Rozptyl brokovnice Uzkona AS-41



Adam 56
Příspěvky: 20

Příspěvek#16 » ned 25. bře 2018, 06:54

Jak je to s vyhazováním nábojnic u Uzkonu ? hlavně "slugů " aj.(Tureckých) ,někde jsem četl ,že je s nimi problém (některé se musí vyrazit tyčkou) .... Jsem nový majitel AS- 40 a ještě jsem neměl možnost vyzkoušení a tak bych rád získal nějaké zkušenosti ,při nákupu "krmiva" do mé "brokny", ať pak na střelnici nevypadám jako "blb" díky za osobní zkušenosti ...

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#17 » pon 26. bře 2018, 10:38

Tak co se týče vyhazování nábojnic, tak si nyní nejsem jist, zda právě u těch nábojů s jednotnou střelou (slug) CAZA MAYOR (12/70, 32 g) nedošlo k mírně zhoršenému vytažení - šel trošku hůř (větší silou) vytáhnout z komory, ale rozhodně nic, co by brokna nezvládla sama. Během testu jsem nemusel používat žádné pomůcky pro vytahování či "natloukání" nábojů a ani zbraň se nijak nezasekávala.
Ty slugy (oba testované) můžu ještě vyzkoušet na 50 metrů, ale bude to trvat, protože na střelnici chodim jen v neděli a ne každou ji mám volnou :( Slugy jsem však testoval spíš jako takovou "vložku", protože prvotně mi šlo o rozptyl broků z krátké hlavně.
Jinak Turci ukončili výrobu brokových nábojů Yavascalar, takže pokud seženu nějaké, tak je rád otestuju, ale vidím to bledě.
K ocelovým brokům se stavím negativně a zastávám nazor, že ocelové broky do ocelové hlavně nepatří. Prostě mě osobně je to "proti srsti". Je to však můj osobní názor, vycházející mimo jiné i z tradice a histore střelectví ;) Proto v mém testu s žádnými takovými broky nepočítám.



Adam 56
Příspěvky: 20

Příspěvek#18 » pon 26. bře 2018, 12:33

Díky , údajně některé levnější Turecké slugy jsou měkčí a proto se tzv. přilepí a jdou blbě ven , no uvidím
zase tolik jich střílet nebudu , jen na zkoušku



Svan
Příspěvky: 11

Příspěvek#19 » pon 26. bře 2018, 15:44

Jen tak pro zajímavost - nastřeloval jsem si nový puškohled na .308Win na 100m a napadlo mě zkusit si na tu vzdálenost i jednu z tureckých brokovnic - Torun Taygir s pevnými mířidli stříleno Yavascalar jednotnou střelou. Docela mě překvapilo, že i na 100m je brokovnice dobře použitelná (viz 4 spodní zásahy).Zpětný ráz byl tedy o dost větší, než s.308Win s kompenzátorem.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#20 » úte 28. srp 2018, 14:22

Zdravím všechny se zájmem o střelbu z brokovnice s krátkou hlavní :D
Vyčasilo se a mě se podařilo “urvat“ si trochu času a opět vzít brokovnici na střelnici. Střílel jsem opět z turecké brokovnice UZKON AS 41 (úplně ta samá, co předtím). Tentokrát na vzdálenost 50 metrů. Jako střelivo jsem použil náboje s jednotnou střelou.
Mým hlavním cílem byl hlavně zjistit rozptyl různých nábojů u nás dostupných a tím v podstatě i zjistit, jak moc jsou které náboje vhodné pro střelbu z krátké nezahrdlené hlavně, kdy po odečtu délky komory letí střela cca 28 cm v hlavni.
Jako testovací terč mi posloužil černý plný kulatý terč o přesném průměru 20 cm na bílém podkladu na dřevěném rámu o rozměru 110 x 110 cm. Střelba probíhala v sedě s pevnou střeleckou oporou za jasných světelných podmínek, kdy já jsem byl ve stínu bez vlivu slunce na mířidla.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#21 » úte 28. srp 2018, 14:24

Jako první jsem zkoušel Italské náboje 12/67 (28 gramů) s jednotnou střelou, označené jako TIRO A PALA Evolution. Už minule jsem je testoval na 25 metrů, nyní jsem je zkoušel na 50 metrů. Opět jsem z nich byl nadšen. Zpětnému rázu jsem odvykl, proto byla první rána pro mne docela prda, ale co čekat od brokovnice s krátkou hlavní, kdy do ramene dostanete plný zpětný ráz díky uzamčené komoře :( ? Ale teď vážně. Zpětný ráz byl sice znatelný, ale dal se snést. Co se týče rozptylu, tak jsem byl opět mile překvapen. Bohužel rozptyl jsem vzhledem k časovým důvodům vůbec nijak ničím neměřil, protože jsem nebyl na střelnici sám. Nicméně z přiložené fotografie a vzhledem ke známému rozměru černého kruhu lze dojít k závěru, že rozptyl tříranné položky je v průměru cca 15 cm, což já osobně vzhledem k použitým původním továrním mířidlům - letovaná černá muška na hlavni, hledí tvoří pouze klasická podélně rýhovaná plocha o délce cca 15 cm na rámu zbraně – považuji za velmi slušný výsledek.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#22 » úte 28. srp 2018, 14:26

Druhým testovaným střelivem byly také Italské náboje s jednotnou střelou 12/70 (32 gramů) od firmy B&P ( Baschieri&Pellagri ), dále označené jako Big Game – Palla B&P Type 4 (max 1050 BAR) – viz foto. Již první seznamovací rána jasně ukázala kdo je tu pánem výstřelu ! No, já to nebyl :( Takovou ránu jsem fakt nečekal a snad jen moje tělesná konstituce s mírnou nadváhou mi pomohla k tomu, že se mi nepolámalo rameno. Každý jistě zná říkání o první ráně z Mosina, které vám vyhodí ramenní kloub a druhou ránou si jej opět nasadíte, že ? Tak zde jsem si na to vzpomněl ihned. Zpětný ráz při střelbě těmito náboji je opravdu velmi, ale velmi nepříjemný - bolestivý ! Následující výstřely jsem opravdu přetrpěl s velkým odporem. Nejdříve jsem střelil třírannou položku, ale po cca 5-ti minutách jsem přidal ještě další dvě rány. První fotografie ukazuje celkový pohled na terč se třemi zásahy a poté detailnější pohled. Pak následuje celkový pohled na celkovou pětirannou položku a detailní pohled. Zprvu by se mohlo zdát, že jsou tam jen čtyři rány, ale ta pátá se schovala vedle té v černém kruhu „na třech hodinách“. Co se týče rozptylu, tak jsem odhadl na cca 45 cm v 50 metrech. Tedy dle mého nic moc.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#23 » úte 28. srp 2018, 14:28

Po delší pauze, kdy jsem to chtěl „zabalit“ jsem do třetice vyzkoušel turecké náboje YAVASCAR ráže 12/70 (32 gramů) s jednotnou střelou. Zpětný ráz, ačkoliv náboje měli deklarované stejné údaje jako ty předchozí, byl o poznání menší, ale přesto i tak nepříjemný. V přesnosti byly náboje skoro srovnatelné s Italskými, jen o pár centimetrů větší – odhadem by se vešly do kruhu o průměru 20 cm.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#24 » úte 28. srp 2018, 14:30

Po skončení této série jsem v dalším testu nepokračoval a to ze zdravotních důvodů. Nemínil jsem si více poškodit již tak namožené rameno. Zvláště střelba Italskými náboji 12/70 (32 gramů) od firmy B&P ( Baschieri&Pellagri ) byla tak bolestivá, že jsem si po každém výstřelu pomyslel něco o lámání ramenních kostí a drcení kloubů.

Závěr co se týče rozptylu zásahů:
Nejlépe v minitestu hodnotím Italské náboje 12/67 TIRO A PALA Evolution. Tyto již v minulém testu na 25 metrů a nyní na 50 metrů měly velmi malý rozptyl, odhadem 15 cm na 50 metrů ze tří ran.
Jako druhé se umístily Turecké náboje 12/70 YAVASCAR a to vzhledem k tomu, že jejich rozptyl na 50 metrů i z tak krátké hlavně byl o něco málo větší než předchozí Italské náboje – 20 cm na 50 metrů z pěti ran.
Jako třetí se umístily Italské náboje 12/70 B&P ( Baschieri&Pellagri ) a to díky dvojnásobnému rozptylu oproti předchozím dvěma nábojům - odhadem 40 cm na 50metrů z pěti ran.


Dopad střel na cíl:
- Italské náboje 12/67 (28 gramů) s jednotnou střelou, označené jako TIRO A PALA Evolution, váha 28g . Vzhledem k časové tísni lze jen dovodit z fotografií závěr, že tyto střely jsou stabilizovány zadní plastovou zátkou, která zadní částí opisuje kružnici, nicméně střelu celkem dobře stabilizuje. Dle vstřelů totiž na papíře zůstávaly po plastových stabilizačních zátkách lehké otisky, o kterých jsem si v předchozím testu (na 25 metrů) myslel, že by to mohly být košíčky. Střela se tak chová podobně asi jako bedmintonový míček. I přesto jsou zásahy celkem slušně rozeznatelné.
- Italské náboje 12/70 (32 gramů) B&P ( Baschieri&Pellagri ) . Opět jen z fotografií dovozuji, že plastová zátka stabilizující střelu se za letu chovala obdobně jako u předchozích nábojů, ale s již intenzitou.
- Turecké náboje YAVASCAR 12/70 (32 gramů). I zde jsou patrné stopy na papíru po otěru koncové části jednotné střely. Možní i trošku větší než u Italských BP, ale nemohu úplně sloužit, neboť jsem toto ani nijak nepřeměřoval.
Otěry zadních konců střel na papíře, jak jsem již uvedl, jsem dovozoval z fotografií, kdy originální fotografie mám v mobilu v plném rozlišení, sem do „recenze“ jsem však vkládal fotografie upravené tak, aby je bylo velikostně možno nahrát.

Zpětný ráz:
Zde je jasný vítěz – 1) Italské náboje 12/70 - TIRO A PALA Evolution
2) Turecké náboje 12/70 - YAVASCAR
a nakonec jasný propadák - 3) Italské náboje 12/70 - B&P ( Baschieri&Pellagri )

Tento minitest nebyl samozřejmě soutěžní, neboť mi hlavně šlo o zkoušku rozptylu různými náboji. Co se týče hodnocení zpětného rázu, jedná se o subjektivní záležitost tak, jak jsem ji cítil já. Co se týče objektivnosti, tak ta byla v tom, že všechny rány jsem střílel jen já a střílelo se jen jednou a tou samou zbraní a na stejnou vzdálenost +- 5 cm. Minitest mi potvrdil, že pro mou brokovnici s krátkou hlavní se jako náboje s jednotnou střelou nejlépe z testovaných nábojů hodí Italské BP 12/67. Jednak rozptylem a druhak i zpětný ráz je snesitelný. Co se týče zádržek, nebo problémů, zaznamenal jsem asi jednoho nenabití, způsobené slabou razancí při nabíjení (i ta brokovnice toho má velmi málo „naběháno“, teprve je na začátku své kariéry :D ), jinak vytahování a vyhazování všech nábojů bylo naprosto bezproblémové. Ty nejsilnější Italské BP vyhazovaly naprosto luxusně a docela překvapivě daleko. K ceně nejsem schopen nic konkrétního, protože jsem kupoval povícero různých nábojů a účtenku jsem vyhodil. Na závěr jsem doma brokovnici vyčistil, kdy měla díky bolestivému zpětnému rázu Italských nábojů BP vystřeleno celkem 20 ran a z hlavně se mi podařilo vyškrábat olova, které by možná stačilo na malorážkový náboj .22 LR a možná by ještě zbylo :D
Tímto bych chtěl také poděkovat všem ostatním střelcům a střelkyním, kteří byli opodál neplánovaně přítomni mému testu a které jsem při jejich střelbě z malorážky zvukově trápil svou brokovnicí :D ;)

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#25 » čtv 20. zář 2018, 14:23

Takže zájemci o střelbu z brokovnice s krátkou hlavní, opět jsem nakoupil nějaké náboje a testoval. Od posledních střeleb jsem si na brokovnici UZKON AS 41 pořídil klasickou pažbu z (Turecké) brokovnice TRX, čímž mohu zpětný ráz hodnotit pouze v rámci naposled (níže) testovaného střeliva.
Střelba byla prováděna opět na venkovní střelnici. Střílel jsem na vzdálenost 50 metrů v sedě s pevnou oporou. Střílel jsem jak jednotnou střelou i hrubými (možná spíš středně velkými) broky. Tentokrát jsem však do testu přibral i gumové broky, se kterými jsem střílel na vzdálenost jen 25 metrů a cca 12 metrů.
Vzhledem k časové náročnosti, kdy před každým testováním, ale i během něj nejvíc času zaberou přípravy samotného testu, vynechal jsem opět přeměřování rozptylu zásahů jakýmikoliv měřidly. Mám zato, že i tak to postačuje k tomu, aby jste si utvořili nějakou představu o střelbě různými náboji z brokovnice s krátkou hlavní.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#26 » čtv 20. zář 2018, 14:25

Prvním testovanými náboji byly Turecké náboje s jednotnou střelou SPEEDY SLUG ráže 12/70 (29 gr). Dle obrázku na obalu určeno na lišku, kance a cokoliv parohatého ( :D ). Roztptyl těchto nábojů byl sice trošku větší – cca 25 cm, ale tento rozptyl lze přičíst podle mne nevhodným mířidlům této brokovnice. Zpětný ráz byl sice citelný, ale jakž-takž snesitelný.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#27 » čtv 20. zář 2018, 14:28

Dalšími testovanými náboji byly Španělské náboje CAZA MAYOR, BALA – GB – SLUG ráže 12/70 (32 gr). Tyto jsem testoval v prvním díle na vzdálenost 25 metrů. Tentokrát jsem střílel na 50 metrů a rozptyl byl o něco větší, ale vlezl jsem se do 20 cm, což si myslím, že je příjemné zjištění. Bohužel místo 5-ti ran jsem mohl otestovat pouze 4, protože došly náboje. Znáte to: jak se na střelnici objevíte s nábojem, který někomu chybí do sbírky . . . :D Nicméně i ze 4 ran se dá soudit, že to jsou celkem dobré náboje pro brokovnici s krátkou hlavní. Zpětný ráz jsem sice při minulém testu na 25 metrů popisoval jako větší, ale po zkušenostech z předchozích střeleb s Italskými náboji B&P mi již každé další připadají docela v pohodě :D Přesto však na trochu větším zpětném rázu trvám. Jinak nenechte se zmást roztrženým papírem v černém kruhu, jedná se opravdu pouze o jeden zásah (ten víc vlevo). Těmto střelám totiž také létají plastové koncovky sem a tam, což ve finále způsobilo toto roztržení papíru (svou roli zde samozřejmě hrálo i to, že papír je slepován izolepou).
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#28 » čtv 20. zář 2018, 14:30

Následovaly opět České brokové náboje S&B a to SB Plastik ráže 12/67,5 s průměrem broku 7,62mm a počtem 12-ti broků na náboj. Na to, že broků je 12 a že jsem střílel na vzdálenost 50 metrů, napočítal jsem po první ráně v terči 11 zásahů, což považuji za velmi slušný výsledek. Pak ještě následovaly další 2 rány (celkem dohromady 3 rány na terč) a na terči to již bylo znát. Jen se mi zdá, že broky měly tendenci trošku nadstřelovat, což odvozuji z toho, že většina zásahů je spíše v horní polovině terče. Bohužel, ačkoliv to dělám strašně nerad, musel jsem z důvodu zhoršené kvality nahraných fotografií (musel jsem snížit kvalitu, aby se mi je podařilo nahrát na web) přistoupit k úpravě terčové fotografie. Ty červené kroužky jsou zásahy, ty černé křížky jsou hlavičky papíráků (hřebíků). Těchto nábojů mi ještě pár zbylo, pokusím se proto tento pokus opakovat (ale nic neslibuji :D ) s lepším, lépe čitelnějším terčovým papírem.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#29 » čtv 20. zář 2018, 14:37

Na závěr jsem si nechal Turecké náboje RUBBER BUCK SHOT ráže 12/70 (4 gr) s gumovými broky. Náboje samotné jsou opravdu lehoučké. Již při prvním seznámení a pocitově mezi tímto nábojem a vystřelenou nábojnicí je minimální rozdíl. U těchto nábojů však zapomeňte na střelbu na 50 metrů ! Tyto náboje jsem testoval rovnou na 25 metrů. I tak měly problém s rozptylem. Na tuto vzdálenost jsem v terči zaznamenal pouze 1 (slovy jeden) zásah. A to gumový broček ještě nebyl schopen prostřelit ani papír přelepený izolepou. Proto jsem vzdálenost zkrátil na odhadovanou vzdálenost 12 metrů (5 ran). Zde už byla situace o poznání lepší. Teda co se týče rozptylu. I zde, tedy na 12 metrů jsem však našel jeden gumový broček zaseklý v papíru. Což by odpovídalo tzv. „nesmrtícímu střelivu“. Co se týče zpětného rázu, tak ten byl pro mne už při první ráně velmi překvapivý. Přirovnal bych ho pocitově asi ke střelbě z lehčí malorážky (pušky). Na fotografii ta velká díra v černém (mezi 1 a 2 „hodinou“ na okraji) je po plastovém košíčku z náboje. Byl to jediný košíček, který proletěl papírem. Ostatní buď papír natrhly, nebo v něm udělali otisk.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#30 » čtv 20. zář 2018, 14:39

Ty prvně jmenované náboje s jednotnou střelou (Turecké náboje SPEEDY SLUG a Španělské náboje CAZA MAYOR) jsem střílel vždy po jedné ráně a po výstřelu při odkládání zbraně jsem si všiml částečně otevřeného závěru (cca 2-3 cm). To přikládám tomu, že po nárazu bicího kladívka na úderník dochází automaticky k odemčení blokace závěru a vlivem zpětného rázu následně dojde k částečnému neúmyslnému otevření závěru. Musím ale též zopakovat, že jsem střílel v sedě, kdy zbraň byla opřena pohyblivým předpažbím o pevnou podložku a částečně (tedy nikoliv pevně) svírána druhou rukou. Tento způsob tedy mohl mít vliv na ono částečné posouvání předpažbí (částečné otevírání závěru) po výstřelu.

Všechny testované náboje odpálily na „první dobrou“, vytažení nábojnice z komory bylo v podstatě bezproblémové a to v tom smyslu, že jsem žádný vystřelený náboj nemusel ze zbraně páčit větší, než běžnou silou působící na pohyblivé předpažbí. V tomto směru jsem mezi všemi náboji nezaznamenal žádného podstatného rozdílu.

Jak už jsem dříve popsal mířidla použitá na testované brokovnici, jsou to ty nejobyčejnější (nejjednodušší), které mohou být. Dále se mi potvrdilo, že muška byla na hlaveň navařena (nebo napájena – nevím, jakou metodu používají Turci) nakřivo, což také nepřispívá k přesnosti, proto jsou zásahy v terči povětšinou vpravo a to i přesto, že jsem přenášel záměrný cíl. Vždy jsem však ale pokaždé mířil na jedno místo. Pokud by však brokovnice byla osazena nějakým kolimátorem, myslím si, že by došlo ke znatelně většímu zpřesnění zásahů testovaných nábojů s jednotnou střelou, zvláště pak těch s většími rozptyly.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: JoHu a 8 hostů