Beretta 70/71

Krátké zbraně .22LR


skvorfi
Příspěvky: 37

Příspěvek#1771 » stř 22. lis 2017, 12:43

Ahoj. Neměl by někdo z Vás doma zbytečné originální střenky na Berettu M70/71 - aby ještě trochu vypadaly? Na mé M71 už nejsou uplně ve formě, zbraň jsem koupil již dost opotřebovanou. Na M70, která je téměř nová, měl majitel střenky jiné a když tam dával originály, tak mu to prasklo... Za případnou nabídku děkuji.



HenryCZ
Příspěvky: 33

Příspěvek#1772 » pon 1. led 2018, 23:00

Jaky mate názor na nošení naboje v komoře, ale se spuštěným kohoutem?

Zvýšil bych kapacitu a v některých situacích je efektivnější natáhnout kohout než cely závěr...

Je takto zbram bezpecna, např kdyby spadla na zem?



JardaB
Příspěvky: 1246

Příspěvek#1773 » úte 2. led 2018, 07:58

Ja bych se toho bal, nemá zadne jisteni zapalniku, při padu urcite vystřelit muze.
Zrovna tahle pistolka jde nabit snadno drcnutim o cokoli, zvlast pokud je předem natazeny kohout tak i o stehno atp. A na obranu IMHO stejne nedava moc smysl, ne, ze by nemohla zabit ale respekt nevzbudi, mozna proti psum.



HenryCZ
Příspěvky: 33

Příspěvek#1774 » pon 8. led 2018, 13:40

Jediná rychlejší možnost ji nadrcnout jednou rukou je jak říkáš nejdřív natáhnout kohout a pak o kalhoty.

A v případě že je kohout na bezpečnostní ozubu to není bezpečnější? Předpokládám že by zbraň musela dopadnout kolmo na hlaveň aby se samovolně pohnul udernik a odpálil náboj.. Zkoušet to samo nebudu :D

Berušku mám na rekreační střelbu, nepohybuju se v bronxu takže na obranu ji primárně nemám. A protože nic jiného nemám tak ji nosím..



Morolek
Příspěvky: 6

Příspěvek#1775 » pon 8. led 2018, 19:05

To HenryCZ: Velmi důkladně jsem se ptal odborníků v několika prodejnách, i na střelnicích, zda může spustit B71, mající náboj v komoře, spuštěný kohout na ozub (čili je ca 2 mm mezi kladívkem a rámem mezera), a navíc manuální pojistka je zasunuta nahoru do výřezu v závěru. Čili dvojí jištění. Obával jsem se totiž "plovoucího" tělesa válečku úderníku, zda by při dopadu v nejnebezpečnější poloze (90 stupňů osa válečku úderníku proti zemi) setrvačností se ten nedal do pochodu vpřed...
Všichni, docela všichni mě ujistili, že hmotnost úderníku je tak malá, že se na pochod nedá, to by snad prý musela být velká kinetická energie, například rána kladivem zepředu do ústí hlavně, aby se to stalo.
Ale přesto dávám pozor a myslím na to. Pokud mám někde ve tmě a v prostředí "sociálně" nepříjemném nataženo a zajištěno, mám B71 v pouzdře v opasku a "nemachruji" s ní, aby mi nevypadla z ruky. To jsou ale výjímky, že ji takto mám u sebe, to tehdy, když je ta cesta do tmy neplánovaná. Jinak, pokud možno, ovšem beru ven vždy jen Arminius 2,5", 0.38, a to je záležitost jasná, že ano?
Beretku mám pro střelnici. A jak už jsem tu uváděl dříve, nezajímají mě centimetry v cíli na deset metrů, stojím a do zblbnutí opakuji: vytáhnout, odjistit, natáhnout palcem, analyzovat situaci, vystřelit bez míření.
Zpočátku to chodilo půl metru vedle terče (na 5 metrů), teď už jsem spokojen, bez srovnávání mušky do hledí, jen tak "pistolí ukázat" to dělá rozptyl tak deset čísel...ale zato je to v klidu a rychlé.
Jinak, jsem názoru, že "natahovat zbraň o kalhoty" je tak na prostřelení kolena...mimoto souhlasím s JardaB, že Beretka je na psy, 0.38 už zastaví i dodávku s obloženými chlebíčky. Ačkoliv, na druhé straně, stát v cestě letící 0.22 (na pět metrů) bych tedy rozhodně nechtěl...
Henry, stačí tak? www.jan-neoral.cz



Tomi_901
Příspěvky: 60

Příspěvek#1776 » stř 10. led 2018, 15:39

Ahoj, má smysl uvažovat o 3D tisku střenek na Berettu M70/71? Upravovat střenky od Klinského je hřích, originály jsou nesehnatelné, kdyby se na tiskárně vytvořil polotovar, který by se pak přibrousil podle potřeby. Důležité je asi co nejpřesněji trefit profil vnitřku, ať to na rámu sedí přesně, díry pro šroubky by se vrtali podle původních. Předpokládám, že by o to mohl být zájem, ne každému se chce vysolit polovinu ceny zbraně za dva kusy starého plastu anebo dřeva, takže by se tiskla série možná 50 ks. S 3d tiskem nemám žádnou zkušenost, ale vím, že si lidi tisknou např. plastové součástky do auta a elektroniky. Jestli to má smysl, jaká by byla asi cena?



Willy 1
Příspěvky: 5

Příspěvek#1777 » stř 10. led 2018, 22:43

Zdravím všechny Bereťáky. Pročítám toto forum, abych náhodou nedubloval téma. Jsem někde u 50-é stránky :o :o :o , ale bohužel mě tlačí čas, a proto prosím HELP. Zatoužil jsem taky po téhle klasice, no a naskytla se mi jedna ke koupi. Cena průměrná a podle fotky slušný kousek, ALE : pán tvrdí že to je celoželezo ( což by odpovídalo M 70 ) ale hlavně je to bicolor. Podle fotky to vypadá na saténový nikl ( závěr, hlaveň ), nebo něco podobně šedomatného. Tvrdí, že po vyřazení šly na GO včetně výměny hlavně a nové povrchovky. Lauf prý super, no prostě samá pozitiva :) Pátral jsem, ale ničeho takového jsem se nedopátral. ( i když je to možné, třeba podle toho jaké luxusně repasované čz 82/83 se prodávají v USA za 200 doláčů, by jeden brečel ) O víkendu si ji jedu prohlídnout a vyzkoušet, tak abych byl trošku v obraze. Proto se ptám, jestli je to možné, nebo jestli to není nějaký útok kutila domácího. Prosím i radu na co si dát bacha. Moc díky předem za vaše poznatky.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#1778 » čtv 11. led 2018, 09:32

O celoocelových 71-čkách jsem slyšel jen zkazky - nikdo známý žádnou nikdy neviděl a informace dostupné na internetu těžko ověřovat. Může existovat a taky nemusí. Asi bych si vzal s sebou na prohlídku magnet a zkusil jestli bude rám lepit.

Jinak číslo na zbrani je (alespoň u mojí a mnou kontrolovaných zbraní) jen na rámu - závěr ani hlaveň číslo nemá! Takže pokud někdo zpřehází na několika pistolích rámy, závěry a hlavně, tak to nemáš šanci poznat - maximálně podle specifického opotřebení u dvou kusů kde došlo k rošádě. Rámy M70 a M71 by údajně zaměnitelné být neměly, ale sám jsem to nezkoušel (nemám obě). Hlavní rozdíl bude nejspíš v zásobníkové šachtě kvůli jinému střelivu, jinak by mohli být identické (proč by taky ital dělal něco jinak). Takže bych se kouknul, jak sedí zásobník v těle - jestli tam není nějaká vložka.

Ohledně bicoloru neporadím - viděl jsem pár takových pistolí a vždy se jednalo o akci majitele. Zda to dělala i fabrika fakt netuším.

Co kontrolovat:
- Celkově stav a vůle u složené pistole. Opotřebení u rozebrané.
- Uložení hlavně do těla při sundaném závěru. Mírnej vakl měly všechny co jsem měl v ruce - některým ovšem hlaveň kloktala tak, že ústí hlavně kejvalo klidně o 2-3 mm na všechny strany.
- Funkčnost záchytu závěru. Mě jeden zásobník nestavěl - po výměně na krámě už bez problémů. Koukej na stav podavače zásobníku (nevyžvejkanej) a tuhost pružiny (moc měkká nezvedne záchyt).
- Stav zásobníku. Několika kolegům zbraň závadila - nepřebíjela. To většinou bohužel zjistíš až když se střílí. Takže kouknout na stav vývodek zásobníku. Jak budou nějak ohýbaný, deformovaný nebo pilovaný - nebrat. Zásobníky stojej skoro 1/3 ceny zbraně, tak nepodceňovat.

A hlavně nespěchat. Jak budeš mít podezření - ruce pryč. Těch pistolí je mezi lidma a na krámech hromada. Radči počkat a koupit jinou než se pak snažit o opravy nebo prodej.



Tomi_901
Příspěvky: 60

Příspěvek#1779 » čtv 11. led 2018, 10:06

Jestli je rám železo zjistíš magnetem. Povrchová úprava... no, jsou puškaři, co zbraně renovují, cena pak odpovídá času a práci, co se tomu věnovala. Do ČR se dovezli jak uloženky tak nošené zbraně, jestli se něco repasovalo? Na mojich byla hlaveň, rám, střenky, závěr a zásobník původní a nošené. Byli naolejované, ale ne moc vyčištěné. Jestli se tam vyměnili pružiny nevím.
Povrch prohlížej, ale hledej jestli to někde nedostalo ránu do hlavně a jestli nejsou prasklé střenky. Na pravé straně rámu u lučíku je několik značek, ze kterých se dá zjistit např. rok výroby (podle tabulky tady viewtopic.php?f=26&t=191&start=795#p72752 např AD je 1978 a pod.) Vytáhni zásobník a prohlédni si jestli je v pořádku, t.j. jestli mu sedí botka a neupadává, na opačném konci není zprohýbaný, jestli se pohybuje plynule a pod. Nový stojí 1.300 Kč, tak by měl být ok.
Proveď základní rozborku, všímej si jestli má nějaké vůle. Může být vůle v rozebíracím čepu, závěr by měl jít plynule dolů, koukni jak vypadají drážky ve kterých jezdí závěr, pak vyber hlaveň a koukni jestli nemá vady. Hlaveň je v rámu zasunutá v drážkách, zkus ji tam zasunout, měla by tam být minimální vůle. Klapni s kohoutem. Slož to zas zpátky, zakvedlej závěrem, malorážka by měla jít zlehka (M70 je v 7,65 Br. a pružiny jsou podstatně tužší), v zadní pozici závěru jede spodek závěru po kohoutu, tak je tam větší odpor. Vlož do zpraně prázdný zásobník a zkontroluj, jestli zpraň vystaví závěr. U originálu by měla vystavit závěr. U novovýroby někdy nevystavuje závěr, ale není to problém. Kohout má tři pozice - spuštěný, na ozubu a natažený. Pojistkou jde zajistit na ozubu a natažený. Zkontroluj jestli to funguje. Zajištěnou zbraň nenatáhneš (nedáš kohout z polohy na ozubu do nataženo). Napáskuj pár nábojů a nasucho bez střílení vyzkoušej jestli podává bez problémů ze zásobníku do komory a jestli je i vyhazuje. Jestli nekupuješ na střelnici, je dobré mít sebou vystřelenou nábojnici a zkontrolovat jestli je funkční úderník, t.j. vložit odpálenou do komory a cvaknout naprázdno - úderník bije na horní okraj.
Náhradní díly: Nové střenky kolem 1400,- dřevěné, pružiny cca 200 Kč, zásobník 1300 Kč, ostatní díly se moc neprodávají, je to stará pistole.
Hodně štěstí.



Tomi_901
Příspěvky: 60

Příspěvek#1780 » čtv 11. led 2018, 12:03

to Mikymoto: Mám obě stejně staré. M70 má ocelový rám (byla i v slitině), M71 slitinový. Rámy M70 a M71 mají stejnou šachtu zásobníku, liší se drážkami pro hlaveň a umístěním vyhazovače, tím pádem na 70 nenasadíš závěr 71 a naopak. Bicí pružina a vratná pružina závěru 70 jsou podstatně silnější než u 71. Vnější průměr hlavně je stejný, ale 70 má mířidla na závěru, takže to nejde vzájemně zaměnit. Závěr 70 je masivnější, než u malorážky, je v něm výřez pro vyhazovač. Více je vidět na fotkách.
M71_M70_01.jpg

M71_M70_02.jpg

M71_M70_03.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#1781 » čtv 11. led 2018, 14:36

Takže Ital si to pošetřil tak, aby se to prohazovat opravdu nedalo - zajímavé. Parádní srovnání - díky.

> Willy 1 - Jestli to bude fakt ocel, tak dej vědět a případně hoď fotky. Ať sme zase o něco chytřejší.



Willy 1
Příspěvky: 5

Příspěvek#1782 » čtv 11. led 2018, 23:30

Zdar pánové a velké díky za rady, opravdu potěšily. Budu na ně pamatovat, až ji budu mít v ruce.
Měl jsem představu asi takovou, že Taliáni dali na trh M70 v rážích 7,65 mm a .22 LR. Ta .22-ka se zalíbila chlapcům z Mossadu a po jakési spolupráci vznikl M71. Ale to není podstatné. Na nějakém foru jsem se dočetl rozměry: M70 celková délka 160 mm, lauf 85 mm, M71 celková délka 165 mm, lauf 89 mm.
Teď jsem šáhnul do knihovny pro pistole celého světa - Hoog a Weeks a cituji:
M70 se objevil v r.1958. Dostal pojistku s příčným čepem, záchyt závěru a tlačítko uvolňující zásobník. Mezi variantami je r. 7.65mm s rámem ocelovým, nebo z lehkých slitin, dále model dále model 70S r.22 LR, 7.65mm a 9mm short s pojistkou zásobníku. Dále M70T se seříditelným hledím a hlavní dlouhou 125mm. a M71 r .22LR v černěné lehké slitině s hlavní dlouhou 89mm. M72 je značení pro Jaguára - představen v r. 1950. Hlaveň 102mm nebo 152mm. Výměnou vratné pružiny se dala zbraň upravit pro střebu .22LR nebo .22 short. Označení na vnější straně kohoutu : P BERETTA JAGUAR.
M70-ka dokonce existuje v r .17 MACH se zaměnitelnou hlavní za .22LR
Třeba se to někomu bude hodit.
Pokud by to byla opravdu M70 v r.22LR a celoželezná, tak ....... :o :o :o :o
Jestli ten obchod klapne, tak dám samozřejmě info i s fotkama.
Ještě jednou díky



Tomi_901
Příspěvky: 60

Příspěvek#1783 » pát 12. led 2018, 10:50

Hodně štěstí při nákupu :-)
Někde na internetu se povaluje nedatovaný dobový manuál v několika jazycích včetně italštiny (link jsem ztratil), US verze je asi tohle, informace je tam redukovaná: http://www.beretta.com/assets/12/29/70_ ... manual.pdf

M70 je 7,65br, hlaveň 90mm a jako jediný má uvedeny dvě hmotnosti rámu (660g ocel a 520g slitina)
M70/S s ocelovým rámem vyráběný v rážích .38acp a .22lr, zbraně byli vyvezené do USA a Izraele v počtu několika tisíc kusů http://www.exordinanza.net/schede/Beretta70s.htm.
M71 je .22lr, hlaveň 90mm, 8 ran
M72 je .22lr, hlaveň 150mm + 90mm, 8 ran
M73 je .22lr, hlaveň 150mm, prodloužená rukojeť na 10 ran, mířidla jsou pevné na hlavni (ne na závěru)
M74 je .22lr, hlaveň 150mm, prodloužená rukojeť na 10 ran a stavitelné hledí na hlavni
M75 je model 72 s jednou hlavní 150mm
M76 je .22lr, hlaveň 150mm, prodloužená rukojeť na 10 ran, stavitelné hledí na hlavni, sportovní pistole, předchůdce Beretty 87 Target.
Do rodiny patří ještě kapesní trpaslík M950 s rážemi 6,35 a .22short, který má podobnou konstrukci ale má výklopnou hlaveň.

Autor http://www.exordinanza.net/schede/Beretta70.htm píše o úspěchu na maloobchodním trhu a rozpačitém přijetí u ozbrojených složek. V Itálii zbraň přijala Lesní stráž, některé složky policie a letectvo zařadilo M75 do survival kitu pro piloty. Malorážky využívali izraelští Air Marshallové, kteří od r 1968 chránili izraelská letadla před palestinským teroristickým útokem a M70 v 7,65br byli v rukou Izraelců při zásahu proti teroristům na letišti v Římě 27.12.1985.



HenryCZ
Příspěvky: 33

Příspěvek#1784 » sob 13. led 2018, 11:59

Morolek píše:To HenryCZ: Velmi důkladně jsem se ptal odborníků v několika prodejnách, i na střelnicích, zda může spustit B71, mající náboj v komoře, spuštěný kohout na ozub (čili je ca 2 mm mezi kladívkem a rámem mezera), a navíc manuální pojistka je zasunuta nahoru do výřezu v závěru. Čili dvojí jištění. Obával jsem se totiž "plovoucího" tělesa válečku úderníku, zda by při dopadu v nejnebezpečnější poloze (90 stupňů osa válečku úderníku proti zemi) setrvačností se ten nedal do pochodu vpřed...
Všichni, docela všichni mě ujistili, že hmotnost úderníku je tak malá, že se na pochod nedá, to by snad prý musela být velká kinetická energie, například rána kladivem zepředu do ústí hlavně, aby se to stalo.
Ale přesto dávám pozor a myslím na to. Pokud mám někde ve tmě a v prostředí "sociálně" nepříjemném nataženo a zajištěno, mám B71 v pouzdře v opasku a "nemachruji" s ní, aby mi nevypadla z ruky. To jsou ale výjímky, že ji takto mám u sebe, to tehdy, když je ta cesta do tmy neplánovaná. Jinak, pokud možno, ovšem beru ven vždy jen Arminius 2,5", 0.38, a to je záležitost jasná, že ano?
Beretku mám pro střelnici. A jak už jsem tu uváděl dříve, nezajímají mě centimetry v cíli na deset metrů, stojím a do zblbnutí opakuji: vytáhnout, odjistit, natáhnout palcem, analyzovat situaci, vystřelit bez míření.
Zpočátku to chodilo půl metru vedle terče (na 5 metrů), teď už jsem spokojen, bez srovnávání mušky do hledí, jen tak "pistolí ukázat" to dělá rozptyl tak deset čísel...ale zato je to v klidu a rychlé.
Jinak, jsem názoru, že "natahovat zbraň o kalhoty" je tak na prostřelení kolena...mimoto souhlasím s JardaB, že Beretka je na psy, 0.38 už zastaví i dodávku s obloženými chlebíčky. Ačkoliv, na druhé straně, stát v cestě letící 0.22 (na pět metrů) bych tedy rozhodně nechtěl...
Henry, stačí tak? http://www.jan-neoral.cz

Díky za obsáhlé info.



Willy 1
Příspěvky: 5

Příspěvek#1785 » úte 16. led 2018, 14:52

Zdárek. Tak smolík pacholík, je to M 71. Rám slitina, hlaveň 89 mm. Nápis v angličtině, průměrný kus za průměrnou senu. Niklovaný závěr v jednom místě s mikro tečkama, asi nedokonalá příprava povrchu před niklováním.
Pokud by měl někdo M 70 !!! v .22 LR prosím dejte sem foto, zajímalo by to nejenom mě, díky a ještě jednou díky za rady.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů