Nouzové dobití opakovací brokovnice



SC1
Příspěvky: 367

Příspěvek#1 » stř 12. říj 2016, 20:40

Vážení přátelé,

mám další z řady dotazů, přesněji dva. Oba se týkají dobíjení klasické pumpy:

1) Jak je to se správným grifem při nouzovém dobíjení? V Manuálu obranné střelby 2 se počítá hlavně s tím, že někde v úkrytu dobiju celý zásobník. Tj. opřu zbraň o něco, držím ji pravou rukou za pažbu a levou láduji klasicky zespoda, dokud se tam něco vejde. Jak je to ale, když nemám úkryt (což je asi v životě častější) a potřebuji rychle dobít a vystřelit? Zkoušel jsem to a daleko víc mi vyhovovalo držet stále zbraň levou rukou v rovnováze za předpažbí, mírně opřenou o rameno (přibližně zamířenou potřebným směrem), pravou rukou hodit náboj do komory a hned přehmátnout a střílet... to se dá opakovat docela rychle i za chůze. Otázka je, jestli si tím nepěstuji nějaký špatný návyk, abych se pak nemusel přeučovat z praváka na leváka nebo tak něco.

2) Je lepší nosit náhradní patrony v nábojovém pásu přes rameno, kolem pasu, nebo v pouzdru na opasku? Zatím jsem je nosil v kapse, ale chtěl bych koupit něco lepšího. Osobně se mi nejvíc líbí pás kolem pasu, protože se tam hodně vejde, ale u pouzdra je to zase pořád na jednom místě (jako v kapse). Pás přes rameno mi přijde jako relikt z Terminátora, ale třeba mi to někdo vyvrátí.

K oběma dotazům podotýkám, že se nikterak nezabývám lovem (lednička zatím stačí) a zajímám se o to čistě z hlediska rekreační střelby, případně nějakého školení obranné střelby.



JardaB
Příspěvky: 1249

Příspěvek#2 » stř 12. říj 2016, 20:50

No nevim, ze by nestacilo nejakych 5-7 ran? Stejne bych to videl s brokovnici spis na moment prekvapeni a hrube vycisteni, na jemnou praci bych k tomu vzal pistoli a par zasobniku.... pokud bych teda ocekaval nejakou vetsi prepadovou jednotku :-P



SC1
Příspěvky: 367

Příspěvek#3 » stř 12. říj 2016, 20:56

No tak ke mně domů taky zrovna nechodí Alibaba a 40 loupežníků (zatím). Ale na kurzech se to třeba vyžaduje...

Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 588
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#4 » stř 12. říj 2016, 21:09

1) dobíjím výhradně levou, do okna i do trubky
2) v pásu mám několik druhů patron (slug/buckshot/lovecké magnumy) a beru to s sebou na střelnici do futrálu pro případ, že bych chtěl bouchnout pár kousků něčeho jiného, než drobky na kov. V případě apokalypsy hodíš přes rameno a jdeš ;-) Nosiče na opasek se inspiruj v IPSC. Někomu se dobře nabíjí dva za sebou. Mě to nejde a lépe se mi nabere několik do ruky vedle sebe a ládovat po jednom - takže i podle toho přizpůsobit.

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#5 » čtv 13. říj 2016, 08:15

V případě, že nemáš úkryt, tak by bylo lepší vytáhnout záložní zbraň. A přijde mi lepší dobíjet do plna a mít tak max kapacitu, než nabíjet po každé ráně.

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1161

Příspěvek#6 » čtv 13. říj 2016, 08:42

Sice nie sme v bojovych podmienkach ale hrabuc sa vo veciach okolo Mossberg 590ky som narazil na toto :

https://www.reddit.com/r/guns/comments/1oko69/the_mossberg_590_in_combat_the_experiences_of_one/.

Je tam par zaujimavych veci - a okrem ineho neustale tam opakuje dolezitost schopnosti priebezneho dobijania.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#7 » čtv 13. říj 2016, 09:11

Tohle je u opakovacích brokovnic dokonale zvládnuté u westerňáků - podívejte se na nějaká videa SASS / AWS, např. pod heslem "cowboy action shooting".

Abych jen nekecal, třeba na toto:
https://www.youtube.com/watch?v=YhyJlU82fPE

A abych nezůstal jen u pumpy, tak ještě toto:
https://www.youtube.com/watch?v=47nWth0kRS8



SC1
Příspěvky: 367

Příspěvek#8 » čtv 13. říj 2016, 20:28

Díky za odkazy. To spojení s westernem by mě zrovna nenapadlo.

To, k čemu jsem došel jaksi intuitivně (dobíjení pravou rukou), dělá ten kovboj na prvním videu od 1:00 do 1:42 a pak tutéž techniku zrychlí a vylepšuje až do půlky videa; druhá půlka je pak věnovaná dobíjení levou. Druhý kovboj pak opět jasně tíhne k pravé. Takže zjevně obojí je vhodné - jsem spokojen :-).

(Kdysi se říkalo, že přeučování leváků na praváky ve škole může vést i k pomočování - jen si to představte...)



gastly
Příspěvky: 116

Příspěvek#9 » pát 14. říj 2016, 07:33

No ale ti fakt rychlí praváci (střílející v pravým gardu) 99% dobíjí LEVOU a pravá je na nouzové případy. Prej se ale má umět obojí.
https://www.youtube.com/watch?v=nSMOoqaGAT4



Chip
Příspěvky: 641

Příspěvek#10 » sob 15. říj 2016, 09:04

V bojove strelbě platí zásada že zbraň se drží dominantní rukou, která současně ovládá spoušť a pokud to jde tak i pojistku. Veškerou další činnost vykonává ruka slabá. Platí to u krátkých zbraní, stejně jako u dlouhých. Brokovnice s tubulárnim zásobníkem se dá dobíjet dvema způsoby. První, nazvu ho treba " sportovnim" tj. vím že mě nikdo nenapadne např. v situaci IPSC: spustím zbraň z ramene k pasu a otočím nabíjecí klapkou vzhůru, zbraň drzím ale porad stejne, takze mám otocene zápestí. Tím je nabijeci otvor kousek od nabojoveho pásu a můžu tam rychle za presunu futrovat slabou rukou náboje. Existuji různá IPSC udělátka, ktera umožní vytahnout najednou dva až tri naboje a nabijeni zrychlit. ( IPSC brokovnice je hlavne o prebijeni) 2. zpusob rekněme ač to nerad používám "taktický" je pomalejší, ale umožňuje rychleji začít znovu střílet. Zbraň si nechám standartně v rameni možná maličko sklopenou, drzim silnou rukou a slabou beru od pasu náboje a zasouvám je do trubky. Je to o neco pomalejší, ale jsem stále pripraven zahodit náboje v leve ruce, uchopit predpažbi a začít střílet. Zásady jsou samozřejmě od toho aby se porušovali, takže na závodech čas od času uvidíme i vynikajici strelce dělat to jiným způsobem a porušovat zásadu dominantni a submisivní ruky. Pokud mu to funguje, proč ne. Ale obecné zásady jsou takové jako jsem popsal a mě vyhovují v práci i sportu.



SC1
Příspěvky: 367

Příspěvek#11 » sob 15. říj 2016, 21:34

OK, tahle logika je jasná. Ale je na silnou ruku dost zatěžující, když má držet dlouhou zbraň tak daleko od těžiště... Ještě to zkusím.

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1161

Příspěvek#12 » sob 15. říj 2016, 21:50

Tu su celkom pekne rozne techniky : https://www.youtube.com/watch?v=TMqUDEMrwDw
Tiez vyrabam susilky a idem cvicit :).



Chip
Příspěvky: 641

Příspěvek#13 » sob 15. říj 2016, 22:57

Brokovnice fakt nejsou težke a chce to vedet jak pracovat. :-) Ve sportovni poloze drziš vlastne brokovnici jednou rukou ve dvou bodech, u lučíku dlani a na konci pažby mezi loktem a tělem a v "taktické" pozici vyvažuješ váhu predpažby a hlavně tím že ji máš zapřenou v rameni. Jsou to takové věci, které automaticky vyplynou hned jak ti to nekdo ukáže. Nejedes na nejaky závod Los nebo IPSC? Kdyz vezmes brokovnici, klidne ti to predvedu. Stejne to pravidelne vyučuji v práci... :-)



Chip
Příspěvky: 641

Příspěvek#14 » sob 15. říj 2016, 23:03

Jo, na tom videu to ukazuje přesně.. Jen při odhledu sklápime zbraň a víc se otáčíme. Je tam pěkně vidět i to zapřeni zbraně loktem nebo vyvaženi v rameni.



SC1
Příspěvky: 367

Příspěvek#15 » úte 18. říj 2016, 18:40

Díky za vysvětlení.

Chip -> Zatím jsem na žádném závodě nebyl, teď jsem rád, když se občas utrhnu a zajedu na nejbližší střelnici chvilku trénovat. Mám teď trochu blázinec, tak relaxuju hlavně u teoretické přípravy / sušení a syslím znalosti na později. Přes zimu se z toho snad nějak vybabrám a na jaře plánuji začít s nějakými drily. Tak třeba se pak potkáme...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů