyklu setře. Vycházejme z toho že máme 100% spolehlivé zbraně z obou kategorií. Myslím že při přechodu na cizí zbraň jiného mechanismu bychom měli problémy oba už jen proto, že bychom prostě byli nejistí v ovládání které máme naučeno. Mě stačí si dát držáky nábojů jinam na opasek a hrabu automaticky na obvyklé místo.. Nejsem vhodný vzorek na amaterské porovnání..

Uživatelský avatar
electrickota
Příspěvky: 99
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#125 » pát 13. bře 2020, 14:16

Když to vezmeme na na obranu, je asi nejlepší něco, co necykluje a tedy brokova dvojka trojka. Ovsem blbe se resi tvůj pripad s JAR, tam bych osobně zvolil asi radsi arko nez broknu. Ale pokud bych si mohl vybrat mezi samonabijeckou a pumpou, volil bych pumpu, už jen kvůli menším nárokům na údržbu a na střelivo. Kazdopadne ve stresu cokoliv dobijet, prebijet a jakkoliv jinak manipulovat s naboji je proste potencionalni pruser, takže tam bych volil to co ma vetsi startovaci kapacitu(ktera je u pumpy a semi stejna - tedy opet popadnu arko).

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#126 » pát 13. bře 2020, 14:52

Některé pumpy mají trubku na deset nábojů? Já jen že k samonabíjecí brokovnici mám desetiranné, originál pěti a dělají se i bubnové na hafo - hlavně k Sajze.

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#127 » pát 13. bře 2020, 15:14

Jak dlouhou trubku si dáš takovou máš..vůbec tu neřešíme zasobnikove brokovnice..navíc pravidla pro IPSC maximální počet nábojů v divizi ST a STM jasně stanovují na 8+1 a bubny jsou už zakázané i v openu.



matkoo
Příspěvky: 186

Příspěvek#128 » pát 13. bře 2020, 20:59

mal som moznost strielat z chalaniskom co mal REMINGTON 870 a z mojom samonabijackou som mam pocit ze som pomaly a to bolo pri dynamickej strelbe

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#129 » pát 13. bře 2020, 21:30

IPSC jako takové je moc fajn sportovní disciplína, na setkání s kámošema, pokec a zazávodění s časem, i "sám se sebou", na předem známé terče jak počtem, tak rozmístěním. Člověk se tam i při tréninku dost "vystřílí". Je třeba si ale přiznat, že se skutečným taktickým použitím brokovnice pro případné HD a s tím spojenými drilly a postupy, nemá už celkem nic společného.
Už jsem to psal někde na předchozích stranách. Dobrý střelec s pumpou dokáže být v v celkem běžné "drtírně" na plechy minimálně stejně rychlý, jako průměrný střelec se samonabíječkou, to je jasná věc.V tom má kolega McFly samozřejmě pravdu. A při "závodech v dobíjení" na IPSC se ten rozdíl stírá ještě více.

Skutečné výhody kvalitní samonabíječky se projeví až v některých nestandardních případech při, nazvěme to "taktickém cvičení", jako je střelba a dobíjení při zranění končetiny nebo využití jedné ruky k jiné činnosti, střelba při krájení rohů, zejména při přehození do levého ramene, schopnost okamžité opakované střelby v průběhu taktického dobíjení s broknou zasazenou v rameni, střelba při "čištění" prostor se zbraní tzv. "nakrátko" s pažbou položenou naplocho nahoře na rameni, při cvičení reakce na vystřelení posledního náboje a rychlého vhození náboje do komory z shotshell carrieru atd. ( Ono se to složitě popisuje, praktická ukázka je jednodušší :-) )
Cyklus samonabíječky samozřejmě nepodléhá strachu, stresu, nemoci, rozespalosti nebo případnému zranění :-)

Co se týká ne/spolehlivosti , ať už pumpy nebo samonabíječky , rozhodujícím faktorem je vždycky kvalitní a prověřené střelivo. Bez debat. Konstruktéři metají kozelce a moderní samonabíječky solidního výrobce jsou s kvalitním střelivem, co se týká spolehlivosti, naprosto srovnatelné s pumpami. To je taky bez debat, včetně toho, že si to výrobci nechají zaplatit. :-)

Brokovnic mám, no ...hromadu. Jak samonabíječek, tak pump. Při lámání chleba život ale klidně svěřím kvalitní samonabíječce. Já je mám raději. Můj názor ale samozřejmě nemá univerzální platnost. 8-)

Uživatelský avatar
Poli
Příspěvky: 460

Příspěvek#130 » pát 13. bře 2020, 22:40

Podepisuju.

Taky mě v práci instruktoři pěkně poj....., když jsem pumpu při nabíjení otáčel, rovnal a krmil po dvou.

Saigu 12k Legion a Molot Vepr jsme po koupi a pár ranách s kámošema prokleli až do sovětského svazu, než jsme po radách zkušenějších přestali být patrioti a začali kupovat zahraniční náboje. Pak jsme srali lidi na LOSu tak, že chtěli měnit pravidla a měnil se způsob startů na stagích.



DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#131 » sob 14. bře 2020, 09:53

Mám sice 'blbého' Uzkona za pár tisíc, ale je pravda, že střelivo je asi nejdůležitější. Na začátku jsem měl asi 2 zádržky, než se trochu zajela, ale potom už s nábojema Fiocchi jela jak hodinky. 12/70 náboje od SB ale občas zlobí... Mám s ní teda zatím jen asi 500, ale až odejde, tak vím, že půjdu do lepší samonabíječky.

Uživatelský avatar
tomoking
Příspěvky: 227

Příspěvek#132 » pon 16. bře 2020, 22:21

Poli píše:Podepisuju.

Taky mě v práci instruktoři pěkně poj....., když jsem pumpu při nabíjení otáčel, rovnal a krmil po dvou.

Saigu 12k Legion a Molot Vepr jsme po koupi a pár ranách s kámošema prokleli až do sovětského svazu, než jsme po radách zkušenějších přestali být patrioti a začali kupovat zahraniční náboje. Pak jsme srali lidi na LOSu tak, že chtěli měnit pravidla a měnil se způsob startů na stagích.



sakra .... to mi Molot Vepr 12 ...zahálí v trezoru snad 10 let ./ střílel jsem SB a znechucení bylo takové, že jsem na něj zanevřel/ Asi ho opráším a vyzkouším z jiným střelivem.

Uživatelský avatar
Poli
Příspěvky: 460

Příspěvek#133 » pon 16. bře 2020, 22:26

Hele s jiným střelivem fungoval v pohodě a mimo jiné jsme řešili umístění kolimátoru (Oko s krytem) který díky nízkému usazení také způsoboval občasné závady.

Uživatelský avatar
snackmc
Příspěvky: 181

Příspěvek#134 » úte 17. bře 2020, 11:08

Poli píše:Podepisuju.

Taky mě v práci instruktoři pěkně poj....., když jsem pumpu při nabíjení otáčel, rovnal a krmil po dvou.

Saigu 12k Legion a Molot Vepr jsme po koupi a pár ranách s kámošema prokleli až do sovětského svazu, než jsme po radách zkušenějších přestali být patrioti a začali kupovat zahraniční náboje. Pak jsme srali lidi na LOSu tak, že chtěli měnit pravidla a měnil se způsob startů na stagích.


Jakou munici používáte? Přebíjí s 24gr?

Uživatelský avatar
Poli
Příspěvky: 460

Příspěvek#135 » úte 17. bře 2020, 11:31

24g jsem nikdy nepoužíval, minimum bylo 28g a 32g, ale od SB špatně fungovaly. Používal jsem italské Clever Mirage 34g a to proto, že jsem jich sehnal pár kartonů.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů