Rozdíly a využití nábojů 22 LR a 22WMR

Dlouhé zbraně .22LR


Marty25088
Příspěvky: 16

Příspěvek#1 » sob 28. čer 2014, 09:43

Zdarec, mohl by jste mi prosím někdo objasnit rozdíly v nábojích 22 LR a 22WMR? Nejedná se mi o jejich parametry, jako je úsťová rychlost atd... to mohu sám vyčíst, ale spíš o jejich využití k čemu jsou vhodné atd. Díky moc...
Jde mi především o tyto náboje:
22 WMR:
22 WMR JHP
22 WMR FMJ
22 LR HV
22 LR SB CLUB
22 LR HV HP
22 LR SB STANDARD

A zda je mohu všechny použít v malorážce ZKM 452 LUX? Díky moc za odpovědi :-)

Uživatelský avatar
DanielX
Příspěvky: 331

Příspěvek#2 » sob 28. čer 2014, 16:18

Použít můžeš pouze LR, WMR je větší, silnější ale musí to být zbraň pro tento druh náboje.
JHP ranivá střela, povolená k lovu ale na střelnici s ní střílet můžeš
FMJ celoplášť, spíše ale jen poměděná střela, nešpiní tak zbraň
HV náboj s větší rychlostí, ne pro všechny malorážky je vhodný, někde se vůbec nedoporučuje, ideální pro samonabíjecí zbraně, ale s tou ZKM by měl fungovat.
HV HP poměděná střela od S&B, sám je používám v malorážkové M4.
Standard, klasický malorážkový náboj, olověná střela

Příště nebuď lenivý a zeptej se strýčka Googla, tohle není těžko dostupná informace :-)



Marty25088
Příspěvky: 16

Příspěvek#3 » sob 28. čer 2014, 16:46

Díky za odpověď...
jen ještě pro upřesnění rozdíl mezi HV HP a FMJ... Obě jsou tedy poměděné střely a rozdíl je jen v rychlosti... tedy HV HP je stejně jako FMJ poměděná, ale rychlejší? Nebo FMJ je tedy skutečně klasický celoplášť? Děkuji moc za odpověď :-)

Uživatelský avatar
DanielX
Příspěvky: 331

Příspěvek#4 » sob 28. čer 2014, 16:49

Na malorážce jsem klasický celoplášť neviděl, jen poměděnou střelou. Pokud je náboj označen HV, je to vysokorychlostní střela.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#5 » sob 28. čer 2014, 17:36

Aby nedošlo k omylu, v ráži .22 WMR jsou běžně používané celoplášťové i poloplášťové střely.
U ráže .22LR obvykle jen poměděné.

Jo, a jak píše DanielIX, náboj .22WMR lze nabít pouze do zbraně, která je na něj komorována. Nikoli do běžné malorážky komorované .22LR/Short.

Uživatelský avatar
DanielX
Příspěvky: 331

Příspěvek#6 » ned 29. čer 2014, 12:27

To je možné, přiznám se, že jsem WMR ještě naživo neviděl. Ono za tu cenu si každý asi pořídí něco důraznějšího i když sám jsem o nějaké zbrani na WMR uvažoval.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#7 » ned 29. čer 2014, 13:03

WMR je ráže vyvinutá pro lov menší zvěře puškou. V krátké nemá význam. Navíc jsou náboje nechutně drahé, naposledy kolem 7-10 Kč za kus. Přebíjet se to vzhledem k okrajovému zápalu nedá. Mám revolver .22 s druhým válcem ve .22WMR a je to nanic.



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#8 » ned 29. čer 2014, 18:27

Malorážky CZ-ZKM-452 Lux se vyrábějí v obou rážích, zde je jedna v 22 WMR http://www.rehak-lov.com/m1-lovecke-zbr ... lux-22wmr/ , pokud bys ji měl v ráži 22 WMR, mohl bys těmito náboji střílet, jenže problém by byl zase se střelbou náboji 22 LR.
Připojuji rychlosti střel nábojů 22 WMR střílených z revolveru s výměnnými válci 22 LR/22 WMR a 6,5" hlavní, ty rychlosti a energie nejsou nic moc a revolver s tak dlouhou hlavní je na nošení už dost nepohodlný.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Váša
Příspěvky: 15

Příspěvek#9 » úte 3. lis 2015, 19:43

Dobrý večer, chtěl bych se zeptat je možné do malorážky komorované na .22 WMR nabíjet náboje .22 LR? Nedošlo by k poškození komory? Napadlo mě to v důsledku toho že do brokovnice 12x76 se může dát 12x70 náboj je prostě delší nebo kratší jinak v nich rozdíl není pominu-li prachovou náplň. Pokud je to blbost tak mě prosím neukamenujte.

Uživatelský avatar
DanielX
Příspěvky: 331

Příspěvek#10 » úte 3. lis 2015, 19:48

ne, nemůžeš. Všimni si, že mnoho výrobců co prodává revolvery .22WMR k nim přidává válec na .22LR, pokud by tobylo bez problémů, asi by to nedělali.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#11 » úte 3. lis 2015, 19:51

Je to možné ale asi utrpí přesnost. Stejně jako se dají střílet "shortky" z komory LR.



Váša
Příspěvky: 15

Příspěvek#12 » úte 3. lis 2015, 19:56

Já jsem si myslel že to možné bude protože jsem koukal i na stránky czub tak hlaveň WMR i LR mají stejné stoupání jenom rozdílnou komoru. Taky jsme doma párkrát střelili z LR Shortku nebo vrabčinku a snad se nic nestalo.

Uživatelský avatar
DanielX
Příspěvky: 331

Příspěvek#13 » úte 3. lis 2015, 19:59

Já nemůžu se Sided souhlasit. Ano, vystřelit to půjde, dát pár ran asi taky, ale: nábojnice je o dost kratší, bude to v komoře vytvážet napečeninu a ta se musí důsledně odstraňovat. Taky bych řekl, že bude trpět přechod komory i když u toho olova, snad moc ne. Nicméně, nevím jestli je moudré střílet jiným střelivem, než na jaký byla zbraň vyrobena. Neříkám, že to nevytřelí, ale dlouhodobě bych to prostě nedělal a tady otázka mistra Váši směřuje na dlouhodobé ekonomické střílení.



Váša
Příspěvky: 15

Příspěvek#14 » úte 3. lis 2015, 20:09

Samozřejmě mě napadlo že by se nechalo tímto způsobem ušetřit protože WMR je za 5-6Kč a LR 1,5Kč ale hlavně mě zajímalo názor zkušenějších lidí a oslovení Mistře bych si vyprosil snad si tady na nikoho moc nevyskakuji.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#15 » úte 3. lis 2015, 20:10

Rozdíl není jen v délce, ale taky v průměru nábojnice. .22WMR má vnější rozměr P1 dle CIP 6,15 mm, kdežto .22LR jen 5,74 mm. Jiné jsou i rozměry rantlu R1. Prostě normální malorážka bude v komoře pro .22WMR kloktat. Tím netvrdím, že to nevystřelí.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů