Malorážky - Standardni hlaven vs tezka varmint - realne zkusenosti

Dlouhé zbraně .22LR


Paragun
Příspěvky: 17

Příspěvek#1 » stř 22. lis 2017, 21:09

Ahoj, rozdily mam pekne nactene, vsude pisou, jak je varmint dulezity ohledne presnosti, delsi vydrzi nez se hlaven zahreje, lepsi stability atd, jenze vsechno jen vseobecne reci nebo podivna videa, ktera se snazi porovnat, ale nakonec to skonci jen vseobecnym konstatovanim, nebo divnym vysledkem, kdy se zjisti, ze standard je lepsi nez varmint :lol: :shock: ... Me by zajimalo jestli uz nekdo z vas realne otestoval a zjistil co, jak a o kolik. Diky



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#2 » čtv 23. lis 2017, 05:13

Zalezi na co to chces. Pokud na myslivost, tak tam postacuje standartni hlaven. Znam myslivce, kterym staci krabicka naboju na cely rok a jeste maji pocit, ze si koupili zbytecne moc naboju a nejradeji by si kupovali naboje po kusech. Ti hlaven neohreji ani pri honu.
Na souteze LR, kde se strili naprikad 45-55 ran v kuse a mezi jednotlivymi polozkami jsou treba jen 2-3 minutove prestavky se standartni hlaven vubec nechyta. Maximalne prvnich 5-10 ran, pak nema sanci.
Osobni zkusenost mam takovou, ze kdyz jsem byl na strelnici se spoluzakem, ktery je myslivec a prinesl si svou CZ 550 FS (celopazbu), tak se rozciloval, ze da 3 rany na 100 metru, ktere se dotykaji a dalsi 2 rany uz maji rozptyl 3 cm a poctem vystrelu se tento rozptyl zvysuje. A ze ja se svou puskou, ktera ma tezkou hlaven dam 10 ran a porad je to jedna dira. Kdyz jsem mu rekl, ze je to tim, ze ma tenkou hlaven a predevsim tim, ze je to FS (celopazba), tak to nedovedl pochopit a tvrdil mi, ze celopazba je naopak super vec, ktera udrzuje hlaven zahratou. Nechtel si to nijak vysvetlit, tak jsem ho v tom jeho bludu nechal.
Jestli chces pusku na sranda strileni, ze si vystrelis 5 ran na terc, das si cigarko a pak dalsich 5 ran a jdes domu. Nebo na myslivost, kde ocenis co nejlehci pusku, tak Ti bude stacit standartni hlaven.
Pokud budes chtit jezdit i na nejake souteze, kde se strili hodne ran s minimalnimi prestavkami, tak jednoznacne Varmint.



Paragun
Příspěvky: 17

Příspěvek#3 » čtv 23. lis 2017, 10:14

Moje volba je jasná. V ČR snad nikdo nepoužívá 22lr jen na lov. 5+5 ran a jít domů, může udělat jen masochista ;) . Vzhledem k množství modelů s normální hlavní si říkám, že to nemůže být zas o tolik, to by snad nikdo nekupoval. Přeci jen 22lr a nějaké ráže (.308 asi?) v CZ550 je trochu rozdíl v tepelné energii za jednu ránu. No prostě mě zajímá porovnání, kde na konci vypadne exaktně vyjádřený rozdíl. Takže jestli už někdo porovnával a má třeba nafocené nástřely, třeba zmíněných 50 raných serií, tak sem s tím.



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#4 » čtv 23. lis 2017, 10:22

Pockej. Ty se bavis o 22 LR? To si ale mel napsat. Nemas to ani v nadpisu, ani v Tvem dotazu. V tomhle osobni zkusenost nemam. Ale bude to hodne podobne jako u velkoraznich pusek.



Paragun
Příspěvky: 17

Příspěvek#5 » čtv 23. lis 2017, 10:32

Člověče, jsem to dal do sekce dlouhé malorážky :-) , ale díky za každý názor.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#6 » čtv 23. lis 2017, 10:54

No tady se musím zastat kolegy - kdyby to bylo v názvu tak to je lepší. Dokud jsi nenapsal, že jsi v sekci dlouhých malorážek, tak jsem si toho taky nevšiml. Hodně lidí (včetně mě) leze přes hlavní stránku a nejnovější příspěvky, kde přečte název vlákna a už přehlédne kategorii psanou menším písmem.

K hlavni - pro přesnou střelbu je těžká hlaveň podmínkou. Ale jen jednou z mnoha - musí jít o kombinaci hlavně, jejího uložení, spoušťáku, pažby, ... Jak to dohromady neladí, tak je to v háji. Pokud někdo dokáže ze dvou odpovídajících zbraní (stejná puška s různými hlavněmi) nastřílet lepší výsledky s tou, co má obyč hlaveň, tak buď fixluje, nebo je nějakej hodně velkej problém u té s těžkou hlavní.



Paragun
Příspěvky: 17

Příspěvek#7 » čtv 23. lis 2017, 12:35

Chlapi sorry....tak to aspoň máme vyjasněno, upřesněno.

Mě by hlavně zajímala velikost toho rozdílu mezi odpovídajícími zbraněmi s různými hlavněmi.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#8 » čtv 23. lis 2017, 13:03

Doplněn název vlákna.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#9 » čtv 23. lis 2017, 13:38

Velikost toho rozdílu Ti asi nenapíše nikdo - málokdo bude mít dvě identické pušky s různými hlavněmi a bude je testovat. To je dotaz spíš na výrobce nebo nějaký specializovaný střelecký magazín.
Budeš muset hot věřit tomu, že výrobci vědí proč terčové speciály dělají se silnější hlavní :D
Šílenci do přesnosti v USA používají hlavně i několik cm tlusté, ale na nošení to rozhodně není. Pro inspiraci https://www.youtube.com/watch?v=NkthsIs71OA

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#10 » čtv 23. lis 2017, 14:47

Paragun : Ona silnostěnná hlaveň se u přesných zbraní používá hlavně kvůli co největší eliminaci kmitů při výstřelu. Pro názornost, vem si dlouhý bič a šlehni s ním.
Podobná vlna kterou uvidíš u biče, probíhá (samozřejmě v podstatně menším měřítku) po výstřelu hlavní a konec hlavně více nebo méně kmitá. Aby střela neopustila hlaveň v okamžiku, kdy je její konec na jednom z vrcholů amplitudy, se zabraňuje jednak předem definovanou délkou hlavně (ne náhodou se u "dospělých" pušek používají nejčastější délky 20",22",24",26") a poté také "tuhostí špalku" hlavně, tedy její tloušťkou. Taková hlaveň je navíc odolnější proti posunu "kmitny" v případě když se hlaveň ohřívá výstřely.
Proto se také varmintové a sportovní zbraně dělají s tzv. "plovoucími hlavněmi" kterých se, na rozdíl od běžných loveckých, nikde nedotýká pažba nebo dokonce nějaký šroub.

Jinak je to samozřejmě, jak píše Mikymoto, jeden z prvků mozaiky. Můžeš pak mít sebelepší hlaveň, pažbu, spoušťák a když použiješ "shit" střelivo, tak je to všechno jedno.

Pro představu střelivo Lapua Midas je z tlustostěnné Suhl 150 schopno na 50 m "chodit" jednou dírou. To samé střelivo z lovecké ZKM 452 má rozptyl cca 20 mm a víc.



Paragun
Příspěvky: 17

Příspěvek#11 » čtv 23. lis 2017, 21:35

Petzold diky

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#12 » čtv 8. lis 2018, 10:31

Zkusil bych na to navázat, protože to velmi souvisí.

Pokud přijmu to, že na velmi přesnou střelbu je vhodná jen těžká hlaveň a zároveň bych chtěl otevřená miřidla ? Třeba v produkci ČZ nevidím nic, co by odpovídalo takovému zadání :-(

Nebo se mám smířit s tím, že těžká hlaveň se rovná pouze optika ??



haito
Příspěvky: 112

Příspěvek#13 » čtv 8. lis 2018, 10:37

Co 456 nějaká starší? Ta má přece pevná mířidla

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#14 » čtv 8. lis 2018, 10:51

kolombo : K ZKM 456 se nechají otevřená miřidla sehnat.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#15 » čtv 8. lis 2018, 11:11

Ale to asi není aktuálně vyráběná zbraň ? Na webu czub.cz jsou jen 455 ...

Podle mne nejde nová koupit tak, aby měla těžkou hlaveň a miřidla :-(

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti