Broková kozlice pro obranu



Martin1975
Příspěvky: 5

Příspěvek#1 » pát 23. zář 2016, 07:06

Zdrvím chlapi, potřebuji poradit asi s hloupým dotazem. (Mám několik let zp E a pár krátkých zbraní. Teď jsem se rozhodl pořídit si i brokovnici (kozlici) konkrétně ZH 121 ale nikdy jsem brokovnici neměl v ruce. Jasně odpověď "jdi na střelnici tm ti to někdo vysvětlí" je logická ale znáte to- chodím na střelnici dlouho s krátkýma a trochu se stydím že v brokovnicích jsem úplný začátečník a zde mé dotazy...

zacházení- s pistolí (revolverem) tam je to jasné ale jak to je s brokovnicí, mám na mysli- nabiju, odjistím, střelím, ale v obranné situaci? Nabiju a jdu a nevystřelím, otevřu, vytáhnu náboje a zavřu, to je vše? nebudou ale napnuté pružiny? mám "vystřelit" (cvaknout) naprázdno abych uvolnit pružiny? nebo cvaknutím na prázdno ničím zbraň? jaký je postup?

další věc co mě zajímá- párkrát jsem si vystřelil, broky 2 mm, na střelnici nám dovolili střílet do překlížkové desky, plechovek, asi 1,5 cm překlížku na cca 10 metrů to prorazilo, plechovku jen dovnitř, ven broky už nevyletěli. Stačí na obranu broky 2 mm nebo mám koupit náboje s broky většími.
Trochu mě udivilo že 2 mm broky neroztrhají plechovku na kusy, vím že je víc než pravděpodobné že se do obranné situace nikdy nedostanu ale zajímá mě to spíše z teoretické roviny. Zastaví broky 2 mm útočníka? Na jakou vzdálenost? Nebo (myšleno s humorem) ho jen polechtají? :)



Chip
Příspěvky: 641

Příspěvek#2 » pát 23. zář 2016, 07:33

Urcite ho jenom nepolechtaji, ale jejich účinek bude omezen na velmi krátkou vzdálenost. Proti živé síle jsou nejvhodnější broky o velikosti 6 až 9 mm. Pro pouziti v boji plati zásada velikost broku v mm odpovida vzdálenosti v desitkach metrů pro účinny dostřel a pro ohrožený prostor platí velikost broku v mm odpovídá stovkám metru ohrozeneho prostoru. (Max dostrel a bezpecnostni koeficient) Jinak pro obranu bych doporučoval spiš opakovačku. Dvě rány je fakt málo.

Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 588
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3 » pát 23. zář 2016, 09:16

2mm si nech na skeet/lovecké kolo, 2,5mm trapové patrony (zdá se to o chlup větší, ale hmotnost roste s průměrem na třetí) koupíš za stejnou cenu (cca 5kč). Na soutěže a tréning s odpovídající municí se bere 3mm brok s navážkou 32g (od 7kč) pro spolehlivé shazování kovů, takový patron útočníka v bytě spolehlivě zastaví (tvrdí se, že doslova vykostí). Po pravdě si nedovedu představit, jak s loveckou kozou (ale i pumpou/automatem stejné délky) kličkuješ doma mezi futrama a honíš padoucha po bytě, imho dává brokna smysl někde na dvorku nebo na zahradě a pak to bude chtít každopádně nabít buckshot (viz výše). Stačí mít pár kusů, nemusíš s ním trénovat, jen si párkrát střelíš papír pro představu o krytí.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#4 » pát 23. zář 2016, 12:17

Martin1975: Pro vypuštění zápalníků si kup tzv. vybíjecí náboje. Mají místo zápalky odpružený mosazný segment a zápalníky si klepnou do něj. Zrovna u ZH není moc vhodné klapat se zápalníky při prázdných komorách (poměrně rády praskají) ani ho ukládat s nataženým bicím mechanismem na delší dobu (pokud se dobře pamatuji, vinuté bicí pružiny).

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 536

Příspěvek#5 » pát 23. zář 2016, 13:05

Známý má doma na obranu pumpu. Na otázku proč zrovna pumpu a ne pistoli a když už dlouhou tak pušku (kulovnici) mi odpověděl, že až se někdy v noci vzbudím, se slepenejma očima, mám si zkusit mířit. Konec konců, dává to i smysl.



Jezevec
Příspěvky: 139

Příspěvek#6 » pát 23. zář 2016, 13:11

Problém je manipulace s dlouho zbraní v bytě. Na domácí úklid v bytě bych bral nějakou luparu. Pokud člověk žije v baráku a potřebuje zametat i na dvorku tak tam bych šel do pumpy.



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#7 » sob 24. zář 2016, 11:46

Na domáci zametání bych volil takovéto koště:
http://www.zelenysport.cz/pusky/uzkon-a ... brokovnice
Dobrá kapacita a ideální velikost.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#8 » sob 24. zář 2016, 13:03

Téma je kozlice, tak sem nemotejte pumpy.



kk
Příspěvky: 1005

Příspěvek#9 » sob 24. zář 2016, 16:36

Co se týče te kozy ZH 121 tak mám ji doma, pěkná "hračka". Ale prej se tady té "první serii" stávalo, že tuplovali nechtěně. A musím přiznat, že přítelkyni zatuplovala a měla co dělat aby to ustála.Takže ji ještě budem testovat. Jak se s ní zas dostanu na střelnici.

Osobně mám na obranu automat CZ 241. Ale asi bych se omezeného počtu nábojů nebál, spíše bych viděl problém v tom jak už tu někdo psal se motat v omezených prostorách s dlouhou zbraní.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#10 » sob 24. zář 2016, 20:43

kk : Pokud ti tupluje, obrať se na puškaře. Olítaný to někdy dělají.



Melchisedech
Příspěvky: 84

Příspěvek#11 » sob 24. zář 2016, 21:13

:arrow: Chip

Proč jsou dvě rány doma málo? Pokud se bude jednat o konflikt na kontaktní vzdálenost, stačí přece pouze jedna rána, vzhledem k tomu, jaké má brokovnice krytí. Bude vůbec průměrný člověk schopen vystřelit v uzavřeném prostoru z brokovnice více než jednu ránu? Osobně jsem z ní nikdy nestřílel, proto mě zajímá názor člověka, který má s tímto nářadím bohaté zkušenosti :).



smates
Příspěvky: 351

Příspěvek#12 » sob 24. zář 2016, 23:36

Prave ze lovecka brokovnice ma minimalni rozptyl na vzdalenost pokoje.Takze je to podobny jakobys strilel z kulovnice.



schurl45
Příspěvky: 15

Příspěvek#13 » stř 28. zář 2016, 09:52

Obrázekmam Khan Arms A-Tac, chodim s ni pro zabavu i na holuby

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1148

Příspěvek#14 » stř 28. zář 2016, 12:34

Napr. v Rakusku kde mas 'C'cko s cistym registrom volne predajne od 18r (registracia u obchodnika) tak je to nahodou popularna kategoria zbrani. Ale ked tak, tak uz taketo nieco - tri hlavne :
http://www.akkar.com.tr/mammut-312-black,2,478

EDIT: je to tu dokonca 'D'cko :)



Chip
Příspěvky: 641

Příspěvek#15 » stř 28. zář 2016, 13:14

Možna mam v sobě priliš zakořeněné sluzebni taktické návyky, prece jen jsem pres 20 let u vojska a pak u PČR, ale dve rány mi prijde hrozne málo. Útočníků může být víc, můžu mit selhač, nebo ve stresu minu, to se muze stát i s brokovnici. Nebo mohu dat z jedne hlavne varovny vystrel, ( civilista zadnou takovou povinnost nemá, ale proc se zbavovat durazneho prostredku?) Myslim, ze dlouha zbraň by mela mit kapacitu alespon 5 ran. Ale je to vysoce subjektivni názor. Pokud jde o vystrel z brokovnice v uzavrenem prostoru. Nevidim žádny důvod proč by človek nemohl vystřelit vícekrát. Byl jsem u vystrelu z brokovnice v male místnosti, jednalo se o vystrel slugem do zdi a mimo o dva dny zvoneni v uchu se nikomu nic nestalo. Mistnost byla plna prachu z omitky a cihel, ale jinak se nic nedelo.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů